Αναπαραγωγή 2η προσπάθεια αναπαραγωγής των καναρινιών μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stelans
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Stelans

PB New Member
Εγγραφή
29 Μαϊ 2020
Μηνύματα
244
Πόλη
Πειραιάς
Καλησπέρα σε όλους παιδιά. Εύχομαι καλό Πάσχα και Καλή ανάσταση σε όλους. Όπως λέω και στον τίτλο επιχειρώ 2η προσπάθεια αναπαραγωγής στο ζευγάρι μου. Τα είχα με χώρισμα μιας και δεν τα πήγαιναν καλά όταν είχε αυγά η θηλυκια (τα οποία ήταν άσπορα). Δεν παρατήρησα επιθετικές συμπεριφορές από την θηλυκια όπως όταν είχε τα αυγα. Ωστόσο σήμερα που έβαλα φωλιά γιατί την είδα να προσπαθεί να φωλιασει στις αυγοθηκες, ο αρσενικός της κελαηδάει πάει να την βατεψει και αυτή δεν τον αφήνει με τίποτα. Μετά τον κυνηγάει κιόλας και τον οδηγεί στο πάτωμα. Τι άλλο μπορώ να κάνω; Γίνεται να μην τον θέλει με τίποτα ρε παιδιά; Να είναι τόσο επιλεκτική; Είναι πρωταρικα και τα 2. Έχω απογοητευτεί δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Pass
@Stelans τ θέμα είναι η αρχή πριν τα βάλεις για ζευγάρωμα πως έφερες σε επαφή τα πουλιά ποτέ τ έβαλες μαζί κ πριν από αυτό την διαδικασία γνωριμίας ;
 
Καλησπέρα τα πουλάκια τα έχω εγώ 1 χρόνο είναι του 2020. Η αλήθεια είναι ότι όταν είδα την θηλυκια να ξεκινάει ωοτοκία τον έβαλα μέσα στη ζευγαρωστρα. Ωστόσο τα πουλιά μια φορά την εβδομάδα σίγουρα που τα έβαζα λίγο στον ήλιο είχαν οπτική επαφή και ο αρσενικός ένα μήνα τώρα της κελαηδησουσε συνεχώς όταν την έβλεπε και αυτή ανασηκώνε το πτέρωμα της. Τον άκουγε όλη μέρα να κελαηδάει και ξεκίνησε να κάνει αυγά και έτσι τα ένωσα. Στην αρχή τα πήγαιναν καλά αυτός την τάιζε και έβλεπα πολύ καλές συμπεριφορές. Μετά από 6 μέρες από το τελευταίο αυγό είδα αρκετά πούπουλα του αρσενικού τόσο μέσα στο φωλιά όσο και στο κλουβί. Αυτό με υποψιασε και είδα τη θηλυκια να τον κυνηγάει επιθετικά. Τώρα στη 2η προσπάθεια τα είχα 7 μέρες μαζί και έβγαζα περιοδικά όταν μπορούσα να τα παρατηρώ το χώρισμα. Δεν είδα επιθετικές συμπεριφορές ωστόσο δεν είδα ενδιαφέρον από τη μεριά της θηλυκιας. Σήμερα είδα ότι ψάχνει για υλικό και ήθελε να φωλιάσει στις αυγοθηκες έβαλα νημα και άνοιξα το χώρισμα. Ο αρσενικός της κεληδουσε και αυτή τον έδιωχνε ανοίγοντας τα φτερά. Μέχρι και στο χτίσιμο της φωλιάς την βοήθησε αλλά αυτή τίποτα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
Γίνεται να μην τον θέλει με τίποτα ρε παιδιά;
Γίνεται, δεν είναι σίγουρο ότι ένα ζευγάρι θα ταιριάξει.
Η γνωριμία του ζευγαριού (με το χώρισμα τοποθετημένο) είναι πολύ βασική.
Όταν ο κάναρος της κελαηδάει, την ταΐζει μέσα από το χώρισμα και αυτή δέχεται το τάισμα και πηγαίνει κοντά του και αν η κανάρα σκύβει το κορμί της μπροστά όταν ο κάναρος κελαηδάει τότε το ζευγάρι ταιριάζει.
Βάλε το χώρισμα και περίμενε την κανάρα να φτιάξει την φωλιά, παρακολούθησε την συμπεριφορά τους και μετά βγάζεις το χώρισμα.
 
