Γενικά African Grey (ταξιδάκι από την Αφρική στην Κύπρο)

Λάθος κατάλαβες, προσπαθούμε να σου πούμε ότι και με μια απλή μεταφορά αγριεύουν και κάνουν ψυχολογικά γιατί είναι πολύ ευαίσθητα πουλιά! Θέλω να σου δώσω και μια ακόμη πληροφορία που μας είπε ο γιατρός Δ. Αν οι Αfrican grey μείνουν στο περιβάλλον που γεννήθηκαν, μπορεί να φθάσουν και τα 50 χρόνια. Αν αλλάξουν περιβάλλον, συνθήκες ζωής, έχουν τις μισές πιθανότητες να επιβιώσουν! Εμείς έχουμε ένα African grey 9 μηνών και είμαστε κάθε 15 μέρες στους στους γιατρούς και ακόμη δεν είμαστε σίγουροι ότι είναι καλά! Και δεν τον αποκτήσαμε κάτω από τόσο δυσμενείς συνθήκες! Και εσύ το θεωρείς απλό να... Ξεκινήσει και μόνο... ένα τέτοιο ταξίδι;
 
Κανείς δεν μου μίλησε έτσι όμως και ευχαριστώ που το έκανες εσύ και μου εξήγησες
 
Παιδιά ή εγώ γράφω λάθος ή εσείς καταλαμβάνεται κάτι λάθος εγώ είπα αν θα τον υπνωτίσουν και μου ύπατε πως είναι λαθρεμπόριο κτλ. Εγώ έκανα το πόστ για να μάθω τι χρειάζεται για να ταξιδέψει ένα πουλί δεν έχω ιδέα αν τα ναρκώνουν υπνωτίζουν και δεν ξέρω εγώ τι άλλο. Εγώ περισσότερο ήθελα να μάθω για το αν χρειάζεται ιδικό κλουβί αν θα σκεπαστεί τι θα γίνει με την μεταφορά αν χρεώνουν την μεταφορά των ζώων και πόσο. Τέτοια πράγματα... δεν ξέρω αλλά μου δημιουργήσατε μια εντύπωση πως μόνο που δεν με δείρατε.

Ειλικρινα δε νομιζω κανενας να ειχε τετοια διαθεση και συγνωμη αν εγω σου εδωσα τετοια εντυπωση. Απλα οταν διαβασα να λες για υπνωτισμο (εσυ το ανεφερες:D) σκεφτηκα οτι για να το πει κανεις αυτο, του το εχουν πει και το εχει πιστεψει και ισως ειναι και διατεθιμενος να το κανει.

Για ποιο ταξιδι ακριβως θελεις πληροφοριες; Οι τιμες εξαρτωνται απο την εταιρεια που θα το μεταφερει. Το κουτι μεταφορας εαν το πουλι ταξιδεψει με αεροπλανο η πλοιο θα το τακτοποιησει ο εκτροφεας και θα φροντισει να του εχει φαγητο για οσο για διαρκεσει το ταξιδι.

Kαποιοι χρησιμοποιουν κουτια μεταφορας σαν αυτο στη φωτο.:)
 

Συνημμένα

  • CarryboxParrot.webp
    CarryboxParrot.webp
    15,5 KB · Προβολές: 69
Να ρωτήσω κάτι; Δεν ξέρω, ίσως είναι και χαζό...
Γιατί δεν σκεφτεσαι να πάρεις από Ελλάδα απ' τον γνωστό κύριο στη Ρόδο... Και έτσι και πιο σίγουρος θα είσαι για το πουλί και η τιμή θα σου έρθει κάπου στη μέση...😕
 
δεν ειμαστε επιθετικοι απεναντι σου. Οι περισσοτεροι απο μας λογω αγνοιας καναμε πολλα λαθη τοσο στην επιλογη, στην ανατροφη και στην συμβιωση με τους φτερωτους μας φιλους. Δεν γνωριζαμε και πολλα πραγματα, ειχαμε σαν κριτηριο να αγορασουμε παπαγαλο φτηνο και να μιλαει. Δεν γνωριζαμε καν την κοινη ονομασια στα πιο γνωστα ειδη. Μπηκαμε στην παρεα αυτη, μοιραστηκαμε την αγαπη μας για τα πουλια με αλλους που ειχαν την ιδια, αρρωστεια. Διαβασαμε εμπειριες αλλων, αρθρα απο επιστημονικες πηγες, βρηκαμε χρησιμες διευθυνσεις που να αφορουν το χομπυ μας. Οποιον και να ρωτησεις εδω μεσα θα σου πει οτι εχει αλλαξει πολυ ο τροπος που σκεφτεται και αντιμετωπιζει τα κατοικιδια του. αυτα που λεμε εμεις σε σενα ειμαι σιγουρος θα τα λες σαν προσωπικη εμπειρια σε αλλο νεο μελος που θα θελει να κανει κατι παρομοιο και θα τον αποτρεπεις οπως αποτρεπουμε εμεις σε σενα. σε πληροφορω οτι εχουμε κανει πολλες βλακειες και χασαμε πουλια ωσπου εδω μεσα καταλαβαμε τι πηγε λαθος. μακαρι να σε εχουμε στην παρεα μας και αφου αγορασεις καποιο πουλι και θα καταλαβεις και θα δωσεις δικιο σε οσους νομιζεις οτι σου επιτιθονται.
 
