Γενικά Eκτροφεία παπαγάλων

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Lio-1989
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
καλησπερα σε ολους!
Φυσικα, οπου υπαρχει καπνος υπαρχει και φωτια, ομως μην αποδιδετε μυθους σε ανθρωπους που ο χρονος δεν εχει επιβεβαιωσει την αξια των γνωσεων τους και την εκτροφη 'η "εκτροφη" τους!
Εκτροφεας, σημαινει παραγω ζωη, βοηθω να ερθει στον κοσμο, να μεγαλωσει, να ανεξαρτοποιηθει ενα ζωντανο πλασμα, οπως ακριβως ενα μωρο δικο μας, κι ομως ολοι οι μεσαζοντες, ονομαζονται εκτροφεις τωρα!
Ας μας πει ο κυριος Λευτερης απο την Κρητη,(συμπαθεστατος, δεν αντιλεγω)ποσα πουλια εχει παραξει, μεγαλωσει αναστησεικαι ποσα χρονια, γιατι πριν 4 χρονια, εχω την εντυπωση πως δεν ηξερε ουτε ποσα ποδια εχει ο παπαγαλος!-τυχαινει να εχω σπιτι μου πουλι 2nd hand απο εκεινον και ξερω-...
Δεν ειναι λοιπον εκτροφεας, εμπορος ειναι ή μεσαζων,ή wanna be breeder, οπως οι περισσοτεροι εδω μεσακαι αν υπαρχουν ευχαριστημενοι πελατες απο τη συμπεριφορα του, μπραβο του, γιατι εχει καλες δημοσιες σχεσεις!
Αν τα πουλια ειναι καλα η οχι, το δειχνει ο χρονος ομως, δεν το δειχνει αν σηκωσει το τηλεφωνο αυτος που στο πουλησε, γιατι, τα λεφτα σου πηρε, λογικο θα το σηκωσει ακομα κι αν του πεις για τη γυναικα σου που εκαψε το φαγητο!
Ενα γκριζο 5 μηνων ειναι καλο παντα,5 χρονων ειναι; Μια κακατουα το ιδιο ισως να ειναι καλη και ενα χρονο, μετα;βαζεις χερακι στο κλουβι;ας προσεξουμε λιγο λοιπον, γιατι ο κυριος που πουλαει παπαγαλους στα Νοτια προαστεια, εχει αμαζονες που δαγκωνουν σα δρακοι στον ενα χρονοκαι ο κυριος απο Κρητη, δεν κανει και καμμια σοβαρη επιλογη στους μελλοντικους ιδιοκτητες με αποτελεσμα να την πληρωσουν τα πουλακιακαι δεν εχουμε και κανενα σοβαρο ιδρυμα για περιθαλψη!
Τελικα αυτα τα φορουμ εκτος απο το να..."ξεμυαλιζουν"τον ανθρωπο και να θελει να αποκτησει κι αλλα, κι αλλα, κι αλλα πουλια, να πετροβολαει τους αξιους και τους γνωστες γιατι αυτοι κανουν τον "μικρομεσαιο" ενδιαφερομενο να νοιωθει μεσα του μικρος και ακυρος, προσφερουν καποιες πληροφοριες; Ακαι κατι αλλο, ολοι αυτοι που ενδιαφερονται για νομιμα μεσα και ελληνικα δαχτυλιδια, ελεγχουν την κατασταση η βρηκαν "καπου"εξιλαστηριο "θυμα καποιον και τωρα ολα πανε πριμα;
 
