Ασθένειες Dr. Peter Coutteel σχετικά με τα ακάρεα της τραχείας στα πτηνά

Ρε παιδιά ας αναρωτηθούμε κάτι απλό...
Αν για παράδειγμα ο πτηνίατρός μας πει για επίσκεψη, εξετάσεις και φάρμακα 100 ευρώ με πιθανότητα 75% να γίνει καλά το καναρίνι μας... Θα τα δώσουμε;
Και τι θα πρέπει να κάνει ένας γιατρός αν εξειδικευτεί μόνο στα πτηνά;
Θα περιμένει τον τρελό με το καναρίνι μια φορά στα 10 χρόνια για να βγάλει μεροκάματο;
Έχουμε σκεφτεί πως όλα τα σχετικά αντιδραστήρια κλπ υλικά είναι λίγο "αλμυρά" και ανεβάζουν πολύ το κόστος...
Τέτοιες προσπάθειες μπορεί να έχουν δυνατότητα εφαρμογής μόνο κάτω από κρατική ή ερευνητική (επιστημονική) επιχορήγηση.. κι αυτό για τα επόμενα 50 χρόνια ας το ξεχάσουμε.

Γιάννη με κάθε σεβασμό θα διαφωνήσω μαζί σου, τουλάχιστον ως προς το πρώτο σκέλος. Προσωπικά θα τα έδινα τα 100 ευρώ. Έχω ξανακούσει το επιχείρημα για το ζωάκι που κοστίζει μόνο 17 ευρώ αλλά αυτό δεν αναιρεί τη συναισθηματική αξία του καναρινιού για τον ιδιοκτήτη. Επιπλέον τι θα κάναμε με ένα άρρωστο καναρίνι που μετά από χρόνια διασταυρώσεων είναι το πρώτο που εκδηλώνει ξεχασμένες φωνητικές ικανότητες; Ή με την περίπτωση εκτροφέα με επιδημική νόσο στο κοπάδι ο οποίος αναζητά επειγόντως διάγνωση και θεραπεία. Φυσικά και ο κτηνίατρος σαν επαγγελματίας δεν θα πρέπει να περιμένει τον τρελό με το καναρίνι για βιοπορισμό (στην προκειμένη περίπτωση εμένα :)
). Υπάρχει όμως κάπου και η χρυσή τομή. Άλλο το είμαι κτηνίατρος με βασικές γνώσεις σε πτηνά και άλλο κοιτάω το καναρίνι σαν πρωτοεμφανιζόμενο είδος επί γης. Και δυστυχώς το τελευταίο είναι νόρμα στις περισσότερες χώρες πλην (με κάποια επιφύλαξη) Βελγίου. Το θλιβερό είναι πως η διάθεση για προσπάθεια είναι ευθέως ανάλογη της χρηματικής αξίας του "ασθενούς". Όσο για το τελευταίο σου σχόλιο θα ήθελα πολύ να διαψευστείς αλλά φοβάμαι πως έχεις δίκιο...Απολογούμαι για την πολυλογία και εύχομαι υγεία σε όλα τα καναρινάκια σας (και όχι μόνο) 🙂.
 
Γιάννη με κάθε σεβασμό θα διαφωνήσω μαζί σου, τουλάχιστον ως προς το πρώτο σκέλος. Προσωπικά θα τα έδινα τα 100 ευρώ.
Μπάμπη και ο Γιάννης θα τα έδινε και πολλά άτομα εδώ μέσα επίσης. Αλλά μήπως πρέπει να θυμηθούμε ότι πολλοί συνάνθρωποί μας δεν έχουν να τα δώσουν στην σημερινή εποχή;
Για να επιβιώσει επαγγελματίας χρειάζεται αγοραστικό κοινό, όχι εξαιρέσεις.
Εδώ οδοντίατροι σήμερα και τους ζητούν οι πελάτες τους δόσεις γιατί δεν έχουν να πληρώσουν.
Να εξετάζουμε τα πράγματα ρεαλιστικά όχι ρομαντικά, όταν κρίνουμε επαγγελματικές επιλογές άλλων.
 
