Φροντίδα Budgie λερωνεται με κουτσουλιες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Οχι, γνωμη μου ειναι να μην το επιβαρυνεις εφοσον δεν ξερεις. Αλλιως υπαρχει και ο γιατρος να σου πει :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Ειρήνη μου όσα σου είπε η Μιράντα μας είναι απολύτως ακριβή και σωστά. Δώσε το ρυζόνερο που είναι αθώο και αν δεις ότι δεν πίνει νερό, γιατί τα budgies μπορούν να μην πιουν νερό για πολλές μέρες, δώσε του με μια σύριγγα χωρίς την βελόνα στο στόμα.
Σαφώς αυτό μπορεί να προέκυψε από το στρες στης μεταφοράς. Άφησέ το σε ήσυχο και ζεστό μέρος να ηρεμήσει και παρακολούθησέ το.
Στέκεται καλά στα κλαδιά; Μήπως χρειάζεται επίπεδο σημείο ακόμα;
Σε λίγες μέρες βάλε του σκόνη pinex στο σωματάκι του για παν ενδεχόμενο.

Διαβασα μολις το θεματα.. Ειναι σωστο ομως να του χορηγησω φαρμακο χωρις να γνωριζω τι και αν εχει;Ή αυτα τα φαρμακα χορηγουνται και προληπτικα;
Σε καμία περίπτωση τόσο μικρό. Μην ασχοληθείς καθόλου με φάρμακα. Περίμενε και παρακολούθησε. Ένα φάρμακο σ' αυτήν την ηλικία, μπορεί να είναι μοιραίο.
 
Σας ευχαριστω πολυ και τις δυο!
Συνηθως καθεται στον πατο του κλουβιου οπου και κοιμαται, δεν πολυανεβαινει στα κλαδια.Λες να χρειαζεται επιπεδο σημειο; Σαν τι τετοιου ειδους θα μπορουσα να του βαλω στο κλουβι;
Επισης, αυτη η σκονη θα διωξει αυτα τα ασπρα ζουζουνακια απο πανω του;
 
Αρπρα ζουζουνια πρωτη φορα ακουω σε πτηνο, οποτε απο το να πω βλακεια δεν θα πω τιποτα και ελπιζω καποιος να ξερει κατι. Αν μπορεις να τα φωτογραφισεις ακομα καλυτερα.

Για να μην καθεται και βρωμιζεται ή βαλε λιγο χαρτι κουζινας σαν φωλιτσα σε καποια γωνια να πηγαινει, ή πατηρθα χαμηλα.
 
Οταν τον εχω στα χερια μου και τον παρατηρω δεν βλεπβ κατι, δυο φορες μονο ειδα ενα ασπρο μικρο ζωυφιο να περπαταει πανω του.
 
Βάλε σκόνη και ξανά δες τον. Δεν νομίζω να είναι κάτι, άσπρες ψείρες δεν έχω ακούσει κι εγώ 😕
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Καλημερα! Δυστυχως,το προβλημα με τις κουτσουλιες παραμενει! 🙄Επικοινωνησα και με τον ανθρωπο που μου το εδωσε και μου ειπε οτι ειναι απο την αλλαγη τροφης.Απο δω και περα τι κανω;Βρωμιζεται πολυυ ετσι😕
 
Επικοινωνησα και με τον ανθρωπο που μου το εδωσε και μου ειπε οτι ειναι απο την αλλαγη τροφης
Μόλις το πήρες του άλλαξες την τροφή Ειρήνη; Ρυζόνερο του έδωσες; Τι τροφή του έδινε εκείνος;
 
Μόλις το πήρες του άλλαξες την τροφή Ειρήνη; Ρυζόνερο του έδωσες; Τι τροφή του έδινε εκείνος;

Ναι ρυζονερο του εχω βαλει. Ρωτησα τον κυριο ποια τροφη το εδινε για να αγορασω την ιδια, αλλα δεν μου ειπε ακριβως, μου ειπε οτι επαιρνε τσουβαλια με παπαγαλινη και εδινε στα πουλια απ αυτην😕
 
