Φροντίδα 8 μέρες με τον Jimmy το budgie μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Panais
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Panais

PB New Member
Εγγραφή
3 Οκτ 2023
Μηνύματα
26
Καλημέρα σε όλους!! Θα ήθελα να σας πω για τις πρώτες 8 μέρες με τον Jimmako μας! Λοιπόν.... Ο Jimmakos είναι πολύ ενεργός με πολλά τσιριγματα και κελαηδισματα τα πρωινά και τα απογεύματα... Αλλά... Μας φοβάται ακόμα πάρα πολύ!! Τις περισσότερες ώρες της μέρας κάθεται στην κεντρική πατηθρα ψηλά στο κλουβί και θα πετάξει λίγο πέρα δώθε για κάνα 10 λεπτό το πρωί.... Τρώει μόνο από την συσκευασμένη τροφή που του βάζουμε και όσα άλλα έξτρα του βάλαμε δεν τα ακουμπισε καθόλου (μπροκολακι, φρούτα ακόμα και το κεχρί 🤔)!! Φυσικά του μιλάμε όλη σχεδόν την μέρα και καθόμαστε και 1 ωρίτσα μαζί του όσο κοντά στο κλουβί μας επιτρέπει ο ίδιος (αν πλησιάσουμε πιο κοντά πετάει από την μία άκρη του κλουβιού μέχρι την άλλη και ανασάνει πολύ γρήγορα!!! Τέλος από παιχνιδάκια έχει μια σκαλίτσα αλλά δεν την ακουμπάει καθόλου... Όπως και την κούνια του.... Αυτά λοιπόν... Αν κάνουμε κάτι λάθος please πες το μας μπας και αλλάξει κάτι στο να τον κάνουμε να μας συμπαθήσει λίγο!!! Συγγνώμη για το κατεβατό😉
 
Νομίζω ότι δεν κάνετε κάτι λάθος. 8 ημέρες προφανώς (και εκ του αποτελέσματος) είναι λίγες για να σας αποδεχθεί. Θα χρειαστείτε πολύ περισσότερο χρόνο.
Το κεχρί θα μπορούσε να αποτελέσει ένα εργαλείο για εσάς. Αυτό, αρκεί να το δοκιμάσει και να μην το έχει στη διάθεσή του να τρώει όσο του έρχεται. Επομένως, βγάλτε το κεχρί και αποβραδίς βγάζετε και όποια τροφή υπάρχει στο κλουβί. Το πρωί του σερβίρετε μερικά σποράκια κεχρί και απομακρύνεστε. Αυτά για κανένα μισάωρο....έπειτα φυσικά του βάζετε τη βασική του τροφή. Πιστεύω ότι έτσι θα δοκιμάσει και θα....εθιστεί στην ωραία του γεύση. Έπειτα θα κρατάτε ένα τσαμπί μικρό κεχρί ή θα του βάζετε για λίγες ημέρες ή εβδομάδες ...νομίζω ότι έτσι, με υπομονή θα σας αποδεχθεί όχι ως κίνδυνο.
Όσον αφορά στα άλλα τρόφιμα, π.χ. μπρόκολο, ξεκινήστε με λίγο άνιθο...λένε ότι τους αρέσει πολύ. Αν δεν τον τρώει στην πορεία θα ακολουθήσετε πάλι αυτό που γράφω στην αρχή...την παράταση της πρωινής πείνας δλδ για λίγη ώρα.
Κούνια και παιχνίδια προς το παρόν θα έλεγα να τα βγάλετε από το κλουβί και να τα αφήσετε κοντά του, ώστε να τα βλέπει και να τα αποδεχθεί. Τι μήκος έχει το κλουβί του;
 
@ianos το κολπάκι ακούγεται πάρα πολύ ωραίο και θα το δοκιμάσω από αύριο το πρωί κι ολας.... (με όσα έχω διαβάσει πίστευα ότι θα το τιμήσει μόλις το βάλουμε στο κλουβάκι του αλλά...μπα...ουτε ματιά δεν το έριξε χάχα... Φυσικά του έβαλα λίγο μεγάλο τσαμπακι και μάλλον τον τρόμαξα 😢).... Το κλουβάκι του είναι 40μηκοςX35πλατοςX58υψος
[automerge]1696933093[/automerge]
@ianos επίσης θα δοκιμάσω και τον ανιθο για αρχή.... Ολόκληρο το κλωναρακι του ανιθου ή να το κόψω??
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Μάλλον το κεχρί δεν το πλησιάζουν εύκολα! Εγώ τον μικρό τον έχω δύο εβδομάδες και δοκίμασα αυτό και άλλα τέτοια κόλπα αλλά ούτε που το άγγιξε! Την είχα μετρήσει την ποσότητα που του έβαλα και μόλις γύρισα από την δουλειά συνειδητοποίησα ότι δεν το είχε αγγίξει. Του έβαλα τους σπόρους του μετά και αμέσως άρχισε να τους τρώει λαίμαργα. Μάλλον είναι πολύ ιδιότροπος ο δικός μου😂
 
