Αναπαραγωγή 2 διαδοχικές γέννες αυγών

  1. Είναι σίγουρα αρσενικό με θηλυκό? Μήπως είναι 2 θηλυκά;
  2. Ίσως θα έπρεπε να είχες βάλει 4 απ τα 9 σε παραμαμά... Ίσως είχαν κάποια πιθανότητα. Τώρα δύσκολο με τόσα αυγά να τα καταφέρει...
  3. Ωοσκόπηση οπωσδήποτε! Μόλις τσεκάρεις ενημέρωσε μας!
 
ναι τον Παναγιωτη ρωτουσα που το αναφερε @Γιάννης 1982 για τους λόγους που ειπώθηκαν.

Μήπως τα πρωτα τα ξεχασες και μπερδευτηκες στις μέρες με αλλη φωλια;Ηταν ασπορα και μετα η καναρα απο πιο πολλές μέρες ξαναεκανε στην ιδια και μπερδευτηκες;Γιατί μου κάνει και λίγο εντύπωση μαζί που το πηρες χαμπαρι αφού έγιναν μετα απο 4μερες.
 
@Γιάννης 1982 έκανες ωοσκόπηση... Πες μας τα αποτελέσματα.
Οποσδήποτε φωτογραφικό υλικό...
Ετοιμάσου για το guinness...

Σε επίπεδο επιστημονικής καταγραφής εικάζω πως μπορεί και να συμβεί.
Για τα δικά μου κριτήρια μέχρι πέντε το πολύ έξι αυγά - μικρά.
Δεν έχω αφήσει ποτέ έξι μικρά στην ίδια φωλιά και δεν γνωρίζω το "εκτροφικό" αποτέλεσμα.
Προς το παρόν μου φαίνεται για guinnness κακοτυχίας, χθες αργά το βραδυ μετά από τις συμβουλές έκανα ωοσκόπηση χωρίς να είμαι πολύ εμπειρος μόνο 2 μου φανηκαν ενσπορα. τα αλλα λευκά τελείως με ενα πολύ μικρό κρόκο...☹
 
Προς το παρόν μου φαίνεται για guinnness κακοτυχίας, χθεςωαργά το βραδυ μετά από τις συμβουλές έκανα ωοσκόπηση χωρίς να είμαι πολύ εμπειρος μόνο 2 μου φανηκαν ενσπορα. τα αλλα λευκά τελείως γ με ενα πολύ μικρό κρόκο...☹
αν είσαι σίγουρος,τότε,Γιάννη,της αφήνεις τα 2 αυτά + ένα ακόμη, για να κάτσει και να αρχίζει να τα επωάζει!
 
Μόνο, στις πολύ σπάνιες περιπτώσεις, ΜΙΑΣ γέννας με πολλά αυγά (έχουν υπάρξει και 7/7).
Στην περίπτωση εδώ, ΔΕΝ πρόκειται για μια γέννα, και φυσικά δεν υπάρχει περίπτωση να συμβεί.
- Κανονικά, έπρεπε μετά το 2ήμερο κλώσημα και την 4ήμερη αποχή, να γίνει ωοσκόπηση και να απομακρυνθούν ΟΣΑ απο τ' αυγά της πρώτης σειράς ήσαν άσπορα (πιθανότατα ΟΛΑ).
Το ξέρω κ Μάκη αλλά επειδή είναι εξωτερική η εκτροφή και τις ημέρες εκείνες χαλασε αποτομα ο καιρός (την εβδομάδα πριν την 25η μαρτίου)! Σκέφτηκα ότι ίσως φταίει αυτό... Μετά που ξανάκατσε δεν την ενοχλησα και 4 ημέρες μετα που σηκώθηκε για 1 λεπτό είδα τα υπόλοιπα 4, δεν έκανα ωοσκοπηση τότε γιατί και ενσπορα να ήταν 2 μέρες μόνο είχε κλωσσήσει... Τί θα έβλεπα;δείχνον τόσο νωρίς;

ναι τον Παναγιωτη ρωτουσα που το αναφερε @Γιάννης 1982 για τους λόγους που ειπώθηκαν.

Μήπως τα πρωτα τα ξεχασες και μπερδευτηκες στις μέρες με αλλη φωλια;Ηταν ασπορα και μετα η καναρα απο πιο πολλές μέρες ξαναεκανε στην ιδια και μπερδευτηκες;Γιατί μου κάνει και λίγο εντύπωση μαζί που το πηρες χαμπαρι αφού έγιναν μετα απο 4μερες.
Αφου καθόταν πάνω υπέθεσα ότι κλωσσούσε τα αυγά της που να φανταστω ότι θα έκανε κι αλλα; Δεν υπήρχε λόγος να τη σηκώσω χωρίς αιτία... Οσο για να ξεχάστγκα ή να μπερδεψα τις μέρες δεν γίνεται! εχω μόνο 3 ζευγάρια διαφορετικές ράτσες μεταξύ τους σε διαφορετικά κλουβιά και εξάλλου κρατάω ημερολόγιο

  1. Είναι σίγουρα αρσενικό με θηλυκό? Μήπως είναι 2 θηλυκά;
  2. Ίσως θα έπρεπε να είχες βάλει 4 απ τα 9 σε παραμαμά... Ίσως είχαν κάποια πιθανότητα. Τώρα δύσκολο με τόσα αυγά να τα καταφέρει...
  3. Ωοσκόπηση οπωσδήποτε! Μόλις τσεκάρεις ενημέρωσε μας!
1. Είναι σίγουρα ζευγάρι εχω δεί και τα βατέματα
2. Δεν εχω αλλη για παραμάνα
3. Ωοσκόπηση εκανα χθες βραδυ μάλλον 2 ενσπορα κι αυτά με ελπίδα...
 
