Αναπαραγωγή 2 διαδοχικές γέννες αυγών

αλλη φορά πλαστικά για να ξέρω τουλάχιστον τις ημερομηνίες... Προς το παρόν λέω να μην την ενοχλήσω ως τις 7/4 κι ότι βγει θα ενημερώσω!
 
με βάση τις πρώτες ημερομηνίες κι αν ολα είχαν πάει καλά αυριο 4/4 θα ηταν η 14η μέρα και θα είχαμε ευχάριστα οπότε για ωοσκόπηση είναι αργά δε ξέρω αν θα δείξει κάτι
για τα δεύτερα αυγά η 6η μέρα είναι 7/4 από τη γέννηση του τελευταίου αυγού σωστά;
μια λεπτομέρεια που δεν ξέρω αν παίζει ρόλο: ενώ στην πρώτη γέννα έκανε ένα αυγό την ημέρα και σηκωνόταν μέχρι το 5ο, στη δεύτερη γέννα δεν σηκώθηκε καμία φορά μεταξύ των αυγών. Οπότε 6η ημέρα είναι η 7/4? (6η μέρα από τη γέννηση του τελευταίου;)
κάνε 2 ωοσκοπήσεις.. Δεν θα χάσεις..
 
δεν ειχες κανει στα πρωτα αντικατασταση; Ωοσκοπηση η΄'αν ειναι σχηματισμενο κανενα πουλακι με ενα φακο δε γινεται τω ρα; Σε περιπτωση που φαινεται κανενα πουλακι ετσι, δεν μπορει να μπει στην αλλη καναρα που λες οτι θα βγαλει σε δυο μερες; Αφου περιπου συμπιπτουν. Ετσι, αν υπαρχει αυτη η περιπτωση δεν την απαλασεις απο καποιο φορτιο στη συνεχεια;
 
στα πρώτα όπως έγραψα πριν συμπίπτουν (αύριο θα ήταν η 14η μέρα) αλλά σταμάτησε για 4 μερες και ανησυχώ μήπως χάλασαν...
 
αν δε χαλασαν η' κατι ειναι σχηματισμενο δεν φαινεται με ενα φακο; ρωταω γιατι δε το ξερω.Αν φαινεται και ειναι ''καλο'' ελεγα αυτο να βαλεις το οποιο θα ειναι αναγκαστικα απο τα πρωτα.
μηπως χρησιμοποιεις ενα σκευασμα που αρχιζει απο b και τελειωνει σε X;
αυτο το σκευασμα τι ειναι και τι παρουσιαζει;
 
αν δε χαλασαν η' κατι ειναι σχηματισμενο δεν φαινεται με ενα φακο; ρωταω γιατι δε το ξερω.Αν φαινεται και ειναι ''καλο'' ελεγα αυτο να βαλεις το οποιο θα ειναι αναγκαστικα απο τα πρωτα.
αυτο το σκευασμα τι ειναι και τι παρουσιαζει;
ούτε εγώ ξέρω Δημήτρη απλά απάντησα στον Παναγιώτη
 
μηπως χρησιμοποιεις ενα σκευασμα που αρχιζει απο b και τελειωνει σε X;
Σε ποιο σκεύασμα αναφέρεσαι;
στα πρώτα όπως έγραψα πριν συμπίπτουν (αύριο θα ήταν η 14η μέρα) αλλά σταμάτησε για 4 μερες και ανησυχώ μήπως χάλασαν...
Επιμένω πως θα χάσεις και τα υπόλοιπα... κάνε ωοσκόπηση...
Μην πιστεύεις σε αυτά τα σκευάσματα. Άσε που τις περισσότερες φορές δημιουργούν προβλήματα...
Σωστά...
Δεν υπάρχει σκεύασμα που να κάνει μόνο καλό...
 