καλησπερα σε ολους!
Τελικα αυτα τα φορουμ εκτος απο το να..."ξεμυαλιζουν"τον ανθρωπο και να θελει να αποκτησει κι αλλα, κι αλλα, κι αλλα πουλια, να πετροβολαει τους αξιους και τους γνωστες γιατι αυτοι κανουν τον "μικρομεσαιο" ενδιαφερομενο να νοιωθει μεσα του μικρος και ακυρος, προσφερουν καποιες πληροφοριες; Ακαι κατι αλλο, ολοι αυτοι που ενδιαφερονται για νομιμα μεσα και ελληνικα δαχτυλιδια, ελεγχουν την κατασταση η βρηκαν "καπου"εξιλαστηριο "θυμα καποιον και τωρα ολα πανε πριμα;
Τα forums Σοφία είναι ανταλλαγή γνώσεων και απόψεων. Είπε κάποιος κάτι, είπες εσύ κάτι άλλο. Δεν υπάρχει στο petbirds όσο μπορώ να γνωρίζω, "γραμμή" , στόχοι και άλλες επιδιώξεις πέραν αυτού και της αλληλοενημέρωσης γύρω από τις τελευταίες εξελίξεις σε θέματα επιστημονικά που αφορούν την σωστή φροντίδα των κατοικίδιων πτηνών.
Ούτε να "ξεμυαλίσουμε" κάποιον θέλουμε, ούτε να του βάλουμε μυαλό κατά τα ατομικά μας πρότυπα (γιατί συλλογικά δεν υπάρχουν) με το ζόρι επίσης.
Είπε ο ένας ο κυρ Μήτσος είναι καλός εκτροφέας και ο άλλος είναι σκάρτος. Ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματά του από τα όσα παραθέτει καθένας.
Απλό. Όποιος αναζητά πληροφορίες, σίγουρα θα τις βρει μέσω της αναζήτησης πάνω δεξιά.
Κάποια που γράφεις δεν τα καταλαβαίνω, αν είναι υπονοούμενα διευκρίνισέ τα αν θέλεις.
 
καλησπερα σε ολους!
Φυσικα, οπου υπαρχει καπνος υπαρχει και φωτια, ομως μην αποδιδετε μυθους σε ανθρωπους που ο χρονος δεν εχει επιβεβαιωσει την αξια των γνωσεων τους και την εκτροφη 'η "εκτροφη" τους!

Aνταλλαγη εμπειριων κανουμε και αποψεων. Χαιρομαι που προσθετεις το παρακατω για το λογο που αναφερεις στο πιο πανω κομματι.

Ο χρονος σιγουρα αναδεικνυει στον καθενα την αξια που πραγματικα εχει το εργο του.
Εκτροφεας, σημαινει παραγω ζωη, βοηθω να ερθει στον κοσμο, να μεγαλωσει, να ανεξαρτοποιηθει ενα ζωντανο πλασμα, οπως ακριβως ενα μωρο δικο μας, κι ομως ολοι οι μεσαζοντες, ονομαζονται εκτροφεις τωρα!
Συμφωνω απολυτα. Καπου χανουν καποιοι το νοημα, τις περισσοτερες φορες αναλογιζομενοι μονο το πως θα εξοικονομησουν μερικα ευρω και δεν βλεπουν ή δεν θελουν να δουν τη διαφορα αναμεσα στην παραγωγη και στην εκτροφη.


Τελικα αυτα τα φορουμ εκτος απο το να..."ξεμυαλιζουν"τον ανθρωπο και να θελει να αποκτησει κι αλλα, κι αλλα, κι αλλα πουλια, να πετροβολαει τους αξιους και τους γνωστες γιατι αυτοι κανουν τον "μικρομεσαιο" ενδιαφερομενο να νοιωθει μεσα του μικρος και ακυρος, προσφερουν καποιες πληροφοριες; Ακαι κατι αλλο, ολοι αυτοι που ενδιαφερονται για νομιμα μεσα και ελληνικα δαχτυλιδια, ελεγχουν την κατασταση η βρηκαν "καπου"εξιλαστηριο "θυμα καποιον και τωρα ολα πανε πριμα;

Διαφωνω Σοφια, εκτος κι αν δεν αναφερεσαι στο παρον φορουμ. Ή δεν διαβαζεις συχνα το φορουμ και εχεις λανθασμενη εντυπωση. Θεωρω πως εμεις εδω τουλαχιστον, και μιλαω πρωτα και κυρια προσωπικα για εμενα, προσγειωνουμε τον κοσμο πολλες φορες ανωμαλα στην πραγματικοτητα. Αν δεις στα ενεργα μελη και στα θεματα τους, δεν εχουμε πολλα ατομα με παρορμητικη αγορα ενος τετοιου πουλιου που να μην ξερει που του πανε τα τεσσερα που λεμε. Ευτυχως, εχω την αισθηση πως οι περισσοτεροι μας βρισκουν πριν αγορασουν.

