Ασθένειες Budgie με μεγαβακτηρίωση

koutsounis

PB New Member
Εγγραφή
17 Οκτ 2022
Μηνύματα
12
Πόλη
Athins
Καλημέρα με λένε Αντρέα. Ο λόγος που μπήκα στο φόρουμ είναι ότι έχω ενα budgie τον κουτσουνι που βρίσκεται από το σαββατο το απόγευμα σε μια κλινική επειδή δεν ήτανε καλά. Χτες έμαθα ότι έχει μεγαβακτηριωση (macrorhabdus ornithogaster) και ότι δεν γίνεται να γίνει καλά μόνο να το καθυστέρησουμε με ένα σιρόπι που θα του δίνω. Κάτι μου ειπανε για ένα φάρμακο που υπάρχει για αυτή την ασθένειά αλλά δεν υπαρχει στην Ελλάδα. Αν υπάρχει κάποιος που του εχει τυχει αυτό και αν γιατρεύεται η ότιδιποτε σχετικά με αυτό ας μου πει σας παρακαλώ. Ευχαριστώ πολύ.

 
@koutsounis
Πράγματι έτσι είναι.
Η ουσία που είναι πιο αποτελεσματική στην αντιμετώπιση του Megabacteria είναι η Αμφοτερικίνη Β, η οποία δεν είναι διαθέσιμη στην Ελλάδα.
Για αυτό το λόγο, χορηγούνται εναλλακτικά φαρμακευτικά σχήματα Φλουκναζόλης και Ιτρακοναζόλης.
Διάβασε και το σχετικό άρθρο.
 
Αναρωτιέμαι, αν θα μπορούσε να παραγγελθεί από το εξωτερικό Αμφοτερικίνη Β. Το ότι δεν είναι διαθέσιμη στην Ελλάδα είναι γεγονός, αλλά δεν ξέρω για ποιους λόγους δεν είναι...είναι θέματα Regulatory, συμφέροντα της εταιρείας παρασκευής (π.χ. στην Ελλάδα οι τιμές είναι μειωμένες με αποτέλεσμα να μπορούν να συμπαρασύρουν προς τα κάτω τις τιμές άλλων χωρών της ΕΕ στις οποίες η τιμή ενός σκευάσματος οριοθετείται πχ από το μέσο όρο των τριών χαμηλότερων τιμών, επομένως συχνά την εταιρεία δεν τη συμφέρει οικονομικά να το κυκλοφορήσει στην Ελλάδα).
Έτσι λοιπόν θα σου προτείνω, αν πραγματικά το φάρμακο εκλογής μπορεί να δώσει ζωή στο πουλάκι και μάλιστα χωρίς ταλαιπωρία, (να μην επιτείνει δλδ χρονικά την όποια ταλαιπωρία του), να δοκιμάσεις να την φέρεις από το εξωτερικό. Έτσι έκανα στο παρελθόν με το φάρμακο Scatt, που είναι για ακάρεα της τραχείας, όταν είδα ότι δεν γινόταν τίποτα με το pulmosan, μετά από άπειρες επισκέψεις σε τρεις και καλά διακεκριμένους πτηνιάτρους των Αθηνών,
Επομένως και για να μην μακρηγορώ ρώτησε την κλινική αν η αμφοτερικίνη θα βελτίωνε το αποτέλεσμα και θα ήταν όλα καλά και ανώδυνα στη ζωή του πουλιού σου. Αν πήγες στη Βανέσα Γκρέι, πάρε σε παρακαλώ και μια άλλη γνώμη από την κ. Δουκάκη, (και επίσης πάρε μια βεβαίωση από το ιατρείο της Γκρέι ή ένα έγγραφο που να αναγράφει την εξέταση που έγινε στο πουλί για τον προσδιορισμό του μύκητα) και αν όλα συνηγορούν, τότε δοκίμασε να παραγγείλεις το φάρμακο. Μπορεί και να γίνεται. Να μας πεις αν έχεις προβλήματα, μήπως δοκιμάσουμε κι εμείς να σε βοηθήσουμε.

Ωχ...όση ώρα έγραφα δεν μου είχε βγει το τελευταίο σου μήνυμα.
 
