Αναπαραγωγή 2η προσπάθεια αναπαραγωγής των καναρινιών μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stelans
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Είναι πολύ νωρίς για να θέλει να προχωρήσει σε νέα γέννα
Αυτό πιστεύω και εγώ αλλά 2 μέρες τώρα τσακίζει και το σουπιοκοκκαλο πράγμα που μου δείχνει ότι δεν θα αργήσει μια νέα ενδεχόμενη ωοτοκία. Τουλάχιστον στις προηγούμενες 2 ωτοκιες έτσι έκανε έτρωγε πολύ σουπιοκοκκαλο και τιτιβιζε μέχρι να έρθουν τα αυγα.
 
Καλημέρα στην παρέα. 17 ημερών σήμερα ο μικρούλης. Η καναρα από χθες ξεκίνησε τη συμπεριφορά που είχε εκδηλώσει πριν την πρώτη ωοτοκία προσπαθούσε να βγάλει από τον εαυτό της πούπουλα. Τον μικρό δεν τον πείραξε. Σήμερα την είδα να προσπαθεί να κάτσει στη φωλιά δίπλα στον νεοσσό προφανώς για μια νέα ωοτοκία. Έχω δεύτερη φωλιά αλλά φοβάμαι ότι αν την βάλω δεν θα ταΐζει τον νεοσσό τι λέτε; ο αρσενικός δεν υπάρχει στο οπτικό πεδίο (ακούγεται ωστόσο) και πίστευα διαβάζοντας και το άρθρο για τη διακοπή της αναπαραγωγής ότι θα προλάβει να απογαλακτιστει το μικρό. Φοβάμαι αν αλλάξω θέση το κλουβί μην σταματήσει να ταΐζει τον μικρό μιας και δεν εχει βγει ακόμα από τη φωλιά. Τι προτείνετε;
 
Ούτως ή άλλως πήγα να βάλω άλλα η θυληκια έχοντας συνηθίσει την εξωτερική φοβόταν μόλις έβαλα μια 2η εσωτερική. Βγήκε χθες πρώτη φορά για λίγο ο μικρός. Σήμερα ήταν αρκετές ώρες έξω και όσο έβγαινε η μαμά του καθόταν στη φωλιά 😂. Νομίζω πάμε πολύ καλά.
 
Βγήκε χθες πρώτη φορά για λίγο ο μικρός. Σήμερα ήταν αρκετές ώρες έξω και όσο έβγαινε η μαμά του καθόταν στη φωλιά
Βγάλε την φωλιά, άλλαξε λίγο την διαρρύθμιση του κλουβιού, έτσι ίσως να αποτρέψεις την κανάρα από επόμενη ωοτοκεία.
 
αποτρέψεις την κανάρα από επόμενη ωοτοκεία.
Έκανε αυγουλακι τελικά σήμερα στη παλιά φωλιά. Φοβάμαι να τη βγάλω για να μην προσπαθεί να μαδηθει η ίδια ή ενδεχομένως μαδησει το μικρό όπως έχω διαβάσει ότι συμβαίνει σε αρκετούς φίλους. Λογικά πρέπει να το βγάζω κάθε μέρα το νέο αυγό σωστά; Μόλις απογαλακτιστει το μικρό θα τη βγάλω τη θηλυκια από τη ζευγαρωστρα και θα τη βάλω σε ένα μικρότερο κλουβί για λίγο διάστημα. Το μικρούλι σήμερα είναι 20 ημερών.
 
Λογικά πρέπει να το βγάζω κάθε μέρα το νέο αυγό σωστά;
Όχι, άσε τα αυγά στην φωλιά, ακόμα καλύτερα θα μπορούσες να τα αντικαταστήσεις με ψεύτικα, μέχρι να απογαλακτιστεί το μικρό θα έχει ολοκληρώσει την ωοτοκία και θα έχει αρχίσει την επώαση των αυγών.
Όταν απογαλακτιστεί το μικρό (περίπου στις 30 ημέρες) και το μεταφέρεις σε άλλο κλουβί θα αρχίσεις καθημερινά να αφαιρείς ένα αυγό από την φωλιά.
Την ημέρα που θα αφαιρέσεις το τελευταίο αυγό θα αφαιρέσεις και την φωλιά.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ Σκεφτόμουν να αλλάξω κλουβί τη θηλυκια για να ξεπυρωσει και να αφήσω το μικρό μέσα σαν κλούβα πτήσης (είναι 60 άρα ζευγαρωστρα). Αν αφήσω τα αυγα φοβάμαι μην κάθεται με τις ώρες και κλωσαει και παραμελεί το μικρό (αν και ταΐζει ανελλιπώς δεν έχω παραπονο).
 
Αν αφήσω τα αυγα φοβάμαι μην κάθεται με τις ώρες και κλωσαει και παραμελεί το μικρό
Θα παρακολουθείς την συμπεριφορά της και ανάλογα θα πράξεις, αν συμβεί αυτό βγάζεις φωλιά και αυγά.
 
Όταν βγουν από τη φωλιά συνεχίζουν και κοιμούνται λιγάκι το μεσημέρι; Το βλέπω να κοιμάται στο κλαδάκι; Είναι ανησυχητικό; Πριν λίγο το τάιζε η μαμά του και εκείνο πήγαινε μόνο του εξερευνώντας τα σποράκια το νερό και το σουπιοκοκκαλο.
 
πήγαινε μόνο του εξερευνώντας τα σποράκια το νερό και το σουπιοκοκκαλο.
Να βάλεις ένα ρηχό σκεύος στην σχάρα του κλουβιού με αυγοτροφή και σπόρους για να αρχίσει το μικρό να προσπαθεί να φάει μόνο του.
 
Back
Top