Τα forums Σοφία είναι ανταλλαγή γνώσεων και απόψεων...
Είπε ο ένας ο κυρ Μήτσος είναι καλός εκτροφέας και ο άλλος είναι σκάρτος. Ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματά του από τα όσα παραθέτει καθένας.
Απλό. Όποιος αναζητά πληροφορίες, σίγουρα θα τις βρει μέσω της αναζήτησης πάνω δεξιά.

Νομιζω Μαρια, πως το πετυχαινουμε αυτο στο παρον θεμα.
 
Χείμαρρος...
Με σωστούς προβληματισμούς και διαπίστωσης σε μερικά σημεία
Με μη συνοχή σκέψης σε αλλα σημεία
Και τελος με λανθασμένες διαπιστώσεις/ομαδοποιήσεις κατα την γνώμη μου, που ειναι όμως σεβαστές.
 
και αν υπαρχουν ευχαριστημενοι πελατες απο τη συμπεριφορα του, μπραβο του, γιατι εχει καλες δημοσιες σχεσεις!
Αν τα πουλια ειναι καλα η οχι, το δειχνει ο χρονος ομως, δεν το δειχνει αν σηκωσει το τηλεφωνο αυτος που στο πουλησε, γιατι, τα λεφτα σου πηρε, λογικο θα το σηκωσει ακομα κι αν του πεις για τη γυναικα σου που εκαψε το φαγητο!
Ενα γκριζο 5 μηνων ειναι καλο παντα,5 χρονων ειναι; Μια κακατουα το ιδιο ισως να ειναι καλη και ενα χρονο, μετα;βαζεις χερακι στο κλουβι;ας προσεξουμε λιγο λοιπον, γιατι ο κυριος που πουλαει παπαγαλους στα Νοτια προαστεια, εχει αμαζονες που δαγκωνουν σα δρακοι στον ενα χρονοκαι ο κυριος απο Κρητη, δεν κανει και καμμια σοβαρη επιλογη στους μελλοντικους ιδιοκτητες με αποτελεσμα να την πληρωσουν τα πουλακιακαι δεν εχουμε και κανενα σοβαρο ιδρυμα για περιθαλψη!
Αν μπορει καποιος να μου εξηγήσει τι ευθύνη φέρει ο εκτροφέας για την κατάσταση ενος πουλιου 5 χρόνια μετα θα ήμουν υπόχρεος... Νομίζω οτι είναι κάτι αντιστοιχο της έκφρασης ''και μετα λένε οτι φταίει ο βιαστής''. Επίσης αν υπάρχει καποιος που πιστεύει οτι στην Ελλαδα υπάρχουν πολλοι επαγγελματίες που ενώ εχουν εισπράξει συνεχίζουν να ανταποκρίνονται και μάλιστα εξαιρετικά φιλικα σε πράγματα που δεν άπτονται των άμεσων υποχρεώσεων τους; Δυστύχως με την αγορά που υπάρχει στην ελλάδα υποθέτω οι εκτροφεις είναι πολυ δύσκολο να βιοποριστούν απο αυτό το επάγγελμα οπότε ας αφήσουμε τα εναλλακτικ γιατι για δεύτερη δουλειά οταν καταφέρνουν να παραδίδουν ενα υγιές πουλάκι κοινονικοποιημένο και χωρίς προβλήματα συμπεριφοράς εγώ θεωρώ οτι έχουν εκτελέσει την δουλεία τους άψογα. Τα υπόλοιπα τα θεωρώ περριτα δεν ξέρω κανέναν που να μεγάλωσε σε σπίτι με 4 παπαγάλους και πριν περπατήσει του μάθαινε ο παππους πως θα γίνει παπαγαλογητευτής, ολοι μαγευτήκαμε απο κατι άγνωστο και πήραμε το ρίσκο να το υιοθετήσουμε. Οταν δίνουν τόσα λεφτά όλοι το ψάχνουν, αλλοι περισσότερο και άλλοι λιγότερο το κατα πόσον θα ανταποκριθουν στην διάρκεια των ετών είναι άλλο. Εγώ προσωπικά τις πρώτες μέρες είχα πάθει πλάκα απ το στρές και αυτή τη στιγμή έχω δώσει ενα σεβαστό ποσό απο λεφτά που σχεδόν δεν έχω για να φέρω καποια παιχνίδια λεηλασίας για να βελτιώσω την ποιότητα της ζωής του μικρου. Η γνώση κατακτιεται βήμα βήμα για εκτροφείς και παπαγαλογονείς και για μένα ευτυχώς που υπάρχει αυτό και άλλα παρόμοια σαιτ και μου προσφέρουν την βοήθεια τους... Ειλικρινά σας ευχαριστώ όλους!
 
