Διατροφή Grit Minerals Όστρακα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mgerom
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Δηλαδή Αλέξανδρε, δεν είναι σωστή η αναλογία 1/3;

Με απλές πράξεις το 1/3 μου κάνει για 33%🙄

Δεν πρέπει να το προσφέρουμε σε καθημερινή βάση;

Δίνουμε το κάρβουνο σε συγκεκριμένες φάσεις της ζωής του πουλιού; Πχ πτερόρροια, αναπαραγωγική φάση κτλ;

Συγγνώμη γιατί μάλλον δεν έγινε αντιληπτό.
Το 1 μέρος απο τα τρία δεν είναι ΚΑΘΑΡΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ είναι grit. Στο πρώτο σκεύασμα που φένεται στην φωτό(grit) υπάρχει μέσα και κάρβουνο σε
αναλογία 3%.
 
Δηλαδή Αλέξανδρε, δεν είναι σωστή η αναλογία 1/3;
Με απλές πράξεις το 1/3 μου κάνει για 33%🙄
Δεν πρέπει να το προσφέρουμε σε καθημερινή βάση;
Δίνουμε το κάρβουνο σε συγκεκριμένες φάσεις της ζωής του πουλιού; Πχ πτερόρροια, αναπαραγωγική φάση κτλ;
Tin idia analogia mou ekane, gia afto egrapsa na prosexete me to karbouno.

Συγγνώμη γιατί μάλλον δεν έγινε αντιληπτό.
Το 1 μέρος απο τα τρία δεν είναι ΚΑΘΑΡΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ είναι grit. Στο πρώτο σκεύασμα που φένεται στην φωτό(grit) υπάρχει μέσα και κάρβουνο σε
αναλογία 3%.
Nai kai an kaneis tora ena Mix apo ta tria ilika, to pososto tou karbouno ginete 1%. Kai pistebo afto einai arketa.

Ego ksero to karbouno gia pharmako:
1. Otan to pouli exei dilitirisi, to karbouno trabai to dilitirio apo to soma kai to kratai gia na figi me tis kotsilies kai sothoume to pouli.

2. Otan to pouli etroge yperboliko Mprasinada kai exei diaria, i apo stress exei diaria, boithame me to karbouno na trabai to ygro apo tis kotsilies na min xanei baros apo tin diaria. Mono se aftes tis periptoseis omos. An den kseroume giati exei diaria to pouli rotame ton iatros. Giati an exei diaria apo arosties kai emeis dinoume karbouno den therateboume to pouli, tha kriboume mono ta stixia.
 
Αλέξανδρε αυτό που έχω εγώ είναι ένα Γερμανικό προϊόν της Vitakraft.

Θα προσπαθήσω να αντιγράψω τι γράφει η συσκευασία:

Vogel-Kohle special , gibt Lebenskraft

Zur Steigerung des Wohlbefindns fur alle Vogel.

Naturliche Wirksoffe verdauungs regulierent.


Η συσκευασία είναι των 10 γραμμαρίων και στο πίσω μέρος αναφέρει και άλλα στα γερμανικά...
 
Θα προσπαθήσω να αντιγράψω τι γράφει η συσκευασία:
Vogel-Kohle special , gibt Lebenskraft
Zur Steigerung des Wohlbefindns fur alle Vogel.
Naturliche Wirksoffe verdauungs regulierent.

Tha sou metafraso ti simenei afto :
Karbouno gia poulia, Special, Dini dynami gia tin zoi
Gia na estenounte kalitero ola ta poulia
Pragmatika ousies, regularoune to systima xonepsis

Afta. Peripou afta mas lene i anthropi stin politiki an seloune na milane xoris na mas lene kati. I Vitakraft kai i Trill einai eteries, pou sou poulane oti nane, mexri PERLES GIA KELANDIMA. Mizo apo ta pragmata pou poulane gia ta poulia mas den exei anangi, kai o mono kalo pou exoune afta ta proionta einai na kanoune kerdi stis eteries.
 
