Χαρίζω Χαρίζονται αγριόπαπιες

Εγγραφή
29 Δεκ 2008
Μηνύματα
190
Πόλη
Θεσσαλονίκη
φυσικα δεν δινω τα πουλια που εχω (αυτα θα τα εχω οσο ζουν, τα ξερω προσωπικα και δεν τα αποχωριζομαι) αλα τα πουλια αυτα γεννανε και μαλιστα πολλες φορες. Οι πρασινοκεφαλες τα τελευταια 10 χρονια με γεμιζουνε παπακια καθε καλοκαιρι (απο 2 παπιες βγαζω 40-50 παπακια, καθονται κλωσσες ξανα μολις τα παιδια τους γινουν περιπου 3-4 εβδομαδων)και ψαχνω σπιτι (που δεν θα τα φανε ) για να τα δωσω. Φετος εχωκαι τους μανταρινους και τις καρολινες που καθνται κλωσσες περιπου το μαρτιο οποτε περιμενω παπακια και απο αυτες. Δεν με ενδιαφερει να παρω χρηματα πουλοντας τα παπακια. Δεν θεωρω οτι τα ζωακια μας ειναι αντικειμενα για να πουληθουν το μονο που με νοιαζει ειναι εκει που θα πανε να τα φροντιζει και να τα νοιαζεται καποιος οσο τα νοιαζομαι και εγω. Οποτε αν καποιος ενδιαφερεται ας στειλει ενα μυν να τον εχω υπ οψην μου. υπαρχουν 2 προυποθεσεις για να τα δωσω > να εχουν αρκετο χωρο να ζουν ανετα και αυτος που θα τα παρει να εχει λιμνουλα, πισινα η κατι παρομοιο. Δεν θα τα εδινα σε καποιον να τα βαλει σε ενα κλουβι με μια λεκανη οσο και να τα πληρωνε (καλυτερα να τα αμολησω σε μια λιμνη)
 
Σε τι κλουβα θα ηταν ανετα 1-2 ζευγαρια παπιες; Εχω ενα ζευγαρι φασιανους που μου εδωσε ενας φιλος σε μια κλουβα 3-4 τετραγωνικα και σκεφτομουνα να φτιαξω μια κλουβα γυρω στα 15 τετραγωνικα. επειδη δεν εχω γνωσεις για παπιες πιστευεις οτι θα συμβιωναν αρμονικα μεταξυ τους.
 
καλημερα φιλε βασιλη. ενα ζευγαρι παπιες θα ηταν πολυ οκ σε 15 τετραγωνικα. Για 2 ζευγαρια ισως ειναι οκ αλλα υπαρχει η περιπτωση να μαλωνουν. Οι πρασινοκεφαλες και οι καρολινες εχουν καλο χαρακτηρα και κανουν παρεα χωρις μαλωματα οποτε δεν θα ειχες προβλημα, οι μανταρινοι (ο δικος μου τουλαχιστον) ειναι λιγο ποιο κακοι απο τις αλλες παπιες και τους ορμανε (αν και ειναι οι μικροτεροι στο μεγεθος περιπου οσο ενα περιστερι) σαν κοκορες (πηδανε στον αεαρα και επιτιθενται με τα ποδια τους). Βεβαια ισως και αυτοι να κανουν παρεα μονο με τη ρατσα τους γιαυτο δεν συμπαθουν τα αλλα. Γενικα πρεπει να εχουν χωρο για να μην μαλωνουν (δεν ειναι σαν τα ημερα παπια ειναιπολυ νευρικα θα περασουν μηνες πριν σε αφησουν να πας 2-3 μετρα κοντα στο κλουβι χωρις να τρεχουν να κρυφτουν). Τωρα για φασιανους με παπιες σε καμια περιπτωση ο αρσενικος φασιανος στην κυριολεξια μπορει να φαει τις παπιες (ο αρσενικος φασιανος ειναι κανα 1,5 κιλο ισως και παραπανω ενω τα παπια μετα βιας ειναι 350-400 γραμμαρια)
 
καλημερα και απο μενα, θα ηταν ευκολο να βαλετε την αγγλικη ονομασια απο αυτα τα 3 ειδη παπιας για να μπορεσω να βρω στο ιντερνετ πληροφοριες; Ευχαριστω.
 
