Ασθένειες Budgerigar, έχει πρόβλημα το ράμφος;

Αρχιζει περίοδος αναπαραγωγής για τα μικρα παπαγαλάκια. Όταν η θηλυκια είναι σε αυτη τη φαση το χαλινό αλλάζει και γινετε καφε έτσι καταλαβαίνουμε οτι μπορει να ζευγαρωσει. Μετα την αναπαγωγικη περίοδο θα αλλαξει πάλι το χρωμα του χαλινου.

Sosto o Giorgios. Parxoune omos, analoga me to xroma, poulia pou den alasei to xroma to dermato pano apo tin miti.
 
Ναι, η περίοδος αναπαραγωγής αρχίζει γύρω στον χρόνο... Το δικό μου παπαγαλάκι άλλαξε το χαλινό (από μπλε ανοιχτό σε καφέ) στους πρώτους μήνες; Τώρα που κοντεύει να να γίνει ενός χρόνου αλλάζει ξανά από καφέ σε μπεζ με λίγο καφέ!😕
 
Γενικά οι Pet shopάδες απέδειξαν για άλλη μια φορά ότι δεν είναι άτομα εμπιστοσύνης και εντελώς ανενημέρωτοι στο αντικείμενο που θα έπρεπε να ξέρουν! Για την ηλικία προφανώς και λένε ψέμματα γιατί όλοι θέλουν να πάρουν ένα νεαρό στην ηλικία πουλάκι! Αλλά πραγματικά την ηλικία, άπαξ και ωριμάσει το πουλί, πώς την καταλαβαίνουμε;
 
Καλησπέρα κι από μένα! Το παπαγαλάκι με το άσπρο κεφάλι είναι αρσενικό και αυτό με το κίτρινο κεφάλι, θηλυκό. Σίγουρα όμως η ηλικία τους είναι άνω του έτους δεδομένου ότι τα μικρά έχουν μεγάλα μαύρα μάτια,ένω στα μεγαλύτερα έχει διαμορφωθεί η ίριδα. Όσον αφορά το ράμφος η εικόνα μάλλον παραπέμπει σε ψώρα που προκαλείται από το ακάρεο knemidocoptes. Θα σου πρότεινα να χρισιμοποιήσεις το epithol, καθώς επίσης και ένα αντιπαρασιτικό spray για πτηνά, ήπιας τοξικότητας, με το οποίο εκτός από τα πουλάκια θα ψεκάσεις και όλα τα μέρη του κλουβιού. Προσοχή, να έχεις απομακρύνει κάθε είδους τροφή από το κλουβί όταν θα πραγματοποιήσεις τον ψεκασμό.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Yasmin
Καλησπέρα κι από μένα! Το παπαγαλάκι με το άσπρο κεφάλι είναι αρσενικό και αυτό με το κίτρινο κεφάλι, θηλυκό. Σίγουρα όμως η ηλικία τους είναι άνω του έτους δεδομένου ότι τα μικρά έχουν μεγάλα μαύρα μάτια,ένω στα μεγαλύτερα έχει διαμορφωθεί η ίριδα. Όσον αφορά το ράμφος η εικόνα μάλλον παραπέμπει σε ψώρα που προκαλείται από το ακάρεο knemidocoptes. Θα σου πρότεινα να χρισιμοποιήσεις το epithol, καθώς επίσης και ένα αντιπαρασιτικό spray για πτηνά, ήπιας τοξικότητας, με το οποίο εκτός από τα πουλάκια θα ψεκάσεις και όλα τα μέρη του κλουβιού. Προσοχή, να έχεις απομακρύνει κάθε είδους τροφή από το κλουβί όταν θα πραγματοποιήσεις τον ψεκασμό.
Το epithol πως θα το χρησιμοποιησω και απο που μπορω να το προμηθευτω; Ειναι σωστο να το χρησιμοποιησω χωρις να δει το πουλι γιατρος;
 
Είναι πανέμορφα και τα δύο! Δεν πειράζει για το όνομα νομίζω να τα κρατήσεις ως έχουν: υπάρχει κι άλλη περίπτωση παπαγάλου εν ονόματι Γιωργάκης που είναι... Κοριτσάκι όμως
 
Signomi pou eimai tora OFF TOPIC, ala pistebo einai sobara, gia na min sas korodebei kanenas.

Αλλά την ηλικία; Υπάρχει κάποιο "μυστικό";
Den iparxei MYSTIKO. Iparxei omos Gnosi kai emperia.

Ta mikra Budgie exoune sto metopo grames. Aftes i grames pane pio mpiso me tin proto kai defterei pteroria.
Gia na katalabenete, kato 2 fotografies.

