Φροντίδα African grey που δαγκώνει

λίγο το σκυλί και τα μικρά παιδιά που την στρεσαρουν όταν βγαίνει έξω

Χωρίς να ξέρω απο παπαγάλους θεωρώ πως κάπου εδώ κρύβεται το κλειδί..
 
Χωρίς να ξέρω απο παπαγάλους θεωρώ πως κάπου εδώ κρύβεται το κλειδί..
Συμφωνώ γιαυτό το εγραψα γιατί θεώρησα ότι πεζει ρόλο, εφόσον την βλέπω σε εγρήγορση και κουμπωμένη. Παρόλα αυτά ενώ την γυναίκα μου την αφήνει για χάδια οπότε και να πάει εμένα τις τελευταίες μέρες ούτε μέσα από τα κάγκελα με αφήνει. Αυτό πιο πολύ με προβλημάτισε και ποσταρα πάλι να σου πω την αλήθεια. Φοβάμαι μήπως γίνονται όλο και πιο άσχημα τα πράγματα και μετά δεν μαζεύεται. Χωρίς τα παιδιά βγαίνει εξω(όταν είναι στην γιαγιά η σχολείο κλπ), χωρίς το σκυλί δεν είναι εύκολο γιατί είναι συνέχεια σπίτι..
 
Δεν ειναι πρωτογνωρο αυτο που ζειτε και εμας ο Αλεξανδρινος αγαπαει μονο την σύζυγο, εμενα απλα με ανεχεται κ που κ που με δαγκωνει, οποτε εχω παρει τα μετρα μου, προσεχω πολυ οταν τον πλησιαζω!
 
Συμφωνώ γιαυτό το εγραψα γιατί θεώρησα ότι πεζει ρόλο, εφόσον την βλέπω σε εγρήγορση και κουμπωμένη. Παρόλα αυτά ενώ την γυναίκα μου την αφήνει για χάδια οπότε και να πάει εμένα τις τελευταίες μέρες ούτε μέσα από τα κάγκελα με αφήνει. Αυτό πιο πολύ με προβλημάτισε και ποσταρα πάλι να σου πω την αλήθεια. Φοβάμαι μήπως γίνονται όλο και πιο άσχημα τα πράγματα και μετά δεν μαζεύεται. Χωρίς τα παιδιά βγαίνει εξω(όταν είναι στην γιαγιά η σχολείο κλπ), χωρίς το σκυλί δεν είναι εύκολο γιατί είναι συνέχεια σπίτι..

Θα πρεπει ομως να προσαρμοστει με καποιον τροπο, γιατι ουτε τα παιδια θα διωξεις ουτε το σκυλί θα πρεπει να παρει φύλλο πορειας...
 
Θα πρεπει ομως να προσαρμοστει με καποιον τροπο, γιατι ουτε τα παιδια θα διωξεις ουτε το σκυλί θα πρεπει να παρει φύλλο πορειας...
Συμφωνώ απόλυτα ποσταρα γιατί δεν ξέρω πως πρέπει να το διαχειριστώ, ο χρήστης σκέφτηκα μέχρι και λύση harness η αλυσιδιτσα στο πόδι και να της πάρω ένα stand να είναι μόνιμα έξω από το κλουβί μπας και συνηθησει καλύτερα αλλά με αυτά που διάβασα ότι μπορεί να πάθει άλλαξα γνώμη.
 
Πιστεύω πως αν συνειδητοποιουσε ότι είναι δεμένο και κατά συνέπεια δεν έχει πλήρη έλεγχο των κινήσεων του, θα τρόμαζε και θα εκνευριζόταν περισσότερο. Ειδικά αν δεν είναι μαθημενο σε τέτοιους χειρισμούς.
 