μανtαρινοι = AIX GERICULATA = mandarin duck
καρολινες = AIX SPONSA= north American wood duck
πρασινικεφαλες = ANAS PLATYRYNCHOS= common Mallard
φασιανοι κοινοι = phasianus colchicus= Ringneck Pheasant
 
Δυστυχως Σταυρο προς το παρον δεν εχω μια λιμνουλα οποτε δυσκολο να σου ζητησω μανταρινους η καρολινες αν κ θα το ηθελα πολυ, αλλα θα στις ανταλλαζα με ενα ζευγαρι νησιωτικες περδικες...
Παντα ηθελα μια τεχνητη λιμνουλα μεσα στο χτημα αλλα μετα τα 2 σεττερ που εφερα στον πατερα μου δυσκολο να μου πραγματοποιησει κ αυτο το ονειρο μου! Ποτε μην λες ποτε ομως!
 
βαγγελη θα μπορουσες να την κανεις και μονος σου σχετικα ευκολα παρε ενα πλαστικο κοντεινερ νερου (απο τα μεγαλα (περιπου 500-1000 λιτρα)που τα εχουν για δεξαμενες )και απλως ντυστο απο εξω με πετρα και τσιμεντο και κανε ενα αναχωμα για να ανεβαινουν,το δικο μου το εχτισα με πετρες και τσιμεντο(στο μιγμα του τσιμεντου ανακατευα υγρο λατεχ ωστε να εχει ελαστικοτητα και να ειναι τελειως αδιαβροχο)αλα οι χτιστες λιμνουλες ειναι δυσκολες και μια μεγαλη πλαστικη κανει την ιδια σχεδον δουλεια. Τα σκυλια (ειδικα τα κυνηγοσκυλα) ειναι προβλημα σε οσους εχουν τετοια πτηνα απο τη μια ειναι οι τελειοι προστατες για τα πουλερικα αλα απο την αλλη αν τα πετυχουν δεν γλυτωνουν απο τα δοντια τους οποτε χρειαζονται να ειναι πολυ καλα προφυλαγμενα. Φυσικα ο σκυλος δεν καταλαβαινει οταν κανει ζημιες αφου και ο ιδιος ειναι θηρευτης. Οι περδικες ειναι πολυ ομορφα πτηνα ισως οταν γερασουν οι φασιανοι και πεθανουν να βαλω περδικες. Τωρα παντως εχω αρκετα ΄πτηνα και κλουβια να φροντιζω.
 
Με ενδιαφέρει η πρότασή σου, και θα ήθελα να με έχεις υπόψιν σου. Έχω ένα κτήμα με όλες τις απαρέτητες υποδομές για πάπιες, και ήδη τα τελευταία 3 χρόνια έχω 2 ζευγάρια χήνες, ευτυχισμένες
 
Καλη η ιδεα σου! Πολυ καλη, για να δουμε την ανοιξη εαν μπορεσω να κανω κατι. Θα ηταν ομορφη μια λιμνουλα! Οσο για τα σκυλια αυτα θα μενουν μεσα στον περιφραγμενο χωρο τους οποτε προβλημα δεν υπαρχει.
Σιγουρα εαν την φτιαξω θα την κανω ετσι ωστε να υπαρχει περιφραξη γυρω γυρω κ απο πανω ενα ειδικο διχτυ για καλυτερη προφυλαξη. Προς το παρον μενω σε ιδεες κ λογια. Θα δουμε!
 
