Φροντίδα African grey που δαγκώνει

Ouroboros

PB New Member
Εγγραφή
27 Ιαν 2019
Μηνύματα
12
Καλησπέρα σε όλους. Έχω ένα Congo African Grey εδώ και 4 μήνες. Είναι θυληκια, ενός έτους και την πήρανε από έναν εκτροφεία (μεγαλωμένη με τάισμα στο χέρι). Πιο παλιά είχα 2 κοκατιελ, πριν πάρουμε το ζακο διαβάσαμε πολύ online για να ενημερωθούμε για το είδος. Στην αρχή όλα ήταν μια χαρά. Μασ άφηνε να την χαϊδέψουμε εντός κλουβιού, έξω από το κλουβί καθόταν πάνω μας και την χαιδευαμε, έμπαινε πίσω στο κλουβί χωρίς φασαρίες. Εδώ και σχεδόν 2 μήνες έχει γίνει πιο επιθετική. Έχει δεθεί με την συζηγο περισσότερο και τους υπόλοιπους με το ζόρι μας αφήνει να την χαϊδέψουμε. Δαγκώνει αρκετά στο σημείο του να βγάλει και αίμα. Δοκιμάζουμε positive rainforcement εκπαίδευση αλλά ακούμε δεν φαίνεται να αποδίδει. Μετά από ώρα με λιχουδιές, επιβράβευση κλπ με αφήνει λίγο να την πλησιάσω, μετά από λίγο το ξεχνάει πάλι. Σ ει αρχίσει πλέον να μην θέλει να γυρίσει στο κλουβί (την δελεαζαμε με λιχουδιά να γυρίσει πίσω, είναι πλέον δαγκώνει και εμένα και την συζηγο όταν προσπαθούμε να την γυρίσουμε). Παρακαλώ βοηθήστε με ιδεες και εμπειρίες τι μπορούμε να κάνουμε ώστε να μην αφομοίωσει αυτή τη συμπεριφορά τώρα που είναι μικρή. Αν χρειάζεστε και άλλες πληροφορίες για το πουλί ρωτήστε με, δεν ευχαριστω, ο Νικος
 
νικολα καλησπερα. απ'οτι καταλαβα τον παπαγαλο τον πειρατε καπου 8 μηνων απο τον εκτροφεα, τον εχετε ειδη 2 μηνες και μεχρι ενως σημειου ολα καλα. χαδια αγαπες φιλακια κλουβι υπνο. Μ'εχρι που ο παπαγαλος φευγωντας απο το εκτροφειο και ερχωμενος σ'εσας εζησε αυτο που λεμε ρουτινα. και κατι μου λεει οτι γινετε επιθετικος οταν ειναι να επιστρεψη στο κλουβι του. αρα η ρουτινα του πρεπει να διαμορφωθη, ετσι ωστε να αρχιση να καταλαβενη οτι τωρα π.χ παο για υπνο. καταλαβενω απολητα την ανυσηχια σου και ως κατοχως ζακο χρονια οφειλω να σε παραπεμψω σε πολη εμπειρω μελος του φορουμ που ασχολειτε με το ειδος χρονια διοτι θελω να ειμαι σοβαρος απεναντι σου. το μελος του φορουμ ειναι ο thunderfck και για να μην παρεξηγηθω ολες οι αποψεις των μελων ειναι σεβαστες, απλα και εγω καποτε απευθηνθηκα σε μελος του φορουμ που ειχε εμπειρια τριαντα και χρονων με τους αφρικαν γκρευ. ευχομε να βρεις απαντηση στην λυση του θεματος. τελειωνοντας θελω να σου πω οχι φωνες και νευρικες κινησεις προς τον παπαγαλο. Να εισαι καλα. αν εισαι νεος στο φορουμ διοτι δεν το γνωριζω υπαρχουν και τα προσωπικα μηνυματα.
 
τα προσωπικα μνμ για πιο λογο τα συστηνεις; καλο ειναι εφοσον ανοιγεται ενα θεμα η συζητηση να γινεται δημοσια για να μαθαινουν και οι υπολοιποι που διαβαζουν!
 