Απλά φίλος, αγοράζοντας οποιοδήποτε κατοικίδιο απο κάποιον εκτροφέα, ουσιαστικά προσπαθείς να ´´εξασφαλίσεις´´ την καθαρότητα του είδους και την σωστή μορφολογία της ράτσας, αφού υπάρχει ιστορικό με το γενεολογικό δέντρο και σε πολλές περιπτώσεις βλέπεις και τους γονείς εάν ζουν. Απο εκει και πέρα οπως σωστά είπες δεν φέρει καμία ευθύνη για μετα πέντε χρόνια, εάν ο ιδιοκτήτης δεν προσέχει σωστά το κατοικίδιο του και κατα την γνώμη μου δεν ειναι υποχρεωμένος να σε παρέχει πληροφορίες/γνώσεις/εμπειρία αισαή. Να σε καθοδήγηση στην αρχή, να σε λύσει κάποιο πρόβλημα στην αρχή οκ, αλλα μετα πρέπει ο ιδιοκτήτης να τραβήξει κουπί και να αντιμετωπίσει τα τυχόν προβλήματα και οπως σωστά είπες, καλα που έχουμε και το φόρουμ!
 
Αν μπορει καποιος να μου εξηγήσει τι ευθύνη φέρει ο εκτροφέας για την κατάσταση ενος πουλιου 5 χρόνια μετα θα ήμουν υπόχρεος...

Eπειδη τυχαινει να γνωριζω την περιπτωση και μιας και η sophias δεν εχει πολυ συχνη παρουσια στις συζητησεις, το πουλι αυτο και συγκεκριμενα το αφρικαν γκρευ, αγοραστηκε απο τον εκτροφεα ως μωρο κι εζησε 4 μηνες στον εν λογω εκτροφεα, και το μελος sophias το πηρε στα χερια της σε αθλια κατασταση σε ηλικια 7 μηνων, απο τον ιδιο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: pyrman
Δεν μου πέφτει λόγος αλλα αν το πουλί χαρίστηκε ανήκει στην κατηγορία ''γαιδαρο του χαρίζανε, τον κοιταγε στα δόντια'' αν αγοράστηκε αλλάζει εντελώς το θέμα... Ευτύχως ο συγκεκριμένος φαινεται να εχει μάθει απο τα λάθη του...
 
