Φάρμακα Χρησιμοποιεί κάποιος Fendona 6sc;

Εννοώ κάποιο φάρμακο από αυτά που είναι ασφαλές ακόμα και αν πέσει πάνω σε τρόφιμα. Με αυτά κάνουν απολύμανση στα εργοστάσια τροφίμων. Δεν γνωρίζω κάποιο συγκεκριμένα αλλά ο Ανέστης που πουλάει, αν κατάλαβα καλά, τέτοια προιόντα ίσως γνωρίζει κάποιο.

Η διατομικη γη (diatomaceous earth) ειναι ενα τετοιο, ειναι μια γκρι σκονη αν θυμαμαι σωστα. Δεν γνωριζω αν υπαρχουν αλλα δυστυχως, γι'αυτα ισως να πρεπει να απευθυνθεις σε εταιρεια απολυμανσεων. Δεν μπορω επισης να υποσχεθω για την αποτελεσματικοτητα του σε ψυλους ουτε κατα ποσο θα μπορεσεις να "σκονισεις" σωστα ολο τον κηπο. Ειναι "σκληρα καρυδια" και εχουν παμπολες γενιες, μπορει δηλαδη να σκοτωσεις την υπαρχουσα γενια και να θεωρησεις οτι καθαρισες και σε 5 ημερες να εκκολαφθουν τα αυγα τους. 😎
 
Εννοώ κάποιο φάρμακο από αυτά που είναι ασφαλές ακόμα και αν πέσει πάνω σε τρόφιμα. Με αυτά κάνουν απολύμανση στα εργοστάσια τροφίμων. Δεν γνωρίζω κάποιο συγκεκριμένα αλλά ο Ανέστης που πουλάει, αν κατάλαβα καλά, τέτοια προϊόντα ίσως γνωρίζει κάποιο.

Φίλε Αχιλλέα, εκτός από τη γη διατόμων που αναφέρει και ο Ανέστης και η σκόνη βορικού οξέως (βόρακας) μπορεί να χρησιμοποιηθεί, για την αντιμετώπιση μικρότερων και πιο ευαίσθητων οργανισμών (Ακάρεα). Για τα άλλα έντομα, και μόνο αυτά που είναι βαδιστικού τύπου (πχ κατσαρίδες), έχουν απλά αποτρεπτική δράση αν γίνει μια κάλυψη των χώρων, λόγο της αφυδάτωσης που τους προκαλούν. Στους ψύλλους δεν νομίζω να έχουν καμία επίδραση λόγο της διαφορετικού τρόπου ζωής τους.
Επίσης τα ασφαλή φάρμακα πάνω σε τρόφιμα είναι μόνο μερικά βιολογικά ή φυσικά προϊόντα φυτοπροστασίας τα οποία έχουν μικρή υπολειμματική διάρκεια.
 
Φίλε Αχιλλέα, εκτός από τη γη διατόμων που αναφέρει και ο Ανέστης και η σκόνη βορικού οξέως (βόρακας) μπορεί να χρησιμοποιηθεί, για την αντιμετώπιση μικρότερων και πιο ευαίσθητων οργανισμών (Ακάρεα). Για τα άλλα έντομα, και μόνο αυτά που είναι βαδιστικού τύπου (πχ κατσαρίδες), έχουν απλά αποτρεπτική δράση αν γίνει μια κάλυψη των χώρων, λόγο της αφυδάτωσης που τους προκαλούν. Στους ψύλλους δεν νομίζω να έχουν καμία επίδραση λόγο της διαφορετικού τρόπου ζωής τους.
Επίσης τα ασφαλή φάρμακα πάνω σε τρόφιμα είναι μόνο μερικά βιολογικά ή φυσικά προϊόντα φυτοπροστασίας τα οποία έχουν μικρή υπολειμματική διάρκεια.
Να σου πώ την αλήθεια η εταιρία που κάνει απολύμανση στην πολυκατοικία μας (την οποία μας σύστησε ένας ένοικος που δουλεύει σε εργοστάσιο τροφίμων) χρησιμοποιεί τέτοιο φάρμακο. Σε όλα τα πετούμενα και ότι περπατάει είναι αποτελεσματικό και για καιρό, χειμώνα καλοκαίρι βρίσκουμε ψόφια, αλλά για ψύλλους δεν γνωρίζω δυστυχώς.
 
  • Like
Αντιδράσεις: M.G
Ένα μεγάλο μπέρδεμα για όλους αλλά αν υπάρχει χώμα δύσκολα να τα ξεβγάλεις δεν γράφεις από που προήλθαν από τις γάτες; Πρώτα ήταν το sebacil πρόβατα γάτες σκύλους κουνέλια έκανε θραύση μετά το έμαθαν οι ψύλλοι και τους σκοτώνει την πρώτη μέρα η έστω απομακρύνονται. Πριν κάμποσα χρόνια είχε βγει το frontline

