Διατροφή 4η ημέρα χωρίς φαγητό το κοκατίλ μου

Βάλε την αριστερή πατήθρα λίγο πιο κοντά στα μπολ τροφών (δεν του φταίει αυτό αλλά θα το διευκολύνεις). Άλλαξε και τις 2 πατήθρες με ξύλινες, αυτές δεν είναι καλές και αν η κίτρινη βιταμίνη είναι χύμα απο το πετ σοπ πέταξέ την άμεσα. Εγώ βλέπω πάντως αρκετά σπόρια(?) στο πάτωμα του κλουβιού πεσμένα. Κάνω λάθος κι είναι το υπόστρωμα; Τι υπόστρωμα είναι;
 
Βάλε την αριστερή πατήθρα λίγο πιο κοντά στα μπολ τροφών (δεν του φταίει αυτό αλλά θα το διευκολύνεις). Άλλαξε και τις 2 πατήθρες με ξύλινες, αυτές δεν είναι καλές και αν η κίτρινη βιταμίνη είναι χύμα απο το πετ σοπ πέταξέ την άμεσα. Εγώ βλέπω πάντως αρκετά σπόρια(?) στο πάτωμα του κλουβιού πεσμένα. Κάνω λάθος κι είναι το υπόστρωμα; Τι υπόστρωμα είναι;

Η αυγοτροφη είναι επώνυμη συσκευασμενη της βερσαλε λαγκα.. Οι πατηθρες και αυτές επώνυμες Για ξύλινες χλωμό τα κάγκελα είναι οριζόντια οπότε θέλει κόψιμο ράψιμο με πριόνι κτλ και δεν το πολυεχω...η άμμος είναι με κοχυλια της βερσαλε λαγκα και τα σπορια είναι επειδή όπως σκαρφαλώνει τα πετάει κάτω δεν είναι κανένα ανοιγμένο
 
Κουτσουλιές κάνει; Αν κουτσουλάει κι έχουν στερεό οι κουτσουλιές μέσα σημαίνει ότι τρώει.
 
Το πουλι ειναι στρεσαρισμενο πολυ.4 χωρις να φαει το θεωρω απιθανο..Αστο σε ενα ησυχο μερος μην το πολυ ενοχλεις. Το φαγητο αλλαζε το καθημερινα και οχι τοσο πολυ τροφη 1 κουταλια της σουπας γεματη ειναι αρκετη. Καποια στιγμη θα το δεις και να τρωει και να πινει.Απλα εχεις ενα πολυ στρεσαρισμενο πουλι που το στρεσαρες και συ λιγακι με το μεσα εξω. Σε λιγες μερες θα εχει συνελθει.
 
Έβαλες το κλουβί μέσα στο σπίτι Δημήτρη; Εγώ στη θέση σου θα έβγαζα την πολύχρωμη σκαλίτσα, ενδέχεται ακόμα κι αυτή να το στρεσάρει. Τύλιξε μ΄ένα λευκό πανί τα 3/4 του κλουβιού (ελεύθερο το μπροστινό μέρος) ίσως αυτό να το χαλαρώσει...
 
Αν είναι να έρθει στα ίσια της η κοπέλα μου θα δοκιμάσω τα πάντα
Δεν μπορώ να καταλάβω λόγω του υποστρώματος.. αλλά φαίνεται πως έχει στερεό κομμάτι η κουτσουλιά άρα τρώει...
 
Η διάθεση του πως είναι; Που συνηθίζει να κάθεται τις περισσότερες ώρες της ημέρας; υπάρχει ήλιος-φως στον χώρο; Τι ώρα κοιμάται για βράδυ, υπάρχει ησυχία στον χώρο που βρίσκεται; βλέπεις αν περιποιείται το φτέρωμα του;
 
Η διάθεση του πως είναι; Που συνηθίζει να κάθεται τις περισσότερες ώρες της ημέρας; υπάρχει ήλιος-φως στον χώρο; Τι ώρα κοιμάται για βράδυ, υπάρχει ησυχία στον χώρο που βρίσκεται; βλέπεις αν περιποιείται το φτέρωμα του;
Φτιάχνει το φτέρωμα του.. Κοιμάται γύρω στις 11 με 7 ξυπνάει περίπου οταν φεύγω και γω ...όταν με βλέπει κάνει γρου γρου σαν να μου μιλάει, σήμερα βρήκα 3 κουτσουλιες τσοφλια πάλι δεν βέβαια... Αν εξαιρέσεις την τν που παίζει το βράδυ έχει πολύ ησυχία το πουλί όλη μερα
 
Τα πουλιά πρέπει να κοιμούνται από δύση έως ανατολή. Δεν μπορείς να αποφύγεις αυτό το 11 το βράδυ;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Τα πουλιά πρέπει να κοιμούνται από δύση έως ανατολή. Δεν μπορείς να αποφύγεις αυτό το 11 το βράδυ;
Πρέπει να το βάλω στο μπάνιο τότε... Και γω πως θα το χαρω αν δουλεύω όλη μερα μονο στο ρεπό μου δλδ
 
Πρέπει να το βάλω στο μπάνιο τότε... Και γω πως θα το χαρω αν δουλεύω όλη μερα μονο στο ρεπό μου δλδ
Προεχει η ευζωια του. Οταν το πηρες ουσιαστικα ηξερες οτι εισαι υπευθυνος για αυτο και να ζει νορμαλ. Πρεπει να ξυπναει με την ανατολη και να κοιμαται με τη δυση. Εσυ οποτε μπορεις θα τ βλεπεις τι να κανεις...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Πρέπει να ξεκίνησε το φαί είδα την αυγοτροφη ανακατεμένη και αρκετές κουτσουλιες φτιάχνει τα φτερά του δείχνει να συνηθίζει σιγά σιγα
 
Άρχισε τα κόλπα κρέμεται ανάποδα από την πατηθρα με τα φτερά ανοιχτά τη διάολο νυχτερίδα είναι
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Ωραία, έχει αρχίσει να εγκλιματίζεται σιγά σιγά δηλαδή.
'Όταν παίρνουμε πουλιά ή ζώα τα παίρνουμε για να γινόμαστε ''υπηρέτες'' τους, εγώ έτσι πιστεύω (και αυτό κάνω), η φροντίδα τους πρέπει είναι ο κύριος σκοπός μας. Προέχουν οι δικές τους ανάγκες και όχι οι δικές μας... Οπότε για να έχεις ένα υγιές πουλί πράξε ανάλογα Δημήτρη😉
 
Να δεις που θα βρεις τσοφλια. Μεχρι να συνηθισει και μετα θα κανει κολπα διαφορα
 
Back
Top