Διατροφή Exact rainbow adolescen, ειναι πελλετ; Για τι ειδος παπαγαλων;

εγω στην τρουφιτσα δινω της vitakraft ta vita special στην αρχη δεν ηθελε ουτε νατα δει αλλα θελει υπομονη, αρχισα λοιπον κ της τα ετριβα στο γουδοχερι ετσι οστε να μην γινοντε σκονη αλλα μικρα κομματακια κ τα εβρεχα με στημενο πορτοκαλι(το τρικ αυτο το εμαθα απο τηνσισσυ κ την ευχαριστω πολυ) σιγα σιγα αρχισε να το τρωει κ με τον κερο σταματησα να τα βρεχω κ πλεον τα τρωει ολοκληρα βεβαια αυτα της vitacraft ειναι για μικρους παπαγαλους αλλα ακομα κ η τρουφιτσα στην αρχη δεν μπορουσε να τα σπασει ελπιζω να βοηθισα! 🙂
 
εγω στην τρουφιτσα δινω της vitakraft ta vita special στην αρχη δεν ηθελε ουτε νατα δει αλλα θελει υπομονη, αρχισα λοιπον κ της τα ετριβα στο γουδοχερι ετσι οστε να μην γινοντε σκονη αλλα μικρα κομματακια κ τα εβρεχα με στημενο πορτοκαλι(το τρικ αυτο το εμαθα απο τηνσισσυ κ την ευχαριστω πολυ) σιγα σιγα αρχισε να το τρωει κ με τον κερο σταματησα να τα βρεχω κ πλεον τα τρωει ολοκληρα βεβαια αυτα της vitacraft ειναι για μικρους παπαγαλους αλλα ακομα κ η τρουφιτσα στην αρχη δεν μπορουσε να τα σπασει ελπιζω να βοηθισα! 🙂
Ναι αλλα ως βασικη τροφη;
 
οχι κωνσταντινε ασχετα σπο το μιγμα με τα σπορακια, φρουτα κ λαχανικα που εχω παντα στη διαθεση της,της βαζω κ 1 η 2 φορες την εβδομαδα κ τα πελετς
 
οχι κωνσταντινε ασχετα σπο το μιγμα με τα σπορακια, φρουτα κ λαχανικα που εχω παντα στη διαθεση της,της βαζω κ 1 η 2 φορες την εβδομαδα κ τα πελετς
Ααα πολυ ωραια! Αρα μπορω να κανω κατι παρομοιο με εσενα! Ευχαριστω!
 
Γιατι επειδη ειναι μικρα; Στους μεγαλους παπαγαλους δεν γινεται να μπαινει ως συμπληρωμα διατροφης;Εγω ως συμπληρωμα θελω να τα δινω! Να σταματισω την βιταμινη;(σορρυ για τις πολλες ερωτησεις!).
Κατι πανω σ αυτες τις ερωτησεις;
 
konstantine o fotis souvale ena link, λοιπον διαβασε το, μη βαριεσαικαι θα σου λυθούν πολλές απο τις απορίες σου.

ειπαμε τα πελλετς αυτα δεν ειναι για λαβεμπιρδσ αλλα αμα τα ψιλοκοψεις στο μπλεντερ θα μπορουν να τα φανε.

διαβασε το θεμα τι ειναι πελλετς οτι δεν σου λυθει εδω ειμαστε παλι.
 
Δεν βαριεμαι Νασο το χω διαβασει ηδη και ηταν πολυ καλο, με βοηθησε! Οι ερωτησεις που κανω δεν συμπεριλαμβανονται στο link του Φωτη!Λες να ηθελα να επαναλαβω τα ιδια ή να σε κουρασω(!)Η ερωτηση μου αφορα το αν οι μεγαλοι παπαγαλοι τρωνε πελλετς μονο ως βασικη τροφη και οχι ως σνακ και αν πρεπει να σταματησω τις βιταμινες(διατροφικο συμπληρωμα)! Παντως οσο μιλαμε τα μικρουλακια μου φαινονται εντυπωσιασμενα με την νεα τροφη! Εσπευσαν να την δοκιμασουν και αυτο γιατι:αφου τα αλεσα και τα ψιλοεβρεξα τα εβαλα στο δοχειακι που παντοτε τους βαζω γλυκισματα και φρουτα! Ετσι γνωριζουν οτι κατι καλο θα βρισκεται στο δοχειο αυτο και οταν το βαζω στο κλουβι δεν δυσταζουν να δοκιμασουν! Και να σημιωσω οτι τα σπορακια ειναι στην θεση τους μεσα στο κλουβι! 🙂:)
 
Οι μεγαλοι παπαγαλοι τρωνε ως βασικη τροφη τα πελλετς.Βεβαια αυτο δνε ειναι απαραιτητο..Αλλοι τους δινουν μονο σπορια αλλοι μονο pellets κι αλλα και τα δυο. Πιστευω πως ο καλυτερος συνδυασμος ειναι ο τελευταιος.