Καλησπέρα παιδιά. Η φύση έκανε πάλι το θαύμα της. 05/05 έκανε το πρώτο αυγό και έκανε σύνολο 4 (6 7 και 8 του μήνα). Εγώ έβγαλα τον αρσενικό 2 μέρες πριν κάνει το πρώτο αυγό καθώς όλο τον κυνηγάγε και αυτός ήταν τρομαγμένος. Λέω πάει δεν θα καταφέρω τίποτα. Ήρθαν τα αυγα άσπορα λέω θα τα αφήσω 15 μέρες για να τελειώσει ομαλά η διαδικασία και τέλος. ΣΉΜΕΡΑ έσκασε αυγουλακι 13 μέρες μετά το πρώτο. Δεν το περίμενα με τίποτα. Η θυληκια είναι μόνη της δεν νομίζω να έχει θέμα; ο αρσενικός είναι σε δικό του κλουβί φουλ πυρωμενος και κελαηδάει όλη μερα αλλά δεν νομίζω ότι πρέπει να τον βάλω μέσα τώρα.
 
ΣΉΜΕΡΑ έσκασε αυγουλακι
Προφανώς εννοείς ότι γεννήθηκε ο πρώτος νεοσσός, με το καλό και τα υπόλοιπα.
Η θυληκια είναι μόνη της δεν νομίζω να έχει θέμα;
Μια χαρά θα τα καταφέρει, δίνε αυγό και αυγοτροφή για να ταΐζει τα μικρά.
 
γεννήθηκε ο πρώτος νεοσσός
Ναι ναι δεν το εξέφρασα σωστά. Ξεκίνησα έβαλα αυγουλακι και αυγοτροφη σήμερα είδα τον τάισε περιμένω και τις επόμενες μέρες να δω και για τους άλλους! Το αυγό τώρα που έπιασε ζέστη πόση ώρα κάνει να το αφήνω; γύρω στο 4ωρο;
 
  • Like
Αντιδράσεις: marapo
γύρω στο 4ωρο;
Ναι.
Αν έχεις χρόνο και την δυνατότητα μπορείς να βάζεις μικρότερη ποσότητα και να το αλλάζεις πιο γρήγορα (ανά 2ωρο).

Να τον χαίρεσαι τον πρώτο !
 
Καλημερα το αυγο να το βαζεις τις ωρες που εισαι σπιτι και θα εχεις την ευκαιρια να το αντικαθιστας καθε 3-4 ωρες την αυγοτροφη μπορεις να την αφηνεις πιο πολες ωρες και δεν θα εχεις κανενα προβλημα μην σε αγχωνει , με το καλο και στα αλλα αυγουλακια!🙂
 
Καλησπέρα στην παρέα. Το μικρό μεγαλώνει μερα με τη μέρα και η μαμά το ταΐζει συνεχώς. Δυστυχώς δεν έχει εκκολαφθεί άλλο αυγό μέχρι στιγμής. Σήμερα είναι η 14η μέρα από το τελευταίο (4ο αυγό). Σκέφτομαι να περιμένω 1 με 2 μέρες ακόμα. Μετά τα αφαιρώ σωστά; Γιατί κάποιοι υποστηρίζουν να αφήνουμε 1 για στήριγμα απλά λόγω ζέστης δεν ξέρω αν είναι επικίνδυνο να μείνει μέσα. Επίσης δεν πιστεύω να στρεσαριστει πολύ η καναρα τώρα που έχει το μικρό αν πειράξω τη φωλιά και αφαιρέσω τα αυγα έτσι;
 
