Ασθένειες Aπωλειες καναρινιων σε κλούβα

Goutaki_syros

PB Member
Εγγραφή
31 Δεκ 2008
Μηνύματα
183
Πόλη
Σύρος
Καλημέρα.Φετος για πρώτη φορά φτιάξαμε κλουβα όπως την ήθελα πάντα. Μέσα εχει 280 καναρινια. Τον τελευταιο μήνα έχω απώλειες... Και δεν ξέρω το γιατι... Διατροφή πολυ καλή και καθαριοτητα επίσης. Τα βλέπω μια χαρά... Και την αλλη μέρα βρισκω και 1 ψώφιο. Γιατί; Να πώ πως τα πουλιά πριν ηταν σε ουρανοξυστες.
 
Γιώργο δυστυχώς αυτα ειναι τα μειοκτήματα της διαμονης 280 πουλιών σε ενα χωρο. Ειναι δυσκολο να απομονωσεις τα αρρωστα πουλια, αν ομως υπάρχει κατι μεταδοτικο, πολυ φοβαμαι πως δεν θα μεινει ουτε πουπουλο ☹ Το μονο που θα μπορουσες να κάνεις, είναι να παρατηρησεις προσεχτικα τα θανοντα πουλιά σου και να διαπιστωσεις αν παρουσιασαν καποια σημαδια στα ποδια, στα ματια, στην κοιλιά. Καλο θα ηταν αν υπαρχει η δυνατότητα να γινει καποια νεκροψια προκειμενου να μαθεις τον λόγο απο τον οποίο χαθηκαν και να μπορεσεις με την καταλληλη θεραπεία να σωσεις και τα υπόλοιπα.
 
Γιώργο, νομίζω τα είπαμε πρίν φτιάξεις κλούβα.
Η διαχείριση των πουλιών σε τέτοιου μεγέθους κλούβα, είναι αδύνατη.
Βέβαια είναι πολύ πιο εύκολο το τάισμα και το πότισμα αλλά όλοι όσοι
τις εγκαταλείπουν στο τέλος, είναι για τον ίδιο λόγο.Αδυναμία διαχείρισις.
Μια αρρώστια που θα την αντιμετώπιζε κανείς γρήγορα και αποτελεσματικά
σε κάποιο μικρότερο χώρο, βλέποντας γρήγορα το πρόβλημα και θεραπεύοντάς το,
πρίν επεκταθεί, στην κλούβα γίνεται πολύ δύσκολο και να δείς αλλά και να πιάσεις το πουλί
ή τα πουλιά που πρέπει να απομονωθούν.
-Τώρα για το, τι ακριβώς συμβαίνει, θα πρέπει να το μάθεις πηγαίνοντας,όσο το δυνατόν γρηγορότερα κάθε πουλάκι που χάνεις, στον γιατρό για μικροβιολογική εξέταση.
Μπορεί κάποιοι θάνατοι να ήσαν αναπόφευκτοι. Εκείνο που σ' ενδιαφέρει όμως εσένα είναι να σιγουρευτείς οτι δεν πρόκειται για κάποια μεταδοτική ασθένεια που να κάνει μεγάλη ζημιά
στο κοπάδι σου. ☹

Υ. Γ Η Georgina με πρόλαβε! sorry
 
Ευχαριστώ πολύ κυριε Μακη και εσενα Τζορτζινα. Θα αρχισω πάλι να τα βαζω στις πολυκατοικιες.Απλά τα παρακολουθώ αρκετή ώρα και δεν διακρίνω καποιο άρρωστο.. Επίσης ολα οταν τα εχω βρει ψώφια δεν βλέπω κατι να είχαν και τα θυμαμαι μερικά που τα είδα την περασμενη ημέρα.Απλά ξέρω κιάλλον που έχει παρόμοια κλούβα με μενα δεν τα προσέχει τόσο και 2 χρονια εχει χάσει 10 πουλιά το πολύ. Και γώ σε 2 μήνες έχω χασει 25 περίπου...
 
... Και γώ σε 2 μήνες έχω χασει 25 περίπου...

Αυτός ο αριθμός είναι πολύ μεγάλος. Μια απώλεια της τάξης του 10% περίπου
δεν μπορεί να είναι τυχαία ή περιστασιακή. Σημαίνει οτι υπάρχει πρόβλημα
και πρέπει γρήγορα να το εντοπίσεις.
 
Γιωργο εκτος απο πιθανη ασθενεια υπαρχει περιπτωση με μη σιττιζονται σωστα.Αν και δε γνωριζω λεπτομερειες για την κλουβα σου εχετο και αυτο υποψην σου. Την ειχα πατησει περσυ τετοια εποχη. Το προβλημα αμβλινεται οταν κατοικουν μαζι πουλια που δεν εχουν την ιδια ηλικα
 
εΙΝΑΙ αφθονη η τροφή που τους δίνω, σίγουρα! Αν και ειναι πολλα... Τι να πώ... Το μετανοιωσα λίγο με την κλούβα έδωσα και πολλα χρήματα. Θα το βρω όμως που θα παει. Το θέμα ειναι γρΉΓΟΡΑ.
 
Γιωργο παρε ενα νεκρο πουλακι και πηγαινε σε κτηνιατρο, οι κτηνιατροι μονο μετα θανατον μπορουν να κανουν εξετασεις για τα αιτια του θανατουκαι απο οτι ψηλιαζομαι πρεπει να ειναι κοκκιδια γιατι εχω παρατηρησει στα δικα μου τετοιο καιρο και αρχες Σεπτεμβρη παντα μου χτυπανε την πορτα οποτε προβαινεις στις αναλογες θεραπειες.
 
Back
Top