Αναπαραγωγή 1η προσπάθεια αναπαραγωγής budgie

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης YannisC
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

YannisC

PB New Member
Εγγραφή
15 Μαρ 2020
Μηνύματα
46
Πόλη
Αθήνα
Η παρουσίαση του ζευγαριού

Καλησπέρα σας,

Ξεκίνησα την 1η αναπαραγωγική προσπάθεια στα μέσα του Σεπτέμβρη. Παραθέτω τις παραμέτρους:
  1. Ξεκίνησα διατροφική προετοιμασία από μέσα Σεπτέμβρη (όλα τα προβλεπόμενα, χωρίς χημεία)
  2. Το κλουβί εσωτερικά σε σταθερό σημείο (βέβαια πολυσύχναστο καθώς δεν έχω άλλο μέρος)
  3. Η φωλιά ανέβηκε με το ξεκίνημα της προετοιμασίας
  4. Η θηλυκιά μπήκε σε οίστρο αρχές Νοέμβρη
  5. Φωτοπερίοδος 13 ώρες αν 24ώρο
  6. Το ζευγάρι δεμένο, έπιασα προσπάθεια βατέματος αλλά όχι βάτεμα
  7. Η θηλυκιά περιεργαζόταν την φωλιά αρχικά, μετά άρχισε να βάζει το κεφάλι μέσα αλλά δεν μπήκε ποτέ ολόκληρη. Πλέον εδώ και 2 εβδομάδες έχει χάσει το ενδιαφέρον για την φωλιά (βγαίνει από τον οίστρο) και ο αρσενικός είναι λιγότερο ζωηρός.
  8. Η θηλυκιά 14 με 16 μηνών και ο αρσενικός 13 με 15 μηνών
Παραθέτω και μερικές φωτό του setup.

Θα παρακαλούσα για τις συμβουλές σας. Ευχαριστώ!
 

Συνημμένα

  • budgies3.webp
    budgies3.webp
    46,9 KB · Προβολές: 1
  • budgies1.webp
    budgies1.webp
    93,2 KB · Προβολές: 1
  • budgies2.webp
    budgies2.webp
    71,4 KB · Προβολές: 1
  • budgies4.webp
    budgies4.webp
    40,8 KB · Προβολές: 1
  • budgies.webp
    budgies.webp
    65,5 KB · Προβολές: 1
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Αν δεν εχει διαθεση για φωλιες κλπ αφαιρεις την φωλια και την ξαναβάζεις μεσα φλεβαρη-αρχες Μάρτη.Παντως ο χαλινος δειχνει οτι ειναι σε φαση αναπαραγωγής.Αν δεν εχεις δει βατεμα πιθανον αν ξαναμπει η θηλυκα να κανει ασπορα αυγα και ειναι κατι που δε το θες!Οποτε συνέχισε διατροφικη προετοιμασία και ξαναβαλτην τοτε που σου πα.
Περιμενε και καμια αλλη γνωμη!
 
Γιάννη, γνωρίζεις με ακρίβεια την ηλικία των πουλιών. Ρωτάω γιατί μου δίνει την εντύπωση πουλιού μικρότερου το ενός έτους και κάπως ανώριμου για αναπαραγωγή. Η απειρία των νεαρών πουλιών πολλές φορές δεν καταλήγει σε αναπαραγωγή στις πρώτες απόπειρες. Μην αγχώνεσαι, βγάλε τη φωλιά και την ξαναβάζεις την άνοιξη. Συμφωνώ ότι είναι πολύ μεγάλη και τα αυγά ίσως να κατρακυλάνε.
 
Αν δεν εχει διαθεση για φωλιες κλπ αφαιρεις την φωλια και την ξαναβάζεις μεσα φλεβαρη-αρχες Μάρτη.Παντως ο χαλινος δειχνει οτι ειναι σε φαση αναπαραγωγής.Αν δεν εχεις δει βατεμα πιθανον αν ξαναμπει η θηλυκα να κανει ασπορα αυγα και ειναι κατι που δε το θες!Οποτε συνέχισε διατροφικη προετοιμασία και ξαναβαλτην τοτε που σου πα.
Περιμενε και καμια αλλη γνωμη!
Σε ευχαριστώ! Και εγώ αυτό σκεφτόμουν, να βγάλω φωλιά και ξανα απο Φλεβάρη.
[automerge]1609700039[/automerge]
Γιάννη, γνωρίζεις με ακρίβεια την ηλικία των πουλιών. Ρωτάω γιατί μου δίνει την εντύπωση πουλιού μικρότερου το ενός έτους και κάπως ανώριμου για αναπαραγωγή. Η απειρία των νεαρών πουλιών πολλές φορές δεν καταλήγει σε αναπαραγωγή στις πρώτες απόπειρες. Μην αγχώνεσαι, βγάλε τη φωλιά και την ξαναβάζεις την άνοιξη. Συμφωνώ ότι είναι πολύ μεγάλη και τα αυγά ίσως να κατρακυλάνε.
Καλησπέρα και ευχαριστώ!
Τα αγόρασα τέλος Ιανουαρίου 2020 και από ότι μου ειπε ο petshopας ήταν σίγουρα 2 μηνών. Συνεπώς το ελάχιστο που θα μπορούσαν να είναι, είναι 12-13 μηνών. Βγάζω φωλιά και πάω για την επόμενη αναπαραγωγική περίοδο.
Η φωλιά έχει διαστάσεις 22x16x17. Έχει και βαθούλωμα. Η φωτο την δείχνει οντως μεγαλύτερη. Να πάω λες σε μικρότερη;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Η φωλιά έχει διαστάσεις 22x16x17. Έχει και βαθούλωμα.
Με αυτές τις διαστάσεις δεν φαίνεται κακή επιλογή. Στην προκειμένη περίσταση δεν είναι καν αυτό το πρόβλημα.
 
Back
Top