Εγώ παιδιά δεν ξέρω που υπάρχουν εκτροφείς εσείς πρέπει να με βοηθήσετε που γνωρίζεται περισσότερα. Ποιός είναι αυτός ο κύριος;
 
Κυριάκος Αργυρού - Παπαγάλοι Πώληση και Αγορά - Ρόδος
 
αυτό θα το μάθουμε σύντομα τι θα λέγατε αν έβρισκα αυγά και τα έβαζα μέσα στην μηχανή για να βγούνε;
 
Κυριάκος Αργυρού - Παπαγάλοι Πώληση και Αγορά - Ρόδος

O παραπάνω εκτροφέας έχει πολύ καλά πουλιά. Πάρε τηλέφωνο και θα σε κατατοπίσει αμέσως.
Σε παρακαλώ μην πάρεις από την Αφρική. Είναι κρίμα να έχεις ένα άγριο πουλί που δεν θα ημερώσει ποτέ και εσύ να μην μπορείς να απολαύσεις την παρέα του.
Καλή τύχη σε ότι αποφασίσεις
 
παιδιά σας το ξαναείπα και σας το ξαναλέω το πουλί δεν είναι άγριο ο μόνος λόγος που δεν το πέρνω είναι για να μην μου το σκοτώσουν όταν το βάλουν σε καραντίνα
 
αυτό θα το μάθουμε σύντομα τι θα λέγατε αν έβρισκα αυγά και τα έβαζα μέσα στην μηχανή για να βγούνε;

Μην τα πολυπιστευεις αυτα. Συνηθως ειναι απατεωνιες. Επισης χωρις να εχεις ξαναταισει μωρο παπαγαλο ειναι σχεδον ακατορθωτο να επιζησει μωρο απο την πρωτη του ημερα εαν το ταισεις εσυ (δεν αναφερομαι στο προσωπο σου αποκλειστικα) ακομη και αν ολα τα παραπανω ειναι αληθεια και παρεις αυγα που εκκολαφθουν.

Διαβασε κι αυτο. https://community.petbirds.gr/threa...υλιών-που-διαφημίζονται-και-στην-Ελλάδα.9150/
 
βρήκα έναν τέτοιο από την αφρική αλλά δεν είχα στο μυαλό μου να αγοράσω απο αυτόν... στην εκόλαψη δεν νομιζω να έχω κανένα πρόβλημα γιατι δεν θα είναι η πρωτη μου φορά που χρησιμοποιώ για κάτι τέτοιο τα αυγά... έχω βγάλει πάρα πολλές κότες καθώς και ορτίκια... αν με βοηθήσετε και εσείς λίγο με το φαγήτο πιστεύω θα τα καταφέρω
 
βρήκα έναν τέτοιο από την αφρική αλλά δεν είχα στο μυαλό μου να αγοράσω απο αυτόν... στην εκόλαψη δεν νομιζω να έχω κανένα πρόβλημα γιατι δεν θα είναι η πρωτη μου φορά που χρησιμοποιώ για κάτι τέτοιο τα αυγά... έχω βγάλει πάρα πολλές κότες καθώς και ορτίκια... αν με βοηθήσετε και εσείς λίγο με το φαγήτο πιστεύω θα τα καταφέρω

Δεν εχει την παραμικρη σχεση το να μεγαλωνεις κοτοπουλα με το να μεγαλωνεις μωρο παπαγαλο. Τα λαθη που μπορει καποιος να κανει ειναι παρα πολλα και δυστυχως δε νομιζω να μαθαινεται αυτο διαδικτυακα χωρις να παρακολουθησεις εναν εμπειρο να το κανει. Καλυτερα να σε στεναχωρησω λεγοντας σου αυτα τωρα παρα να σε παρηγορω μετα. Υπαρχουν πολλα παραδειγματα που χαθηκαν πουλακια αδικα τα οποια δεν ηταν καν στην πρωτη τους ημερα ζωης αλλα λιγο μεγαλυτερα. Κανενας δεν ειχε κακη προθεση και ολοι δωσανε τον καλυτερο τους εαυτο.
 
ευχαριστώ φίλε μου έχεις δίκαιο αλλά αν βρώ αυγά θα το προσπαθήσω και θα τα περιπιούμε όσο περισσότερο μπορώ για να δούμε τι θα γίνει :)
 
όσο πιο κοντα τόσο το καλύτερο τα αυγά είναι μακριά να τα φέρω από αφρική
 
Back
Top