Γενικά Eκτροφεία παπαγάλων

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Lio-1989
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Γενικά όμως κι εγώ έχω ακούσει από γείτονες του (στη Βάρη) πως είναι ''παράξενος'' ''βαρύς'' κτλ κτλ...
Κοινωνικά σχολιάζοντας, γιατί τον συγκεκριμένο δεν τον γνωρίζω καθόλου, κάτι τέτοιες "φήμες" εμένα μου υποδεικνύουν πολλάκις συμπαθητικούς ανθρώπους. Βέβαια τίποτα δεν είναι απόλυτο :)
 
Είμαι σίγουρος οτι και το κόστος θα ειναι πολύ υψηλο απο εξωτερίκό και επίσης δεν βλέπω τον λόγο να μην παρεις κατι απο Ελλάδα που θα χεις και περισσότερη υποστήριξη.
Παιδιά μπηκα στη σελίδα που πρότεινε ο pyrman (e-papagaloi.gr) φαινεται οργανωμένη επιχείρηση. Aυριο θα τηλεφωνησω και θα σας πω νεοτερα.

Δεν διαφωνω μαζί σας για το θεμα του κόστους. Επίσης ανεξάρτητα από την επιλογή που θα κάνετε, σε περίπτωση που δεν γνωρίζετε λεπτομέρειες για την συνθήκη CITES (κατα την γνωμη μ πολύ σημαντικό πράγμα γ την προστασία της αγριας πανίδας), θα έλεγα ότι αξίζει να ενημερωθείτε και ως προς αυτήν την παράμετρο.
 
Καλησπέρα σε όλους. Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει αν υπάρχει κάποιο εκτροφείο στην Θεσσαλονίκη; Θέλω να φέρω παρέα στο μπάτζι μου και δεν ξέρω απο που να το πάρω. Άλλες πόλεις που θα μπορούσα να πάρω ένα είναι τα Γιάννενα και η Αθήνα. Όποιος γνωρίζει κάποιο καλό ας με ενημερώσει εδώ ή με προσωπικό μήνυμα. Ευχαριστώ!
 
Τα περισσότερα petshop Θεσσαλονίκη κάνουν και δικιά τους εκτροφή σε καναρίνια και μικρούς παπαγάλους. Δεν νομίζω να υπάρχει εκτροφείο Θεσσαλονίκη όπως αυτά που αναφέρθηκαν παραπάνω, αλλά όπως σου είπα υπάρχουν αμέτρητα petshops!
 
  • Like
Αντιδράσεις: vickyl
Τα περισσότερα petshop Θεσσαλονίκη κάνουν και δικιά τους εκτροφή σε καναρίνια και μικρούς παπαγάλους. Δεν νομίζω να υπάρχει εκτροφείο Θεσσαλονίκη όπως αυτά που αναφέρθηκαν παραπάνω, αλλά όπως σου είπα υπάρχουν αμέτρητα petshops!
Ωραία! Μπορείτε να μου πείτε αν ξέρετε κάποιο καλό;
 
Εγώ ψωνίζω απο το quiko, αλλά έχει εξίσου καλά petshop σε διάφορες περιοχές Θεσσαλονίκης, εσύ σε πια περιοχή μένεις να δούμε εάν έχει κάποιο δίπλα σου;
 
Καλημέρα,
Σόρρυ για την καθυστέρηση, αλλά δεν μπήκα απο χθες. Δες λίγο εδώ έχει οδηγίες, είναι σχετικά κοντά, περιφερειακός και έφτασες. Στο υπόγειο του καταστήματος έχει παρά πολλά είδη, μια βόλτα θα σε βοηθήσει να αποφασίσεις.
 
Καλημέρα και σ'ευχαριστώ για τη βοήθεια. Θα το ψάξω και αν μου αρέσει κάποιο θα αγοράσω. Ελπίζω μόνο να είναι κατάλληλη εποχή για να πάρω καινούργιο παπαγαλάκι.
 
Ελπίζω μόνο να είναι κατάλληλη εποχή για να πάρω καινούργιο παπαγαλάκι.
Από ποια άποψη το εννοείς; Οι προηγούμενες γέννες φυσιολογικά θα είναι πουλάκια γύρω 6 μηνών και άνω. Βέβαια τίποτα δεν ισχύει επακριβώς αφού εκτροφείς βάζουν γέννες όποτε να ναι.
 
Νομίζω πως η ηλικία θα είναι δευτερεύουσας σημασίας αν ο φιλαράκος είναι ιδιαίτερα φιλικός, ήρεμος και με διάθεση παιχνιδιού. Η ηλικία θα επηρεάσει μόνο την αναπαραγωγική διάθεσή του.
 
