Ασθένειες Budgie με λερωμένη αμάρα

yiannislam

PB New Member
Εγγραφή
15 Μαϊ 2020
Μηνύματα
27
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα,

Η Νταίζη σήμερα έκανε την πτήση της παίξαμε, ήπιε νερό, και παρατήρησα την καμάρα της.
Φαίνεται σαν να χωρίζει στα δύο και λίγο λερωμένη.
Βλέπετε κάτι επιλήψιμο;

01.webp
 
Δώστης νερό για μπάνιο ή καθάρισε την εσύ με χαρτί και χλιαρό νερό και κράτα την στη ζέστη για μερικές ημέρες για να δεις πως θα πάει.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Φοίβος της έβαλα μπανάκι αλλά δεν πάει, ακόμη εξερευνεί το χώρο προφανώς. Δύο εβδομάδες την έχω. Σήμερα το πρωί φαινόταν σαν να είχε κάτι στην αμάρα της αλλά τελικά έφυγε μόνο του μετά από λίγο. Μόλις την βγάλω για την πτήση της θα την καθαρίσω λίγο τοπικά και θα προσπαθήσω να βγάλω και φωτό.
Από ζέστη είναι μέσα στο σπίτι συνέχεια μακριά από ρεύματα αέρα.
Λογικά σήμερα θα έρθει και η παρέα της, ενα έτερο budgie, που θα μπει σε άλλο κλουβί για κάποιο χρονικό διάστημα.
Έχω μια 76αρα με χώρισμα στη μέση. Θα ήταν καλή ιδέα να τα βάλω εκεί διατηρώντας το χώρισμα για κάποιες ημέρες;

Ευχαριστώ
 
Λογικά σήμερα θα έρθει και η παρέα της, ενα έτερο budgie, που θα μπει σε άλλο κλουβί για κάποιο χρονικό διάστημα.
Έχω μια 76αρα με χώρισμα στη μέση. Θα ήταν καλή ιδέα να τα βάλω εκεί διατηρώντας το χώρισμα για κάποιες ημέρες;

Όχι Γιάννη. Σε άλλο κλουβί και σε άλλο δωμάτιο τελείως αποκομμένα. Θα τους έχεις άλλα σκεύη και θα πλένεις τα χέρια σου για να πας απο το ένα στο άλλο. Γενικά θα τους φέρεσαι σαν κάποιο να ήταν άρρωστο και να έπαιρνες όλες τις προφυλάξεις για να μην κολλήσσει το άλλο. Μόνο έτσι έχει αξία η καραντίνα και γίνεται σωστή προφύλαξη. Διάβασε προσεκτικά https://community.petbirds.gr/threads/Καραντίνα-στα-πτηνά.17677/
 
Back
Top