@Panais καλώς το πήρατε το μικρό σας
Και εμένα έτσι έκανε στην αρχή
Απλά εμένα ερχόταν από την πρώτη μέρα στο χέρι και καθόταν
Και μόλις πήγα να του βάλω κεχρί δεν το ήθελε να το βλέπει
Πήρα ένα τσαμπί μικρό το πήγα κοντά του και με το που δοκίμασε ένα σποράκι τρελάθηκε
Και έτσι κάθε πρωί το κρατάω στο χέρι μου και έρχεται κάθεται και το τρώει
Που και που φοβάται και φεύγει Αλλα σιγα σιγα θα μάθει
Με υπομονή
 
@GeorgiaZ1 καλημερα σε ευχαριστώ πάρα πολύ!! Ο δικός μας ήταν άγριος και έχουμε πολύ δουλειά ακόμα για να έρθει στο χέρι μας αλλά το παλεύουμε 😉.... Είναι και νωρίς ακόμα από ότι καταλαβαινω!!
 
@ianos το κολπάκι ακούγεται πάρα πολύ ωραίο και θα το δοκιμάσω από αύριο το πρωί κι ολας.... (με όσα έχω διαβάσει πίστευα ότι θα το τιμήσει μόλις το βάλουμε στο κλουβάκι του αλλά...μπα...ουτε ματιά δεν το έριξε χάχα... Φυσικά του έβαλα λίγο μεγάλο τσαμπακι και μάλλον τον τρόμαξα 😢).... Το κλουβάκι του είναι 40μηκοςX35πλατοςX58υψος
[automerge]1696933093[/automerge]
@ianos επίσης θα δοκιμάσω και τον ανιθο για αρχή.... *Ολόκληρο το κλωναρακι του ανιθου ή να το κόψω??

Μάλλον το κεχρί δεν το πλησιάζουν εύκολα! Εγώ τον μικρό τον έχω δύο εβδομάδες και δοκίμασα αυτό και άλλα τέτοια κόλπα αλλά ούτε που το άγγιξε! Την είχα μετρήσει την ποσότητα που του έβαλα και μόλις γύρισα από την δουλειά συνειδητοποίησα ότι δεν το είχε αγγίξει. Του έβαλα τους σπόρους του μετά και αμέσως άρχισε να τους τρώει λαίμαργα. Μάλλον είναι πολύ ιδιότροπος ο δικός μου😂
Φοβούνται το μέγεθος του κλαδιού των καρπών.
*Καλύτερα να ξεκινήσεις μ' ένα κομμάτι πχ2-3 πόντων (στερεωμένο) σε μια άκρη του κλουβιού, έως ότου εξοικειωθεί με το σχήμα-χρώμα κτλ και να ξεκινήσει να εξερευνά τη *γεύση του
(*κάτι που μπορεί να πάρει χρόνο, οπότε δείξε επιμονή και υπομονή σε ότι αφορά όλες τις άγνωστες γι αυτόν τροφές).
Να τον χαίρεσαι!!
 
@Sissy ευχαριστώ πάρα πολύ για την συμβουλή και τις συμβουλές όλων σας!!! Είναι πάρα πολύ χρήσιμες και βοηθητικές!! 👍👍
Ξεκίνησα να του βάζω μερικά σποράκια το πρωί στην ταΐστρα του αφού του έβγαλα την βασική τροφή του από βραδις αλλα ούτε που πήγε κοντά του να δει τι είναι αυτό που έχει μέσα...... Είναι μεγάλο "αλανι" και μας δουλεύει 🤣🤣 Άρχισε να φωνάζει για να του βάλουμε την τροφή του την βασική 😂
Θα επιμείνω όμως για όλη την βδομάδα έτσι όμως κι εγώ χεχε μετά θα ξεκινήσω να του βάζω μικρά κλωναρακια κεχρί όπως είπες @Sissy
 
Καλημέρα στην παρέα όλη!!! Λοιπόν feedback για το κεχρί!! Εχθές μετά από 2,5 μέρες που του βγάζω την ταΐστρα από βραδις και του βάζω το πρωι στην ταΐστρα του σποράκια κεχρί.... Ούτε να τα βλέπει δεν ήθελε..... Οπότε κι εγώ τα έβαλα με την βασική τροφή του πάνω πανω και τα έφαγε μια χαρά 👍👍 θα το κρατήσω έτσι για λίγες μέρες ακόμα και μετά θα του βάζω στην ταΐστρα του μόνο κεχρί σποράκια..... Είναι σωστό αυτό??
[automerge]1697357678[/automerge]
Επίσης θα ήθελα να μου πείτε αν έχει ακαρεα ο Μητσαρας μας!! Σας ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων!!! IMG_20231015_110651.webp
 