Συμφωνώ πως η κουβέντα πρέπει να γίνει δημόσια για να την δουν και όσοι μελλοντικά τους χρειαστεί. Την έχουμε 4 μήνες σύνολο και τους τελευταίους 2 είναι που έχει επιθετική. Όχι μόνο στο όταν την γυρίζουμε στο κλουβί της αλλά γενικά. Είναι πολλές φορές που χαμηλώνει το κεφάλι για να την χαιδεψεις εντός του κλουβιού και όταν πλησιάσει το δάχτυλο (είτε αργά αργα είτε αποφασίστηκε) σηκώνει απότομα το κεφάλι να δαγκώσει 😢
 
Μήπως αν εκανες κάτι τέτοιο θα σταματουσε να δαγκωνει
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
το θεμα ειναι δημοσιο προς συζητηση, το θεμα ειναι για να καταθεσουμε τις αποψεις μας, το θεμα ειναι προς μελοντικη αναγνωση μελων με πιθανον αντιστοιχο προβλημα. το μελος που προτεινα δεν γνωριζω εαν ειναι on line, δεν γνωριζω τις υποχρεωσεις του, κατα την γνωμη μου εχει αριστες γνωσεις για το ειδος παπαγαλου, και πειρα το θαρος να προτεινω και το προσωπικο μηνυμα οτι αν κρεινεις οτι ειναι κατι επειγον απλα ενημερωσε για να το αντιληφθη ο ανθρωπος. αλλο ενα που επισημανα ειναι οτι ολες οι αποψεις ειναι σεβαστες. απλα επιδη προσωπικα εκρινα οτι ειναι ενα σοβαρο θεμα για την διαμορφωση του χαρακτηρα ενος αφρικαν γκρευ, θεωρησα σωστο να μην εκφερω προσωπικη αποψη. σε καμια περιπτωση δεν θα ειμαι το μελος οσο θα ειμαι μελος, σε κριση της διαχειρησης του φορουμ, που θα προτεινω την μη δημοσια συζητηση. αυτο μου τεθηκε ως ερωτημα και απαντω.
 
Νίκο καλησπέρα,
Είναι λογικό να βλέπεις διαφορα τους τελευταίους μήνες στην συμπεριφορά του μια και όταν κλείσουν 8 μήνες σιγά σιγα διαμορφώνεται η προσωπικότητα τους, ξεκιναει ένα «μίνι» δεσιμο με τον (η και τους) φροντιστές τους ( στην περιπτωση σαςανέφερες ήδη οτι δένεται με τη σύζυγο σ) και παράλληλα αναπτύσσεται η αντίληψη τους.. Ομως ακόμα βρίσκονται-κ θα βρίσκονται για λίγο ακόμα- στην «εφηβεία» τους. σιγά σιγά ωριμάζουν αλλά κ ανακαλύπτουν το όπλο π έχουν (Ράμφος)
Όταν ενοχλούνται με κατι η όταν καποια ενέργεια του φροντιστή τους πρόκειται να τους δυσαρεστήσει ο μοναδικός τρόπος να δείξουν την δυσαρέσκεια τους αυτη (ανάλογα το μέγεθος της δυσαρέσκειας τους ) είναι να πεταξουν να φύγουν μακρυά από αυτο η να σηκώσουν το πόδι ψηλά τεντώνοντας το λαιμό η να δαγκώσουν. Οχι όμως για να Βλάψουν αλλά για να εκδηλώσουν την δυσαρέσκεια και τον τρόμο που νοιωθουν η ακόμα και να προειδοποιήσουν(κυρίως στην ενηλικίωση)

Το πουλακι έχει τα φτερά του; Μπορεί να πετάξει μακρυά εάν το επιθυμεί;
Όπως πολύ σωστά σ είπε ο εκτωρας πιθανόν δε θέλει να μπει στο κλουβί Κ γίνεται «επιθετικό». Ποια είναι η διαδικασία όταν μπαίνει στο κλουβί μπορείς να περιγράψεις τη σκηνή αυτή; Τι ακριβως κάνετε πριν μπει, Μόλις μπει αλλά και αφότου μπει στο κλουβί;
Όσες φορές σε έχει δαγκώσει εσένα η τη σύζυγο, ποια είναι η κάθε αντίδραση; Που σας έχει δαγκώσει (σε ποιο μέρος έξω από το κλουβί πάνω σε σταντ μέσα στο κλουβί, στον ωμο πάνω); Πότε σας έχει δαγκώσει; Κάθε φορα Τι έχει προηγηθεί η τι έχει ακολουθήσει το δάγκωμα αυτο;
Έγραψες για reinforcements, θες να αναλύσεις περαιτέρω; Αυτες Αφορουν μόνο φαγητό;
Τι ευχαριστιέται γνωρίζεις; Τι της αρέσει πέρα από το φαγητό;
Ποια είναι η καθημερινότητα της και η διατροφή της μπορείς να μας πεις;
 