Proto Budgie 4 minon
Defterie Budgie 7 minon

Meta katalabenoume apo to ramfos kai ta nixa poso xronon einai PERIPOU. Xoris daxtilidi den kseroume pote me siguria tin ilikia.
 

Συνημμένα

  • WS-Jung-4Mon.webp
    WS-Jung-4Mon.webp
    10,1 KB · Προβολές: 63
  • WS-Jung-7Mon.webp
    WS-Jung-7Mon.webp
    5,6 KB · Προβολές: 74
😱 Ειλικρινά είχα διαφορετική άποψη... Πίστευα ότι τα παπαγαλάκια μου θα έκλειναν ένα χρόνο ζωής τώρα... Τι να πω...
 
Καλα θα ήταν πριν κάνουμε κάποια αγορά να ενημερωνόμαστε πρωτα πολυ καλα και μετα να αποφασίσουμε αν πρέπει να προχωρίσουμε ή οχι. Έτσι ώστε αργότερα να μην μετανιώνουμε και θυμωνουμε επειδη μας κορόιδεψαν.Αυτοι άλλωστε κανουν την δουλια τους.
 
Καλα θα ήταν πριν κάνουμε κάποια αγορά να ενημερωνόμαστε πρωτα πολυ καλα και μετα να αποφασίσουμε αν πρέπει να προχωρίσουμε ή οχι. Έτσι ώστε αργότερα να μην μετανιώνουμε και θυμωνουμε επειδη μας κορόιδεψαν.Αυτοι άλλωστε κανουν την δουλια τους.

Σίγουρα η ενημέρωση βοηθάει για να αποφασίσουμε αν θα αναλάβουμε την φροντίδα ενός πουλιού καθώς και να μάθουμε τις απαιτήσεις του. Μάλλον είναι απαραίτητη, θα έλεγα. Η ηλικία όμως, τουλάχιστον για τα παπαγαλάκια που δεν έχουν δαχτυλίδι, είναι κάτι που δεν μπορούμε να το υπολογίσουμε με σιγουριά και προφανώς αν δε γινόταν αυτή η συζήτηση εδώ δε θα ενημερωνόμασταν από κάπου αλλού, όσοι έχουμε μικρή ή καθόλου εμπειρία.
Το να μετανιώνουμε γιατί ο παπαγάλος μας είναι μεγαλύτερος απ' ότι υπολογίζαμε ή επειδή δεν κελαηδάει σαν καναρίνι ή δεν μπορούμε να "ανοίξουμε" συζήτηση μαζί του, θεωρώ ότι είναι ανώριμο!
 
Σίγουρα η ενημέρωση βοηθάει για να αποφασίσουμε αν θα αναλάβουμε την φροντίδα ενός πουλιού καθώς και να μάθουμε τις απαιτήσεις του. Μάλλον είναι απαραίτητη, θα έλεγα. Η ηλικία όμως, τουλάχιστον για τα παπαγαλάκια που δεν έχουν δαχτυλίδι, είναι κάτι που δεν μπορούμε να το υπολογίσουμε με σιγουριά και προφανώς αν δε γινόταν αυτή η συζήτηση εδώ δε θα ενημερωνόμασταν από κάπου αλλού, όσοι έχουμε μικρή ή καθόλου εμπειρία.
Το να μετανιώνουμε γιατί ο παπαγάλος μας είναι μεγαλύτερος απ' ότι υπολογίζαμε ή επειδή δεν κελαηδάει σαν καναρίνι ή δεν μπορούμε να "ανοίξουμε" συζήτηση μαζί του, θεωρώ ότι είναι ανώριμο!

Η ενημέρωση μεσα απο ένα βιβλίο ή μεσα απο το φόρουμ δεν είναι χρήσιμη μονο για να πάρουμε μια απόφαση αν θα υιοθετήσουμε ένα πουλι ή ένα σκυλι αλλα πολυ περισσότερο. Μαθαίνεις πως είναι μωρο το ζωάκι που ενδιαφέρεσαι να υιοθετησεις, τι τρωει ποτε ενηλικιώνεται, πότε γερνάει, τι αρρώστιες μας μεταφέρει, τι αρρώστιες παθαίνει, που ζουν, πως πολλαπλασιάζεται αν ζει στο σπιτι ή έξω και άλλες πολλες λεπτομέρειες που μας βουθουν να μην πιαστούμε κορόιδο απο καποιον πετσοπα και να κανουμε την διαμονη του κοντα μας πολυ φιλικη. Έφη δεν τα έχω βαλει μαζί σου απλα κατα καιρους εμφανίζονται μέλοι στο φόρουμ που έχουν εξαπατηθει γιατι δεν γνώριζαν. Επίσης μετανιώνουν για την αγορα τους γιατι δεν γνωριζαν πόσο δύσκολη είναι η φροντίδα του κατοικίδιου που πηραν. Το φόρουμ αν καθίσουμε και ψάξουμε περιέχει πληθώρα πληροφορίες για οτιδήποτε θέλουμε να μαθουμε.Αλλα και αν δεν βρουμε την απαντηση που θέλουμε υπαρχει πάντα καποιο μέλος που θα μας βουθησει και θα μας δωσει τα φωτα του.
 
