Αναπαραγωγή Budgie δεν μπαίνει στη φωλιά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης tomis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

tomis

PB New Member
Εγγραφή
21 Σεπ 2021
Μηνύματα
5
Πόλη
Λευκωσία
παιδιά γεια σας! θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι! λοιπόν έχω 6 budgies και το ένα το ζευγάρι μου γέννησε και έκανε 2 αυγά όμως τα έσπασε ο αρσενικός ετσι επισκεύτηκα ένα πετ σόπ και μου είπαν να χορίσω τον αρσενικο με τον θηλυκο ετσι μου γεννησαν αλλα 2 αυγα και ετσιι χορισα το ζευγαρι αλλα πλεον η παπαγαληνα δεν μπένει σχεδον καθόλου στην φολιά και δεν ξέρω τι να κάνω.Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;
 
Δεν γνωρίζω πολλά από αναπαραγωγή, πέραν του ότι μπορεί να εχει τραγικά αποτελεσματα ακόμα και όταν την χειρίζονται ειδικοί. Μου έχει τύχει στο παρελθόν με καλά, αλλά και τραγικά αποτελέσματα, γιαυτό και δεν ενθαρρύνεται η αναπαραγωγή κατοικιδίων από απλούς ιδιοκτήτες.

Επί του πρακτέου, όπως είπα δεν είμαι ειδική, το καλύτερο που μπορώ να σκεφτώ είναι να τσεκάρετε πρώτα αν τα αυγά είναι γονιμοποιημένα και αν ναι, να τα βάλετε σε εκκολαπτήριο και να τα μεγαλώσεττε εσείς εφόσον η μητέρα έχασε το ενδιαφέρον και μπορεί να τα σπάσει το αρσενικό αν τα βάλετε μαζί. Φυσικά αυτό είναι ολόκληρη ιστορία (ακριβή ιστορία).

Για να ελέγξετε αν τα αυγά περιέχουν έμβρυο, αν είναι πάνω από δύο ημερών τα παίρνετε και τα τοποθετέιτε πάνω στον φακό του κινητού σας με όλα τα άλλα φωτα κλειστά. Αν φαίνεται κάπου μια έντονη κόκκινη μουντζόύρα ή/και φλέβες να διατρέχουν το περίβλημα (από μέσα φυσικά), τότε όντως υπάρχει έμβρυο. Αν όχι, το πιο πιθανό να μην είναι γονιμοποιημένο. Τώρα εφόσον εχουν μείνει κρύα, μπορεί και να είναι γόνιμα αλλά νεκρά, αυτό δεν το γνωρίζω.
 
Νομίζω χρειάζεται χρόνος για να μπουν, ερευνούν συχνά την φωλιά από εξω αλλά τρομάζουν να μπουν. Αυτό που ίσως βοηθήσει είναι να ανοίξεις λίγο το ένα πορτακι από πάνω για να μπει φως μέσα στη φωλιά και με λίγο φως ίσως πάρουν το θάρρος να μπουν. Επίσης κατά τα άλλα θα σου πρότεινα να βάλεις και λίγο πριονίδι μέσα στη φωλιά, και να τους να είναι άνετη αλλά όχι τεράστια, και σίγουρα μεγάλη τρύπα να μπαίνουν πιο εύκολα.
 
@Nausicaa τα έβαλα στο κινητό μου και ειδα ότι δεν υπάρχουν φλέβες μονο ένα πράγμα κυκλικο και πκιο σκοτινο απο το άλλο μερος του αυγου επίσης φενετε οτιι το κάτο μετος του αυγου να είναι κενό
[automerge]1633273692[/automerge]
@Kleos ειχα βάλει κλοστεσς αλλα τες έβγαλε έξω και παλια είταν πολύ ανετη μαζιι με την φωλια δεν ξέρω τη έπαθε τώρα
 
Μα γιατί χώρισες τα πουλιά χωρίς να γνωρίζεις ποιο έσπασε τα αυγά? Και τα θηλυκά σπάνε τα αυγά πολλές φορές. Ποιες ημερομηνίες γεννήθηκαν τα αυγά, γνωρίζεις? Τα μπάτζι δεν θέλουν τίποτα ως υλικό επίστρωσης της φωλιάς, τα πετάνε όλα έξω. Ίσως αφού γεννηθούν τα μικρά να επιτρέψουν την προσθήκη πριονιδιού (όχι κλωστές) κι αυτό γίνεται για να μην αποκτήσουν οι νεοσσοί splayed legs.
Γενικά, μην τα ενοχλείς συχνά όταν έχουν φωλιά. Το κλουβί είναι καλό να βρίσκεται σε ήσυχο σημείο χωρίς περατζάδα. Α! Και μην ρωτάς τίποτα στα πετ σοπς, είναι στην πλειοψηφία πανάσχετοι.
 
Δεν είθισται να γίνεται ωοσκόπηση σε αυγά τα οποία δεν έχουν ζεσταθεί λίγες ημέρες τουλάχιστον από κάποιον γονέα τους. Από ό,τι μπορώ να καταλάβω μάλλον δεν τα έχει κλωσήσει καθόλου.
 
Back
Top