Γεια και απο μενα. Ο χωρος υπαρχει αλλα δεν ειναι ετοιμη η λιμνουλα. Το προβλημα ειναι οτι μενω Χανια. Μηπως ομως εχεις αυγα μια και υπαρχει κλωσομηχανη;
Ειμαι νεος στον χωρο αλλα εχω διαθεσιμα 2 στρεματα και μια λουβα 104 τετραγωνικα, και με ενδιαφερει οτιδηποτε πεταει.
Φιλικα Αντωνης
 
καλημερα αντωνη. εισαι πραγματι λιγο μακρια. Αυγα τα πρασινοκεφαλα κανουν πολλα πολυ περισοτερα απο οσα μπορουν να κλωσισουν (ειχα παπια που προσπαθησε να καθισει σε 30 αυγα) οποτε ανετα σου δινω. Για τις αλλες ρατσες δεν ειχα ξανα παπακια και δεν θα τους επαιρνα τα αυγα αλωστε αυτες κανουν μονο 10-12 αυγα το χρονο σε αντιθεση με τις πρασινοκεφαλες που γενανε καμια 60ρια η καθεμια.φετος θα κανω οτι καλυτερο μπορω για να τις καταφερω να μου βγαλουν μικρα γιατι ειναι πολυ παραξενες εκτροφεις απο αμερικη μου εχουν πει οτι αρχιζουν να γενανε 1 βδομαδα μετα αφου πρωτα ειναι σιγουρες οτι τους αρεσει η θεση και η κατασκευη της φωλιας και οτι αν δεν μεινουν ικανοποιημενες δεν γενανε ποτε ουτε ενα αυγο ακομα και σε ολη τους τη ζωη. ακομη μια παραξενεια ειναι οτι δεν γενανε σε φωλια που δεν εχει θεα σε νερο και οτι θα αλαξω πολλες φορες τις θεσεις απο τις φωλιες μεχρι να βρω ποια τους αρεσει και να κραταω αποστασεις αρκετων μετρων απο φωλια σε φωλια γιατι τη περιοδο της αναπαραγωγης οριζουν καποια τετραγωνικα γυρω απο τη φωλια που δεν αφηνουν κανενα πουλι να περασει απο εκει, η θηλυκια κλωσαει και ο αρσενικος ορμαει σε οποιον πλησιασει. τοσο κοπο θα κανω ελπιζω να μη παει χαμενος παντως αν βρεθεις προς τα βορεια στην Θεσσαλονίκη κατα το καλοκαιρι ελπιζω οτι θα εχω παπακια και απο αυτες
 
Φιλε μου γεια σου και σε ευχαριστω για την απαντηση. Θεσαλονικη ερχομαι σχεδον καθε χρονο γιατι εχω κουμπαρους εκει. Ελπιζω να τα καταφερω φετος. Το καλο ειναι οτι εχουμε Λεωφορειο του ΚΤΕΛ Χανίων καθε μερα με Θεσσαλονικη.Φευγει απο κει το πρωι και την αλλη μερα το πρωι ειναι Χανιά. Θα ηθελα πολυ να μου εστελνες καποια αυγα η οτι αλλο μπορεις. Εγω αυτη τη στιγμη εχω ορτυκια 2 ειδη και μου εκαναν αυγα που εχω βγαλει πουλια, αν σε ενδειαφερει μπορω να σου στειλω. Εχω κιαλλα πουλια αλλα ακομα δεν εχω παρει αυγα ουτε εχουν φωλεψει. Οπως καταλαβες ειμαι νεος στον χωρο αλλα με πολυ μερακι. Θα τα ξαναπουμε.
Φιλικα Αντωνης
 
Φιλε μου γεια σου και χαρηκα για το νεο.
Πριν μπω σε αυτη την σελιδα ενοιωθα λιγο διαφορετικος για την αγαπη που ειχα για τα πουλια. Διαβαντας ομως το φορουμ αρχισα να βλεπω οτι υπαρχουν πολλοι σαν και μενα. Πριν ντρεπομουν να πω οτι πριν κοιμηθω το βραδυ παω να δω τα πουλια μου αν εχουν κοιμηθει στις θεσεις τους. Ελπιζω να πανε ολα καλα με τις παπιες σου και να δεις τα παπακια να κολυμπανε στην ωραια λιμνουλα.
 