ΥΓ:Μ εκανες να θελω να παω να τους παρω κι εγω τωρα. Θα τους βαζω μερικα για συμπληρωμα.
 
Να πας να πας! Και εμενα τον τελευταιο καιρο μ εχει πιασει κατι με την διατροφη! Εχω ψαξει σχεδον τα παντα για συμπληρωματα, ασβεστια, φαρμακα... Θελω να προσφερω στα μικρα μου ο,τι καλυτερο και να τα βλεπω χαρουμενα!
 
Η Budgies μου τρώνε περίπου 20% ή 30% pellets. Το υπόλοιπο της διατροφής τους είναι το ρύζι με λαχανικά. Θα πάρετε σπόρους περιστασιακά. My cockatiels τρώνε περίπου 40% pellets και 60% ρύζι και λαχανικά.

Αν μπορείτε να βρείτε μεγάλη συσφαιρώματα, μπορείτε να σπάσει σε μικρά κομμάτια για τα μικρά πτηνά. Μπορείτε να το τρόχισμα σε ένα μπλέντερ ή food processor. Μπορείτε επίσης να σπάζω τους με ένα σφυρί ή βαρύ αντικείμενο. Μερικές φορές τα μικρά πουλιά θα φάνε το μεγάλο συσφαιρώματα. Ωστόσο αυτό δεν είναι η συνήθης περίπτωση.
 
Εκανα μια αναζητηση στο ιντερνετ για pellets(Lovebirds) και μου εβγαλε οτι υπαρχει της Kaytee η οποια λεγεται Kaytee exact Rainbow Parakeets and Lovebirds pellet food. Δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο να βρεθει στην Ελλαδα αλλα αν καποιο πετ σοπ συνεργαζεται με την Kaytee δεν γινεται να το παραγγειλει;



Bird Food: Kaytee Exact Rainbow Parakeets & Lovebirds Food
 
Εκανα μια αναζητηση στο ιντερνετ για pellets(Lovebirds) και μου εβγαλε οτι υπαρχει της Kaytee η οποια λεγεται Kaytee exact Rainbow Parakeets and Lovebirds pellet food. Δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο να βρεθει στην Ελλαδα αλλα αν καποιο πετ σοπ συνεργαζεται με την Kaytee δεν γινεται να το παραγγειλει;



Bird Food: Kaytee Exact Rainbow Parakeets & Lovebirds Food

PattotSmile, ο Κωνσταντίνος είπε ότι ήταν σε θέση να λάβουν αυτές τις pellets σε ένα pet shop στην Καλαμάτα. Ωστόσο, θα έπρεπε να παραγγείλει από το εξωτερικό. Υπάρχει μια ευρωπαϊκή Μάρκα: Versele-Laga ότι είναι άμεσα διαθέσιμη στην Ελλάδα:

Versele-Laga Premium Petfood

Νομίζω ότι αυτές οι pellets είναι επίσης καλό.
 
Γεια σε ολους!Ηθελα να σας κανω μια ερωτηση για μια τροφη! Ειναι της kaytee το exact rainbow adolescent! Καταρχην ειναι πελλετ; Ειναι για μεγαλους ή μικρους παπαγαλους;Εψαξα και στο ιντερνετ αλλα δεν αναφαιρουν αν κανει και για Lovebird που εχω εγω! Παρακαλω οποιος γνωριζει κατι να με ενημερωσει. Ευχαριστω!

Τα adolescent είναι για την μετά περίοδο του ''ντυσίματος'' και της ενηλικίωσης του πουλιού, και απευθύνεται σε μεσαίους και μεγάλους παπαγάλους, εξού και οι οδηγίες που αναφέρουν να βρέχονται σε νερό. Το επόμενο στάδιο μετά απο αυτά και μετά την περίοδο ντυσίματος, είναι τα rainbow chunky ή τα rainbow (εξαρτάται το είδος) Για τα love όπως προαναφέρθηκε μπορείς να δίνεις το Kaytee Exact Rainbow Parakeet/Lovebird είτε ένα απο αυτά που προανέφερα, κομμένα σε μικρά κομματιά.

