Διατροφή 4η ημέρα χωρίς φαγητό το κοκατίλ μου

leon cupra

PB New Member
Εγγραφή
29 Απρ 2015
Μηνύματα
119
Πόλη
Αθήνα
4η ημερα χωρίς φαγητό το κοκατιλ μου.. Δύο σπόρους έχει φάει όλους και όλους... Τόσο στρες ρε παιδί μου.. όλα τα καλά του παραδείσου του εχω.. Τι έχουν σε αυτό το κεφάλι τους ήθελα να ηξερα
 
Ίσως κάτι τρώει όταν δεν το βλέπεις. Ξέρεις την ηλικία του; Φοράει δαχτυλίδι; Σε τι σημείο του δωματίου έχεις τοποθετήσει το κλουβί;
 
Μαρια ηλικία δεν ξέρω ούτε δαχτυλιδι έχει πέρασα από pet city μια μερα μου άρεσε πολύ και το πηρα εννοείτε οι πωλητές δεν ήξεραν την τυφλά τους... Το έχω στο μπαλκόνι την μέρα και μόλις νυχτώνει μέσα στο σαλόνι μαζι μας
 
το έχω στο μπαλκόνι την μέρα και μόλις νυχτώνει μέσα στο σαλόνι μαζι μας
αυτό το στρεσάρει αρκετά καλύτερα να έχει ένα σταθερό μέρος χωρίς αλλαγές μέχρι να συνηθίσει
 
Έχεις δοκιμάσει λαχανικά αυγό και τέτοια; Τα δικά μου τρελαίνονται για το μαρούλι και το αυγό. Τα άλλα δεν τα Πολύ ακουμπάνε.

Ίσως κάτι τρώει όταν δεν το βλέπεις. Ξέρεις την ηλικία του; Φοράει δαχτυλίδι; Σε τι σημείο του δωματίου έχεις τοποθετήσει το κλουβί;
Συμφωνώ. Πιστεύω πως το κλουβί άμα ειναι σε σταθερό και γωνιακό σημείο τα βοηθάει να νιώσουν ασφάλεια.
 
Jim23 τι να δοκιμάσω αυγό και λαχανικα λίγο μήλο του έβαλα και δεν το έβλεπε καν...Αλλά πουλιά στη φυση πεθαίνουν από την πείνα και αυτο του έχεις τα πάντα και δεν τρώει τίποτα
 
Κι εμένα το μήλο ούτε να το δουν

Αλλά το μαρούλι και το αυγό κύριος τον κρόκο το πάνε μαρούλι.

Αλλά δώστου χρόνο και εμένα στην αρχή κάθονταν στον πιο ψηλό ξύλο και δεν κουνιοντουσαν καθόλου.
 
Μια χαζή ερώτηση τώρα... Χωρίς φαγητό πόσο ζουν;
Καλύτερα να μη δοκιμάσουμε να μάθουμε τις αντοχές τους στην ασιτία...

Αλλά αν κάποιος εγκυκλοπαιδικά και μόνο μπορεί να μας ενημερώσει, ας το κάνει... Να μας φύγει και η απορία.
 
Θα γραψω μια θεωρητικουρα... Ο ανθρωπος λενε αντεχει εως και 40 ημερες.

Τι γινεται ομως πραγματικα οταν κοψουμε το φαι; (Και στις αυστηρες εξτριμ διαιτες ισχυει αυτο)
Ο οργανισμος μας παθαινει αυτοματως σοκ. Μη εχοντας προσληψη των συστατικων που χρειαζεται, αυτοματως απορροφα οτι εχει διαθεσιμο και το αποθηκευει ως λιπος για τις δυσκολες μερες. Αν φυσικα ξαναβρει τροφη σταδιακα αποκαθισταται η σωστη λειτουργια. Αν ομως η στερηση συνεχισει για καποιο διαστημα παραμενει με σταθερο λιπος και αδιαφορες καυσεις. (Εξ ου και το κολλημα τις ζυγαριας που κλαιγονται αι κυριαι). Μετα απο λιγο καιρο σταδιακα το λιπος αρχισει να καιγεται ως καυσιμο στον οργανισμο, επερχεται αδυνατισμα, νευρικη ανορεξια κτλ κτλ. Η ταχυτητα της πτωσης του οργανισμου εξαρταται απο τα αποθεματα λιπους και τη φυσικη του κατασταση.