Για να δούμε πως δουλεύει για την "χώνεψη" το grit:
(Πηγή canaries.org.uk)
 

Συνημμένα

  • newdiagram.webp
    newdiagram.webp
    27,9 KB · Προβολές: 257
στα κλουβια κατω βαζουμε αμμο με τον αδερφο μου κ επισης σε μια μικρη αυγουληθρα βαζουμε αμμο τις prestige(kristal).
κ βαση ολλα αυτα που διαβασα σε αυτο το θεμα μου διλιουργηθηκε μια απορια...
να δωσω στα πουλια το μιξ απο τα 3 σκεβασματα πιο πανω που μας εδειξε ο Μακης κ να συνεχιζω να βαζω την αμμο που ανεφερα η να βαζω μονο τα 3 το γκριτ κ τα υπολοιπα κ την αμμο που χρειαζοντε τα πουλια να την περνουν απο κατω οταν την χρειαζοντε;
Υ. Γ την αμμο κατω την αλλαζουμε καθε 3 μερες.
ευχαριστω
 
εγώ αγοράζω μία άσπρη άμμο που την πουλάνε χύμα. στο μαγαζί την πουλάνε ως άμμο υγέιας. αυτή τη στρώνω στο κλουβί. αυτό ειναι το γκριτ?
 
εγώ αγοράζω μία άσπρη άμμο που την πουλάνε χύμα. στο μαγαζί την πουλάνε ως άμμο υγέιας. αυτή τη στρώνω στο κλουβί. αυτό ειναι το γκριτ?


Είναι άλλο αυτό που λές και άλλο πράγμα αυτό που συζητάμε.
Το γκρίτ είναι στη πρώτη φώτο του πρώτου μηνύματος το πρώτο αριστερά.
Το βάζουμε σε ξεχωριστό κουπάκι όλη την διάρκεια του χρόνου.
Το ανανεόνουμε συχνά.

Άμμος υγείας δεν υπάρχει.
Υπάρχει άμμος που είναι για να την βάζουμε κάτω.
Μήν ακούς τι λένε...
 
Η αμμος που πουλανε στα πετ ειναι σε σακουλακι των 20κg κ εχει μεσα κ σπασμενα κοχυλια
 
να ρωτισω κατι αυτα τα προσθετα που ειναι σε μορφη αμμου ειναι για τιν διατροφη τον μικρων που βγαινουν απο τα αυγα
 
Είναι για τη διατροφή όλων των πουλιών, ακόμη και των μικρών από τη στιγμή που θα αρχίσουν να το καταναλώνουν.
 
αυτα τα 3 τα ανακατευω με τιν αυγοτροφη η τα βαζω το καθε ενα μονο του
 
Αυτά δεν θα πρέπει να ανακατεύονται με την αυγοτροφή, αλλά να είναι στην διάθεση του πουλιού καθημερινά. :)

Γιατί την αυγοτροφή δεν την δίνουμε καθημερινά, παρά μόνο σε κάποιες φάσεις, όπως κατά την αναπαραγωγή κλπ. 😉
 
την αυγοτροφη δεν τιν δινουμε στα μικρα οταν βγουν απο τα αυγα εγω περιμενω να βγουν στις 22 του μηνα
 
μια μικρη επισημανση...

καρβουνο = ενεργος ανθρακας...

πολλες εταιριες το γραφουν ή το μεταφραζουν λαθος, παντα αυτο ειναι.

Fun fact: υπαρχει και για ανθρωπινη χρηση, σε μορφη δισκιου, ενεργος ανθρακας για τους ιδιους λογους πανω κατω...
ΥΓ. Δεν υπηρχε λινκ στα Ελληνικα...
 
σε τι ποσοτητες [γραμ] δινοντε αυτα;
Δεν υπάρχει περιορισμός στην ποσότητα απλά γεμίζεις το δοχείο μέχρι εκεί που δεν το σκορπάνε τα πουλιά. Το ελέγχεις κάθε τόσο και γεμίζεις όποτε αδειάσει.
 
Back
Top