Γενικά African grey το ονομά μου παπαγάλος

Parrotsmile

PB Member
Εγγραφή
25 Σεπ 2007
Μηνύματα
2.055
Πόλη
Καλαμάτα
Κάθε μέρα που πηγαίνω στη δουλειά βλέπω αυτό το ζακο σε αυτό το μεγάλο κλουβί με τα χιλιάδες παιχνίδια ο οποίος είναι πάντα έξω με το κρύο και απορώ πως κοιμάται όταν περνάω στις έξι και μισή το πρωί που κάνει πολύ κρύο. Θα έχει συνηθίσει μάλλον. Σήμερα όχι μόνο πήρα και τη μηχανή μου αλλά σταμάτησα και χτύπησα το κουδούνι στο σπίτι αυτό για να τους πω δύο λόγια. Μια κυρία που ήταν εκεί δήλωνε άγνοια για το τι έπρεπε να κάνει, για να έχει μια καλύτερη ζωή ο παπαγάλος που ούτε όνομα δεν έχει(θα μου πείτε το τελευταίο είναι αυτό) και τον φωνάζουν παπαγάλο. Τους τον έχουν δώσει λέει αλλά η όλη εν γένη απάντηση δεν με έπεισε.😕Δεν μπόρεσα να δω αν έχει δαχτυλίδι και ήταν απρόθυμη να μου απαντήσει στις ερωτήσεις μου αν του δίνουν φρέσκα τρόφημα, γιατί δεν τον έχουν μέσα και...
 

Συνημμένα

  • Resize of 19-2-2009 059.webp
    Resize of 19-2-2009 059.webp
    39,4 KB · Προβολές: 94
  • Resize of 19-2-2009 060.webp
    Resize of 19-2-2009 060.webp
    44,3 KB · Προβολές: 91
Αν είναι δυνατόν!😱 Δεν ρώτησες Κωνσταντίνε, τουλάχιστον αν τον δίνει, μήπως και βρει καλύτερη τύχη το καημένο το πουλί; Δεν νομίζω να την στεναχωρούσε και πολύ να... Τον αποχωριστεί!☹
 
Όχι αυτό δεν το ρώτησα να σου πω την αλήθεια. Ο Jamie είχε μια ιδέα να τους βάλω σε ένα φάκελο κάποιες πληροφορίες φωτογραφίες για το τι πρέπει να κάνουν και να τους το δώσω, καλή ιδέα μου φαίνεται.
 
κριμα για το ζωο..στην ιδια περιπου καταστασει βλεπω συχνα ενα μακαο, σε ενα σπιτι.. Αλλα δεν το εχουν συνεχια στη αυλη... Ειναι ομως σε ενα πολυ μικρο κλουβι για το ειδος.. Και με κανενα παιχνιδι...
 
Όχι αυτό δεν το ρώτησα να σου πω την αλήθεια. Ο Jamie είχε μια ιδέα να τους βάλω σε ένα φάκελο κάποιες πληροφορίες φωτογραφίες για το τι πρέπει να κάνουν και να τους το δώσω, καλή ιδέα μου φαίνεται.

Πιστεύεις πραγματικά ότι θα έχει αποτέλεσμα αυτό? Αν κρίνω από την συμπεριφορά που περιγράφεις, νομίζω ότι ούτε καν θα το διαβάσουν! Όσο αδαής κι αν είναι κάποιος, αν μη τι άλλο, με αυτό το κρύο θα τον είχε βάλει σε κάποιο προφυλαγμένο χώρο αν όχι μέσα στο σπίτι! Για το κλουβί είναι περιττό να σχολιάσουμε...☹
 
Πιστεύεις πραγματικά ότι θα έχει αποτέλεσμα αυτό? Αν κρίνω από την συμπεριφορά που περιγράφεις, νομίζω ότι ούτε καν θα το διαβάσουν! Όσο αδαής κι αν είναι κάποιος, αν μη τι άλλο, με αυτό το κρύο θα τον είχε βάλει σε κάποιο προφυλαγμένο χώρο αν όχι μέσα στο σπίτι! Για το κλουβί είναι περιττό να σχολιάσουμε...☹

Έχεις δίκιο αλλά δεν ξέρεις καμιά φορά μπορεί να υπάρχει κάποιο άλλο μέλος αυτής της οικογένειας πιο συνετό και να καταλάβει.
 
Μακάρι φίλε μου γιατί αυτή η εικόνα που μας έδειξες δεν αντέχεται... Περιμένουμε νέα!
 
Κωστα κατι τετοια βλεπω και τρελλαινομαι... Επειδη θα βρησω τωρα σταματαω...
Ημουν και φανταρος στη καλαμάτα... Να το ήξερα να κάναμε εφοδο να περναμε το παπαγάλο! Κριμα... Κριμα...Ανοητος κόσμος.. ΚΑι ξερείς ποια είναι και η ερειστικη μ@κια.. Η κυρια βγαίνει στο μπαλκόνι και επειδη δε μπορεί να αντέξει το κρυο μπαινει γρήγορα μέσα και λεεί κιολας : πολύ κρυο έχει σήμερα...
Το καημένο το ζωντανό που κάθεται έξω το ρωτάς;
Κώστα δε ξέρω πως μίλησες αλλα δεν θα ήμουν τόσο ψυχραίμος! Και το εχει και πάνω πάνω να μη κόβει απο πουθενά... ΤΣΤΣΤΣΤΤΣΤΣΤΤΣΤΣ...ΑΙΣΧΟΣ...
 