λεμε για ενα παπαγαλο που περασε αθλια στα χερια καποιου που τωρα συμβουλευει τον κοσμο για τα πουλια και ρωτατε αν πληρωσα;
Ηξερα πως ειναι περιπου το πουλι, το πληρωσα, εις γνωσην μου, γιατι δεν ηθελα να πουληθει σε καποιο πετ σοπ!
Τα λαθη των ανθρωπων που την πληρωνουν αθωα πλασματα, δεν με ενδιαφερει αν διορθωνονται... Ετσι ειμαι!
Απλα, απορω, πως ενας ανθρωπος που πριν 4 χρονια εκανε αυτο σε ενα πουλακι, εχει μαθει τοσα που συμβουλευει κιολας!

Πριν κανετε πραξη τις συμβουλες καποιου, μελετηστε το κι εσεις λιγο, διασταυρωστε γνωσεις και γνωμες,τα πουλια την πληρωνουν!(, αδιαφορο τα χρηματα σας δε μιλω για αυτα)!



pm o παπαγαλος, ειναι καλα τωρα, δεν μαδαει τα φτερα του καθολου, μιλαει, αλλα, ειναι τρομερα καχυποπτος με τον κοσμο, αν δεν ειναι σκεπασμενο απο πανω το κλουβι του δεν κοιμαται, καραδοκει πιθανο εχθροκαι σε γενικες γραμμες εχει ολα αυτα που καποιος που ξερει απο παπαγαλους,θα το ονομαζε τραυμα προσαρμογης, απο λαθος χειρισμους!
 
Πολύ χαίρομαι που οι πρώτες ατυχίες του μικρού είχαν ευτυχή κατάληξη στα χέρια σου Σοφία.
Μην χάνεσαι, να σε βλέπουμε και να μας δείχνεις όταν έχεις διάθεση και φωτογραφίες του μικρού σου.
Θεωρώ απόλυτα δικαιολογημένη την οργή σου, γιατί βίωσες και βιώνεις κατ' ευθείαν με τις αυξημένες προσπάθειες που πρέπει να καταβάλεις αλλά και μέσω των προβλημάτων του πουλιού, τα αποτελέσματα της άγνοιας και των λάθος χειρισμών και αυτό είναι ανθρώπινο να συντηρεί την οργή σου.
Πάντως όλοι έχουν δικαίωμα στην βελτίωση και μάλιστα κρίνονται θετικά αν αυτό συμβαίνει.
Δεν ξέρω το άτομο στο οποίο αναφέρεσαι, θεωρητικά μιλώ.
Πάντως προσωπικά σε ευχαριστώ για την συνεισφορά σου σ' αυτό το θέμα, γιατί είναι πολύ χρήσιμο οι ενδιαφερόμενοι αγοραστές να πληροφορούνται όλες τις πλευρές πριν αποφασίσουν το μεγάλο βήμα, γιατί τέτοιο είναι η απόκτηση ενός μεγάλου παπαγάλου.

Δεν μου πέφτει λόγος αλλα αν το πουλί χαρίστηκε ανήκει στην κατηγορία ''γαιδαρο του χαρίζανε, τον κοιταγε στα δόντια'' .
Τι σε έκανε να υποθέσεις ότι πρόκειται περί δώρου; Δεν βγαίνει από πουθενά κάποιο τέτοιο συμπέρασμα.
 
...Τελικα αυτα τα φορουμ εκτος απο το να..."ξεμυαλιζουν"τον ανθρωπο και να θελει να αποκτησει κι αλλα, κι αλλα, κι αλλα πουλια,να πετροβολαει τους αξιους και τους γνωστες γιατι αυτοι κανουν τον "μικρομεσαιο" ενδιαφερομενο να νοιωθει μεσα του μικρος και ακυρος, προσφερουν καποιες πληροφοριες; Ακαι κατι αλλο, ολοι αυτοι που ενδιαφερονται για νομιμα μεσα και ελληνικα δαχτυλιδια, ελεγχουν την κατασταση η βρηκαν "καπου"εξιλαστηριο "θυμα καποιον και τωρα ολα πανε πριμα;
... Δεν καταλαβαίνω ... Ποιοι (και πότε) πετροβόλησαν ποιον άξιο;
 