Υπάρχει και αυτό στην Ορεστιάδα Εκτροφείο παπαγάλων - Chronik | Facebook
Ναι αυτό θα σου έλεγα και εγώ και νομίζω πως έχει το είδος που θέλεις έχω και τηλ αν δεν έχεις μιλήσει μαζί του στείλε μου μνμ να σου δώσω τηλ.. Το πουλάκι που πήρα εγώ είναι απίστευτα ήρεμο και το παιδί εκεί κάνει πολύ καλή δουλειά...
 
Παιδιά καλησπέρα και συγγνώμη για την καθυστέρηση αλλά για κάποιο λόγο δεν μπορούσα να συνδεθώ. Για την ηλικία το λέω γιατί νομίζω πως όσο μικρότερο το πουλάκι τόσο το καλύτερο. Επίσης, ο χαλινός της θηλυκιάς μου είναι καφέ που απ'ότι μου έχετε πει σημαίνει πως θέλει να ζευγαρώσει.
 
. Για την ηλικία το λέω γιατί νομίζω πως όσο μικρότερο το πουλάκι τόσο το καλύτερο...

Το πουλακι ειναι καλο να τελειωνει τον απογαλακτισμο του οταν ερθει στα χερια σου ωστε να μην κινδυνευει. Καλυτερο, για ποιο θεμα εννοεις;
 
ωραία, θα πώ μονο οτι η αντιδραση του οταν ζήτησα πληροφοριες και ισως καποια φωτογραφία απο το ζακό, δεν ηταν η πρεπουσα. Ετσι θα αναζητησω απο αλλού "εξυπηρέτηση" μιας και δεν δεχομαι να μου στείλει ο οποιοσδηποτε κάτι για το οποίο δεν θα χω εστω μια μικρή εικόνα.
Δεν υπαρχει περιπτωση να σου στειλει φωτογραφια... Οταν εγω του ειχα ζητησει να μου στειλει φωτογραφια του μωρου μου, η απαντηση ηταν πως δεν ειχε φωτογραφικη μηχανη...
 
Δεν υπαρχει περιπτωση να σου στειλει φωτογραφια... Οταν εγω του ειχα ζητησει να μου στειλει φωτογραφια του μωρου μου, η απαντηση ηταν πως δεν ειχε φωτογραφικη μηχανη...

Oταν του ειχα ζητησει εγω φωτογραφιες μου εστειλε, καθως ο Τζοι ειναι αγορασμενος απο εκει. Βεβαια οι φωτογραφιες ηταν "καλλιτεχνικα" τραβηγμενες ωστε να μην φαινεται οτι το πουλι δεν ειχε ουρα. Η γενικοτερη εικονα του ομως ηταν πολυ καλη και δεν το φανταζοσουν. Μολις παρελαβα τον κακουργο και ειδα οτι λειπει η ουρα του,τον πηρα τηλεφωνο και μου αραδειασε κι ενα ψεμα οτι ταχαμου τον επιασαν αγαρμπα για τον αλλαξουν κλουβι και του βγηκε ολοκληρη η ουρα. Στην οποια βεβαια εδω και 3 χρονια δεν εχει φυτρωσει ουτε ενα φτερο. Γι'αυτο εκει που ηταν πρωτο ονομα δεν τον θυμαται κανεις πια.

Αυτα κρυβουν πολλες φορες οι αγορες του τυπου "γουρουνι στο σακι".
 
Oταν του ειχα ζητησει εγω φωτογραφιες μου εστειλε, καθως ο Τζοι ειναι αγορασμενος απο εκει. Βεβαια οι φωτογραφιες ηταν "καλλιτεχνικα" τραβηγμενες ωστε να μην φαινεται οτι το πουλι δεν ειχε ουρα. Η γενικοτερη εικονα του ομως ηταν πολυ καλη και δεν το φανταζοσουν. Μολις παρελαβα τον κακουργο και ειδα οτι λειπει η ουρα του,τον πηρα τηλεφωνο και μου αραδειασε κι ενα ψεμα οτι ταχαμου τον επιασαν αγαρμπα για τον αλλαξουν κλουβι και του βγηκε ολοκληρη η ουρα. Στην οποια βεβαια εδω και 3 χρονια δεν εχει φυτρωσει ουτε ενα φτερο. Γι'αυτο εκει που ηταν πρωτο ονομα δεν τον θυμαται κανεις πια.

Αυτα κρυβουν πολλες φορες οι αγορες του τυπου "γουρουνι στο σακι".
Εγω ειμαι τρομερα απογοητευμενη... Μου εστειλε πουλι αρρωστο και με τελειως στραβο ραμφος. Το αποτελεσμα νομιζω το θυμασαι...
 
Back
Top