Ασθένειες Budgie έχει βγάλει κάτι εξογκώματα κάτω από τα πόδια του

Kwnstantinos

PB New Member
Εγγραφή
30 Μαϊ 2021
Μηνύματα
5
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα! Έχω ένα παπαγαλάκι budgie και κάτω από τα ποδαράκια του έχει βγάλει κάτι εξογκώματακια. Μήπως είναι Μύκητας η υπερκερατωση;
[automerge]1622445378[[/automerge]
 
Καλημέρα! Ανεβάστε μια φωτογραφία αν μπορείτε. Τι πατηθρες χρησιμοποιείτε? Συχνά προκαλούν προβλήματα στα πόδια, γιαυτό συνιστόνται φυσικές πατήθρες σε διάφορες διαμέτρους.
 
Καλό θα ήταν να τις αλλάξετε όλες σε ξύλινες, πιθανώς να ευθύνεται αυτό. Μήπως έχετε βάλει κάλυμμα από υαλόχαρτο στα πλαστικά κλαδιά? Αυτά συχνά προκαλούν προβλήματα στα πόδια.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μία ξύλινη έχω και τα άλλα πλαστικά. Το ξύλινο δεν το έχω πειράξει καθόλου.Μου κάνει εντύπωση ότι το δεύτερο παπαγαλάκι δεν έχει πάθει τίποτα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: LillyW
Συμβαίνει, κάποιοι οργανισμοί έχουν περισσότερη ευαισθησία σε κάποια πράγματα. Αλλά καλό θα ήταν να επιβεβαιωθεί ότι δεν είναι ασθένεια, ώστε να είστε όλοι, παπαγαλάκια και άνθρωποι, ασφαλείς.
 
Μήπως είναι Μύκητας η υπερκερατωση;
Είναι υπερκεράτωση. Τα πόδια του χρειάζονται περιποίηση με epithol για τουλάχιστον 7 μέρες. Θα βάζεις μια πολύ μικρή ποσότητα στο δείκτη του χεριού σου, θα την δουλεύεις λιγάκι μεταξύ δείκτη και αντίχειρα και θα κάνεις με αυτή ένα προσεκτικό ελαφρύ μασάζ στα πόδια του πουλιού. Να προσέχεις μόνο να μην απλωθεί στα πούπουλα.

Εδώ μπορείς να δεις με ποιον τρόπο εφαρμόζεται ή epithol.

Πατήθρες είναι καλό να χρησιμοποιείς ξύλινες διαφορετικής διαμέτρου, μια 10 και μια 12 χιλιοστά.
 
Ελαφρώς άσχετο, αλλά μιας και συζητάμε για πατήθρες και υγιεινή ποδιών, έχουμε τρόπο να καθαρίζουμε τις ξύλινες πατήθρες από ακαθαρσίες? Κάποιες φορές τις καθαρίζω με βρεγμένο χαρτομάντιλο και μηλόξυδο, αλλά η Ίρις δεν εκτιμά την μυρωδιά και ανησυχώ μήπως το μηλόξυδο δεν επαρκεί για απολυμανση και αντιθέτως το νερό βοηθά στην ανάπτυξη μικροοργανισμών. Αλλά με σκέτο μαντίλι/χαρτί δεν καθαρίζει καλά και η Ίρις μετά τα ψιλοτρώει/ροκανίζει, το οποίο με ανησυχεί ακόμα περισσότερο. Καμιά ιδέα υπάρχει?
 
έχουμε τρόπο να καθαρίζουμε τις ξύλινες πατήθρες από ακαθαρσίες?
Ζεστό νερό και σαπούνι. Καλό τρίψιμο με μια βούρτσα ή σκληρό σφουγγάρι και καλό στέγνωμα στο ήλιο μέχρι να φύγει όλη η υγρασία.
 
@Stavros Κατάλαβα, ολόκληρη διαδικασία. Πάω να βρω βούρτσα. Τουλ. έτσι θα δοκιμάσουμε και το καινούργιο σκοινί-πατήθρα. Οκ, ευχαριστώ πολύ.
 