Η ενημέρωση μεσα απο ένα βιβλίο ή μεσα απο το φόρουμ δεν είναι χρήσιμη μονο για να πάρουμε μια απόφαση αν θα υιοθετήσουμε ένα πουλι ή ένα σκυλι αλλα πολυ περισσότερο. Μαθαίνεις πως είναι μωρο το ζωάκι που ενδιαφέρεσαι να υιοθετησεις, τι τρωει ποτε ενηλικιώνεται, πότε γερνάει, τι αρρώστιες μας μεταφέρει, τι αρρώστιες παθαίνει, που ζουν, πως πολλαπλασιάζεται αν ζει στο σπιτι ή έξω και άλλες πολλες λεπτομέρειες που μας βουθουν να μην πιαστούμε κορόιδο απο καποιον πετσοπα και να κανουμε την διαμονη του κοντα μας πολυ φιλικη. Έφη δεν τα έχω βαλει μαζί σου απλα κατα καιρους εμφανίζονται μέλοι στο φόρουμ που έχουν εξαπατηθει γιατι δεν γνώριζαν. Επίσης μετανιώνουν για την αγορα τους γιατι δεν γνωριζαν πόσο δύσκολη είναι η φροντίδα του κατοικίδιου που πηραν.

Αλίμονο Δε τίθεται θέμα αν τα έβαλες με μένα ή με κάποιον άλλο! Συζήτηση κάνουμε.:) Θα συμφωνήσω με όλα όσα γράφεις για την χρησιμότητα της ενημέρωσης. Εγώ απλά ήθελα να εκφράσω την άποψη μου σχετικά με το θέμα "μετανιώνω και κατ επέκταση θυμώνω με το κατοικίδιο μου γιατί δεν ανταποκρίνεται στις ανόητες απαιτήσεις μου" (πχ το θέμα της ηλικίας) Γιατί το ζωάκι δεν είναι διακοσμητικό αλλά είναι ένα ζωντανό πλάσμα με το οποίο αναπτήσουμε κάποια σχέση!

Το φόρουμ αν καθίσουμε και ψάξουμε περιέχει πληθώρα πληροφορίες για οτιδήποτε θέλουμε να μαθουμε.Αλλα και αν δεν βρουμε την απαντηση που θέλουμε υπαρχει πάντα καποιο μέλος που θα μας βουθησει και θα μας δωσει τα φωτα του.

Φυσικά και μπορούμε να πληροφορηθούμε λεπτομερώς και από εδώ αλλά και από άλλες πηγές για θέματα που αφορούν τα πουλιά μας αλλά δε θυμάμαι να έχει αναφερθεί κάπου αλλού αυτή η λεπτομέρεια για την κατά προσέγγιση αναγνώριση της ηλικίας των Budgie. Μπορεί να γνωρίζουμε ότι τα κυματάκια στο κεφάλι των Budgie απομακρύνονται από το χαλινό με την πάροδο του χρόνου ωστόσο ήταν μια θεωρία η οποία απέκτησε κάποιο νόημα έχοντας και τις φωτογραφίες ως παράδειγμα.
Φυσικά από μια φωτογραφία δε γίνεται να αποκτήσουμε εμπειρία αλλά σίγουρα καταλήξαμε σε κάποια συμπεράσματα, κάποια γνώση που θα μπορούσαμε να την αξιοποιήσουμε αργότερα.
Για μένα ήταν μια νέα πληροφορία η οποία ουσιαστικά μου άλλαξε τα δεδομένα. Γι' αυτό και τόνισα την αξία της. (συγνώμη για το μεγάλο post που είναι και λιγάκι off...)
 
Καλα θα ήταν πριν κάνουμε κάποια αγορά να ενημερωνόμαστε πρωτα πολυ καλα και μετα να αποφασίσουμε αν πρέπει να προχωρίσουμε ή οχι. Έτσι ώστε αργότερα να μην μετανιώνουμε και θυμωνουμε επειδη μας κορόιδεψαν.Αυτοι άλλωστε κανουν την δουλια τους.
Φιλε Γιωργο ποτε δεν ειπα οτι μετανιωσα για την αγορα που εκανα, ποτε δεν εγραψα οτι δεν θελω αλλο τους παπαγαλους μου! Τωρα αν θεωρεις οτι ενα Pet shop καλα κανει και μας κοροιδευει γιατι αυτη ειναι η δουλεια του, νομιζω οτι κανεις λαθος.
Ειδικος δεν ειμαι γι αυτο ζητησα και την βοηθεια σας, θυμωνω ομως οταν με εξαπατα ο ειδικος (Pet Shop) στον οποιο απευθυνομαι και γι αυτο τον πληρωνω αλλωστε.
Σας ευχαριστω ολους για τις πληροφοριες που μου δωσατε αμεσα και μου λυσατε ενα σημαντικο προβλημα!
 