Γεια σου, οφείλω να σου δώσω τα συγχαρητήρια μου για αυτήν την πρωτοβουλία.
Εμείς παλιότερα είχαμε πάπιες μανδαρίνους και πρασινοκέφαλους, χήνες και χηνόπαπιες.
Δυστυχώς οι μανδαρίνοι και οι πρασινοκέφαλες που είχαμε για δεν αναπαράχθηκαν
και κάποια στιγμή γέρασαν και πέθαναν. Καποια στιγμή ο πατέρας μου έβγαλε και τις
χήνες. Εγώ τώρα που τελειωσα και το στρατιωτικό και έχω τρέλλα με τα παπιά, ειδικά
τα πρασινοκέφαλα και τους μανδαρίνους, άρχισα πάλι να βάζω χήνες, ήδη πήρα 3
χηνάκια τουλούζες και θα ήθελα πολύ 1 ζευγαράκι παρσινοκέφαλους και μανδαρίνους
αν με το καλό βγάλεις. Θα σου είμαι ευγνώμων. Λίμνη έχω μεγαλούτσικη, απλά θα χρειαστεί να την ξαναγεμίσω και από χώρο άλλο τίποτα.
 
πρασινοκεφαλα θα εχω συντομα. Τα αλλα τα περιμενω ακομη να γενησουν. Δεν ξαναειχα μανταρινους και καρολινες οποτε ειμαι και εγω πρωταρης σε αυτα.στην αμερικη τωρα αρχισαν να γενανε οποτε εχω ακομη ελπιδες. Μαλον θα χωρισω τους μανταρινους ειναι πολυ επιθετικοι προς τα αλλα. εφτιαξα και αλη επεκταση με καινουρια λιμνη και φωλια
 
Σταυρο να σε ρωτησω και εγω χωρος υπαρχει, το ιδιο και η λιμνη διαμετρου 2,30 μετρων. Μονο που μεσα στην λιμνη εχω ψαρια, Θα υπάρχει πιθανο προβλημα;
 
χρηστο η λιμνη πιστευω οτι ειναι οκ. Για τα ψαρια δεν ειμαι σιγουρος. Οι παπιες δεν εχουν προβλημα αλα θα εχουν τα ψαρια. σιγουρα θα χρειαστεισ πολυ καλο φιλτραρισμα ολο το 24 αν θεσ τα ψαρια να μεινουν ζωντανα. εμενα χωρισ φιλτρα το νερο γινεται αδιαφανεσ περιπου 20-30 λεπτα μετα το αλαγμα (μολισ μπουνε οι παπιεσ μεσα) και μια βδομαδα μετα ειναι ενασ καφε βουρκος. Με το φιλτρο φυσικα δεν εχω κανενα προβλημα και ειναι παντα καθαρο. χωρισ φιλτρο για να εχεις ψαρια και παπιες θα χρειαζοσουν αληθινη λιμνη με ισως χιλιαδες κυβικα νερο και πολυ βλαστηση
 
tα ψαρια να τα φανε δυσκολο εκτος και αν εχεις κατι σε μεγεθος αθερινας μεσα. υποθετω οτι θα εχεισ τα κοι τα κυπρινοειδη που ειναι αρκετα μεγαλα ψαρια φυσικα τον γονο και τα αυγα θα τα εξαφανισουν οι παπιες. Δεν τρωνε πλασματα μεγαλυτερα απο ενα σκαθαρι γενικα οι παπιεσ δεν ειναι ψαροφαγα πουλια ειναι φυτοφαγα και εντομοφαγα. το προβλημα ειναι οτι οι κουτσουλιεσ θα γεμισουν το νερο και θα μπλοκαρουν τα βρανχια των ψαριων, βασικα τα ψαρια θα πεθανουν απο ασφυξια σε καμια βδομαδα.
 
Back
Top