Αναπαραγωγή 2η προσπάθεια αναπαραγωγής των καναρινιών μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stelans
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ Δεν θα μάθει να πηγαίνει στα υπάρχοντα σκεύη; Αυγοτροφη μιας και δεν ταΐζει η μάνα δεν ξέρω κατά πόσο θα φάει, μόνο το αυγό προτιμάει η αλήθεια είναι και σποράκια φυσικά. Έβαλα και κάνα 2 φορές μηλαρακι μέχρι στιγμής και έχει ταΐσει και με αυτό.
 
  • Like
Αντιδράσεις: marapo
Δεν θα μάθει να πηγαίνει στα υπάρχοντα σκεύη;
Σίγουρα θα μάθει, απλά το ρηχό σκεύος κάνει εύκολη την πρόσβαση στην τροφή και θα μάθει γρηγορότερα.
 
Μέχρι στιγμής η θυληκια έχει 5 (άσπορα) αυγά. Ο μικρός κόβει μερικές βόλτες στο κλουβί πάει και στα σκεύη για σποράκια ωστόσο γυρνάει συχνά στη φωλιά στη μαμά του. Σκεφτείτε και τα βράδια (εκτός από μια φορά) κοιμάται μαζί της στη φωλιτσα. Μήπως να την αφαιρέσω μόλις δω ότι έχει τελειώσει με τα αυγα και σταματήσει να κάνει; Το λέω από την άποψη να μην επηρεάζεται η ομαλή διαδικασία του απογαλακτισμου του μικρου. Φαΐ δεν τίθεται θέμα την κυνηγάει κάθε φορά την μαμά του όταν θέλει να φάει και τον ταΐζει κανονικά.
 
Μήπως να την αφαιρέσω μόλις δω ότι έχει τελειώσει με τα αυγα
Όχι ακόμα, σε 5-7 ημέρες λογικά θα είναι έτοιμος ο μικρός να απογαλακτιστεί, μετά θα αρχίσεις την διαδικασία αφαίρεσης των αυγών και της φωλιάς (ένα αυγό την ημέρα και στο τελευταίο αυγό θα βγει και η φωλιά).
κυνηγάει κάθε φορά την μαμά του όταν θέλει να φάει και τον ταΐζει κανονικά.
Μόνος του τρώει σπόρους ή αυγό ?
 
Μόνος του τρώει σπόρους ή αυγό
Ναι το πετυχαίνω συχνά στην ταιστρες δεν είμαι σίγουρος αν τους αποφλοιωνει βέβαια. Αυγό δεν έχω προσέξει να πηγαίνει μόνο του. Του δίνει σίγουρα συνεχώς η μαμά του.
 
Το επιβεβαίωσα σήμερα είδα να σπάει σποράκια κανονικά είχε και τσοφλια μετά στο ραμφακι του 😂. Αυγό και αυγοτροφη δεν έχω παρατηρήσει να τρώει μόνο του ακόμα.
 
Το μικρό σήμερα είναι 29 ημερών. Τρώει τα πάντα μόνο του και 2 μέρες τώρα δεν έχει ζητήσει καθόλου φαγητό από την μαμά του. Μένει να περιμένω 2 μέρες ακόμα για σιγουριά. Ευχαριστώ και πάλι τον φίλο @ΙΩΑΝΝΗΣ@ για την πολύτιμη βοήθεια του. Μου μένει να αφαιρέσω σταδιακά τα αυγά και τέλος τη φωλιά.
 
Αν και είναι πολύ νωρίς για το φύλλο, το μικρό από χτες το ακούω να σαλιαρίζει. Κάνει ένα χαμηλής έντασης κεαληδημα κουνώντας τον λαιμό του ελαφρά. Δεν είναι απλό τσίου καθώς εχει μια διάρκεια μερικών δευτερόλεπτων. 😍
 
Καλησπέρα στην παρέα. Σήμερα ήρθε η δύσκολη ημέρα του απογαλακτισμου. Μετέφερα την θηλυκια σε άλλο κλουβάκι λίγο μικρότερο και την έφερα σε άλλο σημείο στο μπαλκόνι για να ξε πυρωσει. Δυστυχώς τις ώρες του φωτός δεν μπορώ να τις μειώσω, γιατί όπως είπα την έχω έξω εκτός αν την βάζω μέσα το βράδυ με πανάκι στο κλουβί (που ξέρω ότι γενικά δεν προτιμάται πλέον). Θα είμαι ενταξει με αυτή τη πρακτική; Τα αρσενικά κεηλαδανε ασταμάτητα φυσικά και ακούγονται παντού.
 
Καλησπέρα στην παρέα του φόρουμ. Σήμερα που έβγαλα τα κλουβάκια από την ντουλάπα για να ανανεώσω τις τροφές παρατήρησα τον αρσενικό να κελαηδάει στο μικρό (ο πατέρας του δηλαδή). Υπάρχει περίπτωση να σημαίνει ότι είναι θυληκο; Σαλιαρίζει συνεχώς το μικρό και το έχω για αρσενικό. Επίσης grit από ποια ηλικία και μετά επιτρέπεται να του δώσω;
 
Σαλιαρίζει συνεχώς το μικρό και το έχω για αρσενικό.
Μάλλον έχεις δίκιο, όσο μεγαλώνει τόσο περισσότερο θα ξεκαθαρίσει.
 
Καλησπέρα στην παρέα του φόρουμ. Η θηλυκια όπως είχα πει μπήκε σε μικρότερο κλουβάκι μπανακι κάθε μέρα και αυγοτροφη 1 φορά την εβδομάδα. Δεν μου έχει δείξει σημάδια όπως παλιά τύπου να προσπαθεί να φωλιασει η να μαδιεται προσπαθώντας να φτιάξει τη φωλιά. Ωστόσο εδώ θέλω τη γνώμη σας. Την ακούω τώρα που την έχω απομακρύνει από τα αρσενικά στην άλλη άκρη του μπαλκονιού να ψευτοκελαηδαει. 1,5 χρόνο την έχω δεν το είχε κάνει ποτέ. Χαμηλή ένταση αλλά δεν είναι απλό τιτιβισμα έχει κάποια διάρκεια. Αυτό σημαίνει ότι είναι πυρωμενη ακόμα;
 
Back
Top