Γενικά African Grey (ταξιδάκι από την Αφρική στην Κύπρο)

καλησπερα και χρονια πολλα
αν ηταν βρε φιλε τοσο απλο τοτε ολα τα πετ και οι εκτροφεις
εδω θα μας εδειναν αυγα να τα εκολαψουμε
αληθεια για ποιο λογο θες να παρεις ενα ζακο;
εχεις αναρωτηθει πως μιλαμε για σχεση ζωης και το τι ευθινες αυτο
συνεπαγετε;
μη μας παρεξηγας αλλα για τους περισοτερους απο μας εδω η σχεση
αυτη σημαινει παθος..σημαινει ατελειωτες ωρες συζητησης και ενασχολησης με το παπαγαλο μας και γι αυτο δυσκολευομαστε να καταλαβουμε να θες να αγορασεις ενα παπαγαλο που δεν εχεις δει απο την αφρικη επειδη θα σου κοστισει λιγοτερο η παλι να παρεις αυγα μπας και εκολαφθουν.. Και αν εκολαφθει; Και παιδευτεις για 2-3 μηνες; Και μετα ψοφησει;τι θα πεις;δε βαριεσαι θα παρω αλλο;
 
Φίλε μου συμφωνώ μαζί σου αλλά το να ασχολίσε με παπαγάλους από τα 8 σου να τους αναπαράγεις και να τους φροντίζεις πώς λέγετεται; Είχα περίπου 40 παπαγαλάκια αυστραλίας μαζί με 15 κοκατέιλ και ζούσανε μια χαρά παρέα μέσα σε ένα μεγάλο κλουβί 4χ5 το οποίο έκανα το λάθος και το είχα εκτεθημένο και μπορούσε ο καθένας να το παραβιάσει όπως και έγινε. Κάποιος ήρθε μια νύχτα και άνοιξε το κλουβί και πέταξαν όλα. Πρίν από ένα περίπου χρόνο πήρα ένα ζευγαράκι αμέσος μετά το συμβάν και τώρα έχω κιόλας 14 παπαγαλάκια τα 3 ζευγαράκια ενώ το ένα ζευγάρι τώρα που μιλάμε έχει αυγα... Τον γκρίζο τον θέλω για το σπίτι να μου κάνει παρέα όλη την μέρα να παίζουμε να μιλάμε και να διαβάζουμε παρεα :)
 
Φίλε μου συμφωνώ μαζί σου αλλά το να ασχολίσε με παπαγάλους από τα 8 σου να τους αναπαράγεις και να τους φροντίζεις πώς λέγετεται; Είχα περίπου 40 παπαγαλάκια αυστραλίας μαζί με 15 κοκατέιλ και ζούσανε μια χαρά παρέα μέσα σε ένα μεγάλο κλουβί 4χ5 το οποίο έκανα το λάθος και το είχα εκτεθημένο και μπορούσε ο καθένας να το παραβιάσει όπως και έγινε. Κάποιος ήρθε μια νύχτα και άνοιξε το κλουβί και πέταξαν όλα. Πρίν από ένα περίπου χρόνο πήρα ένα ζευγαράκι αμέσος μετά το συμβάν και τώρα έχω κιόλας 14 παπαγαλάκια τα 3 ζευγαράκια ενώ το ένα ζευγάρι τώρα που μιλάμε έχει αυγα... Τον γκρίζο τον θέλω για το σπίτι να μου κάνει παρέα όλη την μέρα να παίζουμε να μιλάμε και να διαβάζουμε παρεα :)

Ta peripou 14 Poulia pou exeis, einai ola mazi se mia klouba ;
Ti einai ta papagalakia Australias ;
Ta 14 einai apo to ena zefgari ;
Afto :"έχω κιόλας 14 παπαγαλάκια τα 3 ζευγαράκια ενώ το ένα ζευγάρι τώρα που μιλάμε έχει αυγα" den katalabeno katholou. Exeis tora ena i tria zefgaria ;
An exeis tria ta agorases i einai apo to proto zefgari ;
Kai ta zefgaria exeis me tis folies meza stin megalo klouba ;
Fotografies apo tin klouba itane poli oreo.
 
