Γενικά African Grey (ταξιδάκι από την Αφρική στην Κύπρο)

kAr0tSaklaS

PB New Member
Εγγραφή
26 Δεκ 2008
Μηνύματα
40
Πόλη
Κύπρος
loipwn pedia egw eimai neos stin parea paliotera eixa ena zeugaraki kanarinakia twra egw peripou 14 papagalakia australias perisotero gia na ta frontizw... Loipw apofasisa na ferw ena African Grey kai 8a i8ela na ma8w perisoteres plirofories me to ti xreiazete to pouli gia na ta3ide4i an 8a to ipnotisoun ka8os ta3idevi kai genikotera oti pistevete pws xreiazete na gnwrizw otan 8a ferw ena African Grey apo tin afriki.

sas efxaristw ek twn prwterwn :)
 
αν φέρεις African Grey αποΑφρική, δες το λίγο, γιατι μάλλον παράνομος θα είσαι... Τα ελεύθερα πουλιά της Αφρικής έχουν γεννηθεί να ζουν ελεύθερα! Καλύτερα να τα αφήσουμε στην ησυχία τους!
Υπάρχουν παπαγάλοι εκτροφής, που μπορείς να αγοράσεις και να είσαι και νόμιμος και ευχαριστημένος απο την παρέα του...
 
Φίλη Σοφία και εγώ είμαι εναντίων όλων αυτών που γίνονται με θύματα τα πουλιά και όχι μόνο όπως και όλοι σε αυτό το site. Ο παπαγάλος που βρήκα βρίσκετε στην Αφρική είναι 5 μηνών με δακτυλίδι και κάποια χαρτιά που είναι αποδείξεις πώς είναι από εκτροφείο. Εγώ θα ήθελα να μάθω πληροφορίες για ότι χρειάζομαι για να το φέρω στην Κύπρο καθώς και το αν θα τον υπνωτίσουν στο αεροδρόμιο κτλ.
 
Η Διακήρυξη των Δικαιωμάτων ενός παπαγάλου
Καραντίνα, μία αναγκαία ενέργεια πρόληψης
Αγορά παπαγάλου: Ναί ή όχι;
https://community.petbirds.gr/threads/Τι-διατροφή-ακολουθούν-οι-παπαγάλοι-μας.4000/

Δες λίγο τα παραπάνω για αρχή. Γιατί να προβείς στην αγορά απο την Αφρική την στιγμή που υπάρχει εκτροφέας στην Κύπρο (Λευκωσία) με πολύ καλά πουλιά, αλλά μπορείς και να πας να τα δείς απο κοντά. Είμαι λίγο αρνητικός στην αγορά απο έναν που δεν τον ξέρεις (εκτός και αν τον ξέρεις). Δεν κατάλαβα το να τον υπνωτίσουν, γιατί αυτό να γίνει; Υπάρχει κάποιος λόγος; Λογικά δεν επιτρέπεται η εισαγωγή πτηνών απο μη Ευρωπαικές χώρες για διαφόρους λόγους. Μήπως η νάρκωση θα γίνει για αυτό τον σκοπό?
 
μάλλον θα πρέπει να απευθυνθείς σε κάποιο προξενείο...
απο Αφρική, δεν νομίζω οτι αγοράζουν Ευρωπαίοι για να υπάρχει αντίστοιχη εμπειρία... Εγώ τουλάχιστον δε γνωρίζω...
ασ απαντήσει κάποιος που θα ξέρει...
 
I eisagogi poulion apo triton xoron stin EOK DEN EPITREPETE. Iparxei nomos pou apagorebei afto.

Kypro einai stin EOK - Afriki einai Trito xoro.
 
Στην Κύπρο ο πιο φθηνός που βρήκα ήταν 1800 ευρώ ενώ αυτόν θα το πάρω μόνο 700 ευρώ. Όσο για το αν γνωρίζω αυτό που θα το φέρει θα είναι ένας ξάδερφος μου που έρχεται Κύπρο σε 10 μέρες.
 
ακομα και δαχτυλιδι να εχει με υποψιαζει η χωρα προελευσης. ΟΛΟΙ εχουμε δει βιντεο που πιανουν αγρια πουλια. Πως μπορεις να ξερεις οτι το πουλι που θα φερεις δεν ειναι πιασμενο απο την φωλια του και εχει περαστει το δαχτυλιδι οσο ειναι μωρο.συγχωρεσε με και για την εμμονη μου αλλα δεν καταλαβαινω τον λογο που πρεπει να φερεις ενα τοσο κοινο πουλι, τωρα πια, απο ενα μερος που διαβαζουμε και βλεπουμε τι συμβαινει με το παρανομο εμποριο ζωων. Γνωμη μου ειναι να μην γινεις και συ ενας ακομα κρικος σε αυτη την καταραμενη αλυσιδα με το εμποριο εξωτικων ζωων απο αφρικη.
 
ακόμα και αν ο παπαγάλος έχει τα χαρτιά του δεν επιτρέπεται να έρθει;
 
Akoma an exei kartia kai daxtilidi, den alasei tipota. Erthei apo trito xoro kai kaneis eisagogi stin EOK. To pio pithanon einai na ton kratane sto aerodromio kai ton skotonoune. Etsi kai alios exo tin etiposei ola afto ginete se soula ( paranoma ), mono etsi eksigite giati sou legane gia narkosei.

