Ασθένειες Budgie με κάπως αδύναμη φωνή

MarynJuan

PB New Member
Εγγραφή
14 Ιουν 2021
Μηνύματα
119
Πόλη
Ξάνθη
Καλημέρα, ελπίζω να είστε όλοι καλά.Ο λόγος που γράφω είναι επειδή ανησυχώ κάπως με το μπατζι μου τον Χουάν .Έχω παρατηρήσει πως την τελευταία περίπου εβδομάδα το κελάηδημα του είναι κάπως παράξενο ,όπως οταν πχ είμαστε εμείς λιγο κρυωμένοι και μιλάμε κάπως θολά και κάπως φάλτσα.Στην αρχή νόμιζα είναι η ιδέα μου απλά αλλά τις τελευταίες μέρες μου φαίνεται κάπως πιο έντονα.Επισης συχνά κάνει πολύ χαμηλούς ήχους που θυμίζουν λιγάκι αλαδωτη πόρτα δεν ξέρω πως να το περιγράψω και αν έχει κάποια σημασία. Μου είχαν πει και ότι είναι και περίοδος πτερροριας δεν ξέρω αν ίσως αυτό παίζει κάποιο ρόλο και ίσως τον εξασθενεί κάπως και εκεί οφείλεται .Νερό πίνει κανονικά και αρκετά και τροφή τον βλέπω να τρώει φυσιολογικά .Με τα παιχνίδια του παίζει μια χαρά και γενικότερα δεν δείχνει να είναι πχ αδιαθετος πέρα από αυτό στη φωνή του.Ακομα να προσθέσω πως το ράμφος του έδειχνε μπροστά λίγο σαν ξεφλούδισμα άσπρο να κάνει και ρώτησα έναν κτηνίατρο και το είδε λίγο ,ξέρω δεν είναι ο ακριβώς κατάλληλος αλλά δεν έχω πρόσβαση σε πτηνιατρο δυστυχώς, και μου είπε πως αυτό δείχνει έλλειψη βιταμινών και αυτόν τον καιρό του δίνω κάποια βιταμίνη και όντως έφυγε αυτό που είχε.Τελος έχω παρατηρήσει πως στη γλώσσα του έχει ένα πιο σκούρο σημείο σαν μαυρακι.Αναφερω κάποια πράγματα που δεν γνωρίζω αν έχουν σχέση απλά για υπάρχουν όλα τα στοιχεία.Εαν κάποιος έχει ιδέα για το τι θα μπορούσε να είναι αυτό ;
 
Τι ηλικία έχει και πόσο καιρό τον έχεις? Μπορούμε να ακούσουμε σε βίντεο την βραχνή του φωνή?
 
Έναν μήνα και δύο βδομάδες τον έχω.Δεν μου είχαν πει ακριβώς τι ηλικία είναι όταν τον πήρα αλλά μου είχαν πει πως είναι μωρό. Επισης τον έχω ηχογραφήσει μόνο όταν κελαηδαει δυνατά τους χαμηλούς ήχους δεν έχω μπορέσει.
 

Συνημμένα

Αν ο φαινότυπός του είναι συνήθης, με ρίγες στο κεφάλι, καταλαβαίνει κανείς εύκολα αν ήταν μωρό, γιατί οι ρίγες φτάνουν στην μύτη.
Να πω την αλήθεια, δεν μου φαίνεται "αδυναμο" το κελάηδισμα, απλώς... ασυνήθιστο? Μπορεί να παραγάγει άλλο ήχο, ή πια είναι μόνο έτσι το κελάηδημά του?
Μήπως έχετε φωτογραφίες από τότε και τώρα? Αν έχει κάποιο πρόβλημα στο αναπνευστικό, πιθανώς να έχει και άλλα συμπτώματα, όπως βλέννες/υγρό στα ρουθούνια ή το στόμα, θαμπά μάτια, συχνό φτάρνισμα, λαχάνιασμα κλπ. Έχετε παρατηρήσει κάτι από αυτά?
 