Μάλλον στο breemax ναι.Αλλά γιατί το βρίσκεται τόσο τραγικό; Δεν το έχω χρησιμοποιήσει αλλά καμιά πολυβιταμινούλα λίγο ασβέστιο κτλ σίγουρα οι περισσότεροι έχουμε δώσει λίγο πολύ.Αυτό από όσο έχω διαβάσει όταν το δίνεις δεν πρέπει να δώσεις τίποτα άλλο από σκευάσματα καθώς γράφει περιέχει πολλά διαόλια τέλοσπάντων και καλύπτει τα πάντα.
Αν θυμάμαι καλά όντως κάποιος που το είχε δώσει του έκανε πολλά αυγά αλλά δεν είμαι σίγουρος αν είχε δώσει το συγκεκριμένο ή να κατάλαβα εγώ λάθος. Ούτε εγώ θα το χρησιμοποιούσα αλλά αν έχει κάποιος περιστατικό με πολλά αυγά από το συγκεκριμένο σκεύασμα ας το πει να έχουμε μια εικόνα. Είναι κρίμα να δημιουργούμε εντυπώσεις για σκευάσματα χωρίς να λέμε και το γιατί. Τουλάχιστον αν κάνει κακό θα αποτρέψεις στο μέλλον κάποιους να το χρησιμοποιήσουν οπότε καλό θα κάνεις. Τελείως φιλικά στα λέω :)
Εγώ πάντως Γιάννη θα περίμενα όπως λες. Το πρόβλημα είναι δεν ξέρεις πόσα είναι ένσπορα ώστε να ξαλαφρώσεις την κανάρα με το κλώσσημα. Εύχομαι τουλάχιστον να δεις τα αυγά να ανοίγουνε αν όχι όλα έστω κάποια από αυτά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
με βάση τις πρώτες ημερομηνίες κι αν ολα είχαν πάει καλά αυριο 4/4 θα ηταν η 14η μέρα και θα είχαμε ευχάριστα οπότε για ωοσκόπηση είναι αργά δε ξέρω αν θα δείξει κάτι
για τα δεύτερα αυγά η 6η μέρα είναι 7/4 από τη γέννηση του τελευταίου αυγού σωστά;
μια λεπτομέρεια που δεν ξέρω αν παίζει ρόλο: ενώ στην πρώτη γέννα έκανε ένα αυγό την ημέρα και σηκωνόταν μέχρι το 5ο, στη δεύτερη γέννα δεν σηκώθηκε καμία φορά μεταξύ των αυγών. Οπότε 6η ημέρα είναι η 7/4? (6η μέρα από τη γέννηση του τελευταίου;)

μετράμε 14 ημέρες από την γέννηση του τελευταίου αυγού γιατί η κανάρα (κάποιες και ποιο νωρίς) σίγουρα τότε αρχίζει να κλωσσάει.
Πότε άρχισε να κλωσσάει;
Αν έχεις πάνω από 5 ένσπορα, άποψή μου είναι ότι πρέπει να θυσιάσεις τα υπόλοιπα για την ασφάλεια και της κανάρας.
 
ο κανονας ειναι οτι γενναν 4-6. ισως σε πολυ σπανιες περιπτωσεις ο κανονας σπαει. ειδα στο internet οτι πολυ σπανια 1 φυσιολογικο ζευγαρι γενναει εως 8. (εκτος αν ειναι 2 θηλυκα που παν παραπανω η ερμαφροδητο δε ξερω αν παιζει)
αστα και οτι γινει
 