Χρόνια πολλά. μιας και προσφατα είχα την ευκαιρία να κλείσω ενα ζακό για να το αγοράσω απο το εκτροφείο που βρισκεται στην Κρήτη, θα ηθελα να αναφερθώ.
Αληθεια, γεννήθηκε κανείς να ξέρει; σε 4 χρόνια άλλοι γίνονται γιατροί και ένας νέος άνθρωπος με όρεξη αλλα και με αρχές δε μπορεί να θεωρηθεί καλός εκτροφέας επειδη ειναι νέος σε αυτο;
Και τελικά προτιμώ να δώσω τα λεφτα μου σε κάποιον νέο εκτροφέα (ο οποιος δεν αρνειται οτι ξεκινησε πριν 5 χρονια να ασχολειται και το γράφει και στο site του) αλλωστε οπως ειπώθηκε 'οπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά' και πριν το πυροβολησουμε ας το ξανασκεφτουμε.
Στην περιπτωση με το ζακό που σου έδωσε sophias, δεν κατάλαβα αν ηταν εκτροφής του. Πάντως επειδή αναζητώ τελευταία πληροφορίες αφού συντομα θα αποκτησω κι εγώ :) διαβασα για περιπτώσεις που ενα ζακό μαδιέται ενώ είναι σε ιδανικές συνθηκες, με καθημερινές εργασίες κόλπα κλπ. Πράγμα που δείχνει την ευαισθησία του είδους και όχι απαραίτητα οτι προκαλείται απο το εκάστοτε αφεντικό.
Αν ομως ο ενας ειναι χειρότερος απο τον άλλο οπως λέγεται απο καποιους, παπαγάλο απο που θα πρεπει να πάρουμε ή μηπως να μην πάρουμε;
Τα φορουμ επισης θα ηθελα να πω, οτι βοηθουν παρα πολύ στην ενημερωση μας. Οπως ειπα κανείς δεν γεννηθηκε να ξέρει, φορουμ σαν αυτο εδώ ειναι πραγματικά πολυ χρησιμο.
Οι γνωσεις δεν ειναι προνόμιο μερικών, αλλα κι εμας των υπολοιπων.

Καλά Χριστουγεννα σε όλους
 
Αν και δεν βλέπεις τόσο συχνά παπαγάλο μεγάλου μεγέθους (λόγω τιμής) για κατοικίδιο και σίγουρα, οι επιλογές ειναι πολυ λιγότερες για κάποιον που ενδιαφέρεται να αποκτήσει έναν, απο οποιοδήποτε άλλο κατοικίδιο. Θα πω μόνο πως ο κόσμος δεν ειναι χαζός, πλέον για να αγοράσει καρφίτσα την ψάχνει απο 100 μεριές και το διαδίκτυο έχει βοηθήσει πολυ. Σίγουρα, όλοι έχουμε κάνει λάθη στις δουλειές μας, έτσι και αυτός ο κύριος θα έχει κάνει στη δικιά του, το θέμα ειναι να τα αντιλαμβανόμαστε και να μην τα επαναλαμβάνουμε. Απο εκει και πέρα ο χρόνος θα δείξει εάν ειναι σωστός ή οχι εκτροφέας και αν αξίζει να λέγετε εκτροφέας και ο κόσμος θα τον κρίνει... Τα υπόλοιπα ειναι περιττά.
 