@Panais
Δεν είναι λάθος να βάζεις το κεχρί στην τροφή του.
Απλά το τσαμπί millet, επειδή τους αρέσει πολύ θεωρείται και τροφή επιβράβευσης κατά την διάρκεια της εκπαίδευση του.
Ακάρεα με βάση την φωτογραφία
δεν νομίζω να υπάρχουν, άλλωστε το πουλάκι με βάση τα λεγόμενα σου είναι δυο μηνών δηλαδή πολύ μικρό.
Εκείνο που με προβληματίζει είναι το φύλο του, στα πολύ νεαρά budgie δεν είναι εύκολο να γίνει ο διαχωρισμός αρσενικού-θηλυκού.
Ίσως και να μην είναι Μητσάρας.😊
 
@Vada έχω διορθώσει την ηλικία του σε ένα post μου είναι η αλήθεια χάχα το pet shop μας είπε είναι 2 μηνών αλλά η κτηνίατρος μας είπε περίπου 7 μηνών και αγόρι σίγουρα!!!
Τώρα για το μιλετ το έβαλα για να του το προσφέρω πάνω στην προσπάθεια να έρθουμε πιο "κοντά"..... Έχεις απόλυτο δίκιο για το ότι είναι για την επιβράβευση του, απλά το είχα βάλει σε τσαμπακι μικρό και δεν το πλησίασε ποτέ.... Σήμερα του έβαλα και λίγο ανιθο αλλά το έβαλα μόνο του στην ταΐστρα του κλωναρακι μικρό για να δω αν θα το τιμήσει.... Μεχρι στιγμής τίποτα με τον ανιθο 😢
[automerge]1697370373[/automerge]
@Vada σε ευχαριστώ για την απάντηση για τα ακαρεα!!! Ευτυχώς που ειστε κι εσείς όλοι εδώ και μαθαίνουμε για τα νέα μέλη των οικογενειών μας 😊😊
 
@Vada θα πάω και σε έναν πτηνιατρο όμως σε λίγες μέρες για έλεγχο γιατί τώρα πήγαμε σε κτηνίατρο (στα Χανιά δεν έχει πτηνιατρο) οπότε θα πάμε σε άλλη πόλη που έχει πτηνιατρο... Πάντως ο κτηνίατρος μας είπε αγόρι.... Μας έβαλες σε σκέψεις 🤣🤣
 
Παναγιώτη άν μπορείς βγάλε μια κοντινή φωτογραφία το χαλινό του σε φυσικό φως ημέρας, και χωρίς τον λευκό-γκρίζο φόντο του τοίχου από πίσω.
Ίσως βοηθήσει περισσότερο.
Πάντως το φύλο δεν είναι και μείζον ζήτημα, το σημαντικότερο είναι να είναι υγιές.
 
@Panais Καλημέρα. Ως αναφορά το κεχρί και τον φόβο, κι εμένα ο Δημήτρης το φοβόταν στην αρχή. Την πρώτη εβδομάδα του έβαλα ένα στικ με σπόρους και το φοβόταν, έφαγε κεχρι που είχα ακουμπήσει στον πάρω του κλουβιού την δεύτερη μέρα, μέχρι τότε δεν είχε φάει τίποτα. Όταν κρέμασα το τσαμπι από κεχρι και δεν το πλησιάζει καν απ το φόβο του και το εβγαλα γιατι ξεκινησε να τρωει την βασικη τροφή. Την 10η μέρα ξεκίνησα να βάζω την βασική τροφή που στο χερι μου και να βαζω το χερι στο κλουβί ακινητο για 5 λεπτά καθε μερα. Σε εκείνη την φάση έκανε σαν τρελός απ το φόβο αλλά σε 3 μέρες είχε αρχίσει να τρώει απ το χέρι μου και σταδιακά να ανεβαίνει και στο χερι ακόμα και χωρίς τροφή. Όσο για τα λαχανικά και τα φρούτα, ξεκίνησε να δοκιμάζει αφού ξεκίνησα να τον βγάζω εκτός κλουβιού, αφού με εμπιστεύτηκε δηλαδή και τρώει μόνο ότι τρώω εγώ μπροστά του και μόνο απ το χέρι μου. Ξεκίνησα να τον βγάζω μετά από 15 μέρες απ την μέρα που τον πήραμε γιατί εντός κλουβιού ανέβαινε στο χερι και δεν με φοβόταν καθόλου. 2 μήνες μετα άρχισε να δοκιμάζει με πρώτο το μπρόκολο βρασμένο, μπανάνα τρώει το μέσα της φλουδας και μήλο δαγκώνει τις γωνιές, τρώει και ελάχιστο τριμμένο καρότο. Κόκκινα λαχανικά και φρούτα τα φοβάται πάρα πολυ και όλα τα χορταρικά τα φοβάται επίσης. Το προσπαθώ ακόμα δηλαδή και του δίνω να φάει διαφορά αλλά δεν τον πειθώ εύκολα. Και όπως και οι άνθρωποι έχουν κι αυτά τις προτιμήσεις τους
 