Σκέφτομαι να περιμένω 1 με 2 μέρες ακόμα.
Πολύ καλά θα κάνεις.
Μετά τα αφαιρώ σωστά; Γιατί κάποιοι υποστηρίζουν να αφήνουμε 1 για στήριγμα απλά λόγω ζέστης δεν ξέρω αν είναι επικίνδυνο να μείνει μέσα.
Θα πρέπει να τα αφαιρέσεις και να τοποθετήσεις 3 πλαστικά αυγά.
Τα πλαστικά αυγά θα τα χρησιμοποιεί το μικρό για να στηρίζεται, επίσης θα προστατεύεται από τυχόν άτσαλες κινήσεις της κανάρας.
Επίσης δεν πιστεύω να στρεσαριστει πολύ η καναρα τώρα που έχει το μικρό αν πειράξω τη φωλιά και αφαιρέσω τα αυγα έτσι;
Θα περιμένεις να βγει από την φωλιά για να ξεμουδιάσει και να φάει και τότε θα κάνεις την αντικατάσταση των αυγών.
 
πλαστικά αυγά
Επειδή δεν έχω πλαστικά αυγά μπορώ να χρησιμοποιησω τους βολους που επισυνάπτω καθώς είναι στο ίδιο μέγεθος; Τα κοντινά Pet δεν έχουν και το μικρό είναι ήδη 5 ημερών είναι τόσο απαραίτητο;
 

Συνημμένα

  • received_1595264763998089.webp
    received_1595264763998089.webp
    9,6 KB · Προβολές: 7
Σκέφτηκα κάτι άλλο αν δεν μπορέσω να βρω εδώ κοντά ψεύτικα αυγά (δεν πρόκειται να μου τα φέρουν εγκαίρως αν κάνω παραγγελία από το ίντερνετ οι εταιρίες κουριερ πόσο μάλλον γενικά να κάνουν παράδοση κάτι τόσο μικρής αξίας). Μπορώ να βράσω τα 3 υπάρχοντα αυγά της καναρας για να εξαλείψω το κίνδυνο από τα μικρόβια και να τα αφήσω μερικές μέρες ακόμα μέσα; (θα τα ελέγξω αύριο που μάλλον θα είναι άσπορα).
 
@Stelans Τα "αρχαία" χρόνια έκαναν δυο τρύπες στα αυγά, πάνω και κάτω, φυσούσαν για να φύγει το περιεχόμενο, βούλωναν με κερί την μία τρύπα, γέμιζαν με ψιλή άμμο το αυγό και τέλος σφράγιζαν με κερί και την άλλη τρύπα.
Καλή επιτυχία...!
 
Καλημέρα στη παρέα. Όλα μια χαρά σήμερα το μικρό είναι 11 ημερών και βγάζει σιγά σιγά φτερακια. Σήμερα βλέπω τη θηλυκια ωστόσο να είναι έξω απο τη φωλιά και να τιτιβιζει αρκετά. Υπάρχει περίπτωση να ψάχνει τον αρσενικό; (τον οποίο δεν ήθελε και γιαυτο τα έχω χωριά και μεγαλώνει μόνη της το μικρό). Ήδη ξεκίνησαν και οι ζεστές πίστευα δεν θα θέλει να κάνει άλλη γέννα. Τι πιστεύετε;
 
το μικρό είναι 11 ημερών
Να το χαίρεσαι.
Σήμερα βλέπω τη θηλυκια ωστόσο να είναι έξω απο τη φωλιά και να τιτιβιζει αρκετά.
Όσο περισσότερο μεγαλώνει το μικρό τόσο λιγότερο θα κάθεται η κανάρα στην φωλιά, σε 2-3 ημέρες θα αρχίσει να κοιμάται το βράδυ εκτός φωλιάς.
Ήδη ξεκίνησαν και οι ζεστές πίστευα δεν θα θέλει να κάνει άλλη γέννα.
Είναι πολύ νωρίς για να θέλει να προχωρήσει σε νέα γέννα, όταν κλαρώσει το μικρό στις 20 ημέρες (περίπου) βγάλε την φωλιά και άλλαξε λίγο την διαρρύθμιση του κλουβιού (πατήθρες, ποτίστρες), μπορείς επίσης να αλλάξεις την θέση του κλουβιού, έτσι θα βγει από την διαδικασία της αναπαραγωγής.
 
Back
Top