Γενικά Χαλασμένες τροφές από pet shop

Προτίμησα να ψωνίζω τα τρόφιμα και τα διάφορα που χρειάζονται οι παπαγάλοι από ένα μαγαζί που κλιματίζεται. Οντως, η ζέστη μπορεί να αλλοιώσει κάποια τρόφιμα, ακόμα και στο ντουλάπι της κουζίνας στο σπίτι μας.
Όντως ο κλιματισμός παίζει μεγάλο ρόλο σε ένα Pet. Eγω πάντως τώρα το καλοκαίρι τις τροφές των παπαγάλων μου τις διατηρώ στο ψυγείο. Και καμιά ώρα πριν γεμίζω τα μπολάκια τους, πριν τους τα δώσω για να μην είναι παγωμένη η τροφή:D
 
Φίλε Χρήστο επέτρεψε μου να σου πώ οτι σαν πολίτες και καταναλωτές δεν εχουμε μόνο υποχρεώσεις, εχουμε και δικαιώματα. Δεν θα συμφωνησω με την ταχτική οτι επειδή ηταν ληγμένα τα πεταω στα σκουπίδια και δεν ξαναπαταω στο μαγαζί. Δεν θα τους βαλουμε μυαλό ετσι... Πάρε τα πράγματα ( ξέρω είναι ήδη αργά), πηγαινέ τα πίσω και απαίτησε ή τα λεφτά σου πίσω ή προιόντα που ειναι σε άριστη κατάσταση.

Ας σκεφτούμε όλοι μας τί θα κάναμε αν πηγαιναμε σε ενα φαρμακείο και μα πουλαγαν ληγμένα φάρμακα ή σε σουπερ μαρκετ που πουλούσαν ληγμενα προιόντα που τα διναμε στα παιδιά μας;

Πρέπει να είμαστε απαιτητικοί και να γνωρίζουμε οτι έχουμε δύναμη. Καλού κακού να έχουμε πάνω μας τα τηλέφωνα μιας υγειονομικής Υπηρεσίας και αν χρειαστεί να το χρησιμοποιήσουμε και τότε θα δούμε αν θα συμμορφωθούν ή όχι κάποιοι δήθεν επαγγελματίες.

Συμφωνώ, αλλά δεν ήξερα πώς θα αντιδράσω αν ξαναπήγαινα στο κατάστημα με τον καταστηματάρχη σε απόσταση βολής να μου λέει διάφορα χαζά έτσι προτίμησα για το δικό μου καλό να μην πάω πίσω, τα δικαιώματα μου τα γνωρίζω αλλά...
 
Eκει βασιζονται, στο οτι ο αλλος δεν θα ασχοληθει ή θα ντραπει να κανει φασαρια για μερικα... Πουλακια...🙄
 
Eκει βασιζονται, στο οτι ο αλλος δεν θα ασχοληθει ή θα ντραπει να κανει φασαρια για μερικα... Πουλακια...🙄
Εχεις δίκιο! Μερικοί εκμεταλεύονται την αγάπη μας για τα ζωα (γενικώς) για να βγάλουν χρήματα και πουλάνε ότι είναι για πέταμα! 😡
 
Καλησπέρα

Εάν όντως είναι πέτρα ασβεστίου δεν υφίσταται ημερομηνία λήξεως.
Το καθαρό ασβέστιο δεν λήγει.
Και εάν αναγράφει ημερομηνία είναι πολλών ετών για άλλους λόγους.
Τώρα, όσον αφορά τα στικς που παίρνετε, καλό είναι να τα αποφεύγεται, λόγο πολυκαιρικών σπόρων που υπάρχουν επάνω, αλλά και διάφορων ουσιών για να κρατιούνται μαζί οι σπόροι.
 
Μαλλον δεν ηταν καθαρο ασβεστιο γιατι ειχε κανει τρυπες και μεσα ειχε σκουλικια. 😡
 
Με τα μυρμήγκια τι κάνουμε; Το χειμώνα δεν είχαμε πρόβλημα, τώρα το καλοκαίρι μας προέκυψε. Να είναι τυχαίο; Το μπαλκόνι το διατηρώ καθαρό, δεν ξέρω από πού και γιατί έρχονται. Μάλλον τους αρέσει η τροφή των πουλιών, τα ανακάλυψα μέσα στην ταϊστρα! Δεν γίνεται να ψεκάσω με εντομοκτόνο ούτε και θέλω. Καμία συμβουλή;
 
