Γενικά Χονδρεμπορική καναρινιών

Η δουλειά του εκτροφέα δεν μαθαίνετε με αλληλογραφία, εφόσον απόκτησης πείρα στην πράξη και είσαι ικανός να σταθείς μόνος σου, τότε το οργανώνεις, τότε θα δεις ανάλογα με τα ζευγάρια που θα εκτρέφεις τις ανάγκες σου για υλικοτεχνική υποδομή και τα εργατικά χέρια που θα χρειαστείς.
 
Κι γω διαφωνώ πάρα πολύ με όλο αυτό! Βλέπεις τα καναρινάκια σαν μηχανές αναπαραγωγής που θα σου δώσουν χρήματα και δεν είναι έτσι! Πέρα από χρήμα και χρόνο χρειάζονται και αγάπη... και ο τρόπος που το προσεγγίζεις το όλο θέμα εμένα μου δείχνει πως δεν τα αγαπάς απλά όλο αυτό το βλέπεις σαν μπίζνα.. Ποτέ δε θα μπορούσα να πουλήσω ή να αγοράσω μια ζωούλα εγώ προσωπικά..

Αλλά ανεξάρτητα από μένα.. ας το δούμε επαγγελματικά.. μιλάμε για ζωντανούς οργανισμούς! Που σημαίνει ασθένειες, απώλειες νεοσσών, εξετάσεις, φάρμακα κτλ. Αυτά τα έχεις κοστολογήσει στην επιχείρηση σου; Και πραγματικά πίστεψε με πως το να δίνεις baytril σε όλα δεν είναι λύση.. Ναι είναι η εύκολη και η πιο ανέξοδη λύση αλλά όταν έχεις να κάνεις με ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ, όπως λες και εσύ ο ίδιος εκτροφή, όταν κάποιο αρρωστήσει πρέπει να εξεταστεί από γιατρό, να βγουν οι εξετάσεις να πάρεις το κατάλληλο φάρμακο και να κάνεις την θεραπεία. Και μετά φυσικά βιταμίνες ή liviferm. Τα έξοδα είναι πολλά και τα καναρίνια πολύ ευαίσθητοι οργανισμοί που χρειάζονται πολύ χρόνο και παρακολούθηση.

Κατά τη γνώμη μου κράτησε το ως χόμπυ, ρώτα, μάθε, χάρισε ή δώσε για 10 ευρώ κάποια πουλάκια που ίσως βγάλεις και σιγά σιγά με τα χρόνια και με πολύ εμπειρία στην πλάτη σου μπορείς να τολμήσεις να κάνεις την απόπειρα για μια επαγγελματική εκτροφή με έσοδα.. Κάτι που είναι πολύ χλωμό! Ρώτα όσους εκτροφείς καναρινιών έχουμε εδώ και βρες κάποιον που να ΖΕΙ από αυτό το επάγγελμα... Και για να στο πω με ένα απλό παράδειγμα για να το καταλάβεις.. Πιστεύω πως τώρα πας να ανοίξεις καφετέρια χωρίς καν να έχεις δουλέψει σερβιτόρος. Ή πας να γίνεις CEO σε επιχείρηση χωρίς να έχεις περάσει από γραμματέας. Ε που πας; (αυτό στο λέω πολύ φιλικά! Μην παρεξηγηθείς! 😛 )

Σκέψου όσα σου λέμε και εδώ είμαστε πάλι! 😉
 
Χωρίς να θέλω να σε αποθαρρύνω από τα σχέδια σου, τα μεγάλα σουπερμάρκετ ξεκίνησαν από μπακάλικα.
Θα σου συνιστούσα να ξεκινήσεις με 2-3 ζευγάρια και μέσα από την εμπειρία και τη διόρθωση λαθών, να φτάσεις στο σημείο να γίνεις επαγγελματίας εκτροφέας.
Αν βιαστείς, χωρίς να έχεις αποκτήσει εμπειρία και γνώσεις στο αντικείμενο. τα αποτελέσματα θα είναι αποθαρρυντικά και θα απογοητευτείς νωρίς!
 