Min pistebeis omos afto to pouli einai san ta GREY pou blepeis edo. Milame gia ena pouli pou, malon, piasane stin fisi. An ksereis pos einai i piasmenes karderines, boris na fantaseis pios einai aftos pou einai peripou 30 fores to megetos tis karderinas, me ena ramfos pou exei toulaixston 50 fores ti dynami tis karderinas. Kai gia to thoribo apo agria Grey, pistebo den exeis idea.
 
Παιδιά δεν υπάρχει πιστεύω καμία πιθανότητα το πουλί να είναι άγριο το πουλί θα το αγοράσει ο ξάδερφος μου από οικογενειακό φίλο που δεν έχει κανένα λόγο να μας πει ψέματα και αν ήταν άγριος δεν θα μας έλεγε 700 θα έριχνε πιο πολύ την τιμή. Κάποιος άλλος που να μπορεί να μου δώσει περισσότερες πληροφορίες ή να με βοηθήσει να βρω African grey από Κύπρο;

υ. Γ. Επίσης έχω δει φωτογραφίες του παπαγάλου και είναι πολύ φιλικός
 
Ευχαριστώ Σοφία. Υπάρχει κανείς άλλος που να γνωρίζει κάποιο άλλο;
 
Να τον υπνωτισουν εννοεις μηπως να τον ναρκωσουν; 😕 Αυτο απ'οτι εχω δει σε ντοκυμαντερ το κανανε λαθρεμποροι για να περασουν παρανομα σπανια ειδη παπαγαλων μεσα σε αποσκευες. Τα περισσοτερα πουλια βγαινανε απο το ταξιδι νεκρα διοτι η αναισθησια στα πτηνα δεν ειναι κατι τοσο απλο.

Θα συμφωνησω με τους υπολοιπους οτι καλυτερα ειναι να βρεις ενα πουλι που ισως μπορεσεις να δεις και να το επισκεφθεις μερικες φορες πριν το παρεις και οχι "γουρουνι στο σακι" και μαλιστα απο χωρα που απαγορευεται. Γιατι να ρισκαρεις να μπλεξεις σε τετοιες ιστοριες;
 
Παιδιά ή εγώ γράφω λάθος ή εσείς καταλαμβάνεται κάτι λάθος εγώ είπα αν θα τον υπνωτίσουν και μου ύπατε πως είναι λαθρεμπόριο κτλ. Εγώ έκανα το πόστ για να μάθω τι χρειάζεται για να ταξιδέψει ένα πουλί δεν έχω ιδέα αν τα ναρκώνουν υπνωτίζουν και δεν ξέρω εγώ τι άλλο. Εγώ περισσότερο ήθελα να μάθω για το αν χρειάζεται ιδικό κλουβί αν θα σκεπαστεί τι θα γίνει με την μεταφορά αν χρεώνουν την μεταφορά των ζώων και πόσο. Τέτοια πράγματα... Δεν ξέρω αλλά μου δημιουργήσατε μια εντύπωση πως μόνο που δεν με δείρατε.
 
Παιδιά δεν υπάρχει πιστεύω καμία πιθανότητα το πουλί να είναι άγριο το πουλί θα το αγοράσει ο ξάδερφος μου από οικογενειακό φίλο που δεν έχει κανένα λόγο να μας πει ψέματα και αν ήταν άγριος δεν θα μας έλεγε 700 θα έριχνε πιο πολύ την τιμή. Κάποιος άλλος που να μπορεί να μου δώσει περισσότερες πληροφορίες ή να με βοηθήσει να βρω African grey από Κύπρο;

υ. Γ. Επίσης έχω δει φωτογραφίες του παπαγάλου και είναι πολύ φιλικός

Θα σου μιλησω φιλικα θελοντας να σου δοσω συμβουλες. Ειπες οτι δεν αγοραζεις απο την Κυπρο γιατι κοστιζει 1800$ ενω στην Αφρικη 700$.Αν το προβλημα ειναι οικονομικο θα ηαν πρωτημοτερο να μην παρεις ενα τετοιο πουλι γιατι αν παρεις αυτο απο την Αφρικη τα χρηματα θα παν τζαμπα και το χειροτερο η ζωη του πουλιου θα χαθει τζαμπα!Οι ζακο μενουν στην Αφρικη και υπαρχει μεγαλη περιπτωση να ειναι ποιασμενος. (οπως την Ελλαδα με τις καρδερινες).Αν οντως το πουλι ειναι αγριο δεν νομιζω οτι θα καταφερει να φτασει στην Κυπρο και αν τα καταφερει θα ταλαιπωρηθει πολυ,θα σου ειναι επιθετικος,θα κοιταει γυρω σαν σαν φυλακισμενος στην απομονοση και τελος δυστηχως θα πεθανει...☹Αυτο το πουλι δεν χρωσταει τιποτα ωστε να του στερισεις την ελευθερια του. Οπως ειπα πριν τα χρηματα που θα δωσεις θα παν τζαμπα το ιδιο και η ζωη του πουλιου... Μοιπως πρεπει να το ξανασκεφτεις;
 
Θα μαζέψω λεφτά να τον πάρω από Κύπρο δεν μου δίνεται άλλη επιλογή αν και κανείς δεν μου απάντησε για το πώς ταξιδεύουν οι παπαγάλοι και τι χρειάζονται
 
Back
Top