Ναι κάνει και κάποιους άλλους ήχους αλλά όλοι κάπως έτσι θαμποι είναι πλέον...άλλοι ήχοι που κάνει είναι πιο σιγά οι σαν πχ κάποια πόρτα αλαδωτη..μερικές φορές κάνει και ένα περίεργο σαν να τον ενοχλεί λιγάκι στο λαιμό κάτι.καποιο υγρό πχ στα ρουθούνια δεν έχει αλλά φτερνίζεται γενικά μέσα στη μέρα κάποιες φορές.ριγες έντονες δεν έχει αλλά τα ματάκια του πχ είναι μαύρα ολόκληρα και η μυτούλα του ακόμα δεν έχει ξεκάθαρο χρώμα είναι σαν γαλάζιο
 
Ρίγες δεν έχει πουθενά, δεν εχει μαύρο στο πτερωμα του? Ολόμαυρο σημαίνει ή μωρό, κάτω των 4ων μηνών το πιο πιθανό και όχι μεγαλύτερο των 6. Υπάρχει όμως και η πιθανότητα να έχει την μετάλλαξη baby-eye, όπου οι ίριδες δεν εμφανίζονται ποτέ και επίσης τα μάτια δεν κάνουν pin. Η Αυγή ας πούμε, έχει αυτήν την μετάλλαξη. Ο χρωματισμός του χαλινού είναι κάπως σύνθετο πράγμα, ειδικά για θυληκά μπορεί να είναι από λευκομπεζ μέχρι γαλάζιο πέραν των ρουθουνιών σε εποχή όχι ζευγαρώματος. Τρελοκομείο. Πάντως, γενικά αν ένα μωρό έχει γαλάζιο χαλινό, συνήθως είναι κορίτσι. Τα μικρά αρσενικά είναι ροζ γενικά. Μήπως έχεις φωτογραφία? Ή βίντεο ακόμα καλύτερα? Ποιος σου είπε για φύλο?
 
Ναι έχω φωτογραφία! βιντεάκι δεν έχω!Μπορεί να έχει αυτό σχέση με την φωνουλα του?(ή της)
c25529d4-7f1b-4d08-8cef-67d9fa8b9111.webp3f927ae1-5327-4c37-9be3-9f28d2a79503.webp
 
Ω είναι ομορφούλι και δείχνει πολύ ευγενικό! Είναι λίγο θολές για να είμαστε σίγουροι, αλλά μοιάζει να είναι μεγαλούτσικη, άνω των οκτώ μηνών, δεν βλέπω καθόλου ρίηες στο μέτωπο, μόνο πίσω στο κεφάλι. Όταν την πήρες πού έφταναν οι ρίγες? Και τι χρώμα είχε ο χαλινός? Έχει αλλάξει χρώμα από τότε?
Θα μπορούσε ναι, έχουν και κάποιους διαφορετικούς βοκαλισμούς. Μπορεί επίσης να μιμείται κάποιο πουλάκι άγριο που ακούει, αν έχει η γειτονιά. Η Ίρις μιμείται άριστα τα σπουργίτια και η Αυγή μια εκδοχή καναρινιών. Παρόλα αυτά, θα έλεγα, μέσα στην απειρία μου, ότι είναι κάπως... βραχνή? Ξερή η φωνή? Μάλλον κάτι δεν πάει καλά. Το φτερνισμα δεν ειναι υποχρεωτικά ύποπτο, λίγο ξεσκόνισμα να έγινε μπορεί να τα ενοχλήσει, ατμόσφαιρα με σωματίδια όπως άμμος ερήμου, ποιος ξέρει τι. Σε συνδυασμό με την περίεργη φωνή είναι πάντως σημαντικό να το έχετε στο νου σας. Νομίζω ότι θέλει παρακολούθηση προς το παρόν, μεγάλη προσοχή στις εκκρίσεις για αλλαγές και ίσως ένα τηλ. στον άνθρωπο που σας το πούλησε για έξτρα πληροφορίες.
Έχει αρχίσει να εμφανίζει πτερόρροια?
 
