Αναπαραγωγή 2 διαδοχικές γέννες αυγών

Εγγραφή
26 Ιαν 2015
Μηνύματα
751
Πόλη
Αθήνα
Παιδιά η μία κανάρα μου (ζευγάρι black red του 2015) έκανε 5 αυγά μετα το τελευταίο συνέχισε να κλωσσα ακόμη 2 μέρες σηκώθηκε χωρίς εμφανή λόγο(καμία αλλαγή θεσης, περιβάλλοντος, τροφής νερου κλπ) δεν τη πείραξα μόνο παρακολουθούσα μετά από 4 μέρες ξανακατσε και δεν ξανασηκώθηκε. Είπα να μην την ενοχλώ αλλα 4 μερες μετά το συνεχές κλωσσημα βρήκα στη φωλιά ακόμη 4 αυγά... Φυσικά τα κατω είναι τα πρώτα αλλά δεν τα πειράζω μήπως έχουν ανακατευτεί. Γιατί έγίνέ άύτό?
 
8 αυγά να τα κλωσήσει, είναι παρά πολλά. Έχω ακούσει και δει, μέχρι 7 και βγήκαν. Αν δεν εισαι σιγουρος ποια είναι ποια και ποσά είναι ενσπορα, θα σου έλεγα να φτιάξεις τη φωλιά κάπως πιο αβαθη, πιέζοντας με ένα λεμόνι, ακτινίδιο και αν δεν έχεις άλλη καναρα να κλωσσά, να της τα αφήσεις.
Εχε υπόψη σου όμως οτι και όλα να είναι ενσπορα, δύσκολο και να τα επωάσει, αλλα και να τα μεγαλωσει.
Άλλη εναλλακτική είναι να συζητήσεις το να δώρισε ις μερικά απο τα αυγά, ίσως 2 ή 3 σε άλλον άνθρωπο με καναρα με έτοιμη φωλιά που θα μπορουσε να τα κλωσήσει ή σε κάποιον που δε θέλει άλλη γέννα, αλλά η καναρα του θεωρεί οτι θα κάνει άλλα αυγά. Σε τέτοια περίπτωση βέβαια, παίρνεις πίσω τους απογόνους.
 
Δυο θηλυκά το ίδιο κλουβί;
Όχι 2 θηλυκά, ζευγάρι είναι, ενός έτους (και τα 2 του 15)

8 αυγά να τα κλωσήσει, είναι παρά πολλά. Έχω ακούσει και δει, μέχρι 7 και βγήκαν. Αν δεν εισαι σιγουρος ποια είναι ποια και ποσά είναι ενσπορα, θα σου έλεγα να φτιάξεις τη φωλιά κάπως πιο αβαθη, πιέζοντας με ένα λεμόνι, ακτινίδιο και αν δεν έχεις άλλη καναρα να κλωσσά, να της τα αφήσεις.
Εχε υπόψη σου όμως οτι και όλα να είναι ενσπορα, δύσκολο και να τα επωάσει, αλλα και να τα μεγαλωσει.
Άλλη εναλλακτική είναι να συζητήσεις το να δώρισε ις μερικά απο τα αυγά, ίσως 2 ή 3 σε άλλον άνθρωπο με καναρα με έτοιμη φωλιά που θα μπορουσε να τα κλωσήσει ή σε κάποιον που δε θέλει άλλη γέννα, αλλά η καναρα του θεωρεί οτι θα κάνει άλλα αυγά. Σε τέτοια περίπτωση βέβαια, παίρνεις πίσω τους απογόνους.
Το περίεργο φίλε Γιάννη είναι ότι σηκώθηκε μεταξύ των 2 γεννών και αφου τα κλωσσησε 4μερες και δεν ξερω αν χάλασαν με τη διακοπή...
Αλλη κανάρα (κοκκινη λιποχρωμική) κλωσσαει ήδη αλλά σε 2 μέρες βγαίνουν τα δικά της, δεν ταιριαζουν οι μέρες. Εχω αλλο ενα ζευγαρι που δεν εχει αυγά ακομη, της τα εβαλα αλλά τα κλωτσαγε και φοβήθηκα μη τα σπάσει και τα εβγαλα παλι...
 
5 αυγα πρωτα, κάθεται 2 μέρες κλωσσα και μετα 4 μέρες κανει αλλα 4αυγα. Σύνολο 9 αυγά. Την πρωτη 5 και μετα 6 μέρες κάνει αλλα 4.
 
Στα αυτιά μου μοιάζει αφύσικο. Αν το είχες γράψει μια μέρα πιο πριν νομίζω όλοι θα το περνάμε πρωταπριλιατικο αστείο. Μου κανει εντύπωση και ο μεγαλος αριθμός σε αυτό το μικρο διαστημα οπως και οτι δεν θα είχες βάλει φυσιολογικά έξτρα ασβέστιο την δεύτερη φορα, μια και δεν ηξερες οτι κανει και αλλα αυγά. Η καναρα πως είναι;
 
Με πόσες μέρες διαφοράείναι αυτές οι δύο γέννες;
Σωστά 6 μέρες διαφορά : 2 που κλωσσούσε και 4 που είχε σηκωθεί. Στην αρχή νομιζα οτι τα παράτησε αλλά ευτυχώς δεν τα πέταξα
 
Προτείνω οωσκόπηση την 6η ημέρα και την 8η ημέρα. Θα μπορείς λογικά να εντοπίσεις ποια έχουν σχηματιστεί σε πουλάκια και ποια όχι.
Παντως δεν νομίζω να μπορέσει η κανάρα να κρατήσει στην σωστή θερμοκρασία τόσα πολλά αυγά μαζί
 