Το ξέρω κ Μάκη αλλά επειδή είναι εξωτερική η εκτροφή και τις ημέρες εκείνες χαλασε αποτομα ο καιρός (την εβδομάδα πριν την 25η μαρτίου)! Σκέφτηκα ότι ίσως φταίει αυτό... Μετά που ξανάκατσε δεν την ενοχλησα και 4 ημέρες μετα που σηκώθηκε για 1 λεπτό είδα τα υπόλοιπα 4, δεν έκανα ωοσκοπηση τότε γιατί και ενσπορα να ήταν 2 μέρες μόνο είχε κλωσσήσει... Τί θα έβλεπα;δείχνον τόσο νωρίς;
-Γιάννη ωοσκόπηση ήθελε τη πρώτη μέρα που σηκώθηκε περισσότερο για την μικρή πιθανότητα να έβλεπες κάτι (νημάτια αίματος) και να μπορούσες να τα μεταφέρεις σε άλλο θηλυκό. Αλλά, απο εκεί και μετά, αφού δεν έκατσε παρά μετά απο τέσσερα 24ωρα, ό,τι και να υπήρχε "χάθηκε". Δεν είχε κανένα νόημα να παραμένουν τα πρώτα αυγά.
 
παιδιά συγγνώμη για τους λατινικούς χαρακτήρες έχω πρόβλημα με το κινητό. Εγώ νομίζω πως Η πρώτη γεννα έχει χαθεί. Το είχα πάθει και εγώ φέτος. Το είχα αναφέρει σε προηγούμενο μου post. Μου είχε κάνει 4 τα παράτησε για τέσσερις μέρες και μετά έκανε αλλα 4 τα 3 "ενσπορα". Τελικά βγήκε ένας μονο νεοσσός. Ίσος να μην είναι έτοιμο το ζευγάρι παιδιά. Να ξανά Κανεις ωοσκόπηση.
 
Για να το ξεδιαλύνουμε...
Πριν πόσες μέρες έχει κάνει τα δεύτερα αυγά;
Γιάννη, όπως γραφω παραπάνω στο ποστ17 έκανε τα δευτερα στις 29, 30, 31 Μαρτίου,1 Απριλίου

paidia sygnomi gia tous latinikous xaraktires exw provlima me to kinito. Egw nwmizw pws I prwti genna exei xa8ei. To eixa pa8ei kai egw fetos. To eixa anaferei se proigoumeno mou post. Mou eixe kanei 4 ta paratise gia tesseris meres kai meta ekane alla 4 ta 3 enspora. Telika vgike enas mono neossos. Isos na min ine etimo to zevgari paidia. Na ksana Kaneis woskopisi.
Οκ μοιάζει πολύ η περίπτωση μετά απο αυτό πως εξελίχθηκε η υγεία της; Παρουσίασε ξανά κανένα θέμα ή είναι παροδικό?
 
Οκ μοιάζει πολύ η περίπτωση μετά απο αυτό πως εξελίχθηκε η υγεία της; Παρουσίασε ξανά κανένα θέμα ή είναι παροδικό?
Γιάννη η καναρα ειναι μια χαρα. Της εχω φυσικά διαθέσιμο ασβέστιο συνέχεια και ολα τα καλούδια. Ταΐζει το μικρό κανονικά που τωρα ειναι 16 ημερών. Αλλα τέλος για φέτος. Δεν θα ρισκάρω άλλη γέννα. Θα καταπονηθει πολύ φαντάζομαι. Σου εύχομαι τα καλύτερα.
 
Γιάννη η καναρα ειναι μια χαρα. Της εχω φυσικά διαθέσιμο ασβέστιο συνέχεια και ολα τα καλούδια. Ταΐζει το μικρό κανονικά που τωρα ειναι 16 ημερών. Αλλα τέλος για φέτος. Δεν θα ρισκάρω άλλη γέννα. Θα καταπονηθει πολύ φαντάζομαι. Σου εύχομαι τα καλύτερα.
Ευχαριστώ πολύ, επίσης!
 
κάνε 2 ωοσκοπήσεις..
Σε 2-3 μέρες κάνε ξανά ωοσκόπηση και αφαίρεσε όλα τα άσπορα. Για να έχουν ελπίδες τα ένσπορα...
Γιάννη, κοίτα τι γίνεται! Πόσοι φίλοι ειλικρινά προσδοκούμε το καλύτερο για τα καναρίνια σου, πόσοι φίλοι έχουν αγχωθεί μαζί με σένα..
κάνε σε κανά δυό μέρες άλλη μια ωοσκόπησηκαι πες μας τι έγινε, φίλε μου!
 
παιδιά καλησπέρα έκανε πάλι ωοσκόπηση τα παλιά αυγά πο ήταν κάτω ήταν όλα ασπορα και τα έβγαλα. Για να σιγουρευτώ τα εσπασα κι είδα ότι είχε μόνο κρόκο πού ρευστό σχεδόν ασπράδι... Τα 3 έχουν φλέβες και το ένα δεν είμαι σίγουρος και της το άφησα! Πολύ καλά νέα σε σχέση με την προηγούμενη...
 
Back
Top