δε θα σου πω τι να κανεις και τι οχι
απλα καποιες παρατηρησεις

1. Ο χωρος που ανεφερες νομιζω ειναι πολυ μικρος για 200 ζευγαρια(400 πουλια + 1000 αν γεννησουν+τον εξοπλισμο)
2. αν βγαλεις 500-1000 καναρινια το πρωτο χρονο εχεις σκεφτει που θα τα πουλησεις; δεν νομιζω να υπαρχει τοσο μεγαλη ζητηση οποτε απλα δε θα τα πουλησεις ολα.
3. Εχεις σκεφτει οτι πρεπει να δουλευεις 12 ωρες τη ημερα;
4. λες οτι υπολογιζεις κοστολογιο 10-15000 αν πουλησεις το πρωτο χρονο 1000 καναρινια (οπως λες)προς 15€ μας κανει 15000€
αρα δεν κερδιζεις αλλα χανεις(βεβαια αμφιβαλλω οτι θα πουλησεις 1000 σε ενα ετος, 200 ισως).
5. Πρεπει να ξανασκεφτεις τα οικονομικα στοιχεια(προυπολογισμος, προβλεψεις, κοστος καθε καναρινιου, τιμη πωλησης και ποσοστο κερδους...)
6. Απο ασθενειες καναρινιων ξερεις;(πρεπει να πληρωνεις πτηνιατρο)
7. Αλλο η θεωρια και αλλο η πραξη


προβλεπω οτι αν αρχισεις κατι τετοιο σε αυτη την κλιμακα
θα εχεις οικονομικες Ζημιες
θα χαθουν 400 πουλια τζαμπα

(καθετι ζωντανο εχει ψυχη κ προσωπικοτητα αντεχεις να χρεωθεις το χαμο τοσων ζωντανων;.)

ελπιζω να με διαψευσεις
καλη τυχη καλα κερδη
 
Λοιπον, εγω δεν θα αναφερθω ουτε στα οικονομικα ουτε στον χωρο ουτε στην δουλεια που χρειαζεσε καθημερινα ουτε στα αλλα και πολλα προβληματα... Εγω θα αναφερθω στο μελλον σου... Επιδη ειμαστε συνομηλικοι... Εγω σκεφτομαι και ονειρευομαι να σπόυδασω και γενικα πιστευω πως το ονειρο καθε παιδιου ειναι να γινει κατι χρησιμο στην κοινωνια... Πραγματικα η ιδεα σου διχνει οτι εχεις ενα επιχειριματικο μυαλο.Ακουμε... μην το κανεις, ασε τον χρονο να περασει και ειμαι σιγουρος θα βρεις μια πιο καλη ιδεα, γιατι θα εχεις ωρημασει... Και ετσι πραγματικα θα πετυχεις... ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΤΑ ΣΕΒΕΣΑΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΤΑΝ ΑΝΤΟΙΜΕΤΟΠΟΙΖΕΙΣ ΣΑΝ ΨΥΧΕΣ ,ΟΧΙ ΟΤΑΝ ΤΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΣΑΝ ΛΕΥΤΑ ... ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΕΚΤΡΟΦΕΙΣ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑ
 
δουλευω επαγγελματικα στο χωρο με καταστημα πετ σοπ και ενα εκτροφειο καναρινιων απο το 2009 δεν ειναι κατι ευκολο καλυτερα ανοιξε ενα καταστημα και με πολυ δουλεια και γνωσεις κατι θα γινει συνδιασετω με σπουδες πχ κτηνιατρος ζωοτεχνολογος αλλα θελει αγαπη για αυτο που θα κανεις και μερακη καλη συνεχεια μπορεις να γραφτεις σε ενα συλλογο να αποκτησης εμπειριες και μετα θα ειναι πιο ευκολη η εκτροφη
 
Πέρα από όλα τα άλλα, πριν από όλα να απευθυνθείς σε κάποιον οικονομικό σύμβουλο ή business consultant, να σου κάνει πραγματική κοστολόγηση και ένα business plan. Η δική μου άποψη λέει πως τέτοια επιχείρηση δεν αντέχει οικονομικά αλλά μπορώ να δεχτώ ότι σφάλω. Εκεί που είμαι απόλυτος είναι ότι ο τρόπος που κοστολογείς και αντιλαμβάνεσαι ένα τέτοιο επιχειρείν είναι εσφαλμένος και χρειαζεσαι σίγουρα βοήθεια. Για παράδειγμα το κόστος παραμονής και ο χρόνος πώλησης των πουλιών έχει ένα διαφορετικό κόστος συντήρησης για το καθένα, άρα δεν έχεις να κάνεις με 15€ μόνο. Επίσης, το ότι υπάρχει ακίνητο μπορεί να διευκολύνει ταμειακά, δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να το υπολογίζεις, αντίθετα να το σκέφτεσαι σαν να υπήρχε. Πολύ απλά γιατί αν κάποια στιγμή οι ανάγκες σου απαιτήσουν μεγαλύτερο χώρο (έτσι εννοείται μια επιχείρηση και όχι ως κάτι στατικό), τότε το κόστος λειτουργίας σου σε σχέση με αυτό που υπολογίζεις θα είναι πολλαπλάσιο. Το ίδιο ισχύει και με την προσωπική σου εργασία και αμοιβή.
 
Back
Top