Λοιπών... Αγόρασα ένα μόνο ζευγάρι (Τα παπαγαλάκια Αυστραλίας είναι τα κοινά παπαγαλάκια) το οποίο μου γεννά περίπου κάθε 2-3 μήνες όταν τα αγόρασα είχαν κιόλας αυγά. Αυτό το ζευγαράκι το φρόντιζω και μέχρι τώρα μου έδωσε αλλα 12 παπαγαλάκια τα 4 από αυτά άνω των 8 μηνών τα οποία έχω σε δύο ζευγάρια. Τα άλλα 6 είναι και αυτά χωρισμένα σε ζευγάρια αλλά είναι ακόμα μικρά. Φωτογραφίες από το κλουβί θα βάλω μετά να το δείτε είναι 6 μικρά κλουβια στα 3 ειναι 3 ζευγαράκια (6 πουλιά) στο 4ο είναι το πρώτο μου ζευγαράκι μαζί με τα 3 του μωράκια (5 πουλιά) επίσης ένα άλλο ζευγαράκι το έχω στο σπίτο ( 2 πουλια) και το 14ο είναι σε καραντίνα γιατί εμφάνισε μύκητες πάνω στα πόδια του. Στα άλλα 2 κλουβιά έχω αυτά τα μικρά πουλάκια εμείς εδώ στην κύπρο τα λέμε ζεύρες.
 
Λοιπών... Αγόρασα ένα μόνο ζευγάρι (Τα παπαγαλάκια Αυστραλίας είναι τα κοινά παπαγαλάκια) το οποίο μου γεννά περίπου κάθε 2-3 μήνες όταν τα αγόρασα είχαν κιόλας αυγά. Αυτό το ζευγαράκι το φρόντιζω και μέχρι τώρα μου έδωσε αλλα 12 παπαγαλάκια τα 4 από αυτά άνω των 8 μηνών τα οποία έχω σε δύο ζευγάρια. Τα άλλα 6 είναι και αυτά χωρισμένα σε ζευγάρια αλλά είναι ακόμα μικρά. Φωτογραφίες από το κλουβί θα βάλω μετά να το δείτε είναι 6 μικρά κλουβια στα 3 ειναι 3 ζευγαράκια (6 πουλιά) στο 4ο είναι το πρώτο μου ζευγαράκι μαζί με τα 3 του μωράκια (5 πουλιά) επίσης ένα άλλο ζευγαράκι το έχω στο σπίτο ( 2 πουλια) και το 14ο είναι σε καραντίνα γιατί εμφάνισε μύκητες πάνω στα πόδια του. Στα άλλα 2 κλουβιά έχω αυτά τα μικρά πουλάκια εμείς εδώ στην κύπρο τα λέμε ζεύρες.

Ειμαστε τελειως off topic αλλα αν καταλαβα καλα ολα τα πουλια που εχεις τωρα προηλθαν απο τα αρχικα δυο και εχεις κανει τα αδερφια μεταξυ τους ζευγαρια; Αν το εκανες αυτο λυπαμαι που στο λεω αλλα ειναι πολυ μεγαλο λαθος.
 
Tα ζευγαρακια που εχεις σχηματισει είναι αδερφάκια μεταξύ τους, αν κατάλαβα καλά, αφου προέρχονται απο το αρχικό σου ζευγάρι. Σκέφτεσαι να τα αναπαραγεις και αυτά μεταξύ τους οταν είναι έτοιμα; Μηπως θα είναι λιγο δύσκολο λόγω αιμομιξίας; 🙄
 
Και όμως δεν είναι αδέρφια δεν κρατάω όλα τα παπαγαλάκια που γεννούν όταν μεγαλώνουν λίγο και μπορώ να ξεχωρίσω το φύλο πέρνω μερικά σε ένα πετ σοπ κάποιου φίλου και τα ανταλάζουμε
 
παδιά αυτός δεν στέλει παπαγάλους στην Κύπρο ☹

Good Morning,
Thank you for your e-mail. We don't have any Greys available at this moment but we are unable to send to Cypress.

Best Regards, Kyriakos
 
Lipon exoume kai leme:

Φίλε μου συμφωνώ μαζί σου αλλά το να ασχολίσε με παπαγάλους από τα 8 σου να τους αναπαράγεις και να τους φροντίζεις πώς λέγετεται;
Apo ta 8 sou exeis ta poulia, kai mexri simera os fenete den mathenes tipota. Pos legetai afto...den ksero.