Νίκο, είναι σημαντικό να μην παίζετε (αν το κάνετε, θεωρητικά μιλάω) παιχνίδια με δαγκώματα ενισχύοντας τέτοια συμπεριφορά. Οι γκρίζοι συνήθως είναι πουλιά που δένονται με έναν άνθρωπο στην οικογένεια. Μπορείτε να δουλέψετε να ανεβαίνει σε πατήθρα με εντολή ώστε να την μεταφέρετε πίσω στο κλουβί της πάνω στην πατήθρα. Αν βρείτε μια τροφή για την οποία τρελαίνεται π.χ. καρύδι, αμύγδαλο, ή ότι άλλο κρατείστε την μόνο για την εκπαίδευση. Μπορείτε να το βάζετε στην μπολ της τροφής της και να περιμένετε να μπει μέσα μόνη της.

Αφού δαγκώνει εγώ προσωπικά θα της είχα ένα σταντ ή θα την άφηνα να βγαίνει μόνο πάνω στο κλουβί της μέχρι να λυθεί αυτό το θέμα και δεν θα της έδινα το περιθώριο να "ελέγχει" όλο το δωμάτιο. Τέλος μην αντιδράτε στα δαγκώματα με φωνές και χαμό διότι απο αυτό αντλεί αρνητική προσοχή και της δίνει πάτημα να το ξανακάνει. Αν δεν την εμπιστεύεστε μικρύνετε την ώρα που κάθεται έξω, ούτως ή άλλως είναι καλύτερο το πολύ κάθε 1 ώρα να επιστρέφει στο κλουβί της. Στη θέση σου θα την άφηνα για λίγο έξω, θα αλληλεπιδρούσα ενεργά για το χρονικό διάστημα που διαθέτω εγώ ή όποιος άλλος στο σπίτι και αμέσως θα την επέστρεφα στο κλουβί, να μην χαζολογάει έξω δλδ.

Αυτά προς το παρόν ως τιπς για να αντιμετωπίσεις την κατάσταση που δημιουργείται, αργότερα μπορείς να χαλαρώσεις περισσότερο τα όρια αφού δεις ότι ανταποκρίνεται καλά.
 
