Αναπαραγωγή 15 μέρες και δεν βγήκαν, πρόβλημα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ariadnh

PB Known Member
Εγγραφή
1 Απρ 2014
Μηνύματα
3.046
Πόλη
Κύπρος
Καλημέρα.. Το θηλυκό καναρίνι μου έκανε 5 αυγά οπου τα 4 έχουν σίγουρα σπόρο. Σήμερα είναι η 15η μέρα που κάθεται και δεν βγήκε κανένα πουλάκι. Δεν άλλαξαν τα αυγά με πλαστικά. Αυτή κάθισε στο τρίτο αυγό. Τι κανω; Μήπως δεν μπορουν να βγουν;

Ευχαριστω
 
28.03.. Παιδιά ο Μάρτης έχει 31 μέρες.. Αρα 16 μέρες κάθεται. Ωχ.. Τι να κάνω;
 
Η ημερομηνία είναι αρκετά παλιά οπότε μάλλον τα αυγά είναι άσπορα ή τα μωρά δεν τα κατάφεραν να αναπτυχθούν πλήρως.
 
Ασπορα δεν είναι σίγουρα.. Μα γιατί δεν βγήκαν ☹ ;
 
Να το διαβάσω αλλά εγώ τώρα να τα σπασω να δω τι γίνεται; Το 5ο βρίσκεται στην 13η μέρα..
 
Μπορω να μάθω αν υπάρχει ζωή, όχι σπόρο, με την ωοσκοπηση;
 
Νομίζω πως κάποιες φορές όταν τα μωρά είναι πλήρως ανεπτηγμένα μέσα στο αυγό (13-14 μέρα) φαίνεται η καρδιά τους που χτυπά.
 
Να ρωτησω ακόμη κάτι.. Λογικά τώρα το αυγό θα είναι γεμάτο με το εμβρυο; Για να καταλάβω αν αναπτύχθηκε κανονικά ή αν κατα την διαρκεια πεθανε.
 
Τους είδα να ζευγαρώνουν. Εκανα ωοσκοπηση χθες, βιαστικά γιατί φοβάμαι μην τα σπασω. Είχε 4 με σπόρο και ενα άσπρο. Σήμερα, τώρα ξανά εκανα για να δω αυτά που είπαμε πιο πανω. Εσπασα λίγο το ενα αυγό καταλάθος. Μέσα είχε πουλάκι, ΖΩΝΤΑΝΟ, αίμα, ενα κιτρινοπορτοκαλί σαν κρόκο.. Μετα πεθανε. Το σκότωσα ☹.. Τις μέρες τισ σημειώνω, δεν εκανα λάθος.. Το κοιτουσα 10 λεπτα μήπως αναπνεει.. Τίποτα. Θα περάσω φωτογραφία σε λίγο.. Να δείτε.. Το σκότωσα ☹
 
παιδια αν δεν κανω λαθος απαγορευεται η ωοσκοπηση μετα την 9η μερα αφου υπαρχει κινδυνος τυφλωσης!
 
http://prntscr.com/39v9h9

Δεν τα καταφερνω στο να ανεβασω φωτογραφια.. Δοκιμασα αλλο τροπο.. Την εμφανιζει; Απαγορευεται; Δηλαδη αν ζουν, μπορει να τα τυφλωσα..; Οσο προχωραει το θεμα γινομαι περισσοτερο ευτιχισμενη..
 
Αριάδνη ψυχραιμία! Αν τρυπησες το. Αυγό και βγήκε κάτι κόκκινο δεν νομίζω να είναι αίμα. Για ασπορο μου κάνει.. Όπως και να χει το συγκεκριμένο αυγό πέταξε το... Άνοιξε το να δεις αν είχε μωρό ή όχι και πέταξε το.. Αφού λες ότι βγήκε υγρό και να υπάρχει μωρό δυστυχώς πέθανε.. Αφού δεν έχεις εμπειρία στην ωοσκοπηση και αφού ζευγαρωσαν και όλα πήγαιναν ρολόι δεν έπρεπε να κάνεις...
Τα υπόλοιπα αυγά άστα μέχρι και αύριο και αύριο άνοιξε τα να δεις αν όντως ήταν ασπορα ή αν είχαν έμβρυα και μετά το συζητάμε.
Και μην τα ενοχλείς τόσο πολύ.. :)
 
Δεν τα ενοχλω καθόλου τα συγκεκριμενα. Επειδή μου έχουν κανει ηδη δυο πετυχημένες γέννες. Έστειλα φωτο. Υπηρχε πουλάκι, ζωντανο. Δες την. Πέρασαν οι μέρες γι' αυτό Ρώτησα μήπως δεν μπορούν να βγουν να βοηθήσω..
 
Αχ ψυχή μου! Είχε όντως πουλάκι.. Έχεις δίκιο.. Πόσες μέρες το κλωσουσε το συγκεκριμένο; Μήπως δεν ήταν ακόμα έτοιμο να βγει;
 
16 μέρες κάθεται. Γι' αυτό. Είμαι σίγουρη πως ήθελε κι' αλλες μέρες... Πάντως δεν είναι το τελευταιο. Διάβασα πως το πιο σκούρο -μπλε αυγό είναι το τελευταίο..
 
Back
Top