Αναπαραγωγή 15 μέρες και δεν βγήκαν, πρόβλημα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Το πιο γαλάζιο είναι το τελευταίο..

Επειδή υπάρχει μπέρδεμα με τις μέρες εκκόλαψης θα σου το εξηγήσω είναι πολύ εύκολο και απλό.. Από την στιγμή που η κανάρα έχει κάτσει στη φωλιά για πάνω από 24 ώρες τότε ξεκίνησε και η ανάπτυξη των εμβρύων. Από εκείνη την μέρα μετράς 14 24ωρα μέχρι να σκάσουν τα μικρά. Πολλές καναρες κάνουν 3 αυγά και στο 4ο κάθονται μόνιμα.. Τότε μετράς από το τελευταίο αυγό 14 μέρες και θα βγουν όλα μαζί. Άλλες κάθονται από το πρώτο αυγό μόνιμα στη φωλιά και δεν σηκώνονται.. Σε αυτή την περίπτωση το κάθε αυγό θα σκάσει άλλη μέρα.. Οπότε για το κάθε αυγό περιμένεις διαφορετική μέρα εκκόλαψης μετρώντας 14 24ωρα
από την ημέρα που έγινε! Κι γω φέτος το κατάλαβα! 😉
 
Μετρησα 16 μέρες απο την μέρα που κάθησε.. Δεν θα τα ενοχλησω ξανά και οτι γινει.. Θα αγοράσω τσοχες και πλαστικά αυγά να κάνω καλύτερη αναπαραγωγη απο εδώ και πέρα.. Απλα όταν είδα και κατάλαβα οτι πεθανε απο δικο μου λάθος στεναχωρηθηκα ☹..
 
'Συνήθως η πρώτη ωοσκόπηση σε αυγά καναρινιών γίνεται την 5η μέρα επώασης, μετράμε πάντα από την ημέρα που το θηλυκό θα ξεκινήσει να κλωσσάει συστηματικά τα αυγά. Μερικοί προτείνουν όμως να γίνεται την 7η προς 10η ημέρα γιατί το διερχόμενο φως νωρίτερα μπορεί να προκαλέσει βλάβη στα μάτια του αναπτυσσόμενου εμβρύου." αυτο αναφερεται σε σχετικα με την ωοσκοπηση αρθρα, δηλαδη το αναποδο λενε, την πιθανοτητα προβληματος σε προωρη ωοσκοπηση, οχι στις τελευταιες μερες. Εγω παντως μολις κλεισουν 4 ή και 3 μερες κανω την 1η ωοσκοπηση, δε νομιζω κανεις να περιμενει την 7η προς 10η, συνηθως γινεται μεσα στο διαστημα 5η-7η.

αυτο που σπασες και ζουσε ειπες δεν ηταν το τελευταιο-5ο; Περιεργο γιατι το 5ο μπηκε στη μερα του σημερα αρα μεχρι αυριο θα μπορουσε να βγει-και μπορει ακομα αφου λες οτι υπαρχει ακομα στη φωλια. Τα πρωτα επρεπε να χαν βγει απ το Σαββατο αντε την Κυριακη αφου εκατσε απο το 3ο, ενω το 4ο την Κυριακη ή το πολυ Σημερα. Παντως μην βιαζεσαι αλλη φορα να περιμενεις μεχρι το τελευταιο να συμπληρωσει 14 μερες επωασης(καλυτερα και 15 για απολυτη σιγουρια) για να κριθει οτι δε θα βγει κανενα, εκτος αυτου η ωοσκοπηση κοντα στην εκκολαψη δεν ειναι τοσο ευκολη οσο στις μερες που ανεφερα παραπανω, να καταλαβεις δηλαδη αν ζει ή οχι γιατι εχει καταλαβει το περισσοτερο αυγο το εμβρυο-μαυριλα
 
Μου εχει τυχει να μην βγει το πουλακι.. Περσι. Γι' αυτο ρωτησα. Μηπως συμβαινει το ιδιο και τωρα για να σωσω οτι μπορω. Δεν γνωριζα αυτο με την τυφλωση και δεν μου ειπε καποιος κατι κατα την διαρκεια της συζητησης. Την εκανα. Εσπασε. Το σκοτωσα. Μπορει να τυφλωσα (αν ζουν τα υπολοιπα). Δεν μπορει να γινει χειροτερο.. Τωρα ευχομαι να βγει καποιο αφου αυτο που εσπασε δεν ηταν το τελευταιο.. Αν βγει, να ειναι καλα και οχι τυφλο. Αλλιως ☹
 