Λοιπών... Αγόρασα ένα μόνο ζευγάρι (Τα παπαγαλάκια Αυστραλίας είναι τα κοινά παπαγαλάκια) το οποίο μου γεννά περίπου κάθε 2-3 μήνες όταν τα αγόρασα είχαν κιόλας αυγά. Αυτό το ζευγαράκι το φρόντιζω και μέχρι τώρα μου έδωσε αλλα 12 παπαγαλάκια τα 4 από αυτά άνω των 8 μηνών τα οποία έχω σε δύο ζευγάρια.
An katalaba kala, mas les edo ola ta Papagalakia ( Budgies ) einai apo to idio zefgari kai to zefgaroses pali. MEGA lathos, afto legete ENDOGAMIA, kai se ligo exeis mono anapira poulia.

Και όμως δεν είναι αδέρφια δεν κρατάω όλα τα παπαγαλάκια που γεννούν όταν μεγαλώνουν λίγο και μπορώ να ξεχωρίσω το φύλο πέρνω μερικά σε ένα πετ σοπ κάποιου φίλου και τα ανταλάζουμε
Edo pou sou leme afto me tin Endogamia, ksafnika den einai etsi, kai mas les to alases me ena Pet-shop.

Mipos einai kalitero na skeftese kala ali mia fora kai tha bris proto akri me tin EKTROFEI sou kai meta skeftese gia ena Jako ;

Kai ena mikro"Tip" sto telos, giati alo den skolouthoume alo me afto to thema, kato tha bris mia fotografia apo kapion pou ekane ektrofei Budgies ola mazi se mia klouba. Den isele na pistebei ta Budgies, kai likrina ta thilika, ginounte POLI EPITHETIKI stin periodo anaparagogis.

To kokino giro sto ramfos tis den einai karotto...afti i thiliki skotose mia ali thiliki kai ta 4 mikra tis. Mou fenete den ksereis akoma poli apo tous Budgies.
 

Συνημμένα

  • Wellensittich-blutverschm.webp
    Wellensittich-blutverschm.webp
    13,6 KB · Προβολές: 69
Φίλε αν θες οτιδήποτε από Κύπρο υπάρχει το τηλ. μου στο side. Οπως σου λένε και τα παιδιά δύσκολο να φέρεις από Αφρική και μάλλον θα την πάθεις. Εδώ στην Κύπρο έύκολα παίρνεις African Grey με 1000-1100 ευρώ 5-6 Μηνών με τα χαρτιά τους κανονικά
 
3erw pws exw kapio mikro provlima stin ekfrasi alla to oti den edwsa oles tin plirwfories apo tin arxi den simenei pws lew 4emata... to zeugaraki pou exw genaei mono prasina kai mple kai gkriza papagalakia gia na deis pws den sou lew 4emata exw 2 papagalakia pou fenonte stis fwtografies to ena galazio pou den mou exoun genisi pote tetoio xrwma kai to allo prasino pros kitrino
 
African Grey (ταξιδάκι απο την Αφρική στην Κύπρο)

Ζήτησε να σου πουν αν το δαχτυλίδι που φοράει είναι ανοιχτό ή κλειστό. Τα μωρά που γεννιούνται σε εκτροφεία φορούν κλειστό ενώ τα πιασμένα άγρια ανοιχτό. Τουλάχιστον αυτή είναι η πληροφόρηση που έχω εγώ και το λέω από πείρα γιατί η δική μου είναι με ανοιχτό δαχτυλίδι. Εμένα μου είχε πει το pet shop ότι είναι από εκτροφείο του Βελγίου! Δεν είμαι σίγουρη ότι κι αυτοί ξέραν τι κάνανε. Επίσης ζήτα τα χαρτιά του εκτροφείου που θα σου λένε την ημερομηνία εκκόλαψης κτλ. Μ' αυτόν τον τρόπο πιστεύω θα πάρεις κάποια δεδομένα για να βγάλεις συμπεράσματα.
 
παιδια μην ειστε προκατειλλημενοι με αλλες χωρες. ενταξει ειναι μεγαλο λαθος! Να φερνουμε τετοια πουλια αλλα δεν υπαρχει περιπτωση να υπαρχουν σωστοι εκτροφεις στην αφρικη;
 
Φαντάζομαι ότι ο καθένας μπορεί να φέρει το ζώο ή το πουλί που θα επιλέξει από όπου θέλει. Απλά να βεβαιωθεί ότι αυτό που ζητάει θα πάρει και δεν θα την πατήσει (όπως η υποφαινόμενη) παίρνοντας φύκια για μεταξωτές κορδέλες, δηλαδή άγριο ενήλικο αντί για μωρό.
 