Διαφορες γνωμες

1)Και το αλάτι είναι πάρα πολύ αποτελεσματικό για να διώξετε τα μυρμήγκια. Ρίξτε μπροστά στην φωλιά του αλλά και κατά μήκος τας διαδρομής τους. Κάνει θαύματα!
2) Και για τα μυρμήγκια εάν ρίξεις ρίγανη εξαφανιζοντε, αρκει
κάπου-κάπου να την ανανεωνεις, γιατι χάνει το άρωμα της
3) Είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα με τα μυρμήγκια στο σπίτι μου. Το αντιμετώπισα βάζοντας ταλκ (αυτή η παιδική πούδρα για τα μωρά) στα σημεία που εντόπισα ότι μπαίνουν στο σπίτι. Το ταλκ τα απομακρύνει χωρίς βέβαια να τα σκοτώνει.
4) Για να τα διώξετε σκορπίστε ωμό ελληνικό καφέ ή φύλλα λεβάντας
5) Για τους μικρούς ενοχλητικούς φίλους ειδικά τώρα που καλοκαίριασε άσπρη κιμωλία άκρη άκρη απο εκει που κανουν διαδρομες. Δεν θα ξαναερθουν!
6) Έχω διαβάσει ότι το μπέικιν πάουντερ προκαλεί πρόβλημα στα· μυρμηγκια, τα οποία στέλνουν σήματα στα υπόλοιπα ειδοποιώντας· τα για τον κίνδυνο κι ετσι εξαφανίζονται. Πάντως είτε με· λεβάντα, είτε με κιμωλία, ας αποφύγουμε τα εντομοκτόνα του· εμπορίου που μόνο βλαβερά είναι μακροπρόθεσμα...
 
😱Να σας πω και εγώ την κατάσταση που επικρατεί στην Κομοτηνή
Σε ένα μεγάλο κατάστημα με παρά πολλά ζώα που πήγα εδώ στην πόλη από την βρωμιά και την σκόνη δεν μπορείς να μπεις μέσα έφυγα τρέχοντας και πήγα σε άλλο κατάστημα πολύ καθαρό και όλα ωραία και καλά, αγόρασα τροφή συσκευασμένη αγόρασα στικ συσκευασμένα και πέτρες συσκευασμένες και αυτές και όλος χαρά γύρισα στο σπίτι όπου ανακάλυψα ότι όλα αυτά ήταν ληγμένα, έγινα έξω φρενών και τα πέταξα όλα στο καλάθι με τα σκουπίδια ε όχι ήμαρτον πια ήμαρτον άμα με ξαναδούν ας μου γράψουν.

Η περιπέτεια συνεχίζετε, πήγα λοιπόν στην Αλεξανδρούπολη να αγοράσω τροφή για τα παπαγαλάκια μου από ένα καινούριο κατάστημα που άνοιξε εκεί μια γνωστή αλυσίδα pet shop
Πολύ ωραίο το κατάστημα καθαρό τα ζώα καθαρά και όμορφα αλλά να ένα αλλά στον δρόμο μου, δεν υπήρχε συσκευασμένη τροφή στο ράφι παρά μόνο χύμα σε σακουλάκια κρίμα.😱
 
Όπως σας έχω πει και στο παρελθόν ένας συνάδελφος έχει πετ σιπ στο Διδυμότειχο. Τις τρωφές τις πέρνη σε τσουβάλια χάρτινα αλλά μόλις τα παραλαμβάνη τα συσκευάζει σε σακουλάκια ανάλογα με την ποσότητα.

Πόσο καλό είναι αυτό;🙄
 
Οι περισσότεροι μαγαζότορες αγοράζουν μεγάλες ποσότητες σπόρων ( ή τις βαφτισμένες πρασινες κοκκινες κίτρινες "βιταμίνες") σε μεγάλες χάρτινες συσκευασίες. Στην συνέχεια έιτε αδειάζουν τους σπόρους σε κουτιά ξύλινα, ή σε ανοιχτά τενεκαδένια κουτιά ( στα οπόια μπορέι να έχει πρόσβαση το καθε τρωκτικό), είτε κάνουν αυτοσχέδιες συσκευασιες σε ναυλον σακκουλάκια.

Το ζητημα έιναι οτι εμεις σαν καταναλωτές δεν μπορουμε να ελέγξουμε την ημερομηνία λήξεως των προιόντων, ουτε να ξερουμε ακριβώς τι συστατικά περιέχει το προιόν, σε τί αναλογία κτλ. Επίσης το ναυλον ευνοεί την αναπτυξη διαφόρων μικροοργανισμών, με αποτέλεσμα να παιρνουμε χυμα σπόρους μαζί με ζουζουνια. Το ποσο βλαβερό είναι αυτο για την υγεια των πουλιών μας το διαπιστώνουμε όταν ήδη έχουμε πάθει την ζημιά και μετράμε απώλειες.
 
Georgina καλημέρα.
Νομίζω πως και στα συσκευασμένα δεν μπορούμε να είμασται σίγουροι για την ημερομηνία(ίσως είναι πλασματική), δεν ξέρω.
Η ημερομηνίες που είχαν τα τσουβαλάκια των 25κ,ήταν για ένα χρόνο από την ημέρα που τα πήρε.
Τώρα θα πρέπει να μάθουμε σε πόσο καιρό δημιουργούντε μικροοργανισμοί μέσα στα σακουλάκια.
Εγώ πάντος μόλις αγοράσο την τροφή,την βάζω σε γυάλινα βάζα.
 