Προσπαθώ να βρω τρόπους να περνάει περισσότερο χρόνο έξω από το κλουβί μήπως της φύγει το άγχος...
Οχι με τίποτα, κατ αρχας υπαρχει κίνδυνος για το πόδι, καλυτερα μεσα στο κλουβι
 
Νομίζω ότι το άγχος δεν της δημιουργείται από το μέσα ή έξω στο κλουβί άλλα το ότι βρίσκεται σε ένα περιβάλλον με πολλους στρεσογόνους παράγοντες (για τον παπαγάλο) όπως είναι τα παιδάκια και ο σκύλος. Φωνές, γαβγίσματα, αναμπουμπούλα γενικά.. Εάν είχα την δυνατότητα θα δοκιμάζω να δώσω στο πτηνό λίγο..privacy..
 
Απο υπνο τι ωραριο ακολουθει; Που κοιμαται; υπαρχει θορυβος; Το κλουβι της ειναι μεγαλο; Εχει κατι μεσα να ασχοληθει;
Αρκετες ερωτησεις που εχουν ομως το σκοπο τους, να μαθουμε πως ζει το πουλι!
 
Το πουλί χρειάζεται (τουλάχιστον) όταν βγαίνει εκτός κλουβιού (επειδή χάνει την κυριαρχία του χώρου, δηλ αισθάνεται εκτεθειμένο και βρίσκεται σε μια κατάσταση επίθεσης-άμυνας) απομόνωση και ησυχία...
Για κάποια χρονική περίοδο μέχρι να ισορροπήσουν τα πράγματα, όταν θέλετε να την βγάλετε από το κλουβί, φροντίστε να βγάζετε το σκυλάκι εκτός του συγκεκριμένου δωματίου, καθώς επίσης επιλέξτε κάποια ώρα που τα παιδιά λείπουν ή βρίσκονται στο δωμάτιο τους... Το πουλί άλλαξε περιβάλλον (εκτροφείο) αλλά υπό τις συνθήκες που περιγράφεις προσπαθεί ακόμα να προσαρμοστεί, ενώ έχει περάσει αρκετός χρόνος... Όλα μαζί δεν γίνονται:) θα έρθει και αυτή η ώρα, αρκεί να βρει-αντιληφθεί και αυτό τη θέση του...
 
καλησπερα. Ο παπαγαλος σου, ειναι μικρος ηληκιακα και εχει πολη ενεργεια. αυτη η ενεργεια πρεπει να εκτονωνεται και οι στιγμες που ζη εκτος κλουβιου ειναι λιγες. κανει πτησεις; Το θεωρω πολη σημαντικο στην ηληκια που ειναι. Οσο μεγαλο και αν ειναι το κλουβι οσα παιχνιδια και αν εχει, στην ηληκια που ειναι χρειαζεται πτησεις για να εκτονωνη την ενεργεια του. η γνωμη μου ειναι οτι αν το δουλεψεται αυτο σε ησυχο περιβαλον θα δειτε ενα αλλο χαρακτηρα
 
Καλησπέρα. Παλιό θέμα μεν, αλλά επειδή σκεφτόμουν να πάρω ένα Ζακό και έχω και εγώ μικρά παιδια και μικρό διαμέρισμα, μπήκα λίγο σε σκέψεις. Έχουμε νέα από την εξέλιξη της ιστορίας να δούμε αν ηρέμησε τελικά το πουλί και με ποιον τρόπο; Τι το στρεσαρε τελικά;
 
Καλησπέρα και από μένα!

Αν και είχα αποφασίσει να ανοίξω νέο θέμα, βρήκα το συγκεκριμένο το πιο ενδιαφέρον από όλα τα θέματα που έχουν ανοίξει.

Έχω σκαλίσει ώρες και ώρες να διαβάζω πράγματα για τους Congo African Grey, και έχω αρχίσει να φοβάμαι ότι το πρόβλημα που αντιμετώπισε ο φίλος εδώ, το αντιμετωπίζει και ένα τεράστιο ποσοστό ιδιοκτητών, που απλά αδιαφορούν πλήρως και στα πρώτα ζόρια πετάνε τον παπαγάλο μέσα στο κλουβί και τέλος του προβλήματος, το κάνουν..καναρίνι.