Είχα περίπου την ίδια εμπειρία με σένα με το εκτροφείο της ρόδου... Τελικά πήρα απο το εκτροφείο στην κρήτη (δες στο e-papagaloi.gr) έχω μείνει κάτι παραπάνω απο ικανοποιημένος... Φιλικός σε όλες τις επικοινωνίες, παρόλο που τον έπρηζα κανα εικοσαήμερο επειδή στην αρχή ήθελα σενεγάλης, και ακόμα και τώρα απαντάει σε όλες τις ερωτήσεις μου. Αλλα περισσότερο απο όλα εντυπωσιακό είναι το πουλί που μου έστειλε... Το έχω δέκαπέντε μέρες και είμαι σε φάση να πρέπει να ξεκινήσω σοβαρή εκπαίδευση. Συνέχεια ο μικρός είναι μια φάση πιο μπροστά απο μενα... 😀
Να σε ρωτήσω τον παπαγάλο πώς τον πείρες και συγκεκριμένα πώς τον έστειλαν; (ενδιαφέρομαι και εγώ να αγοράσω)
 
Βρε παιδιά, παλιό είναι το ποστ, αλλά θα ήθελα να μου λύσετε μια απορία. Όταν δίνεις 1000 ευρώ ή και περισσότερα για να πάρεις έναν παπαγάλο, για ποιο λόγο δεν σου επιτρέπουν να δεις το εκτροφείο, τους γονείς και τον μελλοντικό σου φτερωτό φίλο; Εντάξει, δεν είναι το ίδιο, αλλά εγώ όταν πήρα τον σκύλο μου, τον έβλεπα, χωρίς να τον αγγίζω βέβαια, από 25 ημερών και μπορούσα όποτε ήθελα να επισκέπτομαι το εκτροφείο ώστε να βλέπω τις συνθήκες αλλά και τον χαρακτήρα όλων των ζώων. Ήταν μάλιστα κάτι στο οποίο με παρότρυνε και ο ίδιος ο εκτροφεας.
 
Όταν δίνεις 1000 ευρώ ή και περισσότερα για να πάρεις έναν παπαγάλο, για ποιο λόγο δεν σου επιτρέπουν να δεις το εκτροφείο, τους γονείς και τον μελλοντικό σου φτερωτό φίλο;
Και καθόλου χρήματα να μη δώσεις... εικόνα από το εκτροφείο πρέπει να έχεις.
Οι ισχυρισμοί για "ασθένειες" "μεταδόσεις μικροβίων" κλπ καταρρίπτονται πολύ εύκολα από την τεχνολογία και το video...
Οι ισχυρισμοί για "ματιάσματα" "σκόρδα" κλπ καταρρίπτονται πολύ εύκολα από την μεταγενέστερη προβολή του video...
Αλλά στο χωριό μου λένε... σα δε θέλεις να ζυμώσεις δέκα μέρες κοσκινίζεις.
Προφανώς και έχει πολλά να κρύψει ο εκτροφέας για να επιτρέψει να έχουμε εικόνα του εκτροφείου του.
 
Συμφωνώ απόλυτα. Και επιπλέον, ως έναν βαθμό είναι υποχρεωμένος να σου λύσει κάποιες απορίες, ειδικά στην αρχή. Έχω την σκυλίτσα μου 8 χρόνια και ο εκτροφεας είναι ακόμη πρόθυμος να με βοηθήσει σε οτιδήποτε. Όταν ο άλλος απαντάει απρόθυμα πριν σου πουλήσει το πουλάκι, εννοείται ότι θα χαθεί αφού τον πληρώσεις και δεν θα σου δώσει σε καμία περίπτωση κάποια εξήγηση εάν το παραλάβεις άρρωστο ή σε άσχημη κατάσταση. Και η άρνηση αποστολής έστω και μιας φωτογραφίας για εμενα είναι τουλάχιστον παρεξηγησιμη. Τέλος πάντων, όσο ζω ξαφνιάζομαι!
 
Και κάτι τελευταίο. Κατά την ταπεινή μου άποψη, για να κάνεις ένα "επάγγελμα" όπως αυτό, θα πρέπει να αγαπάς έστω και λίγο τα ζώα/πτηνά που εκτρέφεις. Ε, δεν θέλεις κι εσύ ο ίδιος σαν εκτροφεας να μάθεις σε ποιον θα πάνε; Έτσι τα βάζεις σε ένα κουτί και τα στέλνεις;!meh
 
Back
Top