Είναι κρίμα να δημιουργούμε εντυπώσεις για σκευάσματα χωρίς να λέμε και το γιατί.
Πολύ σωστά... με καλύπτεις απόλυτα.
Έχουμε και ως λαός, αυξημένη την τάση να έχουμε άποψη για όλα. Τις περισσότερες φορές χωρίς στοιχεία.
Ταυτόχρονα δεν πρέπει να λησμονούμε πως κανένα σκεύασμα δεν κάνει μόνο καλό και πως το μέτρο σε όλα είναι η μοναδική σωστή συνταγή.
μετράμε 14 ημέρες από την γέννηση του τελευταίου αυγού γιατί η κανάρα (κάποιες και ποιο νωρίς) σίγουρα τότε αρχίζει να κλωσσάει.
Η σωστή έκφραση είναι... 13 έως 14 μέρες από την ώρα που θα ανεβάσει θερμοκρασίες επώασης. Γιατί υπάρχουν και περιπτώσεις που η κανάρες απλά κάθονται και συντηρούν τα αυγά. Και μάλιστα δε θέλω να σκέφτομαι την ζημιά που μπορεί να κάνουμε αν μετά την ωοσκόπηση (6-7 μέρα), πετάξουμε τ' αυγά...
ο κανονας ειναι οτι γενναν 4-6.
Ο κανόνας είναι 4-5... αλλά και 3 ή 6 είναι σχετικά πυκνά σαν εμφάνιση.
Λιγότερα ή περισσότερα αυγά στις φωλιές, καταγράφονται ως σπάνιες περιπτώσεις και για ιδιαίτερους λόγους.
 
upatsix.com/faq/canary.htm#HYBRIDS
αν πατε στο 8.4 λεει για περιπτωση 8 αυγων που βγηκαν ολα (ισως ειναι σαν πενταδυμα στους ανθρωπους πολυ σπανια)

 
@Γιάννης 1982 έκανες ωοσκόπηση... Πες μας τα αποτελέσματα.
Οποσδήποτε φωτογραφικό υλικό...
Ετοιμάσου για το guinness...
λεει για περιπτωση 8 αυγων που βγηκαν ολα
Σε επίπεδο επιστημονικής καταγραφής εικάζω πως μπορεί και να συμβεί.
Για τα δικά μου κριτήρια μέχρι πέντε το πολύ έξι αυγά - μικρά.
Δεν έχω αφήσει ποτέ έξι μικρά στην ίδια φωλιά και δεν γνωρίζω το "εκτροφικό" αποτέλεσμα.
 
κρίμα να δημιουργούμε εντυπώσεις για σκευάσματα χωρίς να λέμε και το γιατί. Τουλάχιστον αν κάνει κακό θα αποτρέψεις στο μέλλον κάποιους να το χρησιμοποιήσουν οπότε καλό θα κάνεις
πολύ σωστά! Πρέπει όλοι να γνωρίζουμε..
κάνε ωοσκόπηση...
κάνε 2 ωοσκοπήσεις.. Δεν θα χάσεις..
βλέπεις,Γιάννη μου; Είμαστε 2 φίλοι τώρα που περιμένουμε να κάνεις ωοσκόπηση!
δεν θα μπορείκαι να θέλει, η κανάρα να στρίβει τόσα αυγά στη φωλιά.. Θα χαθεί στην προσπάθειά της,θα χάσεις και συ!
 
@Γιάννης 1982 ...
Σε επίπεδο επιστημονικής καταγραφής εικάζω πως μπορεί και να συμβεί.
Για τα δικά μου κριτήρια μέχρι πέντε το πολύ έξι αυγά - μικρά.
Δεν έχω αφήσει ποτέ έξι μικρά στην ίδια φωλιά και δεν γνωρίζω το "εκτροφικό" αποτέλεσμα.

Μόνο, στις πολύ σπάνιες περιπτώσεις, ΜΙΑΣ γέννας με πολλά αυγά (έχουν υπάρξει και 7/7).
Στην περίπτωση εδώ, ΔΕΝ πρόκειται για μια γέννα, και φυσικά δεν υπάρχει περίπτωση να συμβεί.
- Κανονικά, έπρεπε μετά το 2ήμερο κλώσημα και την 4ήμερη αποχή, να γίνει ωοσκόπηση και να απομακρυνθούν ΟΣΑ απο τ' αυγά της πρώτης σειράς ήσαν άσπορα (πιθανότατα ΟΛΑ).
 
Back
Top