Στο animal medical center τον έχω πάει ακόμα εκεί είναι.Το βρήκα το φάρμακο και τον τρόπο να το παραγγείλω.
Τέλεια (για το φάρμακο). Τώρα θα πρέπει να μάθεις το δοσολογικό σχήμα καθώς επίσης και να θα τον εκριζώσει τον μύκητα. Πες μας κι εμάς για να γνωρίζουμε έστω και από απόσταση.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Αναρωτιέμαι, αν θα μπορούσε να παραγγελθεί από το εξωτερικό Αμφοτερικίνη Β. Το ότι δεν είναι διαθέσιμη στην Ελλάδα είναι γεγονός, αλλά δεν ξέρω για ποιους λόγους δεν είναι...είναι θέματα Regulatory, συμφέροντα της εταιρείας παρασκευής (π.χ. στην Ελλάδα οι τιμές είναι μειωμένες με αποτέλεσμα να μπορούν να συμπαρασύρουν προς τα κάτω τις τιμές άλλων χωρών της ΕΕ στις οποίες η τιμή ενός σκευάσματος οριοθετείται πχ από το μέσο όρο των τριών χαμηλότερων τιμών, επομένως συχνά την εταιρεία δεν τη συμφέρει οικονομικά να το κυκλοφορήσει στην Ελλάδα).
Έτσι λοιπόν θα σου προτείνω, αν πραγματικά το φάρμακο εκλογής μπορεί να δώσει ζωή στο πουλάκι και μάλιστα χωρίς ταλαιπωρία, (να μην επιτείνει δλδ χρονικά την όποια ταλαιπωρία του), να δοκιμάσεις να την φέρεις από το εξωτερικό. Έτσι έκανα στο παρελθόν με το φάρμακο Scatt, που είναι για ακάρεα της τραχείας, όταν είδα ότι δεν γινόταν τίποτα με το pulmosan, μετά από άπειρες επισκέψεις σε τρεις και καλά διακεκριμένους πτηνιάτρους των Αθηνών,
Επομένως και για να μην μακρηγορώ ρώτησε την κλινική αν η αμφοτερικίνη θα βελτίωνε το αποτέλεσμα και θα ήταν όλα καλά και ανώδυνα στη ζωή του πουλιού σου. Αν πήγες στη Βανέσα Γκρέι, πάρε σε παρακαλώ και μια άλλη γνώμη από την κ. Δουκάκη, (και επίσης πάρε μια βεβαίωση από το ιατρείο της Γκρέι ή ένα έγγραφο που να αναγράφει την εξέταση που έγινε στο πουλί για τον προσδιορισμό του μύκητα) και αν όλα συνηγορούν, τότε δοκίμασε να παραγγείλεις το φάρμακο. Μπορεί και να γίνεται. Να μας πεις αν έχεις προβλήματα, μήπως δοκιμάσουμε κι εμείς να σε βοηθήσουμε.

Ωχ...όση ώρα έγραφα δεν μου είχε βγει το τελευταίο σου μήνυμα.
Το έχω παραγγείλει, ήρθε σε μέρες, κανένα πρόβλημα. Τώρα είμαστε στο πρώτο τέταρτο της θεραπείας, τελειώνουμε την αμοξιλίνη που δίνεται ταυτόχρονα για να μην προκύψουν ευκαιριακές λοιμώξεις, και συνεχίζουμε αμφοτερικίνη Β των Vet Schroeder, συν ένα σκεύασμα με έτοιμα αμινοξέα και λοιπά συμπληρώματα για να διευκολύνουν λίγο την ζωή τους.
 
@ianos Η Δουκακη είναι καλύτερη?
Δεν μπορεί, παρά να είναι καλύτερη. Έχω κάκιστη γνώμη για την Γκρέι. Άσε που έχει καταγδάρει τον κοσμάκη (οικονομικά εννοώ). Και απ΄ό,τι ακούω οι περισσότεροι δεν την βλέπουν καν. Η δε προσωπική μου εμπειρία είναι να μην τα συζητάς....

Τελικά ξέρει κανείς αν η αμφοτερικίνη Β εξολοθρεύει εξολοκλήρου τον μύκητα; @Nausicaa , έχει άποψη; Επίσης, ξέρεις αν η θεραπεία έχει κάποιες συχνές Ανεπιθύμητες Ενέργειες;
[automerge]1666109600[/automerge]
@koutsounis ποιο δοσολογικό σχήμα σου έδωσαν; Αραίωση, συχνότητα χορήγησης, τρόπος χορήγησης, διάρκεια θεραπείας, ανάγκη επανάληψης....
 
@ianos αν με ρωτάς για την αμφοτερικηνη δεν μου έχει δώσει κάνεις τίποτα ακόμα απλά βρήκα από που να το παραγγείλω. Μου ειπανε οτι αυτοί θα μου πούνε δοσολογία τι και πως. Αύριο θα πάω στην Γκρει να πάρω τον κουτσουνι από εκεί και να μιλήσουμε γιατί από το τηλέφωνο που της είπα ότι το βρήκα το φάρμακο ήτανε διστακτική για το αν όντως είναι αυτό το φάρμακο γιατί της φάνηκε φθηνό πολύ. Μου ειπανε οτι θα του δώσουνε ένα φάρμακο αυτοί σε σιρόπι δεν ξέρω την ονομασία του φαρμάκου. Και τους ρώτησα αν μπορούνε να το βρούνε αυτοί την αμφοτερικηνη και ας είναι ακριβό και μου ειπανε αύριο θα μιλήσουμε από κοντά. Εγώ όμως θα πάω και μια στην Δουκακη λογικά από βδομάδα και θα δω τι θα κάνω.
 
Στον κτηνίατρο της περιοχής μου που τον πήγα μου είπα είναι μια χαρά. Στην κλινική που είναι τώρα μου ειπανε οτι εχει λίγο περίεργο χρώμα λιγο ανοιχτό απ ότι θα έπρεπε.
 
Back
Top