Σε ευχαριστώ πολύ!Δεν τον έχω πολύ καιρό ένα μήνα και δύο εβδομάδες και δεν έχει αλλάξει κάτι εμφανισιακά το διάστημα αυτό! Ναι εμφανίζει χάνει αρκετά πουπουλακια και στο κεφάλι του παρατήρησα και μυτουλες των καινούργιων πουπουλων που βγαίνουν..δεν γνωριζω αν το κάνει για μίμηση αλλά όποιος ήχος κάνει μου φαίνεται όπως και να έχει έτσι λίγο θολός.Ακαομα δεν ξέρω κατά πόσο από εκεί που το πήρα γνωρίζουν γιατί και για το ότι ακούγεται πχ σαν να σπάει σπόρια ενώ δεν τρώει καν από εκεί που το πήρα όταν ρώτησα μου είπαν ότι είναι επειδή μηρυκαζει πράγμα που δεν ισχύει !
 
Μάλιστα, αυτοί που είπαν ότι οι παπαγάλοι μηρυκάζουν δεν έχουν ακριβώς τις σωστές πηγές... Πετσοπ, υποθέτω?
Οπωσδήποτε η πτερόρροια κουράζει ένα πουλάκι. Και αν δεν έχει αλλάξει η εμφάνιση ιδιαίτερα μέσα σε εναμιση μήνα, μάλλον δεν είναι τόσο μικρό όσο είπαν, επειδή τα πολύ νεαρά πτηνά, όπως και στα περισσότερα ζώα, η εμφάνιση αλλάζει πολύ γρήγορα. Οι ριγες στο κεφάλι φεύγουν με την πρώτη πτερόρροια του νεαρού πτηνού γύρω στους 3-4 μήνες. Αυτό που δεν γνωρίζω είναι πότε έρχεται η επόμενη, ας την πούμε 'πρώτη κανονική' πτερόρροια, γιατί αυτό θα βοηθούσε να μάθουμε την ηλικία του.
Αν συνεχίσει για μια δυο μέρες και δεν έχει βελτίωση μάλλον πρέπει να απευθυνθείς σε πτηνίατρο.
 
To πουλάκι είναι σίγουρα μικρούλι. Αν μας βάλεις μερικές πιο καθαρές και κοντινές φωτογραφίες απο το κεφάλι θα σου πούμε ίσως περισσότερα για την ηλικία του. Και για το φύλο έχω μια πολύ μικρή αμφιβολία διότι δεν φαίνεται καθαρά σε αυτές τις φωτογραφίες.
 
@Nausicaa ναι από πετσοπ τον πήρα για αυτό δεν πολύ εμπιστεύομαι να ρωτήσω εκεί !Το θέμα μου είναι πως δεν υπάρχει σύμφωνα με την λίστα πτηνιατρων κάποιος στην περιοχή μου ώστε να τον πάω να τον δει

@Φοίβος παραθέτω δύο φωτογραφίες που φαίνεται κάπως καλύτερα!η πρώτη είναι περίπου πριν από τρεις εβδομάδες τραβηγμένη και η δεύτερη την προηγούμενη βδομάδα
b284eb2e-1040-4431-8904-def4a5320be6.webp5f423bf8-204b-448c-9528-98565d13047f.webp
 
Το μπάτζι είναι σαφώς μικρό, γιατί έχει ρίγες σχεδόν μέχρι την μύτη, φαίνονται καλά στην δευτερη φωτογραφια αν δεν με γελούν τα ματια μου. Το ότι βγάζει νέα φτερά σημαίνει μάλλον ότι μπαίνεισ την πρώτη του πτερόρροια. Πρέπει να κλείνει τώρα τους 3-4 μήνες, λογικό λοιπόν τα μάτια να είναι μεγάλα, ίσως σύντομα αρχίσει να φαίνεται μια καφετιά ίριδα. Μπορεί να φταίει ο φωτισμός, πάντως θα έλεγα ότι ο χαλινός είναι περισσότερο γαλαζοπός παρά ροζ, οπότε μάλλον ο Χουαν είναι Χουανίτα... *Μαλλον*
Δυστυχώς δεν γνωρίζω το πώς πρέπει να ακουγεται ένα τόσο νεαρό μπάτζι, και σίγουρα τα νεαρά ζώα είναι πιο επιρρεπή σε ασθένειες.
Νομίζω υπάρχει κάποιος Κομοτηνή. Θα μου πεις μια μέρα δρόμος... Ίσως κάποιοι να δέχονται με φωτογραφίες και πληρωμη εξ αποστάσεως, και να κάνει κάποιο ανεξάρτητο εργαστήριο μια καλλιέργεια κοπράνων ή βλέννας.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δυστυχώς δεν έχω την δυνατότητα να τον μεταφέρω σε μια ξένη πόλη για γιατρό διότι εγώ η ίδια δεν οδηγώ.αν έβρισκα κάποιον κτηνίατρο στην πόλη μου που ίσως να έχει κάποια εμπειρία σε πτηνά θα ήταν λάθος να τον πάω εκεί;πάντως θα ρωτήσω και τηλεφωνικά μήπως κάποιος πτηνιατρος δεχτεί εξ αποστάσεως! πάντως στην αρχή αρχή που τον είχα δεν ακουγόταν έτσι ήταν κάπως πιο καθαρή η φωνουλα του !
 
