Διατροφή 4η ημέρα χωρίς φαγητό το κοκατίλ μου

Σκέφτομαι στο μέλλον να του πάρω ένα ταίρι αλλά από την άλλη φοβάμαι μήπως δεν δεθεί μαζί μου. Εσεις τι λετε τα δύο μαζί θα είναι καλύτερα για τα πουλιά; Η να το αφήσω μονο του να έχει παρέα έμενα;
 
Δημήτρη,θα σταθώ αυστηρά στο θέμα του ύπνου.
Το πουλάκι πρέπει να κοιμάται στην ώρα τουκαι το κατά δύναμη απερισπαστα.
Δώσε σημασία μεγάλη σε αυτό.
 
Δημήτρη,θα σταθώ αυστηρά στο θέμα του ύπνου.
Το πουλάκι πρέπει να κοιμάται στην ώρα τουκαι το κατά δύναμη απερισπαστα.
Δώσε σημασία μεγάλη σε αυτό.
Γιάννη στο θέμα του απερισπαστου το έχω καταφέρει εκατο τα εκατο μένω σε προάστιο και έχω απόλυτη ησυχία τόσο έξω όσο και μέσα από εμάς.. Το θέμα της ώρας το παλεύω και θα το καταφέρω.. Παντός 8 ώρες τις κοιμάται σίγουρα μπορεί και παραπάνω όταν φεύγουμε για δουλειά
 
Το θεμα δεν ειναι ποσο ποσες ωρες κοιμαται αλλα και ποιες.Αν συνεχισει να κοιμαται τετοια ωρα θα σε δυσκολεψει στη εκπαιδευση θα εχει νευρα και γενικα θα ειναι κακομουτσουνο. Το εχω περασει αυτο με την ωρα και αν και εχω θυληκο δεν σταματουσε να φωναζει ολη μερα πραγμα και οχι οτι καλυτερο για την ψυχικη σου υγεια και για την δικη του φυσικα. Με το που πεφτει ο ηλιος σιγα σιγα "πεφτουν" και αυτα για υπνο, ειναι η ωρα τους ειναι ο κυκλος τους παρτο οπως θες αλλα ετσι ειναι και ετσι πρεπει να γινεται.Αν δεν εχεις χρονο πριν πεσει ο ηλιος θα στο πω λιγο ωμα αλλα να μην επαιρνες παπαγαλο. Πρεπει να συμβιβαστεις με τα θελω του και οχι να συμβιβαστει αυτο με τα δικα ειναι λαθος. Με τον καιρο θα το καταλαβεις. Οσο αναφορα το ταιρι εξημερωσε το πρωτα να σε μαθει και αργοτερα θα ηταν καλο να του παρεις συντροφια για τις ωρες που λειπεις απο το σπιτι. Το 2ο θα σε δυσκολεψει αλλα και παλι με τον καιρο θα μαθει και θα βλεπει το αλλο και θα ακολουθει.Αν θες να δεις αμα τρωει αλλαξε υποστρομα για λιγες μερες βαλε μια κολα Α4 και θα δεις τσοφλια με αυτο το υποστρωμα που εχεις ειναι λιγο δυσκολο να φανουν.
 
Δημητρη εγω οταν πηρα το παπαγαλακι μου(ειναι μπτζι δεν ξερω αν διαφερει με το κοκατιλ) δεν ειχε ορεξι και δεν ειξερα τι φτει. Οταν το πηρα θυλικο τρελαθικε. Χωροπιδουσε εκανε ακροβατικα κλπ. Οταν το εβγαζα απο το κλουβι δεν ειθελε να την αποχοριστη. Αν και τα παπαγαλακια ειναι κοινονικα και ζουν σε ομαδες καλυτερα να του παρεις ενα ταρι και θα βρει την χαρα του
 
Δημητρη εγω οταν πηρα το παπαγαλακι μου(ειναι μπτζι δεν ξερω αν διαφερει με το κοκατιλ) δεν ειχε ορεξι και δεν ειξερα τι φτει. Οταν το πηρα θυλικο τρελαθικε. Χωροπιδουσε εκανε ακροβατικα κλπ. Οταν το εβγαζα απο το κλουβι δεν ειθελε να την αποχοριστη. Αν και τα παπαγαλακια ειναι κοινονικα και ζουν σε ομαδες καλυτερα να του παρεις ενα ταρι και θα βρει την χαρα του
Λέω να του πάρω αλλά ακομα δεν ξέρω τη είναι.. Πάντως οι πιο πολλοί λένε ότι είναι θηλυκό..
 
https://community.petbirds.gr/threads/Διάκριση-φύλου-στους-παπαγάλους-cockatiel.15741/
Δες εδω για το φυλο
Απο οτι ειδα ειναι θυλικο whiteface. Παρε καλυτερα αρσενικο whiteface
Μόλις της πήρα παρέα νορμάλ γκρει και ποιο είναι το απίστευτο με το που είδα την παρέα της ξεκίνησε να τρώει σαν μανιασμενη, απίστευτα πράγματα
 
Σε ότι αφορά τα αγορασμένα πουλιά από petshops, πολλές φορές σκέφτομαι πόσο βίαιο είναι το να επιβάλουμε σ΄ένα πουλί να μοιραστεί έναν χώρο (κλουβί, έστω και ''μεγάλο'' ), καθώς επίσης το ίδιο βίαιο πρέπει να γίνεται το να του επιβάλουμε να μείνει ολομόναχο από τη μια στιγμή στην άλλη... (κάποιες φορές βέβαια είναι, σωτήριο).
 
Καλημέρα απο τα κορίτσια μου

Σε ότι αφορά τα αγορασμένα πουλιά από petshops, πολλές φορές σκέφτομαι πόσο βίαιο είναι το να επιβάλουμε σ΄ένα πουλί να μοιραστεί έναν χώρο (κλουβί, έστω και ''μεγάλο'' ), καθώς επίσης το ίδιο βίαιο πρέπει να γίνεται το να του επιβάλουμε να μείνει ολομόναχο από τη μια στιγμή στην άλλη... (κάποιες φορές βέβαια είναι, σωτήριο).
Ενώ οι εκτροφείς είναι καλύτεροι... Και οι δύο περιπτώσεις χάλια είναι... Το θέμα είναι το πτηνό στο σπίτι που θα πάει να περασει όμορφη ζωή. Γιατί και στα δύο παραδείγματα υπαρχει στη μέση το χρήμα... Οπότε καταλαβαίνεις
 

Συνημμένα

  • 20151119_121218.webp
    20151119_121218.webp
    123,1 KB · Προβολές: 1
Πανέμορφα, να τα χαίρεσαι! Ανέβασε λίγο το σουπιοκόκκαλο να μην το φτάνουν οι κουτσουλιές.
Να σαι καλά Μαρια
Πανέμορφα, να τα χαίρεσαι! Ανέβασε λίγο το σουπιοκόκκαλο να μην το φτάνουν οι κουτσουλιές.

Να σαι καλα Μαρια... Πάντως στο white face οσο περνάνε οι μέρες το πρόσωπο του βλέπω να ασπριζει σιγά σιγά.. λες να βγει κανένα αρσενικό στο τέλος;
 
Δες λιγο αυτην τη φοτο την βρικα στο ιντερνετ δεν ξερω αν ισχυι
 

Συνημμένα

  • 1927522_orig.webp
    1927522_orig.webp
    110,6 KB · Προβολές: 61
Back
Top