Γενικά Χρήση αντικουνουπικής ταμπλέτας σε χώρο με πουλιά

Οπως ανεφερα και σε αλλο θεμα για τα κουνουπια, οταν ο γιος μου ηταν μικροτερος ειχε προβλημα με το αναπνευστικο του και η παιδιατρος μου ειχε συστησει να χρησιμοποιω αντικουνουπικο υγρο γιατι ειναι αοσμο, οποτε υποθετω πως ειναι και το πιο "ελαφρυ" και για τα πουλια.
 
Στο δικό μου εκτροφείο έχω σιτα στο παράθυρο και δύο από αυτά, σίγουρα δεν κάνουν την δουλειά της ταμπλέτας η τον υγρόν ούτε μπορούν να με εξασφαλίσουν ότι θα πιάσουν όλα τα κουνούπια αλλά εμπρός στον κίνδυνο να πάθουν κάτι από τής ταμπλέτες καλύτερα με αυτά και ότι καταφέρνουν.View attachment 64212

Πολυ καλη λυση και αυτη, δεν το προτιμησα αυτο Νικο μονο και μονο λογω των ιθαγενων για να μην προκαλω νυκτερινους πανικους. (λογω του ηχου της εκκενωσης)

Καλό είναι με μια δυο συνοδευτικές φωτογραφίες και λίγες "γραμμές" ως κείμενο να αναπτυχθεί ο τρόπος που χρησιμοποιείται στην υγρή μορφή αυτό το "απωθητικό" να μάθουμε κάτι παραπάνω.

Η κλασσικη μορφη που εχουν τα κοινα υγρα εντομοαπωθητικα των σουπερμαρκετ

Μόλις το τσέκαρα, λεει πάνω στο κουτί " Για όλες τις ηλεκτρικές συσκευές" και στις οδηγίες είδα " 230 V".

Δεν ημουν εγω σαφης Κωνσταντινα, αναφερομαι στην αντισταση που πρακτικα ζεσταινει τις ταμπλετες.
230V ειναι η ταση λειτουργιας by default
 
Δεν ημουν εγω σαφης Κωνσταντινα, αναφερομαι στην αντισταση που πρακτικα ζεσταινει τις ταμπλετες.
Ναι, το " για όλες τις ηλεκτρικές συσκευές "
Σημαινει ότι η αντίσταση οποιασδήποτε συσκευής κάνει για την ταμπλέτα τους.
Εγώ τουλάχιστον ετσι το καταλαβαινω
 
Ναι, το " για όλες τις ηλεκτρικές συσκευές "
Σημαινει ότι η αντίσταση οποιασδήποτε συσκευής κάνει για την ταμπλέτα τους.
Εγώ τουλάχιστον ετσι το καταλαβαινω

230V ειναι η ταση του δικτυου της ΔΕΗ, ολες οι ηλεκτρικες συσκευες που προοριζονται για το ελληνικο δικτυο δουλευουν στα 230V

Aυτο δεν σημαινει οτι δινουν output 230V
πχ οι φορτιστες των κινητων ειναι για δικτυο 230V, δεν σημαινει οτι δινουν 230V στη μπαταρια.
 
δεν το προτιμησα αυτο Νικο μονο και μονο λογω των ιθαγενων για να μην προκαλω νυκτερινους πανικους. (λογω του ηχου της εκκενωσης)
Δεν έχω κανένα πρόβλημα με ήχο ουτε με πανικό στα πούλια δεν είναι όπως τα μεγάλα, αν περάσεις από τα jumbo πάρε ενα για δοκιμή νομίζω 6 με 8 ευρώ τα είχα πάρει δεν θυμάμαι ακριβώς.
 
Με μια συντομη ματια στα προιοντα που αναφερομαστε ως προς την συσταση τους.

Φιδακι

Δραστική ουσία:

Prallethrin 0,093% β/β

Υγρο

Δραστική ουσία:

Prallethrin 1,2% β/β

Ταμπλετες

Δραστικές ουσίες:

Pyrethrins 2,3% β/β

Piperonyl Butoxide 4% β/β


Οπως ευκολα βλεπουμε το φιδακι με το υγρο εχουν την ιδια δραστικη ουσια και μαλιστα το υγρο σε πολυ μεγαλυτερο ποσοστο.
Η μυρωδια απο το φιδακι δεν παλευεται ενω το υγρο ειναι αοσμο, αυτο προκυπτει απο την διαδικασια έκλυσης του υλικου στην ατμοσφαιρα.
Στο φιδακι προκειται για καυση ενω στο υγρο προκειται για εξατμιση
Ειναι στο περιπου κατι αντιστοιχο με το καπνισμα και το ατμισμα αλλα εδω εχουμε να κανουμε με την ιδια δραστικη ουσια


Στις ταμπλετες μιλαμε για ενα διαφορετικο μειγμα δραστικων ουσιων και δεν εχουμε να κανουμε ουτε με καυση αλλα ουτε με εξατμιση, εχουμε να κανουμε με θερμανση του υλικου.
 
230V ειναι η ταση του δικτυου της ΔΕΗ, ολες οι ηλεκτρικες συσκευες που προοριζονται για το ελληνικο δικτυο δουλευουν στα 230V

Aυτο δεν σημαινει οτι δινουν output 230V
πχ οι φορτιστες των κινητων ειναι για δικτυο 230V, δεν σημαινει οτι δινουν 230V στη μπαταρια.

Το output προφανώς και θα ειναι σε Watt και όχι Volt, αλλά τα τεχνικά χαρακτηριστικά όλων των διαφορων συσκευων για ταμπλέτες που υπάρχουν στο σπίτι ειναι 5W και 230V. :)

H ίδια η Fleriana δεν είχε δικια της συσκευη για ταμπλέτες στο φαρμακείο. Ωστόσο, το " για όλες τις ηλεκτικες συσκευές " μου δίνει να καταλάβω αυτό που λέει...
 
Το output προφανώς και θα ειναι σε Watt και όχι Volt, αλλά τα τεχνικά χαρακτηριστικά όλων των διαφορων συσκευων για ταμπλέτες που υπάρχουν στο σπίτι ειναι 5W και 230V. :)

Ναι η αρχη λειτουργιας τις καθε συσκευης ειναι διαφορετικη και δεν διαφωνω σε αυτο που λες. Στο παραδειγμα των φορτιστων που ανεφερα πιο πανω πχ to output ειναι σε Volt.

To ειπα σχηματικα απλα για να επισημανω οτι το 230V αναφερεται σε input και ειναι το ιδιο σε ολες τις συσκευες που προοριζονται για το οικιακο δικτυο της χωρας μας
 
Back
Top