Γενικά Cody, το νέο cockatiel της οικογένειας

Παιδιά ο Κοντι έχει ορεξουλες τι να κάνω;
Μόνο στο κεφάλι τον χαϊδεύω γίνεται τίποτα άλλο η απλώς να μη τον αφήνω στα χέρια μου;
 
Θα μας τρελάνει αυτός ο παπαγάλος 😂

Δοκίμασες να του βάλεις κανένα ρηχό δοχείο μήπως και κάνει μπανάκι;
Μια εβδομάδα εδώ στο σπίτι και με τρελαίνει και εμένα🤣
Του έβαλα ταψακι και χτες και σήμερα τίποτα δεν μπαίνει. Μήπως να κόψω και τα χάδια στο κεφάλι;
 
Μια εβδομάδα εδώ στο σπίτι και με τρελαίνει και εμένα🤣
Του έβαλα ταψακι και χτες και σήμερα τίποτα δεν μπαίνει. Μήπως να κόψω και τα χάδια στο κεφάλι;
Στο κεφάλι δεν νομίζω να τον επηρεάζουν. Μάλλον τον έπιασε η άνοιξη λίγο καθυστερημένα 😂
Συνηθως σε τέτοιες περιπτώσεις λένε "άλλαξε τα παιχνίδια, τις πατηθρες κτλ θέση", αλλά αυτός δεν καταλαβαίνει από τέτοια μια και μόλις ήρθε σε νέο περιβάλλον αλλά νιωθει ήδη σαν στο σπίτι του. Επομένως, να επιμεινεις στο μπανάκι. Βαζε και το χερι σου μεσα στο ταψακι και παιζε λιγο με το νερο. Εγω ετσι καταφερα τον δικο μου να μπει.
Πόσες ώρες κοιμάται; Πες αν θέλεις και δυο λόγια για τη διατροφή του τουλάχιστον για τις ημέρες που τον έχεις εσύ.
 
Στο κεφάλι δεν νομίζω να τον επηρεάζουν. Μάλλον τον έπιασε η άνοιξη λίγο καθυστερημένα 😂
Συνηθως σε τέτοιες περιπτώσεις λένε "άλλαξε τα παιχνίδια, τις πατηθρες κτλ θέση", αλλά αυτός δεν καταλαβαίνει από τέτοια μια και μόλις ήρθε σε νέο περιβάλλον αλλά νιωθει ήδη σαν στο σπίτι του. Επομένως, να επιμεινεις στο μπανάκι. Βαζε και το χερι σου μεσα στο ταψακι και παιζε λιγο με το νερο. Εγω ετσι καταφερα τον δικο μου να μπει.
Πόσες ώρες κοιμάται; Πες αν θέλεις και δυο λόγια για τη διατροφή του τουλάχιστον για τις ημέρες που τον έχεις εσύ.
Βάζω το χέρι στο ταψί και παίζω αλλά τίποτα
Πατηθρες και παιχνίδια άλλαξαν χτες οπότε ούτε αυτό γίνεται
Προς το παρόν του δίνω μόνο σπόρους κάπου είχα διαβάσει ότι θέλουν περίπου μία εβδομάδα προσαρμογή μέχρι να αρχίσουν τα λαχανικά και σκοπεύω να παραγγείλω και πελετς γιατί σε 3 πετ που πήγα δε βρηκα τίποτα. Για τον ύπνο τον σκεπάζω στις 9 το βράδυ και κοιμάται εκτός και αν ακούσει την φωνή μου που αρχίζει να 'νιαουριζει' και ξυπνάει στις 8 το πρωί νομίζω γιατί τότε αρχίζει να τσιριζει
[automerge]1561123455[/automerge]
Είναι κούκλος... Θέλω να τον φάω 😍
Και αυτός θέλει να με...
 