Ναι αλλα ως βασικη τροφη;

Σε καμία περίπτωση τα πέλετς δεν δίνονται ώς βασική τροφή. Όλοι όσοι δίνουν δίνουν ανάλογα τις απαιτήσεις του είδους. Πότε όμως 100% σε ποσοστό πέλετς. Υπάρχει σχετική μελέτη στο περιοδικό Birdstalk με πουλιά που έτρωγαν αποκλειστικά πελετς και έπαθαν ανεπανόρθωτα προβλήμα στο συκώτι.

Η Budgies μου τρώνε περίπου 20% ή 30% pellets. Το υπόλοιπο της διατροφής τους είναι το ρύζι με λαχανικά. Θα πάρετε σπόρους περιστασιακά. My cockatiels τρώνε περίπου 40% pellets και 60% ρύζι και λαχανικά.

Αυτό είναι ένα πολύ σωστό δείγμα διατροφής, με ποσοστά.
 
...
Σε καμία περίπτωση τα πέλετς δεν δίνονται ώς βασική τροφή. Όλοι όσοι δίνουν δίνουν ανάλογα τις απαιτήσεις του είδους. Πότε όμως 100% σε ποσοστό πέλετς. Υπάρχει σχετική μελέτη στο περιοδικό Birdstalk με πουλιά που έτρωγαν αποκλειστικά πελετς και έπαθαν ανεπανόρθωτα προβλήμα στο συκώτι...

Γρηγορη το εχεις διαβασει αυτο το κομματι; Το εχεις στα χερια σου; Θα με ενδιαφερε πολυ οπως και αρκετους πιστευω να το διαβασουν εαν παρεθετες ενα αντιπροσωπευτικο τμημα του.

Αναφερεται γενικα και αοριστα σε ολα τα πελετς οτι προκαλουν αυτα τα προβληματα ή καποια συγκεκριμενα πελετς η απο συγκεκριμενες εταιρειες η για συγκεκριμενα ειδη πουλιων;

Εξαλλου τα προτεινουν κτηνιατροι απο μεγαλες πτηνιατρικες κλινικες του εξωτερικου και ειναι σχεδισμενα για να εξυπηρετουν αναγκες βασικης διατροφης των παπαγαλων.
 
Γρηγορη το εχεις διαβασει αυτο το κομματι; Το εχεις στα χερια σου; Θα με ενδιαφερε πολυ οπως και αρκετους πιστευω να το διαβασουν εαν παρεθετες ενα αντιπροσωπευτικο τμημα του.

Αναφερεται γενικα και αοριστα σε ολα τα πελετς οτι προκαλουν αυτα τα προβληματα ή καποια συγκεκριμενα πελετς η απο συγκεκριμενες εταιρειες η για συγκεκριμενα ειδη πουλιων;

Εξαλλου τα προτεινουν κτηνιατροι απο μεγαλες πτηνιατρικες κλινικες του εξωτερικου και ειναι σχεδισμενα για να εξυπηρετουν αναγκες βασικης διατροφης των παπαγαλων.

Το έχω, δεν το έχω απλά διαβάσει απλά έχω έρθει και σε επαφή με εκτροφείς στην Ελλλάδα και στο εξωτερικό να ακούσω καιτη δικιά τους γνώμη. Αν βρω σκανερ μπορώ να το περάσω αυτούσιο. Αναφέρεται στα είδη που έχουν περισσότερη ανάγκη λήψης βιταμίνης Α, και σε όλα τα πελετς όταν αυτά δινονται ως 100% βασική τροφή και δεν υπάρχουν συμπληρώματα όπως φρούτα λαχανικά κτλ. Κτήνιατρος το έχει γράψει και το παραπάνω άρθο, οπότε οι απόψεις διίστανται και εκεί.
 