Φίλε μου καλε(nightmare) δεν αναφέρθηκα σε σενα αλλα και σε κανενα άλλος μέλος.Απλα έγραψα οτι οι πετσοπαδες βρήσκουν πολυ έυκαλα να μας κοροιδέψουν(βάζω και εμενα μεσα) γιατι δεν φροντίσαμε να μαθουμε περισσότερα πράγματα για το ζωάκι που θέλουμε να αγοράσουμε.Φυσικα δεν πρέπει μετανιώνουμε και καλα κανεις αλλα 'ολα τα δάχτυλα δεν είναι ίδια. Πάνω απ'όλα είναι ψυχουλες που έχουν την ανάγκη μας απο την στιγμη που είναι στην κατοχη μας. Όλα τα ζωάκια είναι εξίσου καλα.
 
Φιλε nightmare7, βλεπω οτι εχεις ενα πολυ ομορφο θηλυκο. Μην ανησυχεις για το χρωμα των ρουθουνιων. Προσωπικα, εχω δει ζευγαρι που κ τα δυο ειχαν μπλε ρουθουνια. Στο αρσενικο απλως το μπλε πανω απ τη μυτη ειναι πιο σκουρο(οπως του αρσενικου, φωτο του οποιου επισης ανεβασες). Ενας αλλος τροπος(που εγω δεν τον προτιμησα ποτε) ειναι οτι το θηλυκο δαγκωνει πιο δυνατα απ το αρσενικο. Ολα τα μικρα, αν παρατηρησεις, εχουν μια μωβ-μπλε λαμψη στα ρουθουνια κατα τις πρωτες εβδομαδες εξω απ τη φωλια, μετα ξεκαθαριζουν. Ειχα παει κ ζητησα απο πετ-σοπα ενα ζευγαρι, κ αυτος, αντι να μου πει οτι δεν εχει ξεκαθαρισμενα αρσενικα-θηλυκα(λογω του οτι ειχε μονο μικρα),ζοριστηκε κ μου εδω σε δυο. Το ενα ειχε ηδη μπλε, αρα ειπα αρσενικο. Το αλλο σε μια βδομαδα σχεδον αρχισε να σκουραινει κ ενω πριν ειχε ροζ,τωρα ειχε μωβ-μπλε. Του το πηγα πισω κ συμφωνησε κ φυσικα μου το αλλαξε. Τελος, ειναι κ ο πιο σιγουρος τροπος:να δεις ποιο μπαινει σε φωλια πιο πολυ, ποιο κανει αυγα κ συνεπως ποιο ειναι απο κατω στο βατεμα.Αυτα
 
Φίλε nightmare ξεκίνησες ένα θέμα που τελικά έχει εξελιχθεί σε μια πολύ όμορφη συζήτηση! Έστω και ετεροχρονισμένα σου απαντάω στο ερώτημα που μου έθεσες σχετικά με το epithol.Mπορείς να το βρεις στα πετσοπ καθώς και σε αποθήκες κτηνιατρικών φαρμάκων. Υπάρχουν πολλές. Μπορείς ανάλογα με την περιοχή σου να βρεις μια διευ/νση στο διαδίκτυο που θα σε εξυπηρετεί. Όσον αφορά την δοσολογία, κάνεις επάλειψη στις προβληματικές περιοχές μια φορά ημερησίως επί 6 μέρες. Το ίδιο αποτέλεσμα προσφέρει και το betadine solution αλλά με κάθε επιφύλαξη γιατί δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να επηρρεάσει τον θυρεοειδή αδένα των πτηνών ειδικά όταν βρίσκονται σε μικρή ηλικία. Όσο για τους κτηνιάτρους θα πρέπει να ψάξεις καλά ποιοί πραγματικά γνωρίζουν από πτηνά. Δυστηχώς οι κτηνιατρικές σχολές δεν προσφέρουν τόσο μεγάλη εξειδίκευση σε αυτά τα είδη ζώων,όσο απέναντι σε άλλα(π.χ. σκύλους, γάτες κλπ). Οπότε ο κτηνίατρος που θα βρεις θα πρέπει να έχει ασχοληθεί πολύ με το θέμα και μόνος του. Δεν έχουν όλοι τις ίδιες γνώσεις. Κάποιοι μάλιστα δεν αναλαμβάνουν καθόλου και πτηνά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Back
Top