Βάζω το χέρι στο ταψί και παίζω αλλά τίποτα
Πατηθρες και παιχνίδια άλλαξαν χτες οπότε ούτε αυτό γίνεται
Προς το παρόν του δίνω μόνο σπόρους κάπου είχα διαβάσει ότι θέλουν περίπου μία εβδομάδα προσαρμογή μέχρι να αρχίσουν τα λαχανικά και σκοπεύω να παραγγείλω και πελετς γιατί σε 3 πετ που πήγα δε βρηκα τίποτα. Για τον ύπνο τον σκεπάζω στις 9 το βράδυ και κοιμάται εκτός και αν ακούσει την φωνή μου που αρχίζει να 'νιαουριζει' και ξυπνάει στις 8 το πρωί νομίζω γιατί τότε αρχίζει να τσιριζει
[automerge]1561123455[/automerge]

Και αυτός θέλει να με...
😂 Εντάξει μην το παίρνεις προσωπικά, συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες 😂
Λίγο η εποχή, λίγο η ηλικία, λίγο τα λόγια του παπά 😁
Από ύπνο και διατροφή μια χαρά τα πάτε. Φάση είναι και θα του περάσει 😉
 
😂 Εντάξει μην το παίρνεις προσωπικά, συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες 😂
Λίγο η εποχή, λίγο η ηλικία, λίγο τα λόγια του παπά 😁
Από ύπνο και διατροφή μια χαρά τα πάτε. Φάση είναι και θα του περάσει 😉
Εντάξει τότε απλώς μου φάνηκε περίεργο🤣
Να τανε και η Ρενέ λίγο μεγαλύτερη να περνούσαμε όλοι καλά😂
 
Καλή ερώτηση..
Το λιγότερο 7 μηνών αν και νομίζω μεγαλύτερη
Α, έχετε ακόμη καιρό μπροστά σας. Ε θα κάνει υπομονή ο Cody 😐
 
Γεια σας παιδιά η καραντίνα κράτησε ένα 20ημερο γιατί έκανα ένα πάρτυ για τα γενέθλια μου και ανέβασα τον κοντι πάνω για να μην τον ενοχλούμε κάποιος όμως άνοιξε τις πόρτες που χωρίζει τα δωμάτια και πέρασε ο αέρας τους ενός δωματιου στο αλλο. Τώρα τι κάνω; Εγώ σκέφτηκα να τα βάλω στο ίδιο δωμάτιο να συνεχισω να πλενω σκεύη με άλλο σφουγγάρι όπως και το κλουβί όπως και την αποθήκευση τροφής που έχω βαζακια ξεχωριστό για το καθένα και να γίνονται όλα όπως πριν απλώς στο ίδιο δωμάτιο για να αρχίσει η γνωριμία. Τι πιστεύετε εσείς;
 
Δεν πειράζει που άνοιξαν τις πόρτες. Εγώ θα σου έλεγα να τα αφήσεις ακόμη καμιά εβδομάδα σε χωριστά δωμάτια.

Να τα εκατοστήσεις 😊
Μήπως να τον πάρω μόνιμα πάνω να ανοίξω και πόρτες για να μιλαν και ποιο ευκολα;
Επίσης εχει τρελαθεί με αυτό το τραγούδι και χορεύουμε μαζί😂
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Μήπως να τον πάρω μόνιμα πάνω να ανοίξω και πόρτες για να μιλαν και ποιο ευκολα;
Επίσης εχει τρελαθεί με αυτό το τραγούδι και χορεύουμε μαζί😂
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Εγώ θα έλεγα να τον κρατήσεις κάτω ακόμη μια εβδομάδα. Φύλαγε τα ρούχα σου.

Θέλουμε οπωσδήποτε βίντεο του μικρού που χορεύει 😂
 
Εγώ θα έλεγα να τον κρατήσεις κάτω ακόμη μια εβδομάδα. Φύλαγε τα ρούχα σου.

Θέλουμε οπωσδήποτε βίντεο του μικρού να χορεύει 😂
Εντάξει τότε θα τον αφήσω κάτω. Φυσικά θα βγάλω ενα ωραίο και θα ανέβει 😂
 
Καλησπέρα παιδιά πριν λίγες μέρες ήρθε στην παρέα μας άλλο ένα κοκατιλακι πέρα από την Ρενέ. Αυτός είναι ο Cody και είναι 1.5 χρόνων. Είναι πολύ χαδιάρης και θέλει όλη μέρα να είναι έξω και να χτενίζει τα μαλλιά όλου του κόσμου. Βέβαια αν κάθεται στον καναπέ ή στα μαλλιά δύσκολα τον κατεβάζεις γιατί βγάζει φωνούλες και κάνει ότι θα σε δαγκώσει 😂 Επίσης δεν κάθεται καθόλου μόνος τους έξω από το κλουβί και άμα σηκωθώ να πάω κάπου θα πετάξει στο χέρι ή στο κεφάλι μου😁View attachment 64309View attachment 64310View attachment 64311View attachment 64312View attachment 64313
Τέλειος να το χαίρεσαι!
 
Back
Top