Όταν είχα επισκεφθεί τον πτηνίατρο είχα ρωτήσει ποιες τροφές θεωρεί κατάλληλες και επιβεβαίωσε και αυτός όσα έχουν ήδη αναφερθεί. Δηλαδή τα μεγάλα τσουβάλια τροφής (κάποιες φορές και επώνυμη τροφή), και τη συσκευασία σε μικρά σακουλάκια. Όμως κανένας πετσοπάς δε συσκευάζει με τα "στάνταρς" των επώνυμων εταιριών. Και ένα κοινό σακουλάκι δεν προστατεύει το ίδιο με μία ειδική συσκευασία. Επίσης το χαρτί δεν θεωρείται και η πιο ενδεδειγμένη συσκευασία τροφής...
Σε αυτές τις περιπτώσεις ακόμη και επώνυμη να είναι η τροφή, ακόμη και αν δεν έχει λήξει, δεν έχει κανένα όφελος για τα πουλιά ή μάλλον βλάβες μπορεί να προξενήσει.
Υποθέτω ότι το ίδιο μπορεί να συμβεί και με τις επώνυμες τροφές που παίρνουμε όταν είναι για πολύ καιρό ανοιχτές και δε φυλάσσονται σε κατάλληλο περιβάλλον.
Προσωπικά προτιμώ τις τροφές (ή ο,τι άλλο) του κιλού (ή αυτές με μικρότερη ποσότητα). Αν κάποια τροφή μείνει για μεγάλο διάστημα ανοιχτή την πετάω και ανοίγω καινούρια. Πιστεύω ότι είναι προτιμότερο να προφυλάσσω την υγεία των πουλιών μου με αυτό τον "μη οικονομικό" τρόπο. Παράλληλα αποφεύγω το ψυχολογικό και οικονομικό κόστος που θα έχει κάποια ασθένεια.
Τις συσκευασμένες τροφές πρέπει να τις ζητάμε. Όσο υπάρχουν άτομα τα οποία προμηθεύονται χύμα τροφή ή σουπιοκόκαλα (κλπ κλπ). τόσο δυσεύρετη θα είναι η συσκευασμένη.
 
Εγω αγοράζω πάντα συσκευασμένη. Παρόλο αυτά μόλις πάω σπίτι την αδειάζω απο το νάυλον σακουλάκι, τη βάζω σε γυάλα και τη γυάλα στο ψυγείο, ειδικά τώρα το καλοκαίρι. Οταν είναι να ταίσω τους παπαγάλους μου, γεμίζω τα μπολάκια του, και μετά 1 ώρα τους τα δίνω (για να έχει ζεσταθεί η τροφή). Αυτό το κάνω πολλά χρόνια. Ετσι κι αλλίως και μεις όταν παίρνουμε ξηρους καρπούς στο ψυγείο δεν τους διατηρούμε; Το βρίσκω μια καλή λύση:)
 
😱Να σας πω και εγώ την κατάσταση που επικρατεί στην Κομοτηνή
Σε ένα μεγάλο κατάστημα με παρά πολλά ζώα που πήγα εδώ στην πόλη από την βρωμιά και την σκόνη δεν μπορείς να μπεις μέσα έφυγα τρέχοντας και πήγα σε άλλο κατάστημα πολύ καθαρό και όλα ωραία και καλά, αγόρασα τροφή συσκευασμένη αγόρασα στικ συσκευασμένα και πέτρες συσκευασμένες και αυτές και όλος χαρά γύρισα στο σπίτι όπου ανακάλυψα ότι όλα αυτά ήταν ληγμένα, έγινα έξω φρενών και τα πέταξα όλα στο καλάθι με τα σκουπίδια ε όχι ήμαρτον πια ήμαρτον άμα με ξαναδούν ας μου γράψουν.
Η περιπέτεια συνεχίζετε, πήγα λοιπόν στην Αλεξανδρούπολη να αγοράσω τροφή για τα παπαγαλάκια μου από ένα καινούριο κατάστημα που άνοιξε εκεί μια γνωστή αλυσίδα petshop
Πολύ ωραίο το κατάστημα καθαρό τα ζώα καθαρά και όμορφα αλλά να ένα αλλά στον δρόμο μου, δεν υπήρχε συσκευασμένη τροφή στο ράφι παρά μόνο χύμα σε σακουλάκια κρίμα.😱
ΞΑΝΑΠΕΡΑΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΛΗΓΜΕΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΙΔΗ ΛΗΓΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟ 2005 ΕΠΑΘΑ ΠΛΑΚΑ 😱
 
ΞΑΝΑΠΕΡΑΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΛΗΓΜΕΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΙΔΗ ΛΗΓΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟ 2005 ΕΠΑΘΑ ΠΛΑΚΑ 😱
Καλά δεν μπορείς να κάνεις κάπου μια καταγγελία; Να του πάρουν την αδεια να δούμε αν ο τύπος θα ξαναπουλάει ληγμένα απο 2005 😡. Τι είναι αυτά τα πράγματα... Λες και μας τα δίνουν τσάμπα και δεν πληρώνουμε. Να δέτουν σε κινδυνο την ζωή των μικρών μας φίλων... Και εμείς που τα αγαπάμε και τα προσέχουμε, να τα χάσουμε απο ληγμένη τροφή, απο το 2005. Να τον καταγγείλεις 😡
 
Back
Top