Διατροφή Χρειάζονται το grit τα καναρίνια και γιατί;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης sdc
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Και μεις καπνίζουμε αν και ξέρουμε ότι σκοτώνει..Απλά αυτά δεν το ξέρουν :D
. Για να μιλήσουμε σοβαρά, όταν λέμε ότι ένα πουλί θα πάθει την Χ ασθένεια από το Ψ συμπλήρωμα, ψάχνουμε την ελάχιστη πιθανότητα να το πάθει. Αν από τα 1000 πουλιά το πάθει ένα, μπαίνει στις ''αντενδείξεις'' και τις παρενέργειες.
Το πουλί κάνει αυτό που το προστάζει η φύση και το ένστινκτο του. Αν αυτό μακροπρόθεσμα θα το βλάψει, δεν μπορεί να το προβλέψει κανείς.
 
Eδώ τι ακριβώς κάνουν;
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Μάκη σε εκτροφείο είναι;. Στη φύση όλα το κάνουν γιατί το έχουν ανάγκη...
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
νικο με μπερδεψες, απο την μια λες να ακολουθουμε οσο το δυνατον πιο φυσικη διατροφη ενω αυτο που προσταζει το ενστικτο τους, λες οτι κανει κακο.
 
Βαγγέλη είναι σαν τα χόρτα 🙂 με μέτρο και όσο ποιο λεπτά σε μέγεθος, μη σφήνωση σε κανένα έντερο
Τα χόρτα συζητούνται αλλού... Εδώ κάνουμε σχόλια για το όστρακο και τα συναφή.:)

νικο με μπερδεψες, απο την μια λες να ακολουθουμε οσο το δυνατον πιο φυσικη διατροφη ενω αυτο που προσταζει το ενστικτο τους, λες οτι κανει κακο.
Διάβασες καθόλου τους συνδέσμους;
 
Ρε καημός με τα χόρτα... Μην τους δίνεις εσύ.. Και να πας να τα πεις στον Fumagalli , στο Natale και στους άλλους τυχαίους που δεν ξέρουν...
*Επειδή με τσιγκλάς, ετοιμάσου για διάβασμα...
 
ναι διαβασα αρθρο του μακη, αν και ειμαι οφ τοπικ μιας και μιλαμε για καναρια, εγω ρωτησα για καρδερινες που μεχρι πριν λιγο καιρο ζουσαν στην φυση(δεν εννοω πιασμενα).
τεσπα εγω εχω μονιμα σε ξεχωριστο ταιστρακι αυτο Minerals - Product - CéDé ,θεωρειτε grit?
 
Δε λέω για το άρθρο του Μάκη.Λέω για τα δύο που έβαλα και μεταφρασμένα.
 
Όλα τα στρουθιόμορφα και οι παπαγάλοι δεν το χρειάζονται Βαγγέλη.
Δεν είναι έτσι ακριβώς...
Και στην παπαγαλοκοινότητα γίνεται πολλή κουβέντα αλλά οι παπαγάλοι στην φύση, έχει στα σίγουρα παρατηρηθεί ότι καταναλώνουν διαφόρων ειδών άμμο.
Πιστεύω πρέπει να τους παρέχουμε μικρές ποσότητες από εναλλασσόμενης κοκκομετρίας και σύστασης grit και να μην ενθαρρύνουμε όμως κάποια πουλιά που αποκτούν εμμονή με την κατανάλωσή του.
 
αυτος ο παλιομιχαλης, εχει απαγορευση σε μενα και στον αβατον να διαβαζουμε αρθρα που βαζεις :D
 
  • Like
Αντιδράσεις: sdc
Οπως αναφερεται σε αυτο το αρθρο Η διατροφή των παπαγάλων απο τον Tony Silva που πιθανοτατα κανεις απο τους καναρινο-καρδερινοφιλους δεν ενδιαφερθηκε να διαβασει (αντικαταστηστε τη λεξη παπαγαλοι με αλλο ειδος πουλιου που πιθανοτατα ως αγριο πουλι φερεται εστω παρομοιως για αλλους ή παραπλησιους λογους)

Οι τοξικές ουσίες, που συγκεντρώνονται απο τα φυτά σε άγουρους καρπούς ώστε να αποθαρρύνονυν τη βρώση τους, δεν είναι εμπόδιο για τους παπαγάλους, που τους τρώνε με μεγάλη ευκολία. Οι παπαγάλοι δεν μπορούν να περιμένουν για τους σπόρους, τους λοβούς ή τους καρπούς να ωριμάσουν διότι τότε θα έχουν να ανταγωνιστούν τις μαϊμούδες, άλλα θηλαστικά κι άλλα είδη πουλιών για την ίδια πηγή τροφής, κι έτσι τους καταναλώνουν όταν είναι πράσινοι, στυφοί, ακόμη και τοξικοί.