Λοιπον από που να αρχίσω;
Δεν πεζει παιχνίδια με δάγκωμα. Προσπαθούμε όταν δηλώνει να μην αντιδρούμε καθόλου αλλά καμία φορά φεύγει καμία μικρή κραυγή έκπληξης 😂 έρχεται με το ίδιο ύφος κάθε φορά και δεν καταλαβαίνεις άμα έρχεται ειρηνικά η όχι. Είναι συνήθως μέσα στο κλουβί και βγαίνει περίπου μια ώρα την ημέρα έξω. Πχ, βγαίνει από το κλουβί και πετάει προς την συζηγο, όπου παρι και κάθεται στο χέρι της η σε ένα stand που έχουμε. Μετα από λίγο μπορεί να την δαγκώνει στο κάτω μέρος του μπράτσου, να πηγαίνει στην πλάτη και να της δαγκώνει τα μαλλιά κλπ. Με βλέπει στην άλλη άκρη του δωματίου και έρχεται και πάνω μου. Εγώ δεν έχω πει ξειξει κάτι για να καταλάβει ότι κατακρίνω την συμπεριφορά της. Έρχεται λοιπόν πάνω στον πήχη μου, με κοιτάει στα μάτια, με και τρέχει κατά μήκος του χεριού μου και μου δαγκώνει πχ το μάγουλο, πάω να βάλω αργά το χέρι κοντά της να πάει πάλι εκεί, και μου δαγκώνει τα Δάχτυλα. Και δεν είναι δαγκώματα παιχνιδιού, και είναι δαγκώματα που βγάζουν αίμα κάθε φορά. Την βάζαμε στο κλουβί δελεαζοντας την με καρύδια που της αρέσουν. Της δίναμε ένα, αλλά μετά το επόμενο πηγαίναμε προς το κλουβί και το βάζαμε μέσα, οπότε έμπαινε να το φάει. Μετά καθόμαστε λίγο κοντά στο κλουβί και την καλό πιάνουμε (για να συνδιααει την επιστροφή στο κλουβί με ευχάριστες πράξεις). Τελευταίες 2-3 φορές τρώει το καρύδι και δεν μπαίνει μέσα να παρει το δεύτερο αλλά πάει στην οροφή του κλουβιού και κοιτάζει απειλητικα. Άμα πα; Το να βάλεις κοντά χέρι για να ανέβει πάνω σου δαγκώνει σε αυτή τη φάση. Με τα rainforcements ασχολούμαστε 2-3 μέρες μόνο με λιχουδιά και με clicker. Ότι έχω διαβάσει online βασικά. Μικρά μικρά βήματα και ανταμοιβή όσο κάνει καλά πράγματα, αλλά δεν σχολιάζουμε όταν κάνει κακά. Γένικα είμαι πολύ απογοητευμένος για τον εξής λογω. Ειχα δύο κοκατιελ το ένα ήμερο και το άλλο ημιαγριο. Το ένα δεν πλησίαζε και πήγαινε να δαγκώσει άμα πήγαινες κοντά χέρι, το άλλο όλο χάδια και χαρές. Και μου κάνει εντυπώσεις που την δικιά μας την πήραμε ταισμενη στο χέρι και ειναι έτσι και σε pet shop είδαμε ένα ίδιο 3 χρόνων που ήταν μες την ηρεμία. Και σίγουρα στο pet shop δεν θα έχουν δουλέψει τόσο με το πουλί να το ηρεμήσουν.άρα τι; Το θέλει χρόνο να ωριμάσει; Το είναι απαραίτητο να δώσεις τόση προσοχή να την "εκπαιδεύσεις" το ποια είναι η δεκτή συμπεριφορά; Μην με παρεξηγησετε, το αγαπάω το παπαγαλάκι μου και θα ασ, οληθω μαζί του, δεν θέλω να είναι έτοιμο εκπαιδευμένο, απλά απογοητευομαι λίγο 😔
 
Νίκο στους 20 μήνες περίπου θα είναι πολύ διαφορετικό το πουλακι. Δώσε του λίγο χρονο κ εστίασε στην αιτία και το χρονο ακριβώς π δαγκώνει. Σε όλο αυτο το σκηνικό πρέπει να βρεις τι την ενοχλεί ακριβως. Δεν είναι αιμοβόρα πλάσματα Ζουν σε κοπάδι στη φύση και ακολουθούν πίστα τους κανονισμούς τους. Τρέφουν όμως σεβασμό ο ένας για τον αλλο.
Τα reinforcements π αναφέρθηκες σίγουρα υπάρχουν κ αλλά πολλά θετικά π δεν τα έχεις εντοπίσει ακόμα. Αναφορικά με τα δαγκώματα κ την αντίδραση εκείνου π τα δέχεται πρέπει είτε να είναι εντελώς αδιαφορία (δεν κερδίζει τίποτα με αυτή την αντίδραση δρν παίρνει καποιο αντάλλαγμα) είτε ένα Τσιριγμα ένα πάγωμα μια έντονη δυσανασχέτηση... Είναι ακριβώς αυτο π κάνουν μεταξύ τους όταν ο ένας « περναει» την κόκκινη γραμμή για τον άλλον. Δυσανασχετούν κ μετά αποχωρίζονται.
Αφού η καρδιά της χτυπάει παραπάνω για τη σύζυγο εκεινη σε αυτη τη φάση πρέπει να την «χειρίζεται» για λίγους ακόμα μήνες
 
Και μετά τους 20 μήνες ηρεμούν κάπως σαν πουλιά η αρχιΕις να βλέπεις τότε τα αποτελέσματα της "εκπαίδευσης";
 