Θέλω χρόνια να αγοράσω African Grey, και αν δεν το κάνω τώρα δεν θα το κάνω ποτέ. Όμως, πριν ρωτήσω σε νέο θέμα διάφορες λεπτομέρειες που θα ήθελα να ξέρω πριν αγοράσω έναν, το συγκεκριμένο πρόβλημα του μέλους το θεωρώ σημαντικό...


Αγοράζεις έναν african grey. Έχεις όλη την καλή διάθεση να προσπαθήσεις επί μήνες για το καλύτερο. Όπως και ο φίλος που πόσταρε εδώ. Ποιο είναι το ποσοστό ο παπαγάλος σου να σου κάνει τον βίο αβίωτο, και να προσπαθείς επί μήνες διαβάζοντας κάθε πιθανή συμβουλή, και το πρόβλημα να μεγαλώνει;

Αρχίζω να τρομάζω ότι το ποσοστό αυτό ειναι υψηλό. Μιας και όλα τα κακά παραδείγματα που αγόρασαν παπαγάλο και στις πρώτες δυσκολίες το κάνανε...καναρίνι, σιγά μη τα μαθαίναμε ποτέ. Εδώ και ο φίλος που άνοιξε το θέμα, ασχολήθηκε μήνες, το έψαξε, πόσταρε, ρώτησε πάλι και πάλι...και τελικα...η ιστορία έμεινε κάπου στα μισά, με εμένα και τον φίλο από πάνω που θέλουμε African να αναρωτιόμαστε αν ειναι αρκετά πιθανό να μας τύχει κάτι τέτοιο..

Καλά είναι τα βιντεάκια στο youtube, όμως, εκεί βλέπουμε τα καλά...τα κακά που είτε στην πρώτη δυσκολία παράτησαν το πτηνό, είτε μετά από μήνες προσπάθειας πάλι το παράτησαν(καλώς ή κακώς, δεν είμαι δικαστής να κρίνω), δεν τα μαθαίνουμε ποτέ.

Καταλήγω, θεωρείτε ότι το παράδειγμα του φίλου είναι αρκετά συνηθισμένο ή ήταν τέρμα άτυχος και του έτυχε ενα τέρμα δύστροπο παπαγαλάκι και ότι σε γενικές γραμμές, ένας Congo, με αγάπη και φροντίδα και ενασχόληση, θα μάθει έστω τα βασικά και θα γίνει ένα έστω στοιχειωδώς ευχάριστο κατοικίδιο;
 
Καταλήγω, θεωρείτε ότι το παράδειγμα του φίλου είναι αρκετά συνηθισμένο ή ήταν τέρμα άτυχος και του έτυχε ενα τέρμα δύστροπο παπαγαλάκι και ότι σε γενικές γραμμές, ένας Congo, με αγάπη και φροντίδα και ενασχόληση, θα μάθει έστω τα βασικά και θα γίνει ένα έστω στοιχειωδώς ευχάριστο κατοικίδιο;
Αυτή η ερώτηση δίνει την αίσθηση της δημοσκόπησης. Όχι ότι είναι πρόβλημα αυτό, αλλά δεν νομίζω ότι θα σε βοηθήσει πραγματικά στο να βγάλεις ένα ασφαλές συμπέρασμα που να χαρακτηρίζει ένα ολόκληρο είδος. Κάποια πουλιά δαγκώνουν πιο εύκολα, κάποια υπό συνθήκες πίεσης και κάποια λιγότερο. Θα ήταν ίσως ασφαλέστερο να γνωρίσεις και να χειριστείς το πουλί που πρόκειται να αγοράσεις. Εν μέσω πανδημίας βέβαια δεν ξέρω πως θα μπορούσε να συμβεί κάτι τέτοιο.
 
Back
Top