Αρα αν καταλαβα σωστα Γρηγορη αναφερεται σε συγκεκριμενα ειδη πουλιων αφου λες
Αναφέρεται στα είδη που έχουν περισσότερη ανάγκη λήψης βιταμίνης Α
Παρολα αυτα αν το συνδυασω με την υποθεση που ειχε ο Jamie με ενα lorry του που εχασε απο τετοια παθηση ο πτηνιατρος του ειχε πει οτι προκειται για ειδος που δεν εχει μεγαλη αναγκη βιταμινης Α και δεν υπαρχει αλλη τροφη που να ειναι αποκλειστικη για lorries.
https://community.petbirds.gr/threads/Τοξικότητα-Βιταμίνης-Α.13290/

Εγω προσωπικα οταν μιλαω για βασικη διατροφη (οχι μοναδικη) αναφερομαι στην τροφη που υπαρχει σε ενα μπολ στο κλουβι του-των παπαγαλου-ων μονιμα (σαφως και ανανεωνεται συχνα) για να τρωει οταν πεινασει και δεν ειμαστε μαζι του 24ωρες για να του προσφερουμε το ιδανικο. Σαφεστατα και δεν πρεπει τα πελετς να ειναι η μοναδικη τροφη ενος πουλιου.

Νομιζω πως εδω μπορει κανεις να ενημερωθει, απο τα ποστ ολων των μελων, για το τι μπορει να δινει στον παπαγαλο του ωστε η διατροφη του να ειναι οσο πιο πλουσια γινεται.
https://community.petbirds.gr/threads/Τι-διατροφή-ακολουθούν-οι-παπαγάλοι-μας.4000/
 
Εγω προσωπικα οταν μιλαω για βασικη διατροφη (οχι μοναδικη) αναφερομαι στην τροφη που υπαρχει σε ενα μπολ στο κλουβι του-των παπαγαλου-ων μονιμα (σαφως και ανανεωνεται συχνα) για να τρωει οταν πεινασει και δεν ειμαστε μαζι του 24ωρες για να του προσφερουμε το ιδανικο. Σαφεστατα και δεν πρεπει τα πελετς να ειναι η μοναδικη τροφη ενος πουλιου.

Νομιζω πως εδω μπορει κανεις να ενημερωθει, απο τα ποστ ολων των μελων, για το τι μπορει να δινει στον παπαγαλο του ωστε η διατροφη του να ειναι οσο πιο πλουσια γινεται.
https://community.petbirds.gr/threads/Τι-διατροφή-ακολουθούν-οι-παπαγάλοι-μας.4000/

Αυτό ακριβώς λέω και εγώ, όχι μοναδική τροφή (100% σε ποσοστό 24 ώρες την ημέρα και 7 μέρες την εβδομάδα). Έκανα μια μικρή αναζήτηση μήπως και βρώ Online το περιοδικό αλλά θα καταφύγω στην σάρωση, όμως βρήκα και μερικές μαρτυρίες σχετικά με τα πελετς σχετικά με το συκώτι που ανέφερα πιο πάνω, τα οποία παραθέτω
(είναι στα αγγλικά)
http://www.quakerparrots.com/health/liver-disease-sprouts-aloe-detox/
Parrots: African grey, fatty liver disease, parrot pellets

Αυτά για τα πελετς αναφορικά
Are Pellets a Panacea
http://www.quakerparrots.com/diet/pellets-seeds-better-for-parrots/
 
H μαρτυρια στο πρωτο λινκ λεει οτι εμφανιστηκε fatty liver disease σε quaker που ετρωγε πελετς και οτι το περιεργο ηταν οτι αυτη η ασθενεια συνηθως εμφανιζεται σε πουλια που τρεφονται με σπορους. Αυτο που εκανε αυτος ηταν να αρχισει να ταιζει το πουλι μονο βλαστωμενους σπορους.

Το δευτερο λινκ προτεινει να προσθετει κανεις και καποιους σπορους στην διατροφη με πελετς οπως και το 3ο λινκ που προτεινει μια συνδυαστικη διατροφη. Ανεφερει υποψιες οτι μπορει και να δημιουργουν προβληματα.

Το 4ο λινκ παλι δινει λογο-αντιλογο και εξηγει γιατι τα πελετς ειναι καλυτερα απο τη διατροφη με σπορους.
(Αυτα εβγαλα εγω ως κεντρικο νοημα και μια ιδεα για οσους δεν ξερουν να το μεταφρασουν)

Δεν αναφερει καπου ερευνητικες αποδειξεις ομως. Για υποψιες ειχα ξαναδιαβασει κι εγω. Αρα αν μπορεσεις να βαλεις καποιο κομματι (δεν ξερω αν θα μας επιτραπει ολκληρη μεταφορα του απο το συγγραφεα) του αρθρου που λες που βασιζεται σε ερευνα θα ειχε ενδιαφερον. 😉
 
Back
Top