Είναι πολύ πολύ μικρό για οποιαδήποτε εκπαίδευση φιλε Μου. Και εσεις Το έχετε μόλις 4 μηνες... Δε «δίνονται» έτσι αυτά τα ζωντανά ούτε έχει αποτελέσματα η εκπαίδευση τους αν δεν «δεθούν» μαζί μας πρώτα. Δε «δένονται» με κάποιον από τη μια ημέρα στην άλλη. Είναι μια σχέση σεβασμου κ εμπιστοσυνης που χτίζεται σιγά σιγά μέρα με τη μέρα, διαρκεί μηνεσ Χρόνια και εκπαιδεύεται εφόσον τεθούν οι βάσεις αυτής αλλά και εφόσον αναπτυχθεί πλήρως η αντίληψη τους. Σε αντίθετη περιπτβση τα υποβάλλουμε σε μια καθημερινή δυσάρεστη ατμόσφαιρα.

Το γκριζακι σας, ακόμα προσπαθεί να μάθει τον κόσμο σας και να «επικοινωνήσει»/«συνεννοηθεί» μαζί σας. Για να έχει αυτή τη συμπεριφορά π περιγραφεις δεν έχετε βρει τον κώδικα σας ακόμη. Στην φάση που είσαστε πρέπει να εστιάσετε στην διατροφή του να του γνωρίσετε νέες γεύσεις μια και ήδη έχει ξεκινήσει η πτερορροια του η οποία θα πάρει μήνες/χρόνια μέχρι να ολοκληρωθεί αλλά και να χτίσετε αυτή τη σχέση εμπιστοσυνησ Σεβασμού π σου ανέφερα.

Δεν ειναη ευχάριστη η πτερορροια για ένα ζωντανό ειναι μια επίπονη αλλά απαραίτητη διαδικασία ενω Παράλληλα Μαθαίνει την ρουτίνα σας αλλά και ολα τα μέλη της οικογένειας σας
Στους 20 μήνες θα δεις ένα πιο «ώριμο» πιο συνεσταλμένο πιο ευαίσθητο πουλακι.
Φύγε από την εκπαίδευση βρείτε τι απολαμβάνει πέρα από το φάγητο και δούλεψτε και με αυτα. Στο εγγυώμαι είναι πολλά τα εργαλεία π θα σας δώσει
 
Οοοκ, αν και με την εκπαίδευση εννοούσα μόνο να το μάθουμε ότι δεν έχει λόγω να δαγκώνει και πως να το γυρίζουμε στο κλουβί χωρίς να μας φεύγουν κομμάτια 😂. Σας ευχαριστώ όλους ή για τις απαντήσεις σας, με με βοήθησαν αρκετά
 
ένα παράδειγμα... Έχω μια αδυναμία στη θηλυκιτσα μου αλλά και εκείνη σε εμένα. Προσωπικά ΔΕΝ την εκπαιδευςα ποτέ δε χρειάστηκε να την εκαπιδευσω και είναι πλέον μια μικρή κυρία.
Κάθε φορά π επιστρέφω σπίτι εκείνη προσπαθεί να μ τραβήξει το ενδιαφέρον να ζυγωσω κοντά ακόμα κ αν έχω ήδη Παει κ έχω φύγει Στη προσπάθεια της αυτή, έκανε το εξής: τσιμπούσε τον αντρα της οχι ακριβώς τσίμπημα αλλά του τραβούσε τα φτερά της ουράς. Εκείνος πονούσε έσκουζε δυνατά ( τσίμπημα σκούξιμο κράξιμο δυνατό είναι η φυσική εξέλιξη στο κοπάδι όταν κάποιος παρενοχλεί κάποιον αλλον). Άκουγα εγώ το αγόρι της να σκούζει κ ετρεχα έξω να δω τη γίνεται. Λάθος γιατί Κέρδιζε. Το έκανε και δεύτερη φορά... Πήγα πάλι. Κατάλαβα όμως τι κάνει το διαμαντάκι μ κ ενώ εσκουζε το αγόρι της εγώ σταμάτησα να πήγαινω να δω. Προσπάθησε για μέρες να με βγάλει με αυτο τον τρόπο έξω χωρίς κανενα πια αποτέλεσμα μεχρι που το διέκοψε.

