Ασθένειες 2 νεοσσοί 30 ημερών νεκροί και οι υπόλοιποι με διάρροια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ariadnh

PB Known Member
Εγγραφή
1 Απρ 2014
Μηνύματα
3.046
Πόλη
Κύπρος
Καλησπερα.. Ενα ζευγαρι εκανε 4 καναρινακια οπου μια μερα πεθανε το ενα.. Μετα απο λιγες μερες πεθανε το αλλο.. Δεν ειχα ανακαλυψη αμεσως τα αιτια αφου ηταν μαζι με τους γονεις και οι κουτσουλιες ηταν απο ολα τα πουλια.. Παρατηρησα πως οι κουτσουλιες ειναι πολυ υγρες και πρασινες και μυριζουν ασχημα (διαρροια).. Χθες εβαλα ηλεκτρολυτες στο νερο των μικρων. Σημερα αγορασα απο το pet shop αντιβιωση η οποια γραφει πανω οτι εχει και πολυβιταμινες..

Τι να κανω για να τα σωσω; Μην χασω και τα αλλα.. Να δωσω την αντιβιωση η μηπως ειναι πολυ μικρα σε ηλικια;

Ευχαριστω
 
Aν δεν έχεις σαφή απάντηση για το ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ(σωστή γνωμάτευση),ό,τι και να κάνεις για την σωτηρία των υπολοίπων είναι στην σφαίρα των πιθανοτήτων και της τύχης. Αυτό που βοηθάει είναι η απομόνωση σε ξεχωριστά κλουβιά (το κάθε ένα μόνο του) ώστε να είναι δυνατή η παρακολούθηση. Απόλυτη καθαριότητα, καλή διατροφή, ζέστη, και παρατήρηση των πουλιών ώστε να έχει κανείς πλήρη γνώση της πορείας του καθ' ενός. Οι ηλεκτρολύτες δεν θα κάνουν κακό σε αντίθεση με την αντιβίωση που αν δεν έχει στόχο, κάνει μάλλον ζημιά παρά καλό.
 
Διατροφη μονο σπορους; Η αντιβιωση γραφει πανω οτι κανει για διαρροια.. Ποτε δινουμε δηλαδη αντιβιωση; Γιατι ετσι οπως μου το περιγραφεις εσυ και η Μαρια με κανει να την φοβαμαι. Αφου μπορει να χειροτερεψει τον ασθενη γιατι να του δωσουμε αντιβιωση;

Ειχα ακουσει για κεικ, κατι που μοιαζει με καρβουνο (δεν το εχω δει), το οποιο βοηθα και ρωτησα στο pet shop αν εχουν και με ρωτησε "εχεις αυτο" και μου εδειξε το κουτι με τις πετριτσες και του ειπα "ναι το εχω", μου απαντησε πως και αυτες κανουν.. Ισχυει;

Σε ευχαριστω πολυ που με βοηθας.
 
Η διάρροια είναι σύμπτωμα. Δεν ενδιαφέρει η ίδια, αλλά η αιτία, η αρρώστια που την προκαλεί. Ετσι, αν δεν γνωρίζεις την αρρώστια ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ αντιβίωση. Το ΓΚΡΙΤ με τις "πετρίτσες" έχει και μαύρους κόκκους; Αν ΝΑΙ τότε έχει και κάρβουνο. Διατροφή = φρέσκοι σπόροι και αυγοτροφή. ΟΧΙ πράσινα και φρούτα.
 
Κανει να βάλω πολυβιταμινες στο νερό; θα βοηθήσει;
 
Κανει να βάλω πολυβιταμινες στο νερό; θα βοηθήσει;
Προσωπικά πιστεύω ότι ακόμη και αν δεν μπορούν να λύσουν προβλήματα, δεν κάνουν κακό όταν χρησιμοποιούνται σύμφωνα με τις οδηγίες χρήσης.
 

Σχετικά θέματα

Back
Top