Ασθένειες Dr. Peter Coutteel σχετικά με τα ακάρεα της τραχείας στα πτηνά

@misalouris Περιοριζεστε μονο στους εκτροφεις. Αν συλλογιστουμε ποσοι απλοι κατοχοι κατοικιδιων τα φορτωνουν με χιλια δυο ασχετα με το προβλημα φαρμακα, θα αντιληφθειτε οτι εχουμε την τυχη να γεννηθουμε σε μια χωρα που ειμαστε ολοι εκ γενετης γιατροι.
 
@misalouris Περιοριζεστε μονο στους εκτροφεις. Αν συλλογιστουμε ποσοι απλοι κατοχοι κατοικιδιων τα φορτωνουν με χιλια δυο ασχετα με το προβλημα φαρμακα, ...
Μιράντα έχεις δίκιο...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Nαι αλλά και ο γιατρός πολλές φορές αποδεικνύεται κατώτερος των απαιτήσεων και των περιστάσεων...όσον αφορά τα μικροπούλια μας..Αν είναι για σκύλο η γάτα, μια χαρά ενημερωμένοι είναι. Γι αυτό στο ''παρακαλώ βοηθείστε με '' κάποιου μέλους, κάνουμε την Πυθία η τους επιστήμονες.
 
Nαι αλλά και ο γιατρός πολλές φορές αποδεικνύεται κατώτερος των απαιτήσεων και των περιστάσεων...όσον αφορά τα μικροπούλια μας..Αν είναι για σκύλο η γάτα, μια χαρά ενημερωμένοι είναι. Γι αυτό στο ''παρακαλώ βοηθείστε με '' κάποιου μέλους, κάνουμε την Πυθία η τους επιστήμονες.
Οχι παντα. Δυστυχως. Γι'αυτο απογοητευομαι σε πιο εξειδικευμενα θεματα πτηνων, εδω καποιοι ειναι αναξιοι για τα μεγαλοσωμα κατοικιδια.
 
Αν ειναι ελαχιστες οι συμτωσεις για το ακαρι της τραχειας, τοτε μαλον συμβαινει πολυ σπανια, ισως σε πουλια που δεν καθαριζωνται και ειναι φουλ στην ψειρα.
Οποτε αν ειναι ετσι τοτε το δευτερο πρεπει να ειναι, αυτο με το αιμα.
Οι πτηνιατροι και εδω στην Γερμανια (τουλαχιστον αυτοι που επισκευτηκα) εχουν καποια γνωση και εμπειρια αλλα καμια σχεση σαν το σκυλο που τον πηγαινεις και σου κανει διαγνωση ευκολα, αν ειναι εμπειρος.
Και ισως μερικες φορες μας δωσουν λαθος φαρμακο.
Ενα μεγαλο ευχαριστω στον Γιαννη Μισαλουρη!
 
Βρήκα αυτό το άρθρο Atoxoplasma spp - Bird η διάγνωση για atoxoplasmosis είναι σχετικά δύσκολη, μπορεί να ανιχνευθούν με μικρά ποσοστά βεβαιότητας στα κόπρανα, αλλά σε ζώντα ζώα χρειάζεται περιφερειακή εξέταση επιχρίσματος αίματος ή κυτταρολογική εξέταση συκωτιού ή σπλήνας. Η δημοσίευση είναι του 2010 και αναφέρεται ότι η έρευνα βρίσκεται σε εξέλιξη.
Συμπέρασμα, λίγο δύσκολα τα πράγματα για μια σχετικά συνηθισμένη ασθένεια των εκτροφείων.
 
Η απάντηση που πήρες Γιάννη μου θυμίζει αυτό που μου είχε πει ο πτηνίατρος μου (γιατρός που τον συμβουλεύονται κτηνιάτροι από αρκετά μέρη της κεντρικής Μακεδονίας) την πρώτη φορά που τον επισκέφτηκα. Κατά λέξη, "ακάρια της τραχείας δε θα δεις σχεδόν ποτέ. Πρέπει να κάνεις μαζικές εισαγωγές καναρινιών για να πετύχεις ελάχιστες περιπτώσεις".
 
Ίσως το ζεστό κλίμα στη χώρα μας να ευνοεί τα ακάρεα. Πολλά έχουνε υποθεί για το συγκεκριμένο θέμα και άκρη δεν έχουμε βγάλει :)
 
Αυτο που καταλαβα ειναι πως σπανια υπαρχουν ακαρεα της τραχαιας. Και τα παραπανω προβληματα ειναι λογω τοξοπλασματος;
 
Ναί έτσι είπε ο γιατρός :) Τουλάχιστον στη χώρα του. Εδώ Ελλαδιστάν ποιός ξέρει; 😛
 
Παιδιά παντού τα πάντα, βλέπετε και ο Θόδωρος για την Γερμανία τι λέει.
 

