Γενικά Galah Cockatoo+Cockatiel=Galatiel

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Wind-sa
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Wind-sa

PB Member
Εγγραφή
7 Μαρ 2008
Μηνύματα
2.021
Πόλη
Αθήνα

Συνημμένα

  • 123gz4.webp
    123gz4.webp
    6,9 KB · Προβολές: 244
  • 1315817801_21c66cf5e0_o.webp
    1315817801_21c66cf5e0_o.webp
    17,6 KB · Προβολές: 223
  • 1315817931_4e7c461792_o.webp
    1315817931_4e7c461792_o.webp
    31 KB · Προβολές: 270
  • Galah-corella2.webp
    Galah-corella2.webp
    6,3 KB · Προβολές: 340
  • galah-bareeyedcockatoo2.webp
    galah-bareeyedcockatoo2.webp
    26 KB · Προβολές: 267
😕

Τι ειναι αυτο;Ειναι αληθινο; Αν ναι ειναι παρα πολυ ομορφο.😱
 
Ο υβριδισμός συναντάτε σε όλα τα ζώα, μιας και είναι τις περισσότερες περιπτώσεις ανθρώπινη παρέμβαση (πχ λιοντάρι x λεοπαρδαλη), το γιατί είναι άλλο θέμα. Το παραπάνω είναι όντως υβριδιο απο galah x cockatiel, όπως υπάρχουν και macaw blue gold x υακινθο και μας δίνει τον Caloshua macaw. Για την ομορφιά που αναφέρεις Φώτη επίτρεψε μου να διαφωνίσω.
 
😕

Τι ειναι αυτο;Ειναι αληθινο; Αν ναι ειναι παρα πολυ ομορφο.😱

Ναι, είναι αλήθεια. Ωστόσο, η γέννησή του ήταν ατύχημα. Η Galah ζούσε σε μια ορνιθώνων με cockatiels. Έπεσε σε έρωτα με μια κοπέλα cockatiel. Οι ιδιοκτήτες δεν γνωρίζουν ότι τα πουλιά ήταν ένα ζευγάρι. Επίσης, κανείς δεν γνώριζε ότι τα εν λόγω πτηνών θα μπορούσε να παράγει γόνιμο αυγά. Ωστόσο, όταν o νεοσσος βγηκε απο τη φωλιά, ήταν σαφές τι είχε συμβεί.

Cockatiels είναι ένα είδος είδος ψιττακού. Αυτό αποδεικνύει ότι οι σχέσεις είναι πολύ στενές.

Δεν υπάρχουν άλλα αρχεία με μια τέτοια γκόμενα εκκόλαψη.
 
Καταρχας να ξεκαθαρισω οτι δεν ειμαι Φαν των υβριδιων. Οι λογοι ειναι σαφης.

Αλλα αυτο το υβριδιο δεν ξερω... Μου αρεσε. Ειδικα αυτο στην πρωτη φωτογραφια το βρισκω πολυ γλυκο και ελκιστικο.
 
Ξέρει κανείς αν αυτή διασταύρωση παράγει γόνιμους απογόνους; Αν ναί, cockatiel και cockatoo ανήκουν στο ίδιο είδος. Αν όχι, τότε πράγματι είναι πολύ συγγενικά διαφορετικά είδη. Όσον αφορά τις διασταυρώσεις κοντινώ ειδών, ως ανθρωπότητα το κάνουμε πολλά χρόνια. Ζευγαρώνουμε άλογα και γαϊδούρια για να βγάλουμε μουλάρια. Και τα μουλάρια είναι στείρα.
 
Και εμένα μου άρεσε πάρα πολύ!:D
Δέν ξέρω είχε κάτι τρομερό κάτι διαφορετικό... Πολύ ωραίο! 🙂
 
ειναι πολυ ομορφο... Μου αρεσει!
ειδα και μελος με τετοιο κοκατου... Αντε... Θα τον φερει καμια βολτα προς τα εδω για ενα μωρακι με τα κοκατιλ μου:D
 
νομίζω ότι είχα διαβάσει παλαιότερα ότι μια από τις ονομασίες των κοκατίλ είναι "κακατούα των νυμφών"...
 
ουαου! αυτο γινεται και σε αλλα ειδη; Π.χ. ροζελα με ζακο ( συγγνωμη αν λεω βλακειες αλλα.. Δεν ξερω!)
 
ουαου! αυτο γινεται και σε αλλα ειδη; Π.χ. ροζελα με ζακο ( συγγνωμη αν λεω βλακειες αλλα.. Δεν ξερω!)

Τα υβριδια μπορουν να προκυψουν απο καποιους συνδυασμους συγγενικων ειδων και σπανιοτερα γενων. Συνηθως αυτα τα ζωα ζουν σε παρομοια η κοντινα οικοσυστηματα. Με τον ορο Γένος αναφερομαι στην καταταξη ενος ζωου με τη λατινικη του ονομασια. Οι τελευταιες 3 θεσεις της καταταξης αυτης αφορουν την Οικογενεια, το Γενος και το Ειδος που ανηκει ενα ζωο.
Συνεπως αυτο που λες δεν γινεται. Καταρχην μιλας για ζωα διαφορετικων ηπειρων. 😉
 
Ο υβριδισμός συναντάτε σε όλα τα ζώα, μιας και είναι τις περισσότερες περιπτώσεις ανθρώπινη παρέμβαση (πχ λιοντάρι x λεοπαρδαλη), το γιατί είναι άλλο θέμα. Το παραπάνω είναι όντως υβριδιο απο galah x cockatiel, όπως υπάρχουν και macaw blue gold x υακινθο και μας δίνει τον Caloshua macaw. Για την ομορφιά που αναφέρεις Φώτη επίτρεψε μου να διαφωνίσω.
γενικά ούτε κ εμένα μ αρέσουν τα υβρίδια.Αν εξαιρέσω τους μεγάλους μακάο του γένους ara (k αυτά όχι όλα) στα υπόλειπα είδη δεν μαρέσουν.
 
Παιδια ουτε εμενα μου αρεσει🙄
Μου αρεσουν σαν ομορφια οι κοκατου και τα κοκατιλ τα θεωρω χαριτωμενα, αλλλα αυτη η μιξη ειναι καπως νομιζω...
 

Σχετικά θέματα

Απαντήσεις
114
Προβολές
10K
Back
Top