Στα αυτιά μου μοιάζει αφύσικο. Αν το είχες γράψει μια μέρα πιο πριν νομίζω όλοι θα το περνάμε πρωταπριλιατικο αστείο. Μου κανει εντύπωση και ο μεγαλος αριθμός σε αυτό το μικρο διαστημα οπως και οτι δεν θα είχες βάλει φυσιολογικά έξτρα ασβέστιο την δεύτερη φορα, μια και δεν ηξερες οτι κανει και αλλα αυγά. Η καναρα πως είναι;
(παράτησα το ταμπλετ γιατί μπερδεύει τα post) Κι εγώ Δημήτρη νόμιζα ότι το ποστ του @falkonis την πρωταπριλιά ήταν αστείο λέω κάποιος μου κάνει πλάκα, αλλά δεν το γνώριζε κανείς. Η κανάρα μια χαρά δεν σηκώνεται καθόλου παρα μόνο να τσιμπήσει κάτι για λιγότερο από μισό λεπτό και πάλι κάτω
 
Στα αυτιά μου μοιάζει αφύσικο. Αν το είχες γράψει μια μέρα πιο πριν νομίζω όλοι θα το περνάμε πρωταπριλιατικο αστείο. Μου κανει εντύπωση και ο μεγαλος αριθμός σε αυτό το μικρο διαστημα οπως και οτι δεν θα είχες βάλει φυσιολογικά έξτρα ασβέστιο την δεύτερη φορα, μια και δεν ηξερες οτι κανει και αλλα αυγά. Η καναρα πως είναι;

είχα σηκώσει εγώ πρωταπριλιάτικες γέννες με 5, 7 και 8 αυγά
 
Προτείνω οωσκόπηση την 6η ημέρα και την 8η ημέρα. Θα μπορείς λογικά να εντοπίσεις ποια έχουν σχηματιστεί σε πουλάκια και ποια όχι.
Παντως δεν νομίζω να μπορέσει η κανάρα να κρατήσει στην σωστή θερμοκρασία τόσα πολλά αυγά μαζί
Γιωργο με την τρομάρα που πήρα ότι τα παράτησε νόμισα ότι έφταιγαν οι συχνές επισκέψεις μου επειδή πήγαινα να φτιάξω τις φωλιές να δω αν λείπει κάτι κλπ και δεν τα ξαναπείραξα...
 
Παντως δεν νομίζω να μπορέσει η κανάρα να κρατήσει στην σωστή θερμοκρασία τόσα πολλά αυγά μαζί
Σωστά, κι αν δεν υπάρχει παραμάνα πιστεύω πως θα χαθούν όλα...
 
Έκανε το πρώτο 17, κενό, 19,20,21,22 Μαρτίου κάθισε κανονικά 23 και 24 και σηκώθηκε για 4 μερες 24-28 μετά ακολούθησε η δεύτερη γέννα από ένα αυγό την ημέρα 29,30,31,1 Απριλίου

Σωστά, κι αν δεν υπάρχει παραμάνα πιστεύω πως θα χαθούν όλα...
αυτό φοβάμαι κι εγώ ελπίζω από τα δεύτερα να βγει καποιο
 
μπορεί να φανεί χαζό αυτό που θα πω, αλλά αφού οι κανάρες μπορούν(από την φύση τους)να κάνουν 5-6 αυγά.. Και υποθετικά να τα φέρουν όλα εις πέρας, εγώ θα τα άφηνα όλα όπως είναικαι θα έκανα δύο φορές ωοσκόπηση βάσει των ημερομηνιών που απόθεσε τ'αυγά.
αν το αποτέλεσμα των δύο ωοσκοπήσεων είναι 5-6 ένσπορα, τότε θα προσπαθούσα να δημιουργήσω ένα εικονικό σε θερμοκρασία καλοκαίρι,υπερπλήρης διατροφή και θα έκανα τον σταυρό μου μετά να πάνε όλα καλά! (..η γνώμη μου είναι, το ξαναλέω..)
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
μπορεί να φανεί χαζό αυτό που θα πω, αλλά αφού οι κανάρες μπορούν(από την φύση τους)να κάνουν 5-6 αυγά.. Εγώ θα άφηνα όλα όπως είναικαι θα έκανα δύο φορές ωοσκόπηση βάσει των ημερομηνιών που απόθεσε τ'αυγά.
αν το αποτέλεσμα των δύο ωοσκοπήσεων είναι 5-6 ένσπορα, τότε θα προσπαθούσα να δημιουργήσω ένα εικονικό σε θερμοκρασία καλοκαίρι,υπερπλήρης διατροφή και θα έκανα τον σταυρό μου μετά να πάνε όλα καλά! (..η γνώμη μου είναι, το ξαναλέω..)
με βάση τις πρώτες ημερομηνίες κι αν ολα είχαν πάει καλά αυριο 4/4 θα ηταν η 14η μέρα και θα είχαμε ευχάριστα οπότε για ωοσκόπηση είναι αργά δε ξέρω αν θα δείξει κάτι
για τα δεύτερα αυγά η 6η μέρα είναι 7/4 από τη γέννηση του τελευταίου αυγού σωστά;
μια λεπτομέρεια που δεν ξέρω αν παίζει ρόλο: ενώ στην πρώτη γέννα έκανε ένα αυγό την ημέρα και σηκωνόταν μέχρι το 5ο, στη δεύτερη γέννα δεν σηκώθηκε καμία φορά μεταξύ των αυγών. Οπότε 6η ημέρα είναι η 7/4? (6η μέρα από τη γέννηση του τελευταίου;)
 
Back
Top