Γενικά H Betty (Amazon) στον Καναδά

Φοίβος

PB Supporter
Εγγραφή
12 Φεβ 2008
Μηνύματα
16.352
Πόλη
Βικτώρια
Όπως πολλοί θα γνωρίζετε, στο παρελθόν είχα μεγαλώσει 2 αμαζονάκια Yellow Crowned, την Betty και τον Barney.
https://community.petbirds.gr/threads/Ανασκόπηση-φώτο-απο-τα-αμαζονάκια.32421/
https://community.petbirds.gr/threads/Τα-yellow-crowned-αμαζονάκια-μου-μεγαλώνοντας-σε-βίντεο.24607/
https://community.petbirds.gr/threads/Τα-αμαζονάκια-μου.28425/

Φεύγοντας για τον Καναδά πριν 5 χρόνια τα εμπιστεύτηκα σε γνωστούς μας κάνοντας μια συμφωνία με 3 βασικούς όρους (να μην αλλάξουν χέρια, να μην χωριστούν και να ζουν αξιοπρεπώς απο άποψη χώρου και διατροφής) απο τους οποίους δεν τηρήθηκε κανείς με βασικότερο το να μην φύγουν απο τα χέρια τους https://community.petbirds.gr/threads/oι-αμαζόνες-μου-betty-barney-αναζητούν-φιλοξενία.34632/. Εν ολίγοις τα πουλιά έπρεπε να φύγουν απο εκεί που κατέληξαν να ζουν αφού η ποιότητα ζωής τους ήταν υποδεέστερη των standards μου (το λέω κάπως ευγενικά).

Σε συνενόηση με τη @Sissy αποφασίσαμε να πάρουμε απο ένα καθώς τα πουλιά ζούσαν αρκετά χρόνια χωριστά και την τελευταία φορά που τα είδα (το 2019 όταν τα επισκέφτηκα και τα έβαλαν μαζί ξανα στα ξαφνικά λόγω της επίσκεψής μου) η Μπέττυ καθότι λίγο πιο δυναμική δεν άφηνε τον αδερφό της ούτε να φάει. Επίσης έχοντας και την Winter μέλος της οικογένειας σε ξεχωριστό μεγάλο κλουβί δεν θα μπορούσα να προσθέσω άλλα 2 κλουβιά στο σπίτι.

Δεν ξέρω πόσες μέρες θα μου έπαιρνε για να εξηγήσω τα εμπόδια που ξεπήδησαν απο την ώρα που άρχισα να ψάχνω το πως να βγάλω CITES ώστε να μπορέσω να φέρω τη Μπέττυ στον Καναδά και πόσες φορές κόντεψα να τα παρατήσω. Όλοι μου είχαν περιγράψει πόσο σχεδόν αδύνατο είναι να εκδοθεί πιστοποιητικό CITES απο το ελληνικό δημόσιο. Το δε ποσό της μετακίνησης, αστρονομικό για μια υπηρεσία που δεν θα έπρεπε να κοστίζει παραπάνω απο αυτή ενός σκύλου ή μιας γάτας. Εκτός απο αυτό πήγε στραβά κι ότι άλλο θα μπορούσε να πάει αλλά ο επιμένων πάντα νικά.😀

Εν κατακλείδι, απο την Παρασκευή το βράδυ η Μπέττυ έγινε Καναδή.

IMG_1490.webp

Ο Μπάρνι έγινε Αθηναίος και ζει σαν βασιλιάς με τη @Sissy.
 
@Sissy μπορούμε να δούμε και τον Μπαρνι;😁
Φυσικά θα τον δείτε αλλά και θα τον ακούσετε!😍
Ζητώ λίγη υπομονή διότι το τελευταίο διάστημα αν και σε "διακοπές" τρέχω και δεν φτάνω ...
α) ο Barney ως νέο μέλος της οικογένειας,
β) η φιλοξενία όλης της οικογένειας στο εξοχικό,
γ) κάθε τόσο ταξίδια στην Αθήνα για υποχρεώσεις κτλ
Θα σας ανταμείψω όμως....
Να, πάρτε μια πρώτη δόση από....
😁Γίγαντες και Νάνους!

Screenshot_20220808-015430_Gallery.webp
 
Αυτά είναι πολύ ωραία νέα! Αν και μετράω λίγους μήνες στο φόρουμ έχω δει όλες τις φωτό και τα βίντεο από αυτά τα πανέμορφα πουλιά από την αρχή! Ευτυχώς όλα πήραν το δρόμο τους!
 
Τέλος καλό - όλα καλά.
Να σχολιάσω πάντως ότι είναι πολύ δύσκολο να βρίσκεις αξιόπιστους φροντιστές (είναι περισσότερο θέμα χαρακτήρα παρά συνθηκών), είναι απίστευτο το πόσο δεν κρατούν τις συμφωνίες τους οι άνθρωποι, εντελώς ακυρωτικό θα έλεγα, είναι παρήγορο να βρίσκεις κοπιάζοντας τη λύση. Καλώς τους δεχθήκατε λοιπόν Ανέστη και Σίσσυ!
 
Μπράβο Ανέστη! 👏Τα έβαλες με θεριά κ τέρατα κ νίκησες! Καλώς δέχθηκες την Μπέττυ κ εσύ Σίσσυ @Sissy τον Μπάρνι ! Περιμένουμε βιντεάκια από τα αμαζονάκια. 😊 Πραγματικά μια καλημέρα.
Σίσσυ μου, δεν μου ανοίγει η φωτό 🙄🙄.
 
Με ξεπερνάει το ότι χρειάστηκαν 3 ολόκληρα χρόνια για να καταφέρεις επιτέλους να βρεθούν τα πουλάκια σε άξια χέρια! Χαίρομαι πολύ και για αυτά και για εσάς @Sissy, @Φοίβος. Να τα χαρείτε και να δίνετε και σε εμάς μικρές δόσεις από τις χαρές σας. 😍
 
Ένα καινούριο βιντεάκι με την Μπέττυ να τραγουδάει ένα απο τα αγαπημένα της τραγούδια. Το καλό κομμάτι είναι προς το τέλος.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Τραγουδάει και σε αλλά τραγούδια ??
Ξέρει κάμποσα παιδικά τραγουδάκια, λίγο απο τα κάλαντα των Χριστουγέννων που τα ακούμε όλο το χρόνο ανεξαρτήτου εποχής 😆 και όπερα την άρια απο το Queen of the Night.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top