Διατροφή Exact rainbow adolescen, ειναι πελλετ; Για τι ειδος παπαγαλων;

constadinos

PB Member
Εγγραφή
24 Νοε 2008
Μηνύματα
486
Πόλη
Περιστέρι
Γεια σε ολους!Ηθελα να σας κανω μια ερωτηση για μια τροφη! Ειναι της kaytee το exact rainbow adolescent! Καταρχην ειναι πελλετ; Ειναι για μεγαλους ή μικρους παπαγαλους;Εψαξα και στο ιντερνετ αλλα δεν αναφαιρουν αν κανει και για Lovebird που εχω εγω! Παρακαλω οποιος γνωριζει κατι να με ενημερωσει. Ευχαριστω!
 

Συνημμένα

  • image_1129734672308.webp
    image_1129734672308.webp
    9,3 KB · Προβολές: 101
Κωνσταντινε αν βλεπω καλα ειναι pellets.

Τα συγκεκριμενα ειναι για μεγαλους παπαγαλους και τα Lovebirds θα δυσκολευτουν παρα πολυ για να τα σπασουν. Μπορεις να βρεις pellets για Lovebirds και Budgies, αν και νομιζω πως γι αυτα τα ειδη δεν ειναι απαραιτητο.
 
Κριμα ρε! Μα του πα του χαζου του πετσοπα για Lovebird! Τι ηθελα και δεν το ψαχνα πριν το αγορασω! Καμια ιδεα για το τι να τα κανω τωρα!Γι αυτο δεν εδειξαν καποιο ανδιαφερον τα Lovebird μου...
 
Ειναι απαραιτητο γαι ολους τους παπαγαλους!
Ετσι μου ειπε ο κτηνιατρος μου!
Επειδη κι εγω ειχα δυσκολευτει να βρω μικρα πελετς στην γειτονια μου, πηρα αυτες τις συγκεκριμενες και τις κοβω στο multi...
Προσοχη το multi να ειναι καλο γιατι ειναι πολυ σκληρες οι κροκετες!
Τα love μου τρελαινονται μονο και μονο που ειναι σκληρες και ειναι προκληση, αλλα τρωνε κιολας αρκετες...
 
Κριμα ρε! Μα του πα του χαζου του πετσοπα για Lovebird! Τι ηθελα και δεν το ψαχνα πριν το αγορασω! Καμια ιδεα για το τι να τα κανω τωρα!Γι αυτο δεν εδειξαν καποιο ανδιαφερον τα Lovebird μου...
Το παιρνω πισω! Ευχαριστω και για μια αλλη φορα Νικη! Αρα να τα κοβω στο multi; Ποσο ομως;Να τα κανω τριμα; Οντως και εγω εφαγα το Περιστερι για να βρω πελλετς! Μα να μην εχει κανεις;Και δεν τα ξερανε κιολας! Τελως παντων! Ευχαριστω και παλι!
 
Παιδιά εγώ αυτά τα έπερνα για τον ζακό μου αλλά δεν τα βρίσκω πιά, διότι λένε ότι έχουν έλλειψη. Κωνσταντίνε απο που τα παρήγγειλες;
 
Καποια στιγμη το χα ρωτησει στο φορουμ αν ειναι απαραιτητο να βρω pellets για τα Lovebirds μου και η απαντηση ειναι οτι για ενα τοσο μικρο ειδος παπαγαλου δεν ειναι απαραιτητο μιας και δεν χρειαζεται τοσα πολλα στοιχεια οπως ενας αμαζονιο πχ.

Επισης Κωνσταντινε δεν βγαζουμε τα σπορακια βαζουμε τα πελλετς και τελος. Ολο αυτα πρεπει να γινει σταδιακα με πολυ χρονο. Υπαρχει συγκεκριμενη διαδικασια που γινεται αυτο. Μπορει στα δικα σου Lovebirds να μην αρεσουν τα pellets κια να τα χασεις απο ασιτια.
 
Οχι ρε Φωτη ειπαμε, δεν ειμαι και δολοφονος! Εχω ξεχωριστο κυπελακι για τροφες συμπληρωματικες, φρουτα κ. Α!

- Αυτόματη συγχώνευση post στις 12:13 - Το προηγούμενο post δημιουργήθηκε στις 12:13 -

Μερικα θα γινουν τριμα!
Εγω τους τα κανω στο μεγεθος αρακα σκεψου και λιγο πιο μεγαλα...
Α ωραια! Ευχαριστω! Αρα δεν θα τα χτυπησω πολλη ωρα!
 
Ο κτηνιατρος για το κοκατιλ μου μου ειχε πει το 20% της διατροφης του να ειναι πελετς!
Μαζι με τα σπορια εννοειται ετσι;
και ναι εχει δικιο ο Φωτης! Μπορει να μην τους αρεσουν αλλα δεν χανεις να δοκιμασεις...
 