δεν τυφλωσες κανενα στο εξηγησα, δεν υπαρχει τετοια περιπτωση, για προωρες ωοσκοπησεις το λενε-αν ισχυει. Να μεγαλωσουν μεσα και να μην βγουν ειναι συχνο φαινομενο το βλεπεις σε τοσα σχετικα θεματα αλλων-να κανεις κατι δε μπορεις εκτος αν ειναι θεμα υγρασιας αλλιως προετοιμαζεις τα πουλια καλυτερα για την επομενη γεννα.στην περιπτωση σου τωρα καποια βασει λογικης ειχαν ψοφησει μεσα αφου εχουν περασει οι μερες.. Αλλα εκ του αποτελεσματος με αυτο που σπασες, υπηρχαν και ζωντανα ακομα.
 
Θα περιμενω ακομη λιγες μερες.. Ισως βγει καποιο, εστω το τελευταιο..
 
περιμενε και αυριο, τεταρτη μεσημερι ανοιξε τα, δε χρειαζεται παραπανω μερες
 
δεν τυφλωσες κανενα στο εξηγησα, δεν υπαρχει τετοια περιπτωση, για προωρες ωοσκοπησεις το λενε-αν ισχυει.

λευτερη καλημερα και απο εμενα.ηθελα να κανω μια ερωτηση.συνφωνα με το παραπανω.. Δηλαδη θα μπορουσα να κανω ωοσκοπηση τη 10η ή 12η μερα;
και αμα δεχτουμε οτι η μεση ωοσκοπηση ειναι στις 6-8 ημερες, οταν λες προωρη εννοεις την 4η μερα;
συγνωμη εκ των προτερων που θελω να ειμαι σχολαστικος
 
Καλημέρα.. Βγήκε ενα σήμερα. Απο το τσόφλι που έριξε κάτω πρεπει να είναι το τελευταιο. Δεν θα τα φύγω τα υπολοιπα.. Θα τα αφήσω ακόμη μια μέρα.
 
Βάλε αυγό να έχει να ταΐσει το μικρό και μην τα πειράξεις. Άφησέ τα μόνο καλό θα κάνεις και όχι κακό. Το καλό στην περιπτωσή σου είναι πως τα πουλιά σου άρχισαν να έχουν επιτυχημένες συνευρέσεις και θα πάς καλύτερα στην συνέχεια... Με το καλό να σου σκάσει και κάνα άλλο...
 
λευτερη καλημερα και απο εμενα.ηθελα να κανω μια ερωτηση.συνφωνα με το παραπανω.. Δηλαδη θα μπορουσα να κανω ωοσκοπηση τη 10η ή 12η μερα;
και αμα δεχτουμε οτι η μεση ωοσκοπηση ειναι στις 6-8 ημερες, οταν λες προωρη εννοεις την 4η μερα;
συγνωμη εκ των προτερων που θελω να ειμαι σχολαστικος

καλημερα Παναγιωτη, εννοειται πως μπορεις, την 1η ωοσκοπηση την κανουμε συνηθως 5-7 μερα, αν εχουμε εμπειρια και νωριτερα γενικα μολις κλεισει 4 μερες επωασης ενα αυγο αρχιζουν να φαινονται οι φλεβες εχει πιαστει μεγαλο μερος του αυγου κοκκινιζει και η καρδια του εμβρυου χτυπα αν ειμαστε παρατηρητικοι, αν θελουμε κανουμε κι αλλη μερικες μερες αργοτερα να δουμε αν ολα πανε καλα ή αν καθυστερουν να βγουνε να ελεγξουμε τι γινεται, θελει παντως παρατηρητικοτητα προς την τελευταια μερα επωασης κι επειτα γιατι το χει καταλαβει το εμβρυο το αυγο οι φλεβες λιγο πολυ εχουν εξαφανιστει, βλεπουμε σκουρο εντονο στο μεγαλυτερο μερος του αυγου, μη νομισουμε οτι ειναι νεκρο ενω ζει, την κινηση του προσπαθουμε να δουμε, αναλογα κι ποσο καλος ειναι ο φακος που χρησιμοποιουμε, 5η μεχρι 11-12η μερα επωασης η ωοσκοπηση ειναι γενικα ευκολη να βγει συμπερασμα.
 