Ρε παιδιά ας αναρωτηθούμε κάτι απλό...
Αν για παράδειγμα ο πτηνίατρός μας πει για επίσκεψη, εξετάσεις και φάρμακα 100 ευρώ με πιθανότητα 75% να γίνει καλά το καναρίνι μας... Θα τα δώσουμε;
Και τι θα πρέπει να κάνει ένας γιατρός αν εξειδικευτεί μόνο στα πτηνά;
Θα περιμένει τον τρελό με το καναρίνι μια φορά στα 10 χρόνια για να βγάλει μεροκάματο;
Έχουμε σκεφτεί πως όλα τα σχετικά αντιδραστήρια κλπ υλικά είναι λίγο "αλμυρά" και ανεβάζουν πολύ το κόστος...
Τέτοιες προσπάθειες μπορεί να έχουν δυνατότητα εφαρμογής μόνο κάτω από κρατική ή ερευνητική (επιστημονική) επιχορήγηση.. κι αυτό για τα επόμενα 50 χρόνια ας το ξεχάσουμε.
Δεν έχετε άδικο.Αλλά το κόστος για το γιατρό στα πτηνά σίγουρα δεν πάει με το κόστος αγοράς του. Όπως και στα υπόλοιπα ζώα βέβαια. Το θέμα είναι ότι σε πολλούς επικρατεί η εξής άποψη: γνωστός μου που μου είχε χαρίσει πουλί παλιότερα έλεγε χάρισα ένα πουλί σε έναν φίλο και το έτρεχε στο γιατρό. Μετά από δυο με τρεις φορές είχε πληρώσει 80 ευρώ και στο τέλος το πουλί πέθανε. Ρε συ μου λέει με 80 ευρώ θα παίρναμε 10 πουλιά. Δυστηχώς έτσι σκέφτοντε πολλοί και δεν τα συμπονούνε τα κακόμοιρα.
 
Ρε συ μου λέει με 80 ευρώ θα παίρναμε 10 πουλιά. Δυστηχώς έτσι σκέφτοντε πολλοί
Ακριβώς...
Οι περισσότεροι σκέφτονται έτσι... και μένουν μόνο οι τρελοί. Αυτοί που δε θα φάνε αλλά θα προστατέψουν το ζωντανό τους... Λογικά δεν έχει πολύ "ψωμί" η δουλειά με μας.
 
Ρε συ μου λέει με 80 ευρώ θα παίρναμε 10 πουλιά. Δυστηχώς έτσι σκέφτοντε πολλοί και δεν τα συμπονούνε τα κακόμοιρα.
Δεν συζητιέται αυτή η λογική. Τότε τι να πούμε που πηγαίνουμε στους γιατρούς για εμβόλια και στειρώσεις αδέσποτα, με κόστος αγοράς μηδέν; Εννοείται αυτή είναι αγοραία λογική άλλου είδους ανθρώπων και πάντως όχι φιλόζωων.
 
Οι πτηνίατροι με ειδικότητα γενικά ασχολούνται με τις πτηνοπαραγωγικές μονάδες, δε νομίζω να περιμένουν να βγάλουν λεφτά από τα καναρίνια. Ο δικός μου συνήθως δε μου παίρνει καν λεφτά για την εξέταση. Αλλά, είναι όλη μέρα στην γύρα, από χωριό σε χωριό.
 
Ο Γιάννης το εξετάζει ''ωμά'' . Δεν συμφέρει επαγγελματικά έναν κτηνίατρο, να ασχοληθεί επισταμένως και να ρίξει βάρος στα καναρίνια η στα ιγκουάνα η στα φίδια.. Τον συμφέρει να επικεντρωθεί στα πουλερικά παραγωγής (αυγών η κρέατος), στα μεγάλα ζώα, σε σκύλους και γάτες. Άλλωστε κι εμείς (αν δεν είχαμε την τρέλα), το ίδιο θα κάναμε.
 
Εγω παντως εχθες ηρθα σε τηλεφωνικη επικοινωνια με τον κτηνιατρο μου και του εξηγησα την ερευνα του Κουτελ και μου εκλεισε ραντεβου σημερα το πρωι
Μολις τωρα ηρθα σπιτι και οταν πηγα εκει και του εδειξα την ερευνα του Κουτελ αυτος καταενθουσιαστηκε και αρχισε να ψαχνει απαντησης ηλεκτρονικα στα σαιτ που του εδειξα
Μου εδωσε το σολουντοξ και οτι αλλο θελω ειπε και οταν ειπα τι χρωσταω, αυτος απαντησε οτι απο εδω και περα το ιατρειο του ειναι ανοιχτο για μενα 24 ωρες τη μερα και δεν θα ξαναπληρωσω για τιποτα
Τοτε καταλαβα ποσο πολυτιμη βοηθεια και ερευνα εχει κανει ο Κουτελ
Ελπιζω να ειναι ολοι ετσι ανοιχτοι, μηπως και βρουμε καποια ακρη με τα προβληματα μας
 
Back
Top