Καταλαβαίνω, είμαστε στο ίδιο κλαμπ! Όπως και με όλους τους γιατρούς, είναι πάντα ένα ρίσκο, εξαρτάται από το τι θα σου πει και τι φήμη έχει. Ίσως εδώ μπορεί να σου συστήσει κάποιος έναν κτηνίατρο με εμπειρία στα πτηνά κοντά σου. Και οπωσδήποτε η δυνατότητα εξ αποστασεως είναι ανοικτή, απλά είναι καθαρά στο χέρι του γιατρού. Αν πει ότι δεν το δέχεται, δεν έχεις πάτημα να τον υποχρεω΄σεις.
 
Update: Ρώτησα στο κτηνιατρείο της περιοχής μου και μου είπαν ότι οι ίδιοι δεν ασχολούνται με πτηνά αλλά μου έδωσαν το τηλέφωνο κάποιου κτηνιάτρου που έχει εμπειρία και ασχολείται.Μιλησα με αυτον τον κύριο και μου είπε απ' τα συμπτώματα να δώσω στο πουλάκι αντιβίωση για πέντε μέρες και αν δεν περάσει να το πάω να το δει.Ωστοσο είμαι επιφυλακτική με το να δωθεί έτσι αντιβίωση !Όταν τον ρώτησα αν χρειάζεται να δει το πουλάκι πρώτα πριν δωθεί κάποια αντιβίωση μου είπε ότι κατάλαβε τι έχει το πουλί και για αυτό μου προτείνει αντιβίωση για να μην χρειαστεί να πάω μέχρι εκεί..μου πρότεινε να δώσω ή μια που λέγεται Αβιομισιν ή μια που λέγεται Αντιασματικ της Ταφαρμ..
 
Μάλιστα, άρα θεωρεί ότι πρόκειται για βακτηριακή λοίμωξη. Δυστυχώς δεν έχω εμπειρία από φαρμακα, οπότε δεν μπορώ να προσφέρω κάτι πέρα από το ότι πρέπει να εμπιστευθείς την κρίση σου για την κρίση του γιατρού με τα δεδομένα που εχει.
 
Ναι ξέρω αν και ο τρόπος που απλά μου είπε να δώσω αντιβίωση δεν με πολύ έπεισε.Αν κάποιος γνωρίζει και έχει δουλέψει με κάποια απ' τις δυο συγκεκριμένες αντιβίωσεις και έχει εμπειρία πάνω στο θέμα ας μου πει την γνώμη του!Τις έψαξα και τις δύο και βρήκα κάποιες πληροφορίες και για για το σε ποιες περιπτώσεις χρησημοποιουνται!Αλλά εμένα το πουλάκι μου πέρα από αυτήν την πολύ μικρή "βραχνάδα" δεν έχει κάτι άλλο!
 
Μπορείς να στείλεις ταχυδρομικώς κουτσουλιές για έλεγχο
Όταν στέκεται στην πατήθρα κουνάει την ουρά του πάνω κάτω; ή είναι σταθερή ?
 
Οντως είναι μικρούλι και να το χαίρεσαι. Καλά κάνεις και είσαι επιφυλακτική με την αντιβίωση. Από ότι έχω διαβάσει τουλάχιστον για την aviomycin είναι ευρέως φάσματος και η εύκολη λύση. Υπάρχει και η λύση που σου πρότεινε ο Ιωάννης με το εργαστήριο της Κομοτηνης.
 
Back
Top