Ασθένειες Budgie χτύπησε το πόδι - πρώτες βοήθειες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mxpf20
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mxpf20

PB New Member
Εγγραφή
25 Ιαν 2012
Μηνύματα
59
Πόλη
Αθήνα
Πριν από λίγο ο Φίφης προσπαθώντας να πάει από το κάγκελο που σκαρφάλωνε στο κλαδί, δεν το υπολόγισε καλά και έπεσε.

Από εκείνη την ώρα το κρατάει στον αέρα και δεν το πολυκουνάει. Δεν φαίνεται ούτε πρησμένο, ματωμένο ή κάτι άλλο. Σκαρφαλώνει με την μύτη και το άλλο πόδι.

Όταν κάθεται στο κλαδί ψιλοφουσκώνει και βάζει μόνο το άλλο πόδι κάτω και ισορροπεί και με την άλλη φτερούγα. Στο φαΐ πάντως πήγε αλλά δυσκολεύεται στις μετακινήσεις του.

Πήρα τηλ το κτηνιατρικό κέντρο Περιστερίου που πάω και τα καναρίνια μου και μου είπε να τον αφήσω στην ησυχία του σε ζεστό μέρος και να τον πάω αύριο. Τον ρώτησα και αν είναι να τον βάλω σε μικρότερο κλουβί. Μου είπε πως αν θέλω ναι, αλλά να βγάλω και τα πολλά κλαδιά για να μην πολυμετακινήται..

Μπορώ να κάνω τίποτα άλλο, να του βάλω διάλυμα με betadine στο πόδι μπας και ανακουφιστεί;

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ, πως αύριο πρωί θα είμαστε στον κ Ακριβό, δεν το συζητάω.

καμιά ιδέα;
 
Από την ώρα που οι ειδικοί προτείνουν λύσεις εμείς αναγκαστικά ακολουθούμε τις οδηγίες τους. Λογικά το πρωί θα είναι μια χαρά και πιθανόν να αναθεωρήσεις τη μετακίνησή του, αν φυσικά ακολουθήσεις αυτό που σου πρότειναν. Ησυχία λοιπόν και ηρεμία στο φιλαράκο σου... Και φυσικά αύριο να μας ενημερώσεις για την πορεία του.
 
Γιατί να βάλεις μπεταντίν αν δεν υπάρχει τραύμα; Αφού μίλησες με γιατρό μην ανησυχείς. Η μόνη περίπτωση να το έχει σπάσει, το βρίσκω λίγο απίθανο βέβαια. Κάνε αυτό που σου είπε ο γιατρός. Εγώ προσωπικά δεν θα του άλλαζα κλουβί σ' αυτή την φάση. Απλά άπλωσε μαλακό χαρτί κουζίνας στον πάτο μήπως ξαναπέσει να είναι μαλακά. Δεν νομίζω να είναι κάτι σοβαρό, περαστικά του.
 
Του έβαλα και το σώμα λαδιού μες στο δωμάτιο για να το κρατήσει ζεστό όπως μου είπε και ο κτηνίατρος. Όχι πολύ κοντά, να μην το ψήσω το ζωντανό. Αυτός είναι στον πάγκο της κουζίνας και αυτό κοντά.

Θα ξενυχτήσω, το βλέπω το θέμα. Αλλά πως πάντα όλα τα ζωντανά τα παθαίνουν Κυριακή απόγευμα;
 
Άφησέ το να κοιμηθεί Μαρία, μην το ξαγρυπνάς, ο ύπνος θεραπεύει εκτός που ξεκουράζει. Δεν χρειάζεται να ξενυχτήσεις, ηρέμησε. Όλα θα πάνε καλά, συμβαίνουν αυτά στα πουλάκια.
 
Του έβαλα και το σώμα λαδιού μες στο δωμάτιο για να το κρατήσει ζεστό όπως μου είπε και ο κτηνίατρος. Όχι πολύ κοντά, να μην το ψήσω το ζωντανό. Αυτός είναι στον πάγκο της κουζίνας και αυτό κοντά.

Θα ξενυχτήσω, το βλέπω το θέμα. Αλλά πως πάντα όλα τα ζωντανά τα παθαίνουν Κυριακή απόγευμα;
Νομίζω πως η υπερβολή θα το κουράσει... κι αν δε γίνει αυτό σίγουρα θα το στρεσάρει περισσότερο. Ησυχία και ηρεμία... Θα κοιμηθεί και το πρωί θα τρώει "σίδερα"
 
πηγαμε σήμερα στον γιατρο.