Αν το αναγουμε σε οργανισμο πουλιου αυτο παλι παιζει ρολο το ποσο λιπος εχει το πουλι. Αλλα η διαρκεια της ασιτιας απο την αρχη ως το θανατο υπολογιζω ειναι εξαιρετικα μικρη, ας πουμε σε ενα φυσιολογικο πουλι με λιγο λιπος 2 με 3 μερες μεγιστο. Υποθεσεις κανω βεβαια δεν εχω μελετη.
 
Βρε Δημήτρη μη σκέφτεσαι έτσι.. σποράκια σπασμένα είσαι σίγουρος πως δεν έχεις δει;
Έχει φάει δύο σπορακια όλα και όλα. Το κοιτάω συνέχεια... Κάθεται σαν άγαλμα στην πατηθρα όλη μέρα.. Οικονομικό πουλι πάντως

Θα γραψω μια θεωρητικουρα... Ο ανθρωπος λενε αντεχει εως και 40 ημερες.
Έμενα είναι 4 μέρες χωρίς φαί.. Μην λέω και ψέμματα δύο σπορακια έχει φάει
 
Έχει φάει δύο σπορακια όλα και όλα. Το κοιτάω συνέχεια... Κάθεται σαν άγαλμα στην πατηθρα όλη μέρα.. Οικονομικό πουλι πάντως
😀 μήπως επειδή το κοιτάς συνέχεια δεν τρώει; Μήπως να πας σε άλλο δωμάτιο;
 
Άλλαξε το φαγητό στην ταΐστρα με φρέσκο. Πρώτον μπορεί να έχει φάει και να βλέπεις τσόφλια όπως ένα δύστυχο καναρινάκι σε ένα άλλο θέμα. Δεύτερον 4 μέρες ακούνητο το γεύμα, μπορεί να έχει αλλοιωθεί κατά τι και να μην το ακουμπάει. Πες μας για τις ταΐστρες όπως σε ρώτησε ο Ανέστης. Αν όντως δεν έχει φάει 4 μέρες, το θέμα έχει γίνει επείγον. Να απαντάς άμεσα, μην αντιμετωπίσει πρόβλημα το πουλάκι.
 
Άλλαξε το φαγητό στην ταΐστρα με φρέσκο. Πρώτον μπορεί να έχει φάει και να βλέπεις τσόφλια όπως ένα δύστυχο καναρινάκι σε ένα άλλο θέμα. Δεύτερον 4 μέρες ακούνητο το γεύμα, μπορεί να έχει αλλοιωθεί κατά τι και να μην το ακουμπάει. Πες μας για τις ταΐστρες όπως σε ρώτησε ο Ανέστης. Αν όντως δεν έχει φάει 4 μέρες, το θέμα έχει γίνει επείγον. Να απαντάς άμεσα, μην αντιμετωπίσει πρόβλημα το πουλάκι.

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου Μαρια... Τροφή έχω την πρεμιουμ της βερσαλε λαγκα ειδικά για κοκατιλ δεν ήξερα ότι πρέπει να αλλαζονται και οι σπόροι... Επίσης του έχω αυγοτροφη και τώρα του έβαλα μήλο... Το παρακολουθώ χωρίς να με βλέπει και κάθετε μαρμαροκωλονα πάντως δεν ειναι αρρωστο ούτε φουσκώνει ούτε τίποτα άλλο οι αντιδράσεις του είναι κανονικές

Εννοείς πως δεν τρώει ενώ έχει φαγητό στη διάθεσή του; Τι ταίστρες του έχεις;
Τις πλαστικές τις μεγάλες όχι εξωτερικές εσωτερικές κάνει μπαμ ή τροφή
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Μπορούμε να δούμε φώτο του κλουβιού και τις διαρρύθμισής του (πατήθρες-ταίστρες κτλ);
 
Back
Top