Φροντίδα Ψεκασμός Παπαγάλου

Ερωτηση αλλη τωρα, ειμαι σιγουρη οτι ειναι θυληκο και οχι αρσενικο που υποτιθεται οτι ηταν. Τοσα χρονια ακουει γιωργο και γιωργο και το εχιε μαθει πλεον. Υπάρχει νοημα λετε να του αλλαξω ονομα τωρα;

οχι δεν εχει νοημα και δεν εισαι η μονη... :D πως εισαι 100% σιγουρη οτι ειναι θηλυκο; Εχει ολα τα οπτικα σημαδια του θηλυκου; Μια φωτο δε μας εβαλες να τον-την καμαρωσουμε! :D
 
οχι δεν εχει νοημα και δεν εισαι η μονη... :D πως εισαι 100% σιγουρη οτι ειναι θηλυκο; Εχει ολα τα οπτικα σημαδια του θηλυκου; Μια φωτο δε μας εβαλες να τον-την καμαρωσουμε! :D

εχεις δικιο δεν εχω βάλει φωτο. εχω μαζι μου στο κιν. ενα βιντεακι που χορευει κια τραγουδαει. Θα προσπαθησω να το ανεβασω αργοτερα(. Γιατι κανει ολο βολτες το αφεντικο τώρα!)

Ειναι πολύ ομορφος..η ομορφη! Θα βαλω και φωτο τη παρασκευη ελπιζω. Εχε το νου σου λιγο αργοτερα ισως ανεβασω το βιντεακι.
 
Μαριαννα φροντισε οταν κανεις αυτη την προσπαθεια με τον Γιωργο-που μαλλνο ειναι γεωργια, χεχε- να εισαι μονη σου στο δωματιο η τουλαχιστον να εχεις κλεισει την πορτα. Μερικα πουλακια επειδη δνε εχουν εμπιστοσυνη τοσο στους αλλους, αμα τυχον εχετε ερθει κοντα κ ξαφνικά μπει καποιος μεσα μπορει να τρομαξουν κ να αντιδρασουν ασχημα. Δε ξερω στη περιπτωση σου αν θα γινει αλλα εχε λιγο το νου σου σε αυτο. Διοτι ειναι αρχη ακομα κ ισως δεν εχει την απολυτη εμπιστοσυνη σε εσενα κ γενικα. Τελος ηθελα νασου πω νασαι δυνατη! Δε προκειται να σε σφαξει βρε, μη φοβασαι τοσο. Το χειροτερο που μπορει νακανει ειναι να σε τσιμπησει δυνατα αλλα οχι μεχρι του σημειου να σου κοψει κομματι νομιζω!φροντισε να του δειξεις πως δεν φοβασαι κ ολα με απαλες κ ηρεμες κινησεις γιανα ξεθαρεψει. Εαν φοβασαι εσυ πουσαι μεγαλη κ ανθρωπος φαντασου τη δικη του αγωνια κ αγχος πουναι ενα τοσο δα πουλακι. Καλη επιτυχια κ περιμενουμε νεοτερα!
 
Μαριαννα φροντισε οταν κανεις αυτη την προσπαθεια με τον Γιωργο-που μαλλνο ειναι γεωργια, χεχε- να εισαι μονη σου στο δωματιο η τουλαχιστον να εχεις κλεισει την πορτα. Μερικα πουλακια επειδη δνε εχουν εμπιστοσυνη τοσο στους αλλους, αμα τυχον εχετε ερθει κοντα κ ξαφνικά μπει καποιος μεσα μπορει να τρομαξουν κ να αντιδρασουν ασχημα. Δε ξερω στη περιπτωση σου αν θα γινει αλλα εχε λιγο το νου σου σε αυτο. Διοτι ειναι αρχη ακομα κ ισως δεν εχει την απολυτη εμπιστοσυνη σε εσενα κ γενικα. Τελος ηθελα νασου πω νασαι δυνατη! Δε προκειται να σε σφαξει βρε, μη φοβασαι τοσο. Το χειροτερο που μπορει νακανει ειναι να σε τσιμπησει δυνατα αλλα οχι μεχρι του σημειου να σου κοψει κομματι νομιζω!φροντισε να του δειξεις πως δεν φοβασαι κ ολα με απαλες κ ηρεμες κινησεις γιανα ξεθαρεψει. Εαν φοβασαι εσυ πουσαι μεγαλη κ ανθρωπος φαντασου τη δικη του αγωνια κ αγχος πουναι ενα τοσο δα πουλακι. Καλη επιτυχια κ περιμενουμε νεοτερα!
Ευχαριστώ πολύ Άννα, και για την ενθαρυνση... Οσον αφορα το σπρευ προς το παρον δεν θα κανω τιποτα. Αλλα γι αυτο που λες με το οτι τρομαζουν αν μπει καποιος αλλος στο δωματιο ναι ισχυει και με τον δικό μου. Με κάθε απότομη κινηση ξαφνιάζεται και φουσκωνει...
 
Μαριάνα δεν νομιζω πως υπάρχει περιπτωση να σε δαγκώσει. Το πουλι για να βγαίνει έξω και να τρώει από το χέρι σου, σημαινει πως νιώθει αρκετά ασφαλες. Αμα φουντ΄πωνει και σου κάνει γκρρρ τότε να είσαι επιφυλακτική. Πιστέυω πως θα σε μασουλήσει απολά και θα σε "γλύψει" με την γλώσσα του. Ειναι οπως τα μωρά που σε κάπιο στάδιο βάζουν τα πάντα στο στόμα για εξερεύνηση. Πάντα υπάρχουν σημέια τα οποία μας κάνουν να καταλάβουμε την διάθεση του πουλιού. Δοκίμασε να είσαι ήρεμη και να κρατάς κάποιιο φρούτο που του αρέσει και να πλησιάσεις με φυσικό τρόπο και αυτοπεπόιθεση!
 
Οσο για τα προληπτικά ψεκάσματα νομίζω να τ΄αφήσεις. Κι εγώ ζω σε σπίτι με αυλή και πάρα πολλά ζωα. Η Γεωργία έχει το κλουβί της διπλα από το μεγάλο κλουβί με μικρά πουλάκια, κουνελια, κλπ. και δεν έπιασε ποτέ κανενα παράσιτο.
 
Back
Top