οποτε λευτερη κατα τη γνωμη σου δεν υπαρχει σε κανενα σταδιο κινδυνος τυφλωσης, ποσο μαλλον στις τελευταιες μερες που εχουνε δημιουργηθει και τα ματια του νεοσσου;
 
το μονο που χω διαβασει ηταν αυτο που παρεθεσα, αλλα τοσο αργα την 1η ωοσκοπηση δεν την κανει σχεδον κανεις, απλα συνισταται απ την 5η μερα κι επειτα για σιγουρο συμπερασμα οχι για κινδυνο τυφλωσης. Απο κει και περα δεν εχω την τεραστια εμπειρια ουτε ειμαι ειδικος στο θεμα να χω κανει μελετη και να πω δεν υπαρχει ποτε και κανενας κινδυνος και με κανενα μεσο(φακο). Απλα λεω τι κανω εγω και η συντριπτικη πλειοψηφια διχως προβληματα, οποτε κανουμε ωοσκοπηση απο την 5η μερα περιπου και μετα αφοβα.
 
Εγώ όσον αφορά την ωοσκοπηση κάνω την 7η μέρα και φαίνεται ξεκάθαρα αν το αυγό είναι κλουβιο ή όχι.

Αριάδνη να το χαίρεσαι το μικρό! Άσε τα υπόλοιπα αυγά και αύριο μήπως σπάσει κανένα άλλο και μετά άνοιξε τα να δεις αν υπήρχαν έμβρυα και τι έγινε και μετά πέταξε τα... Στη φωλιά βάλε 1-2 ψεύτικα αυγά για να στηρίζεται το μικρό! 😉
 
Αγορασα σημερα τσοχες και αυγα πλαστικα.. Μια απορια, την τσοχα να την ραψω; Γιατι με το ραμφος τους θα μπορουν να την πεταξουν εξω.

Ευχομαι να βγαλει κι αλλα, δεν θελω να δω αλλα πτωματα
 
Ραψτη για καλό και για κακό.. Εγώ τους τη βάζω έτσι και δεν την πετάνε πάντως... Οι τσοχες τώρα θα χρειαστούν για την μεταφορά σε καθαρή φωλιά και για την επόμενη γέννα! 😉
 
Πες μου λιγο με τα ψευτικα αυγα. Εγω πρεπει να ξυπναω πολυ πρωι για να τα αλλαζω; Αν καθησει λιγο στα αυγα και τα παρω δεν θα γινει η δουλεια μου; Στο τεταρτο αυγο τα βαζω πισω..; Ολο αυτο με αγχονει.. Ενα ξαδελφος μου το δοκιμασε και πετυχε γι' αυτο ειπα να το κανω και εγω.. Απλα θελω να ακουσω και εσεις τι κανετε για να μην κανω κατι λαθος..

Θεκιου :)

Ηρθα σπιτι... Κοιταξα την φωλια.. Βγηκαν ολα τα πουλακια... Τελειααα... Αυτο σημαινει οτι καποιες φορες ισως χρειαζονται περισσοτερες μερες. Σημειωσα ακριβως την ημερομηνια που καθησε στα αυγα.. Εχω ηδη κανει δυο γεννες με το ιδιο ζευγαρι και ακομη δυο με αλλα ζευγαρια και στις 14 μερες αρχισαν να βγαινουν.. Θα ειχα ακομη ενα αλλα...

Ευχαριστω παιδια για την βοηθεια σας. :).
 
Πες μου λιγο με τα ψευτικα αυγα. Εγω πρεπει να ξυπναω πολυ πρωι για να τα αλλαζω; Αν καθησει λιγο στα αυγα και τα παρω δεν θα γινει η δουλεια μου; Στο τεταρτο αυγο τα βαζω πισω..; Ολο αυτο με αγχονει.. Ενα ξαδελφος μου το δοκιμασε και πετυχε γι' αυτο ειπα να το κανω και εγω.. Απλα θελω να ακουσω και εσεις τι κανετε για να μην κανω κατι λαθος..

Εγώ ποτέ δεν αλλάζω τα αυγά με ψεύτικα... Εγώ άλλο σου είπα.. Μόλις βγουν οι νεοσσοι να βάλεις ένα ψεύτικο αυγό για να στηρίζονται τα μικρά.

Να τα χαίρεσαι κι άλλη φορά να αποφεύγεις τις ωοσκοπησεις... 😛 θέλουν εμπειρία και πολύ προσοχή!
 
Back
Top