Επειδή ίσως δεν πίνει νερό, δώσε του μερικές σταγόνες στο στόμα με σύριγγα. Μήπως λερώνεται επειδή κάθεται στα χαμηλά; Ή είναι υδαρές οι κουτσουλιές του; Μπορείς να βάλεις κάποια φωτογραφία;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Μπορείς να πας να πάρεις από τον κύριο τροφή και να την ανακατέψεις με λίγη δική σου.
Για το καθαρισμό μπορείς να χρησιμοποιήσεις σπρέι με νερό και λίγο ξύδι.
 
Μαρια, πως θα του ανοιξω το στομα για να του δωσω το νερο; 😛
Δεν ξερω αν ειναι απ'αυτο, μερικες φορες κουτσουλαει και κανονικα. Οι κουτσουλιες του ειναι περιεργες γενικοτερα, σκουρο πρασινες και πολυ κολλωδεις. Θα σας βγαλω φωτογραφια με την πρωτη ευκαιρεια.


Γιαννη, λιγο δυσκολο να παρω τη συγκεκριμενη τροφη απο τον κυριο, λογω του οτι μενει μακρια. Οσο για το νερο και το ξυδι, μπορω να το χρησιμοποιησω στο καθαρισμα της αμαρας;
 
Μπορείς να πας να πάρεις από τον κύριο τροφή και να την ανακατέψεις με λίγη δική σου.
Γιάννη, καλύτερα να πάρει μια καλή συσκευασμένη και να μην την αναμείξει με άλλες. Αν είναι αμφίβολης προέλευσης αυτή του συγκεκριμένου κυρίου, μετά δεν θα μπορεί να είναι σίγουρη ούτε και για τη δική της τροφή.
 
καλύτερα να πάρει μια καλή συσκευασμένη και να μην την αναμείξει με άλλες.
Συμφωνώ, αφού δεν πήρε ποσότητα τροφής μαζί με το πουλάκι, δεν υπάρχει λόγος επαναφοράς.
Δοκίμασε την τροφή της quiko, εγώ πρόσφατα την ξεκίνησα και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Δεν έχει καθόλου κατάλοιπα σκόνης, δεν έχει χρωματιστά σφαιρίδια και έχει μεγαλύτερη ποικιλία σπόρων.
 
Γιάννη, καλύτερα να πάρει μια καλή συσκευασμένη και να μην την αναμείξει με άλλες. Αν είναι αμφίβολης προέλευσης αυτή του συγκεκριμένου κυρίου, μετά δεν θα μπορεί να είναι σίγουρη ούτε και για τη δική της τροφή.

Μακροχρόνια φυσικά είναι καλύτερο να πάρει μια συσκευασμένη αλλά πολλές φορές τα μικρά πουλιά δεν ανέχονται ξαφνικές αλλαγές στην διατροφή τους (και ας είναι καλύτερη η νέα τροφή) και είναι προτιμότερο να τα προσαρμόζουμε σιγά σιγά.
Όταν αγοράζω κάποιο πτηνό πάντα παίρνω και λίγη από την τροφή που ήδη τρώει, την αναμειγνύω με μικρή ποσότητα από την δικιά μου (πάντα συσκευασμένη) και τις πρώτες μέρες ταΐζω το μείγμα ώστε να συνηθίσει τη νέα τροφή. Μετά από 1-2 εβδομάδες ταΐζω μόνο την δική μου τροφή.

Αν την διάρροια την δημιούργησε η ξαφνική αλλαγή της τροφής ο γρήγορος τρόπος να το αποδείξει κανείς είναι η επαναφορά στην παλιά τροφή δεδομένου ότι το πουλάκι το έχει λίγες μέρες.
 
Αχ μακαρι να μπορουσα να παρω απο την τροφη του κυριου αν ηταν να λυθει το προβλημα, αλλα πραγματικα το βλεπω πολυ δυσκολο, ο ανθρωπος μενει αρκετα μακρια☹
 
Back
Top