Διατροφή Exact rainbow adolescen, ειναι πελλετ; Για τι ειδος παπαγαλων;

της kaytee τα πελετς για μικρα παπαγαλακια δεν τα βρισκουμε εδω,
αυτα που εχω δει εγω στην Αθήνα ειναι της nutribird για μικρα παπαγαλακια,bugies kai Lovebirds kai alla gia kokatiels!
 
Τελικα παιδια οσες φορες τους εχω βαλει αυτα τα πελλετς κομμενα στο multi και βρεγμενα τα εχουν φαει! Τους αρεσουν παρα πολυ μιας και το μεσημερακι συνηθως,το μπολ ειναι αδειο!Φυσικα δεν τους βαζω μονο πελλετς, δινω και πολλα φρουτα! Οπως και να χει, τα πελλετς με τις βιταμινες και οτιδηποτε αλλο περιεχουν μου φαινεται πως δουλεψαν... Προχθες ζευγαρωσαν για μια και μοναδικη φορα! Ευχομαι μονο να μην κανουν αυγα γιατι μετα την εβαψα.. Ουτε διακοπες αλλα και συνεχες αγχος για το αν θα τα καταφερουν η οχι!
 
Τελικα παιδια οσες φορες τους εχω βαλει αυτα τα πελλετς κομμενα στο multi και βρεγμενα τα εχουν φαει! Τους αρεσουν παρα πολυ μιας και το μεσημερακι συνηθως,το μπολ ειναι αδειο!Φυσικα δεν τους βαζω μονο πελλετς, δινω και πολλα φρουτα! Οπως και να χει, τα πελλετς με τις βιταμινες και οτιδηποτε αλλο περιεχουν μου φαινεται πως δουλεψαν... Προχθες ζευγαρωσαν για μια και μοναδικη φορα! Ευχομαι μονο να μην κανουν αυγα γιατι μετα την εβαψα.. Ουτε διακοπες αλλα και συνεχες αγχος για το αν θα τα καταφερουν η οχι!

Τα πελετς δεν ειναι θαυματουργα σαφως. Αλλα τουλαχιστον εχουν υπολογισμενη δοση βιταμινων σε καθε κομματακι, απο το να δινεις με το νου σου ενα πολυβιταμινουχο στο νερο (που ειναι για ολα τα πουλια συνηθως) χωρις να λαμβανεις υποψιν σου τις ξεχωριστες αναγκες του καθε ειδος παπαγαλου και χωρις να ξερεις τι παιρνει τελικα το πουλι και σε ποια ποσοτητα.

Σε πουλια που τρωνε πελετς οπως αναγραφεται και στις συσκευασιες δεν δινουμε αλλα βιταμινουχα συμπληρωματα εκτος και αν το κρινει ο πτηνιατρος.
 
Back
Top