Αναπαραγωγή Carduelis Balcanica x Carduelis Major

Tony Forpus

PB Supporter
Εγγραφή
30 Οκτ 2017
Μηνύματα
12.056
Πόλη
Athens West side
Εχει δοκιμάσει κανεις ενα τετοιο project διασταυρωσης ή εχει δει απογονους απο τέτοια διασταυρωση;

Κωστα @kostas karderines, εσυ που εισαι ο γκουρου των "πειραγμενων" ισως;
 
Εχει δοκιμάσει κανεις ενα τετοιο project διασταυρωσης ή εχει δει απογονους απο τέτοια διασταυρωση;

Κωστα @kostas karderines, εσυ που εισαι ο γκουρου των "πειραγμενων" ισως;
Αντώνη έχω δει πάρα πολλές φορές! Πολλοί το κάνουν για να περάσουν κάποιες μεταλλάξεις σε ποιο μικρόσωμα πουλιά! Στην αρχή βγαίνουν πουλιά ενδιάμεσα σε μέγεθος και όσο τα ζευγαρωνεις με βαλκανικα κάποια στιγμή (6,7 γενιές) θα φτάσουν το μέγεθος του βαλκανικό. Εγώ προσωπικά δεν το έχω κάνει ποτέ και ούτε έχω σκοπό, δεν με ενδιαφέρει κάτι τέτοιο. Επιμενω στα γνήσια βαλκανικα.
 
@kostas karderines

Σε οτι αναφορα τον χαρακτηρα του πουλιου απο μια τετοια διασταυρωση Κωστα;
Κλινει προς Major ή παραμενει κλασσικος Balcanica?
Μιλαω παντα σε γενικες γραμμες, ο μεσος ορος δηλαδη.
 
@kostas karderines

Σε οτι αναφορα τον χαρακτηρα του πουλιου απο μια τετοια διασταυρωση Κωστα;
Κλινει προς Major ή παραμενει κλασσικος Balcanica?
Μιλαω παντα σε γενικες γραμμες, ο μεσος ορος δηλαδη.
Συνήθως Αντώνη όσο περνάει προς το balcanica τόσο πιο νευρικό γίνεται! Αλλά όπως είπες και συ μιλάμε για τον μέσο όρο γιατί πάντα πρέπει να υπολογίσουμε και τον χώρο (διαστάσεις) που έχουμε ένα πουλί όπως και τον χαρακτήρα του!
 
Τhx Κωστα, οι πληροφοριες σου λυνουν αρκετες αποριες.
Ουσιαστικα δεν υπαρχει καποιο σοβαρο "κερδος" απο μια τετοια διασταυρωση αν θελουμε να κραταμε ενα Α επιπεδο στην εκτροφη.
 
Συνήθως Αντώνη όσο περνάει προς το balcanica τόσο πιο νευρικό γίνεται
Ίσως οφείλεται στο ότι οι επόμενες αναπαραγωγές των απογόνων γίνονται με balcanica, οι οποίες κατά πάσα πιθανότητα προέρχονται από λιγότερα χρόνια εκτροφής σε σχέση με την αρχική major, οπότε πιθανόν αυτός ο "άγριος παράγοντας" να περνάει στους απογόνους κάθε νέας γενιάς.
 
Ίσως οφείλεται στο ότι οι επόμενες αναπαραγωγές των απογόνων γίνονται με balcanica, οι οποίες κατά πάσα πιθανότητα προέρχονται από λιγότερα χρόνια εκτροφής σε σχέση με την αρχική major, οπότε πιθανόν αυτός ο "άγριος παράγοντας" να περνάει στους απογόνους κάθε νέας γενιάς.
Ακριβώς όπως τα είπε ο Σταύρος!
 
Back
Top