Πρέπει να διαθέτεις υπομονή, μπορεί να κάνει ένα-δυο μήνες και να μην αποφασίζει να δοκιμάσει νέα τροφή (κυρίως ισχύει για τα λαχανικά αυτό).
Εσύ ακάθεκτος συνεχίζεις να πειραματίζεσαι πχ μικρά κομμάτια, μεγάλο κομμάτι κρεμασμένο (στην άκρη του κλουβιού με σχοινάκι, ως πρόκληση παιχνιδιού) και πάει λέγοντας!
Το πάρροτλετ μου ο Μάριος πρώτα έμαθε να παίζει " μπάλα" μ' έναν αρακά (πάνω σ' έναν δίσκο σερβιρίσματος, του έβαζα κομματάκια αλλά και ολόκληρους καρπούς), μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα αποφάσισε να δοκιμάσει και έδειξε να του αρέσει πολύ...
Βάλε μια κούνια, θα βρει απασχόληση και όποτε μπορέσεις φτιάξε κάποια παιχνιδάκια από χαρτί-χαρτόνι και στερέωσε τα στα κάγκελα. Βάλε και κλαδάκια από μη τοξικά ξύλα και βγάλε τις πλαστικές πατήθρες.
Ψάξε στο φόρουμ υπάρχουν άρθρα και θέματα μελών που βοηθούν για τις καλύτερες συνθήκες ζωής τους και πρόληψη κάποιων προβλημάτων που μπορούν να τα ταλαιπωρήσουν χωρίς λόγο.🙂
 
@Donnacsg Καλημέρα όλη μέρα!!!! Με το στικ ξεκίνησα κι εγώ αλλά το φοβόταν και έκανε σαν τρελός οπότε το άφησα μόνο 5 λεπτά και το έβγαλα!!! Γενικά (δεν ξέρω ακριβώς τι γινόταν στο pet shop από όπου τον πήρα) αλλά ο Μητσάρας φοβάται και τον ίδιο τον ίσκιο του ακόμα και τώρα ....του μιλάμε να φανταστείς από τουλάχιστον 2 μέτρα μακριά 🥺...καλά δεν μπορείς να φανταστείς πώς κάνει όταν είναι να του καθαρίσω το κλουβί και να του αλλάξω νερό και τροφή....πετάει από άκρη σε άκρη σαν να μην υπάρχει αύριο από τον φόβο του!!! Τουλάχιστον κάθεται πιο ήρεμος όταν τον έχω για 1 ώρα δίπλα μου αλλά εγώ άγαλμα....μόνο του μιλάω. Την υπόλοιπη μέρα όταν είναι στην θέση του τραγουδάει και μιλάει όλη την ώρα☺️
* Του έβαλα σκέτα σποράκια κεχρί στην ταΐστρα του και ούτε που τα άγγιξε ενώ πήγε και τα είδε .....όταν τα έβαλα μαζί με την βασική του τροφή πάνω πάνω τα τσάκισε χαχα
* Εχθές πρώτη φορά έβαλα ένα πολύ μικρό κλωναράκι άνιθο αλλά το φοβόταν και πέταγε πάλι πέρα δώθε ....του το έβαλα στην ταΐστρα του και πάλι τίποτα...του έβαλα μήλο...σε κυβάκια, σε κομμάτι αλλά και πάλι τίποτα ....θα συνεχίσω όμως έτσι !!
[automerge]1697449410[/automerge]
@Sissy Από υπομονή όλα καλά χεχε και φυσικά θα συνεχίσω να βάζω τα πάντα που πρέπει να τρώει!!!
Ωραίος ο Μάριος.....και μπαλίτσα 😄 θα δοκιμασω τα παιχνιδάκια από χαρτί ή χαρτόνι (πρέπει να βρω όμως πως να τα φτιάχνω χαχαχα) θα ρίξω μια ματιά στο internet εκτός κι αν έχουμε κάτι εδώ στο forum
Για την πατήθρες του εχω παραγγείλει από εδώ απο το site δύο 👍 και περιμένω να έρθουν !!!
[automerge]1697449673[/automerge]
@Sissy αυτές εδώ πήρα 1697449669739.webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top