Reinforcement Δεν είναι μόνο το φαγητό. Βγάλε το άγχος της εκπαίδευσης και ζήσε απλά με το πουλακι. Ολα τα στάδια π περναει. Το άγχος σας ή η απογοήτευςη σας π δεν μαθαίνει κάποια έντολή, είναι κάτι π θα «κυκλοφορεί» στην ατμόσφαιρα σας θα το αντιλαμβάνεται και θα το απορροφά πολύ δυνατά με αποτέλεσμα να αγχώνεται κ εκείνο χωρισ Να καταλαβαίνει καν το λόγο.

Εστίασε να μαθεισ Τη γλώσσα του σώματος της να Μάθετε το κόσμο της και την προσβασιμότητα του. Στο κάτω κάτω και εκείνη ακριβώς αυτο κάνει. Σας παρατηρεί όλη την ημέρα για να καταλάβει τι μέρος τους
Λόγου είσαστε και πως θα συνυπάρξει μαζί σας 😉
[automerge]1548619913[/automerge]
Οοοκ, αν και με την εκπαίδευση εννοούσα μόνο να το μάθουμε ότι δεν έχει λόγω να δαγκώνει και πως να το γυρίζουμε στο κλουβί χωρίς να μας φεύγουν κομμάτια 😂. Σας ευχαριστώ όλους ή για τις απαντήσεις σας, με με βοήθησαν αρκετά
Κανε της την επιστροφή ευχαριστη. Κλείσε την στο κλουβί κ παίξε (η σύζυγος καλύτερα) μαζί της με ανοικτή την πόρτα. Δώστε της μια λιχουδιά παίξτε μαζί της το αγαπημένο της παιχνίδι καθίστε εκεί. Μην την κλείσετε και φύγετε. Άσε την πόρτα ανοικτή να ξαναβγεί αν το επιθυμεί κ επενελαβε το. Δώσε της μια ωραία φωνή ενθουσιασμού όταν μπαίνει. Ξυστε την η τελοσπαντων κανε της κάτι π απολαμβάνει. Προσπάθησε να το συνδυάσει με κάτι ευχαριστο και πίστεψε με δρν θα βλέπει την ώρα 😉
Μια συμπεριφορά π δεν ειναη επιθυμητή ανταλαξτρ την απομακρύνοντας την μακρυά. Επέστρεψε την στο σταντ η στο κλουβί και φύγε. Πάρε μια έκφραση αηδίας μια έκφραση που ποτέ δεν παίρνεις όσο είσαστε μαζί. Φύγε ακόμα κ από το δωμάτιο. Κάθε φορά π σε δαγκώνει φώναξε δυνατά χωρίς να την μαλώσεις χωρίς να την πονέσεις η συμπεριφερθείς βίαια. Συνδύασε όμως το δάγκωμα με κάτι δυσάρεστο. Δεν θέλει ούτε να σας πονέσει ούτε να σας κάνει κακκο. Αυτο εχε στο μυαλό κάθε φορά.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλη επιτυχια με το κοριτσάκι σας αν και δεν ειμαι έμπειρος αυτα που διαβασα που έγραψε ο thunder ακούγονται σωστά. (Αν αγοράσω καποια στιγμη 2ρο πτηνο [σχετικα μακρινο μελλον] θα ειναι σιγουρα grey απο breeder )
 
Και μου κάνει εντυπώσεις που την δικιά μας την πήραμε ταισμενη στο χέρι

Kι εδώ ίσως βρίσκεται και το κλειδί της ιστορίας. Τα περισσότερα πουλιά που δαγκώνουν απο μικρά έχουν ταϊστεί αποκλειστικά ή απο πολύ νωρίς απο ανθρώπινα χέρια χωρίς την παρουσία των γονιών τους (και με την συναναστροφή μεταξύ των αδερφών τους) οι οποίοι τους μαθαίνουν το πώς είναι αποδεκτό να φέρονται. Μην ξαφνιαστείς γενικότερα αν αυτή είναι και η κατάσταση μελλοντικά. Μια γνωστή μου πήρε 2 γκρίζους, τον έναν μισοταισμένο απο γονείς κι απογαλακτισμένο απο τον εκτροφέα, το δεύτερο μωρό χωρίς τα μισά φτερά και το μεγάλωσε η ίδια. Το μωρό λοιπόν μεγαλώνοντας συμπάθησε μόνο τον άντρα της και την ίδια και δεν έχανε ευκαιρία να της επιτίθεται ακόμη κι απο τον αέρα δαγκώνοντας της μανιωδώς.