.
Οι πτηνιατροι και εδω στην Γερμανια (τουλαχιστον αυτοι που επισκευτηκα) εχουν καποια γνωση και εμπειρια αλλα καμια σχεση σαν το σκυλο που τον πηγαινεις και σου κανει διαγνωση ευκολα, αν ειναι εμπειρος.
Και ισως μερικες φορες μας δωσουν λαθος φαρμακο.

Παντου υπαρχουν αυτα.
 
Κοιταξτε
Εγω βλεπω οτι γνωριζουν πολλοι πτηνιατροι τι πραγματικα συμβαινει, αλλα το καταλαβαν αργα.
Αν τοσο καιρο ελεγαν αυτα που γραφουμε παραπανω και ξαφνικά χωρις πανεπιστημιακη μελετη δεχτουν οτι εκαναν λαθος και παραδεχτουν τις θεραπειες καποιον αρκετα ψαγμενων οπως ο Dr. Peter Coutteel, τοτε φοβουνται οτι θα χασουν την αξιοπιστια τους και κατεπεκταση και τους πελατες τους.
Εγω θα κανω την θεραπεια με το SOLUDOX δεν εχω να χασω τιποτα, το προβλημα ειναι να βρω τροπο να το προμηθευτω, κατι το οποιο ειναι θεμα χρονου
 
Ναί έτσι είπε ο γιατρός :) Τουλάχιστον στη χώρα του. Εδώ Ελλαδιστάν ποιός ξέρει; 😛

Λάμπρο για να μη λέμε μόνο για την Ελλάδα και στην Ολλανδία που είμαι μαύρη είναι η νύχτα στα βουνά. Δυο φορές αναγκάστηκα να τον πάω σε κτηνίατρο, λόγω ελλείψεως πτηνιάτρου στην περιοχή. Και τις δύο φορές ήταν για θέμα σχετικό με το αναπνευστικό του και φοβούμενος ακάρεα. Στο ένα ιατρείο έγινε εγγραφή ασθενούς ως "bijzonder dier" που μεταφράζεται: ιδιαίτερο, ξεχωριστό, εξωτικό ζώο (σα να τους πήγα κάτι σε κροκόδειλο ας πούμε). Η διάγνωση ελλειπής, με θεραπεία αντιβίωση (Baytril). Τη δεύτερη, άλλος συνάδελφός του δεν έκανε ούτε τη στοιχειώδη εξέταση. Τον παρατήρησε μόνο μέσα στο κλουβί και λίγο πολύ μάθαμε το προφανές, δηλαδή ότι τα αναπνευστικά προβλήματα είναι πολύ συχνά σε καναρίνια. Ο πλησιέστερος πτηνίατρος, που απέχει 100km έχει ειδικότητα σε παπαγάλους. Το θέμα τελικά είναι που να βρεις αξιόπιστο, έμπειρο και ΚΑΤΑΡΤΙΣΜΕΝΟ επιστήμονα. Γνωρίζω τώρα εκτροφείς των οποίων τη γνώμη εμπιστεύομαι πλέον πολύ περισσότερο. Το αναπνευστικό του το λύσαμε λίγο πολύ μόνοι μας με ρύθμιση της υγρασίας στο χώρο.
 
Περίεργο. Και πίστευα οι Ολλανδοί είναι χρόνια μπροστά σε σχέση με εμάς.
Λάμπρο, σίγουρα υπάρχουν εξαιρετικοί κτηνίατροι εδώ. Το θέμα είναι ότι η εξειδίκευση είναι πολύ μεγάλη σε σκύλους και γάτες όσον αφορά στα ζώα συντροφιάς. Στα πτηνά γνωρίζουν πολλά πάνω σε περιστέρια και ιδιαίτερα σε παπαγάλους που είναι απίστευτα δημοφιλείς! Με το καναρίνι δεν τα πάμε τόσο καλά τουλάχιστον σε μια ακτίνα 100km που το έχω ψάξει. Οπότε τον έχουμε πως και πως μη και πάθει τίποτα.
 
Ρε παιδιά ας αναρωτηθούμε κάτι απλό...
Αν για παράδειγμα ο πτηνίατρός μας πει για επίσκεψη, εξετάσεις και φάρμακα 100 ευρώ με πιθανότητα 75% να γίνει καλά το καναρίνι μας... Θα τα δώσουμε;
Και τι θα πρέπει να κάνει ένας γιατρός αν εξειδικευτεί μόνο στα πτηνά;
Θα περιμένει τον τρελό με το καναρίνι μια φορά στα 10 χρόνια για να βγάλει μεροκάματο;
Έχουμε σκεφτεί πως όλα τα σχετικά αντιδραστήρια κλπ υλικά είναι λίγο "αλμυρά" και ανεβάζουν πολύ το κόστος...
Τέτοιες προσπάθειες μπορεί να έχουν δυνατότητα εφαρμογής μόνο κάτω από κρατική ή ερευνητική (επιστημονική) επιχορήγηση.. κι αυτό για τα επόμενα 50 χρόνια ας το ξεχάσουμε.
 
Back
Top