Από την στιγμή που λέμε ότι είναι παράνομη η εισαγωγή πουλιών από χώρες εκτός της Ε. Ε. Δεν βρίσκω νόημα στην συζήτηση. Θέλω να πω ότι αφού είναι παράνομο, ακόμη και επαγγελματίες σωστοί να είναι, και μωρό ταισμένο στο χέρι είναι δεν έχει σημασία, αφού δεν μπορείς να το μεταφέρεις.
 
Φαντάζομαι ότι ο καθένας μπορεί να φέρει το ζώο ή το πουλί που θα επιλέξει από όπου θέλει. Απλά να βεβαιωθεί ότι αυτό που ζητάει θα πάρει και δεν θα την πατήσει (όπως η υποφαινόμενη) παίρνοντας φύκια για μεταξωτές κορδέλες, δηλαδή άγριο ενήλικο αντί για μωρό.
νόμιμα, δεν μπορείς Αννα μου, απο όπου θέλεις... Ευτυχώς δηλαδή... 😉
το εμπόριο εξωτικών ζώων, εκεί που ανήκει δηλαδή ο παπαγάλος, προστατεύεται απο τη συνθήκη cites.

Παράνομα,όμως, φέρνεις απο όπου νάναι, με αποτέλεσμα θλιβερό, για το ζώο πάνω απο όλακαι τον ιδιοκτήτη του🙄
 
Το "όπου θέλει" δεν σημαίνει "παράνομα". Σημαίνει - πιθανόν - χώρα με φθηνότερα τιμολόγια, χαμηλότερα στάνταρ εκτροφής κτλ (όπως γνωρίζεις και από τους σκύλους που με επίφαση νομιμότητας έρχονται ένα σωρό ζώα). Παρόλα αυτά δεν μπορεί να απαγορευτεί επίσημα, οπότε... επαφιόμαστε στην συνείδηση των ανθρώπων μετά από την έγκυρη ενημέρωσή τους (κάτι που έχει ήδη γίνει από αυτό το site αρκετά από ότι έχω δει μέχρι τώρα). Αυτό που τόνισα εγώ (που το ξαναλέω την πάτησα και πήρα έναν παπαγάλο παρορμητικά και με το κίνητρο της χαμηλής τιμής) ότι ο "παπαγάλος εκτροφής με ανοιχτό δαχτυλίδι"(ελπίζω να καταλαβαίνουμε την ειρωνία) δεν έχει καμία σχέση με τον παπαγάλο εκτροφής από έναν σοβαρό και υπεύθυνο εκτροφέα. Αν δε σκεφθούμε ότι ένας παπαγάλος και συγκεκριμένα Ζακο ελπίζουμε να ζήσει ίσως και 80 χρόνια είναι αστείο να συζητάμε για σύγκριση τιμών. Πόσο άραγε αξιολογούμε τα 30 χρόνια δικά μας με έναν "κολλητό" φίλο και πόσο με έναν "εξημερωμένο" φίλο που θα σκεφτόμαστε συνεχώς ότι πριν βρεθεί στο σαλόνι μας είχε ζωή στη ζούγκλα, οικογένεια, κοινωνική ζωή δική του;
 
Δεν βρίσκω το λόγο να πάρει κανείς παπαγάλο από Αφρική. Εδώ υπάρχουν πολλοί καλοί εκτροφείς ζακό που προσέχουν πολύ τα μωρά τους. Το να φέρεις από τρίτες χώρες είναι εντελώς παράνομο. Εξ άλλου απ ότι ξέρω δεν ζητάνε υπέρογκα ποσά.
 
Άλλη μια σκέψη που κάνω τελευταία είναι ότι θα πρέπει να εξετάζει όποιος θέλει να υιοθετήσει έναν μεγάλου μεγέθους παπαγάλο την περίπτωση να αποκτήσει έναν ενήλικο που ψάχνει να βρει σπίτι. Δεν υπάρχει πρόβλημα στην Ελλάδα ακόμα, στην Αμερική όμως που το θέμα "οικόσιτος παπαγάλος" είναι κάποια χρόνια μπροστά είναι τεράστιο. Ίσως θα έπρεπε να προνοήσουμε και να αναλογιστούμε ότι οι σύντροφοι αυτοί θα ζήσουν μάλλον περισσότερα χρόνια από εμάς καθώς και ότι με αγάπη και κατανόηση μπορούν να προσαρμοστούν και στα νέα τους σπίτια αρκετά καλά. Έτσι μπορούμε να προτείνουμε στους γνωστούς μας πρώτα την περίπτωση της υιοθεσίας ενήλικου που ψάχνει νέο σπίτι παρά την πρόκληση του (όντως) χαριτωμένου μωρού.
 
Back
Top