1ον είναι Φίφης και όχι Φίφα. (ευτυχώς)
2ον δεν φαίνεται να έχει σπάσει τίποτα. Μάλλον απλά τον πονάει από το ατσούμπαλο πέσιμο. Σήμερα το ψιλοπαταει κιόλας.
άφησε σαν μοναδική αν και ακραία περιπτωση να έχει χτυπήσει γοφο. Εκει δεν θα μπορούσε να το δέσει.

Τελικά πιστεύει οτι σε λιγες μέρες θα είναι περδίκι. Απλά προτεινε στο νερό του να του βάλω στο νερό του ασπιρινη και ζάχαρη σαν αντιφλεγμονωδες
 
...
Απλά προτεινε στο νερό του να του βάλω στο νερό του ασπιρινη και ζάχαρη σαν αντιφλεγμονωδες

Σε τι αναλογία η ασπιρίνη και η ζάχαρη σε σχέση με το νερό;
 
Μου είπε στα 100 ml το 1/4 της ασπιρίνης και λίγο ζάχαρη για να μην έχει απαίσια γεύση και να πιεί.

Του έβαλα, αλλα προς το παρόν έχει βουτήξει στην ταίστρα όλος. Στο τέλος δεν θα μπορει να πάρει τα πόδια του απο το πάχος...
 
Μια απορίααα🙄

Επειδή φτιάχνω σπαθόλαδο (ή αλλιώς βαλσαμόλαδο) για προσωπική χρήση και το είχα παντελώς ξεχάσει, αν του βάζω το βράδυ δεν θα βοηθήσει; Ξέρω ότι στις τενοντίτιδες μου κάνει δουλειά.
 
Βρε Μαρία... η υπερβολή κάνει πάντα κακό. Αφού οι ειδικοί σου πρότειναν τι πρέπει να κάνεις γιατί να οδηγηθείς σε πειραματισμούς. Είμαι σίγουρος πως μέρα με τη μέρα ο φιλαράκος σου θα γίνει πάλι όπως ήταν πριν το μικρό του ατύχημα... Λοιπόν τον αφήνεις σε χαλαρή κατάσταση και απλά μας ενημερώνεις για την εξέλιξη του τραύματος...
 
Μου είπε στα 100 ml το 1/4 της ασπιρίνης και λίγο ζάχαρη για να μην έχει απαίσια γεύση και να πιεί.

Του έβαλα, αλλα προς το παρόν έχει βουτήξει στην ταίστρα όλος. Στο τέλος δεν θα μπορει να πάρει τα πόδια του απο το πάχος...
Γιατρός είναι βέβαια αλλά βρίσκω πολύ μεγάλη την δόση γι' αυτό το πουλάκι. Στο μόνο που υπολογίζω, που δεν πολυπίνουν νερό.
Περαστικά του, δεν έχει τίποτα, μπουνταλάς είναι :)
 
Άφησέ το να κοιμηθεί Μαρία, μην το ξαγρυπνάς, ο ύπνος θεραπεύει εκτός που ξεκουράζει. Δεν χρειάζεται να ξενυχτήσεις, ηρέμησε. Όλα θα πάνε καλά, συμβαίνουν αυτά στα πουλάκια.
Πολύ σωστά, πρώτα η ηρεμία και η ησυχία τους.
 
  • Like
Αντιδράσεις: mxpf20
Σήμερα που τον παρατηρώ χρησιμοποιεί περισσότερο το πόδι του για να μετακινηθεί. Σκαρφαλώνει στα κάγκελα και το χρησιμοποιεί χωρίς να το πολυπιέζει αλλά και πάει στο κλαδί στα πλάγια χρησιμοποιώντας το πάλι χωρίς να βάζει βάρος. Υποθέτω βελτιωνόμαστε😎
 
Πως μας βλέπετε; Το έξω πόδι είναι στο πάνω κλαδί..

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Αυτή είναι η πρωινή του συζήτηση. Μόλις έχω ξυπνήσει και με πρωτοείδε.
 
Καλέ μια χαρά είναι! φτου φτου! Περδίκι και κούκλος! Έτοιμος για μαραθώνιο! 😛 Να τον χαίρεσαι! Τι χαρά που κάνει όταν σε βλέπει!
 
Back
Top