https://www.=youtube]?3osnCMlQXiY

ένα προϊόν που έκανε επανάσταση μια άντε δυο φορές το καλοκαίρι και είχες το κεφάλι σου ήσυχο πάει και αυτό πρέπει να βάζεις κάθε 6-7 μέρες και αν…….. Τώρα βλέπω μια αλλαγή που δεν είναι για ζώα κάνουν μια ελαφριά δόση και ψεκάζουν τα ζώα και είναι το agita. Πάντως αν δεν βγάλουν άλλη δραστική ουσία θα μας φάνε μεταξύ σοβαρού και αστείου. Ρώτα τον κτηνίατρο σου για το agita http://katoikidio.skroutzstore.gr/c...acturer_id=62263&manufacturer_name=NOVARTISτι δόση να βάλεις. Για το icon μόνο καλά λόγια έχω το γράφω εδώ και το έχω γράψει και αλλού. Το είδα πριν πολλά χρόνια να το βάζει συνεργείο απεντόμωσης στο νοσοκομείο της πόλης μου. Από τότε το βάζω και εγώ παντού όπου θέλω να κάνω απεντόμωση ακόμα και στο κουμάσι μου βγάζω έξω κλουβιά ψεκάζω τοίχους και οροφή και τέλος για 2 με 2,5 μήνες από τα πάντα ότι πατήσει είναι νεκρό. Κάποιες φορές που σκουπίζω τον τοίχο 1 και μήνα μετά τον ψεκασμό αν έχει κολλημένα κόπρανα πάνω μυρίζει λες και ψέκασα εκείνη την ώρα που ξεκολλάνε πως να το γράψω κατάλοιπα αν θέλετε.
Ένα κτηνιατρείο στο μέρος μου πουλάει αυτό το προϊόν το οποίο έβαλε ο γιατρός το χέρι του μέσα και το έτρωγε είναι εντελώς για εμάς καθότι είπε άκακο παρά μόνο για παράσιτα ακάρεα και ψείρες που δρα ενώ είναι σκόνη φανταστείτε να κολυμπάμε σε μια θάλασσα με γυαλιά για τα παράσιτα και ενώ ήμουν εκεί το έπαιρναν κάποιοι πελάτες και ήταν ν ευχαριστημένοι με το προϊόν αυτό Red-lite - Optivite αλλά δεν θέλει νερό καθόλου.
 
Να σου πώ την αλήθεια η εταιρία που κάνει απολύμανση στην πολυκατοικία μας (την οποία μας σύστησε ένας ένοικος που δουλεύει σε εργοστάσιο τροφίμων) χρησιμοποιεί τέτοιο φάρμακο. Σε όλα τα πετούμενα και ότι περπατάει είναι αποτελεσματικό και για καιρό, χειμώνα καλοκαίρι βρίσκουμε ψόφια, αλλά για ψύλλους δεν γνωρίζω δυστυχώς.

Και το όνομα αυτού;
 
μια φιλη μου που εχει πολλα ζωντανα και κατσικες και γεμισε ο τοπος ψυλλους και μπηκαν και στο σπιτι της και της καταφαγαν και τα ποδια, σωθηκε με αλατονερο... Εβαλε παρα πολυ αλατι (χοντρο)σε νεροκαι με αυτο ψεκαζε εξω οπου πιστευε οτι κυκλοφορουν ψυλλοι, εριξε στους σταβλους και σφουγγαριζε συνεχως και μεσα στο σπιτι, οι ψυλλοι σκοτωθηκαν και τα αυγα αφυδατωθηκαν και μου ορκιζεται οτι τους εξαφανισε...
 
Λοιπόν τα φάρμακα που ψεκάζουν (πρέπει να είναι 3 από ότι κατάλαβα) είναι τα εξής: alphacypermerthrin 6sc, brodifacoum 0,005% - bromadiolone 0,005% . Τα γνωρίζεις;
 
  • Like
Αντιδράσεις: M.G
Λοιπόν τα φάρμακα που ψεκάζουν (πρέπει να είναι 3 από ότι κατάλαβα) είναι τα εξής: alphacypermerthrin 6sc, brodifacoum 0,005% - bromadiolone 0,005% . Τα γνωρίζεις;

Τα brodifacoum 0,005% - bromadiolone 0,005% ειναι τρωκτικοκτονα και πολυ τοξικα για τα θηλαστικα. Δεν ψεκαζονται αλλα εμπεριεχονται σε δολωματα ως ποντικοφαρμακα.
 
Λοιπόν τα φάρμακα που ψεκάζουν (πρέπει να είναι 3 από ότι κατάλαβα) είναι τα εξής: alphacypermerthrin 6sc, brodifacoum 0,005% - bromadiolone 0,005% . Τα γνωρίζεις;

Ναι τα γνωρίζω, πολύ αποτελεσματικά και τα 3. Η alphacypermerthrin είναι η πιο αποτελεσματική συνθετική πυρεθρίνη. Τα υπόλοιπα τα αναφέρει ο Ανέστης. 😉
 
Τα brodifacoum 0,005% - bromadiolone 0,005% ειναι τρωκτικοκτονα και πολυ τοξικα για τα θηλαστικα. Δεν ψεκαζονται αλλα εμπεριεχονται σε δολωματα ως ποντικοφαρμακα.
Βαζουν στις γωνιες κατι κοκκινα σακουλακια για τα ποντικια, μαλλον αυτα θα ειναι.
 
Back
Top