Αν και ασύγκριτα είδη θα σου πω ότι και τα κουτάβια ή γατάκια που έχουν απομακρυνθεί απο την μάνα τους και την τοκετομάδα πρόωρα δαγκώνουν κι έχουν περισσότερα προβλήματα συμπεριφοράς απο αυτά που μεγαλώνουν με την μάνα και την τοκετομάδα τους και μαθαίνουν να φέρονται με τρόπο που τα ίδια μπορούν να αντιληφθούν ως αποδεκτό για το σύνολό τους.
 
Καλημερα Νικο, εχω κι εγω ενα ζακο θηλυκο που ειναι 1 χρονου τωρα. Ειχα κι εγω τα ιδια προβληματα μ εσενα και ακομα τα παλευω. Ακου λοιπον τι εκανα εγω. Καθε φορα που θελεις να μπει στο κλουβι να της προσφερεις κατι που αγαπαει πολυ. Εμενα αγαπα τα καρυδια. Για να το δεις αυτο, πρεπει να της προσφερεις πολλα ειδη φαγητων και να δεις ποιο προτιμα. Σιγα σιγα λοιπον την οδηγεις στο κλουβι και αφου μπει μεσα, μενεις κοντα της για λιγο χαιδευοντας την. Ετσι θα της δωσεις να καταλαβει οτι δεν την εγκαταλειπεις οταν την κλεινεις μεσα, και θα καταλαβει οτι θα εχει κατι καλο να παρει αν μπει. (Λιχουδια και χαδια). Οπως και να χει, επειδη διαμορφωνουν προσωπικοτητα και ειναι πολυ μικρη ακομα, θελει προσπαθεια και απ τους δυο σας. Θα σε βοηθησει πολυ το να μπαινεις στη θεση της δηλαδη να «σκεφτεσαι σαν πουλι»
 
Καλησπέρα σε όλους, είχα κάνει post για πρόβλημα που είχα με την συμπεριφορά μιας ζακο που έχουμε.


Εδώ είναι το ποστ για όποιον θέλει να το διαβάσει. Πλέον αφού έχουμε δοκιμάσει πολλού από τους τρόπου που μας υποδείξετε η επιθετική της συμπεριφορά συνεχίζεται. Πιο συγκεκριμένα,
Τα δαγκώματα και τα νύχια της πλέον μας πονάνε πολύ. Εχει δεθει με την γυναίκα μου και και πλέον όταν βγαίνει από το κλουβί της πάει μόνο στην γυναίκα μου και μετά από λίγο την πονάει με τα παιχνίδια της. Φυσικά ούτε λόγος να με αφήσει να πλησιάσω όσο είναι έξω. Μέσα από το κλουβί ποτέ έρχεται κοντά και γυρνάει τον λαιμό της για χάδια και πότε προσπαθεί να δαγκώσει μέσα από το κλουβί. Δοκιμάσαμε με λιχουδιές να της αποσπάσουμε την προσοχή, με το Όχι οτα δαγκώνει κλπ αλλά δεν βλέπουμε βελτίωση. Λίγο αυτό, λίγο το σκυλί και τα μικρά παιδιά που την στρεσαρουν όταν βγαίνει έξω μας έκανα να την έχουμε λιγότερο χρόνο έξω από το κλουβί. Μου έχετε ήδη πει ότι τα πρωτα 2 χρόνια είναι κάπως έτσι απλά θέλω να βεβαιωθώ ότι δεν κάνουμε λάθη στον τρόπο που της φερομαστε και θα έχουμε μελλοντικά μεγαλύτερο πρόβλημα. Εξάλλου είναι και παπαγάλος που ζει πολλά χρόνια και θέλουμε να κοινωνικοποιηθει σωστά.
Ευχαριστώ
 
Back
Top