H νεα μου κλουβα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης teo24
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

teo24

PB Member
Εγγραφή
22 Νοε 2008
Μηνύματα
139
Πόλη
Νέα Ιωνία
Σημερα καταφερα και τελειωσα το νεο σπιτακι για τα καναρινια μου διαστασεων 80x50x40.5μερες πηρε η ολη κατασκευη για να γινει εκτος τις προσοψης που την περιμενα 2 μηνες και κατι. Τα υλικα ειναι τα εξης, αλουμινογωνια 2x2, κουνελοσυρμα 2x1,2 φυλλα αλουμινιου, ενα για πατο κι ενα για ταψι, την προσοψη 80x40 με πορτες και πορτακια για φωλια και ταιστρες και βιδες και πριτσινια. Το συνολικο κοστος ειναι 55.00 ευρω. Και επισης θα ηθελα να πω ενα ευχαριστω σε ολους οσους πηρα ιδεες απ τις δικες τους πολυ ομορφες κατασκευες.
 

Συνημμένα

  • IMGP0500.webp
    IMGP0500.webp
    60,2 KB · Προβολές: 1.312
  • IMGP0501.webp
    IMGP0501.webp
    54,2 KB · Προβολές: 1.200
  • IMGP0502.webp
    IMGP0502.webp
    57,1 KB · Προβολές: 2.071
  • IMGP0503.webp
    IMGP0503.webp
    50,3 KB · Προβολές: 898
  • IMGP0504.webp
    IMGP0504.webp
    48,8 KB · Προβολές: 940
Και καποιες φωτο ακομα...
 

Συνημμένα

  • IMGP0505.webp
    IMGP0505.webp
    42,2 KB · Προβολές: 734
  • IMGP0507.webp
    IMGP0507.webp
    49,5 KB · Προβολές: 921
  • IMGP0508.webp
    IMGP0508.webp
    57,4 KB · Προβολές: 735
Πολυ καλη κατασκευη αλλα πολυ νομιζω οτι σου κοστισε. Εχω ενα κλουβι σε περιπου τετοιες διαστασεις(λιγο μεγαλυτερο) σε ασπρο χρωμα ισως το χεις δει ειναι κλασικο κλουβι για πουλια και κανει 25 ευρω.
 
Δεν το εψαξα να σου πω την αληθεια καθολου, επειδη εχει πεσει η δουλεια στο μαγαζι που εργαζομαι και δεν ειχα τι να κανω, ασχοληθηκα. Ειδα βεβαια καποια κλουβια οταν πηγαινα για τροφες αλλα 1 που ειδα 80x50x50 το ειχαν 120.00 ευρω και ηταν και πολυ κινεζικο.:)
 
Θοδωρή συγχαρητήρια! Εξαιρετική δουλειά! Ευχομαι να χαρείς την κλουβα σου γεμάτη υγιή πουλάκια!
Πιστευω πως έιναι πολύ καλό το κόστος σε σχεση με την καλή ποιότητα των υλικών που χρησιμοποίησες!
 
θοδωρη η κατασκευη σου ειναι πολυ ωραια μπραβο σου.η επιλογη ετοιμων προσοψεων και σαν βασικο υλικο κατασκευης το αλουμινιο ειναι η ιδανικοτερη κατα τη γνωμη μου. Θα φανει στην αντοχη στο χρονο και στη λειτουργικοτητα. Το κοστος πιθανον να μικρυνε λιγο με καποια καλη ερευνα αγορας για αγορα αλουμινιου.

και παλι μπραβο
 
Ευχαριστω πολυ. Ηθελα να κανω μεγαλυτερη αλλα εχω προβλημα χωρου. Τα εχω κρεμασμενα λογο τ'οτι κυκλοφορουν πολλες γατες στην αυλη. Το κοστος δεν μου φανηκε καθολου,το μονο καπως κακο ειναι οτι βγηκε λιγο βαρυ☹ και οταν εχει καλο καιρο τα εχω μεσα εξω.Αφησα και αναμονη κατι βιδες που φαινονται στη φωτο 6 για να βαζω απο πανω και να πεφτει και μπροστα φυσικα καποια σιτα για εξτρα προστασια.
 
Μπράβο Teo.
Μου αρεσε πολύ ο τρόπος που έπιασες το πορτάκι για πάτο με την πρόσοψη. Τί είναι;Να φανταστώ κάποιο ελατήριο;
 
θοδωρη η κατασκευη σου ειναι πολυ ωραια μπραβο σου.η επιλογη ετοιμων προσοψεων και σαν βασικο υλικο κατασκευης το αλουμινιο ειναι η ιδανικοτερη κατα τη γνωμη μου. Θα φανει στην αντοχη στο χρονο και στη λειτουργικοτητα. Το κοστος πιθανον να μικρυνε λιγο με καποια καλη ερευνα αγορας για αγορα αλουμινιου.

και παλι μπραβο
Οι τιμες ειναι -Προσοψη 18.30 ευρω
γωνια αλουμινιου 2x2 12.00 ευρω
φυλλο αλουμινιου 10.00 ευρω
κουνελοσυρμα 2x1 10.00 ευρω
βιδες inox 5.00 ευρω
Ευχαριστω πολυ:)
 
Μπράβο Teo.
Μου αρεσε πολύ ο τρόπος που έπιασες το πορτάκι για πάτο με την πρόσοψη. Τί είναι;Να φανταστώ κάποιο ελατήριο;
Ναι φιλε μου, ελατηρια ειναι, ειχα αρκετα στο μαγαζι και τα εβαλα να πιασουν τοπο.:)
 
φιλε τεο πολυ ωραια καατασκευη. μια ερωτηση. το κουνελοσυρμα ειναι αυτο με τα τετραγωνακια απο τι ξερω. το συρμα που εχεισ βαλει για προσοψη εινα παλι κουνελοσυρμα; γιατι δεν βρισκω πουθενα τετοιο. και κατι αλλο τα ελλατηρια τα αγοραζεις ετοιμα η τα φτιαχνεις; Ευχαριστω.
 
φιλε τεο πολυ ωραια καατασκευη. μια ερωτηση. το κουνελοσυρμα ειναι αυτο με τα τετραγωνακια απο τι ξερω. το συρμα που εχεισ βαλει για προσοψη εινα παλι κουνελοσυρμα; γιατι δεν βρισκω πουθενα τετοιο. και κατι αλλο τα ελλατηρια τα αγοραζεις ετοιμα η τα φτιαχνεις; Ευχαριστω.
Καλησπερα και συγνωμη για την καθυστερηση. Ολη η κλουβα εγινε με κουνελοσυρμα 2x1 ή πλεγμα που το λενε και πολλοι. Μπροστα ειναι ετοιμη προσοψη απ το εμποριο, εκτος των 10 ποντων που ειναι κατω. Τα ελατηρια τα εβγαλα απο κατι μπουτον συναγερμων αυτοκινητου που εχω στο μαγαζι, πιστευω ομως οτι σε καποια καταστηματα Χρωματα-Σιδηρικα θα βρεις ή μηπως σου προτεινουν κατι αυτοι.
 
σε ευχαριστω πολυ teo και παλι μπραβο για τη διμιουργια σου
 
Μπραβο πολυ καλο, μετραει η δουλεια που εκανες και οχι ποσο στοιχισε παρα πολυ καλο. Μπορεις σε παρακαλω να μου πεις που πηρες την προσοψη;σου ευχομαι και αλλες καλες κατασκευες.
 
Back
Top