Οι παπαγάλοι εξουδετερώνουν τα τοξικά αλκαλοειδή τρώγοντας πηλό, φλοιούς ή κάποια συγκεκριμένα άνθη της οικογένειας Bromeliaceae. Είναι ένα από τα μυστήρια της φύσης το πώς οι παπαγάλοι έμαθαν να καταναλώνουν αυτά τα στοιχεία που δημιουργούν σύμπλοκα με τις τοξίνες, ώστε να αποβάλλονται από το σώμα τους.

Συνεπως στα πουλια εκτροφης που ταιζονται με ωριμους καρπους και σπορους δεν βλεπω πολλους λογους απαραιτητης προσφορας grit περαν του πολυ σημαντικου που ανεφερε ο Μακης
Εν τέλη, σκέπτομαι οτι, όσο δεν συναντώ κανένα πρόβλημα στην εκτροφή μου δίδοντας ΓΚΡΙΤ, μου είναι αδιάφορο εάν δεν επιδρά ευεργετικά στην πέψη των τροφών, γιατί είμαι σίγουρος οτι επιδρά ευεργετικά στην αποφυγή του στρές των πουλιών.
για λογους που ολοι μας αγνοουμε.

Προσωπικα, οσες φορες το εβαλα σε πουλια μου δεν το ακουμπησαν ποτε, ουτε στο ελαχιστο.
 
Προσωπικα, οσες φορες το εβαλα σε πουλια μου δεν το ακουμπησαν ποτε, ουτε στο ελαχιστο.
Οι δικοί μου όλοι το καταναλώνουν κατά διαστήματα Ανέστη. Όχι πάντα στις ίδιες ποσότητες και δεν είμαι σε θέση να ξέρω γιατί και πότε το τρώνε.
Πάντως κι εγώ δεν το έχω μόνιμα στα κλουβιά, περιοδικά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: vag21
Εγω δοκιμαστικα εχω παρει αυτο:
a68997462c88b722e8fd4b82fc7555c6.jpeg

Δεν μπορω να πω οτι σκοτωνονται, αλλα που και που εχω δει οτι το τρωνε. Μπορει και να παιζουν βεβαια.
 
Συνεπως στα πουλια εκτροφης που ταιζονται με ωριμους καρπους και σπορους δεν βλεπω πολλους λογους απαραιτητης προσφορας grit περαν του πολυ σημαντικου που ανεφερε ο Μακης

Εν τέλη, σκέπτομαι οτι, όσο δεν συναντώ κανένα πρόβλημα στην εκτροφή μου δίδοντας ΓΚΡΙΤ, μου είναι αδιάφορο εάν δεν επιδρά ευεργετικά στην πέψη των τροφών, γιατί είμαι σίγουρος οτι επιδρά ευεργετικά στην αποφυγή του στρές των πουλιών.

για λογους που ολοι μας αγνοούμε.

Εξηγώ (αν αυτό πρέπει να κάνω Ανέστη ; ). Τα καναρίνια είναι άλλης φυσιολογίας πουλιά απο τους παπαγάλους. Στα κλουβιά τους δεν υπάρχουν παιχνίδια, διότι αρέσκονται και βοηθούνται οργανικά απο τις πτήσεις μέσα σ' αυτά. Η ευχαρίστησή τους είναι σχεδόν ταυτόσημη με την ανάγκη επιβίωσης και βρίσκεται στην αναζήτηση σπόρων και νερού. Οταν σ' ένα κλουβί δεν υπάρχει νερό για τακτικό μπάνιο, δεν υπάρχει πρόσβαση στην βάση του(σχάρα) ώστε να σκαλίσουν και να ψάξουν, όταν ακόμα και τα μείγματα διαθέτουν περιορισμένη ποικιλία σπόρων που πολλές φορές επιβάλλεται, νομίζω οτι, οτιδήποτε τους δίνει αφορμή ασχολίας και δεν τα βλάπτει, είναι προς την κατεύθυνση να τους αφαιρέσει κάποιο μέρος απο το συνεχές άγχος(στρες) που τα διακατέχει.
 
Εν ετη 2017 ποιος χρησιμοποιει γκριτ;
Νομίζω μεγαλύτερο ακαδημαικό ενδιαφέρον θα είχε η ερώτηση,"εν έτει 1935 πού εβρίσκαν το grit;"
Για το 2017,τουλάχιστον εγώ.
Μπορείς να αφήσεις ωστόσο το grit και να πας στα minerals.
 
Back
Top