@PantelisTs ή ακομα και αυτα τα περισσοτερο φιλικα προς το περιβαλλον καθαριστικα,χωρις χρωστικες και αρωματα,υπαρχουν τετοια στο εμποριο,μαζι με παιδικα βεβαιως καθαριστικα και αυτα με το πρασινο σαπουνι ναι.Απλα θελουν πολυ καλο στεγνωμα να μη μενουν υπολειμματα πανω και αν εχουν πολλες εκδορες καλο ειναι να αλλαζονται.
 
Το πράσινο σαπούνι κάτι κάνει στο δέρμα μου, θα προτιμούσα να το αποφυγω.

Ναι, λέω να το αφήσω να στεγνώσει μέχρι αύριο τουλ. Η Ίρις τα έχει πάρει στο κρανίο που δεν μπορει να πάει στο αγαπημένο της κλαδί. Της έβαλα μια καινούργια πατήθρα από αυτά τα κορδόνια με το σίδερο μέσα, και προς το παρόν το φοβάται.
 
@Nausicaa Εμενα με ενοχλουν ακομα και τα παιδικα σαπουνια,καταλαβαινεις οτι ο καθε ανθρωπος εχει το δικο του δερμα εννοω απο αποψη ευαισθησιας τι αντεχει και τι τον πειραζει,επομενως το ιδιο και τα πτηνα,και παντα αγοραζω υποαλλεργικα,χωρις να εχω αλλεργια,απλα θα ελεγα δυσανεξια σε καποια συστατικα που εχουν οι βρεφικες κρεμες για παραδειγμα και τα σαπουνια,στα δε σαπουνια ειμαι μονιμα ΝΟ 😀
Απλα εχει συνηθισει το κλαρακι της να καθεται,οταν στεγνωσει θα ξαναπαει.😍
 
@LillyW Ναι, είναι τελείως θέμα οργανισμού. Και ποιος ξέρει τι έκδοχα βάζουν στα διάφορα προϊόντα και προκαλόυν πρόβλημα. Πχ χωρίς να έχω αλλεργία σε τπτ, όλα σχεδόν τα πράγματα του Κορρέ μου προκαλούν ερεθισμούς. Να φανταστείς μια φορά μου έβαλαν ένα δείγμα κρέμας στο αεροδρόμιο και πρήστηκα τόσο πολύ, που είδα κι έπαθα να τους πείσω ότι ΟΧΙ, δεν είναι οστρακιά, ΟΧΙ δεν θα μολύνω όλο το αεροπλάνο με κάποια σπάνια θανατηφορα ασθένεια, απλά το δέρμα μου είναι χαζο. Ααααχ, καλές εποχες🤣

Χεχε, μπορεί και να μην το βάλω αμέσως, αν δεν είναι πολύ στρεσαρισμένη. Δεν κάνει κακό να αλλάζει το σκηνικό που και που. Αν τελικά δεν της αρέσει ή το δαγκώνει αναγκαστηκα θα το βγάλω. Ελπίζω να της αρέσει πάντως, της δίνει χώρο να σκαρφαλώνει, να κάνει ακροβατικά και γενικά δίνει περισσότερες επιλογές από ένα απλό κλαδί.
 
@Nausicaa χαχαχαχα 😁συγνωμη αλλα το εχω παθει με παιδικη κρεμα και καλα υποτιθεται υποαλλεργικη για τα χερια,το χειμωνα λογω σκασιματος μια φορα την εβαλα δεν χρειαζομουν δευτερη 😁 Το ιδιο και τα πτηνα ειχα πτηνα που τα ενοχλουσαν ας πουμε τα κλαρακια και ειχα παρει τερμα ξυλινα,και ηταν καλυτερα.
Απλα το παρατηρεις τι του αρεσει τι προτιμαει,τι δεν του αρεσει επισης.
Απλα δοκιμαζεις
 
Back
Top