Διατροφή DIY λιχουδιές παπαγάλων

Αnnaplat

PB New Member
Εγγραφή
13 Απρ 2018
Μηνύματα
320
Πόλη
Νέο Ηράκλειο
Γεια σας σήμερα αποφάσισα να φτιάξω στον παπαγαλο μου χειροποίητες λιχουδιές;
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Επιτρέπεται να βάλω μέσα μέλι ή είναι επικίνδυνο; Εκανα την συνταγή του βιντεο:).
 
Επιτρέπεται το μέλι σε λογικές ποσότητες και χωρίς υπερβολές. Για πες μας τι αποδοχή είχε το κέρασμα απ' τα πουλάκια σου αν είναι να το κανουμε κι εμείς :)
 
Της το εδωσα πριν λιγο και εχει ξετρελαθει επισης μετα στο ψυγειο το βαζουμε, σωστα;:)

rsz_15355670088861413532852.webp
Sorry είναι λίγο κουνημενη
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Και εγώ την μαγειρική δεν την κατέχω με ταπερακια την βγαζω
:D
Ομοιοπαθής...

Αν έβαζες και λίγο αρακά καβουρδισμένο και λίγο καλαμπόκι ας πούμε; Δεν ξέρω καν αν γίνεται να τριφτεί ο αρακάς, αλλά μήπως γινόταν έτσι πιο θρεπτικό;
 
Σκέφτομαι την επόμενη φορά να βάλω λίγο καρότο και μπρόκολο
Ωραία ιδέα...
Σπόρους έβαλες από την τροφή του έτσι; Και απλά αφαίρεσες αυτούς που έχουν τσόφλι; Καλά κατάλαβα;
 
Σήμερα το έκανα και εγω... Δεν ξέρω αν έτσι έπρεπε η αν εγ. Έκανα κάτι λάθος... Αλλά μου βγήκαν παααρα πολύ σκληρά... Παρόλα αυτά τρελάθηκε. Εγώ θα το έλεγα... "παιχνιδομπαλακι"γιατι άλλοτε το δαγκώνει να φάει και άλλοτε παίζει με αυτό
 
Μολις φτιάξαμε και προσφέραμε (οχι σε μορφή "σφαίρας" αλλά σα μπισκότο). Η Ταμού το περιφρονεί (τρώει τη βρώμη ωμή με βουλιμία) ο Ερνέστο έφαγε καμπόσο.

Και ιδού. (λείπει το μισο μπισκοτάκι που καταβρόχθισε ο μικρος)

WP_20180907_009.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Eπιστρέφω μετά απο καιρό να σας πω οτι χωρίς το μπισκοτάκι τους τα μικρά δεν κάνουνε. Εκπληκτική επιτυχία, φτιάξαμε τις δικές μας "αναλογίες" σπόρων και αλεύρι βρώμης και το τρώνε με βουλιμία.
Δοκιμάσαμε και αντίστοιχα μπισκότα λαχανικών αλλά με λιγότερη επιτυχία :)

Αυτά όμως με το μελι και τους σπόρους φτιάχνονται κάθε εβδομάδα 6 μπισκοτάκια και γίνονται ανάρπαστα.
 
Αυτά όμως με το μελι και τους σπόρους φτιάχνονται κάθε εβδομάδα 6 μπισκοτάκια και γίνονται ανάρπαστα.

Και ο δικος μου εχει ξετρελαθει, τις 3 πρωτες μερες δεν εδινε καμια σημασια αλλα τωρα χρειαζεται 1 μπισκοτο καθε 2-3 μερες.
Τα υπολοιπα τα βαζετε στο ψυγειο; Τωρα που χειμωνιαζει δεν πιστευω να εχουν προβλημα και εκτος ψυγειου τα συστατικα δεν χαλανε ευκολα.
 
Και ο δικος μου εχει ξετρελαθει, τις 3 πρωτες μερες δεν εδινε καμια σημασια αλλα τωρα χρειαζεται 1 μπισκοτο καθε 2-3 μερες.
Τα υπολοιπα τα βαζετε στο ψυγειο; Τωρα που χειμωνιαζει δεν πιστευω να εχουν προβλημα και εκτος ψυγειου τα συστατικα δεν χαλανε ευκολα.
Eπειδή ακριβώς χειμωνιάζει και δεν κρατάνε αυτά που φτιάχνουμε (4 εως 6) πάνω από 5-6 μέρες δεν τα βάζουμε στο ψυγείο. Κι επειδή είναι πανεύκολη και γρήγορη η παρασκευή τους δεν φτιάχνουμε περισσότερα, ούτε θέλω και να τα "μπουχτίσουν" γι' αυτό και σκέφτομαι να τους δίνω κάθε 2 ή και 3 ημέρες. Η μικρή πάντως αν της δώσω μισό μπισκότο τη μέρα το κάνει ίσιωμα.
 
Back
Top