Ναι ενταξει δεν αντιτιθεμαι! Μπορει να τα συμπαθισουν μπορει και οχι! Απλα στο post 3 νευριασα λιγο γιατι δεν θα μ αρεσε αν με ειχε κοροιδεψει ο πετσοπας και εγινα λιγο υπερβολικος στο θεμα οτι τους εδωσα και δεν τους αρεσαν🙄!Για να μην μεινει παραπονεμενος και ο Φωτης σε ευχαριστω κι εσενα Φωτη!(μην το παρεις ασχημα εχω καλη προαιρεση!)Αλλα αφου λες οτι σου χαν απαντησει οτι δεν ειναι απαραιτητα τα πελλετς για παπαγαλακια εχεις κι εσυ το δικιο σου! Με τι επιχειρημα ομως; Δεν χρειαζονται κι αυτα καποια εστω ισορροποιημενη διατροφη με απαραιτητα στοιχεια; Και κατι αλλο οταν λες συγκεκριμενη διαδικασια για να δοκιμασουν τα πελλετς εννοεις κατι παρομοιο που κανουμε και για τα φρουτα, ε;
 
Οχι ακριβως...Ας πουμε οτι εχουμε τα σπορια στο κλουβι.Βαζουμε διπλα απο τα σπορια για καμια βδομαδα τα πελλετς. Μπορει να μην τα αγγιξουν καθολου.

Οπως ξερουμε στους παπαγαλους αρεσουν τα ψηλα σημεια. Ετσι προκειμενου να αρχησουν να τρωνε τα pellets κανουμε το εξης:
Καθε μερα κατεβαζουμε το μπολ με τα σπορακια λιγο πιο κατω απο αυτο με τα pellets μεχρι τα φτασουν τα σπορια στον πατο. Το πιθανοτερο ειναι οτι τα παπαγαλακια θα προτιμησουν τα pellets που βρισκονται στο ψηλοτερο σημειο κι οχι τα σπορια που βρισκονται στον πατο.

Δες κι αυτο εδω το θεμα για τα pellets-> https://community.petbirds.gr/threads/Τι-είναι-τα-pellets-των-παπαγάλων.2855/
 
Παιδιά τα συγκεκριμένα της kaytee έχουν οδηγίες πάνω όπου σου λένε την διαδικασία όπου πρέπει να ακολουθήσεις επακριβώς
 
Το μονο που λεει Πανο ειναι μια προταση σερβιρισματος! Τα βρεχειις, λεει, με ζεστο νερο η με χυμο για να μαλακωσουν και τα βαζεις στην ταιστρα! Απο παπαγαλους λεει οτι επιτρεπεται για Κονουρες,Amazons,African grey,macao,Cocatoo,Eclectous,Pionous και all parrots! Δεν αναφαιρει ομως πιο μικρα μεγεθη παπαγαλων!
 
Σίγουρα;Εμένα έγραφε την πρώτη εβδομάδα να του βάζω 3 κουταλιές απο αυτό που το τάιζα και μία απο τα pellets. Την επόμενη εβδομάδα 2-2,την επόμενη 3 pellets και μία απο την παλιά και μετά μόνο pellets
 
Για να τα συνηθησει; Δεν λεει στην συσκευασια την δικια μου τιποτα τετοιο! Ξεχασα να αναφαιρω οτι λεει αναλογα με τις αναγκες του πουλιου σ ενα καθαρο μπολακι πελλετς καθημερινα!
 
Αρα για να χρησιμοποιησω τα πελλετς θα πρεπει μεσω αυτης της διαδικασιας που ανεφαιρες Πανο να αντικαταστησω τα σπορακια; Δεν γινεται να μπαινει ως ενα απλο σνακ?
 
Αρα για να χρησιμοποιησω τα πελλετς θα πρεπει μεσω αυτης της διαδικασιας που ανεφαιρες Πανο να αντικαταστησω τα σπορακια; Δεν γινεται να μπαινει ως ενα απλο σνακ?

Λογω του μεγεθους των πουλιων μπορεις να τα δινεις και ως συμπληρωματικη τροφη. Αν παρολα αυτα επιλεξεις να τα δινεις ως βασικη διατροφη (η διαδικασια αλλαγης τροφης πρεπει να παρει κανονικα περισσοτερο απο αυτο που περιεγραψε ο Πανος και να μην επιφερει στρες στα πουλια) τοτε να ξερεις οτι δεν επιτρεπεται παραλληλα η χρηση αλλης πηγης βιταμινων (ειτε σε τροφη ειτε σε νερο) περα απο τα φρεσκα φρουτα και λαχανικα που απαραιτητα καθημερινα.
 
Γιατι επειδη ειναι μικρα; Στους μεγαλους παπαγαλους δεν γινεται να μπαινει ως συμπληρωμα διατροφης;Εγω ως συμπληρωμα θελω να τα δινω! Να σταματισω την βιταμινη;(σορρυ για τις πολλες ερωτησεις!).
 
Back
Top