Θλίβομαι με αυτές τις φωτογραφίες γιατί έχω ζακό και ξέρω πόσο κοινωνικά και συναισθηματικά πουλιά είναι, οπότε μπορώ να φανταστώ πως νιώθει αυτή η ψυχή...☹
 
κωνσταντινε αν μπορεις κανε επεξεργασια στο αρχικο ποστ σου και αφαιρεσε σε παρακαλω τις φωτογραφιες... Δεν μπορω να βλεπω αυτες τις εικονες. Περιγραφεις μια χαρα την κατασταση, δεν χρειαζεται να την βλεπουμε. εμενα με χαλαει οσο δεν φανταζεσαι
 
Μιά εικόνα ίσον χίλιες λέξεις. Τέλος πάντων και εγώ δεν νομίζω οτι θα έχει ιδιαίτερα αποτελέσματα ο φάκελος με τις πληροφορίες. Αν ενδιαφέρονταν έστω και λίγο θα έκαναν το αυτονόητο να τον βάλουν μέσα. Αυτό δεν χρειάζεται ιδιαίτερες γνώσεις για να το κάνει κανείς.

Όμως μπορείς να τους πεις πολύ ευγενικά οτι, αν ο παπαγάλος τους είναι βάρος (που σίγουρα έτσι νοιώθουν) μπορείς εσύ να τους βοηθήσεις να βρουν άλλη οικογένεια για αυτόν με λιγότερες υποχρεώσεις.
 
kai ποσα αλλα σαν αυτο και χειροτερα υπαρχουν... Να μπορουσε καποιος νανοιγε το κλουβι και να την εκανε το πουλι..φανταζει επικαιρο το
καλιτερα μιας ωρας ελευθερη ζωη..
 
Κωνσταντίνε πόσο καιρό τον βλέπεις έξω; Δεν τον βάζουν καθόλου μέσα; Εγώ φοβάμαι εκείνα τα αρπακτικά που εντοπίζουν πουλιά στο κλουβί και πέφτουν πάνω, τα φοβίζουν, τα ζαλίζουν και τα... Τρομάζουν τόσο πολύ! Μετά θα πάθει shock το καημένο, πώς θα συνέλθει! Δεν γνωρίζει αυτή η κυρία ούτε για το κρύο, ούτε για τη μοναξιά ούτε για τον κίνδυνο στον οποίο το εκθέτει; Και η τροφή ακόμα θα έχει υγρασία!
 
Δυστυχώς εμείς οι άνθρωποι πολλές φορές γινόμαστε πιό ζώα από τα ζώα.. Κια. Και όλα αυτά επειδή μας χάρισε η πλάση αυτή τη λογική, που αντί να την χρησιμοποιούμε για το καλό της πλάσης μας καβαλάει η απληστία και η αχαριστία... Κρίμα για το πλασματάκι..
 
Κωνσταντίνε πόσο καιρό τον βλέπεις έξω; Δεν τον βάζουν καθόλου μέσα; Εγώ φοβάμαι εκείνα τα αρπακτικά που εντοπίζουν πουλιά στο κλουβί και πέφτουν πάνω, τα φοβίζουν, τα ζαλίζουν και τα... Τρομάζουν τόσο πολύ! Μετά θα πάθει shock το καημένο, πώς θα συνέλθει! Δεν γνωρίζει αυτή η κυρία ούτε για το κρύο, ούτε για τη μοναξιά ούτε για τον κίνδυνο στον οποίο το εκθέτει; Και η τροφή ακόμα θα έχει υγρασία!

Μαρία τον έχω δεί από τον Νοέμβριο και επιδή περνώ συχνά από το δρόμο αυτό είναι πάντα έξω. Τώρα αν τον βάζουν μέσα δεν νομίζω γιατί κάθε μέρα το πρωί (06:30) που πάω στη δουλειά τον βλέπω εκεί.
 
Δεν παμε κανα βραδακι να του κανουμε "επισκεψη", γιατι εχω ενα φιλαρακι που τα αγαπαει πολυ,θελει και δεν εχει λεφτα να αγορασει...
Κριμα ειναι και αδικια😡
 
To ίδιο με έχει πιάσει και με έναν κοκατού σε ένα Petshop... Ο κακομοίρης μαδιέται! Τον θυμάμαι σίγουρα 4 χρόνια στο μαγαζί αυτό και την τελευταία φορα που κατέβηκα Κρήτη, τον είδα να ΜΑΔΙΕΤΑΙ! Ήταν χάλια, και αφού κάθε μέρα πήγαινω και τον χαιδεύω, πήγα στην ιδικτήτρια να την ρωτήσω, πόσο τον πουλάει.. Μου λέει 2000€ και τον δίνω και φθηνά! "Μα το πουλί παρατήρησα έχει πρόβλημα και μαδιέται" και μου είπε κάτι βλακείες ότι είχε στο ίδιο κλουβί (τρόπος του λέγειν κλουβί) τον αδερφό του που ήταν ζευγάρι και όταν έφυγε έπαθε κατάθλιψη και μαδιόνταν! Αλλά του πήρα αυτό το παιχνίδι (μια μεγάλη κούνια-σπείρα αν καταλάβαίνετε τί εννοώ) και μαδάει μόνο αυτό και όχι τον ευατό του! Λες και είναι τόσο εύκολο να κόψει το μάδημα με ένα παιχνίδι και μόνο! ΕΛΕΟΣ! Παρόλο που κατάλαβε ότι γνώριζα κάτι παραπάνω, αυτή τίποτα, έλεγε τα δικά της.. Έφυγα, ες στη τσαντήλα, αλλά δεν είπα δυστυχώς τίποτα άλλο...
 
Κρίμα και αίσχος... Βρέστε μια λύση ρε παιδιά εσείς που είσαστε κοντά..
 
Back
Top